een probleem LANDBOUW-RAI AUTOMATISERING 31 Huidige situatie Wat staat ons de komende jaren nog te wachten op het gebied van automatiseren? ries van Economische Zaken en Onderwijs en Wetenschappen deelnemen, gekozen voor stimulering van ontwikkeling en ge bruik van managementsystemen vanuit het belang van boer en tuinder. Daartoe wordt in nauwe samenwerking met het georganiseerd bedrijfsleven de vorming van takorganisaties gestimuleerd, die voor een bepaalde be drijfstak de ontwikkeling en het gebruik van boerderij-automatisering coördineren. In middels zijn takorganisaties voor akkerbouw (SIVAK), varkenshouderij (SIVA), melkvee houderij (TAURUS), tuinbouw (SITU) en pluimveehouderij (SIPLU) opgericht. Voor die agrarische ondernemers, die op korte termijn een computer voor manage- mentautomatisering willen aanschaffen, biedt de huidige markt oplossingen voor deelaspekten tegen een redelijke prijs. Men moet niet verwachten hiermee over een com pleet systeem voor allerhande problemen te beschikken. Wel kan met een beperkte in vestering ervaring opgedaan worden met de mogelijkheden van deze nieuwe technolo gie. Men dient rekening te houden met een vervroegde afschrijving van de investering. Managementautomatisering met computers op het bedrijf zal daarom voor de korte ter mijn voorbehouden zijn aan diegenen, die vooral uit eigen belangstelling bewust be reid zijn als pioniers op te treden. De volgen de generatie meer geïntegreerde systemen zal overigens nog wel enige tijd op zich laten wachten. op het technische maar ook op het bedrijfsor ganisatorische en financiële vlak. Een meer geïntegreerde benadering dus, waarbij de automatisering op deelgebieden wordt geïn tegreerd tot ondernemingsmanagement, zal de agrarische ondernemer in de toekomst beter in staat stellen zijn bedrijfsresultaat te verbeteren. Het toepassen van informaticatechnologie kan, afgezien van toepassing op bedrijfsni veau, ook bijdragen aan het versterken van de internationale concurrentiepositie van de agrarische bedrijfstak door verbetering van de kwaliteit van produkten, snellere en bre dere beschikbaarheid van handelsinforma tie. Het aangegeven toekomstperspectief is als zodanig geen garantie voor succes zonder meer. Veel hangt af van de wijze, waarop en de snelheid, waarmee de landbouw er in slaagt de ontwikkeling en de invoering van de nieuwe technologie in goede banen te lei den. Zoals eerder aangegeven is de ontwik keling en gebruik van computers voor tech Bediening van de knilvoersnijder vanuit de txekkercabine door middel van koppeling van hydrauliek aan electronisch besturingssysteem nische automatisering op het bedrijf al in re delijke mate gerealiseerd. Managementinfor matie wordt nu nog vooral door de diverse dienstverlenende instanties verwerkt met computers. Het aantal deelnemers aan nieuwe computer diensten (technische administraties) groeit relatief snel. Door diverse leveranciers wordt programmatuur voor managementsystemen aangeboden voor microcomputers. Daar naast worden initiatieven ontwikkeld voor het toegankelijk maken van externe, reeds op computers beschikbare, informatie (o.a. veilingen) of nieuwe informatiediensten (Vi deotex). Belangrijk voor het welslagen van deze initia tieven is, naast het stimuleren van onderzoek en ontwikkeling, het opleiden van boer en tuinder en het evalueren van de geboden op lossingen en demonstratieprojecten. Boer en tuinder zullen aktief vanuit hun behoefte en belang richting moeten geven aan het automatiseringsproces. Ook ongewenste ne veneffecten dienen zo mogelijk voorkomen te worden. De onafhankelijkheid van boer en tuinder kan zelfs in het geding komen bij een ongewenste vermenging van belangen. Het Ministerie van Landbouw en Visserij heeft in het kader van het Informatica Stimu leringsplan (INSP), waaraan ook de ministe- CLO magazine januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 61