Bedrijfsprogrammatuur: AUTOMATISERING Toekomstperspektief Technische automatisering Managementinformatie 30 Tot voor enkele jaren werden computers voornamelijk gebruikt in grote onderne mingen en dan nog bijna alleen voor de administratie-afdeling. Dat is nu in snel tempo aan het veranderen. Ook in de landbouw neemt het gebruik van compu terapparatuur hand over hand toe. Dat is ook niet zo verwonderlijk, want met com puters voor bij voorbeeld de klimaatsre geling kan er fors bezuinigd worden op de stookkosten. In de veehouderij is spra ke van computers voor het automatisch verstrekken van krachtvoer, afgestemd op de behoefte van ieder dier afzonder lijk. In de komende jaren zullen nog veel meer computers aangeschaft gaan wor den. Niet alleen voor procesbesturing, maar ook als hulpmiddel bij de bedrijfs voering. Het gebruik van een bedrijfs- computer zal dan ook binnen een afzien baar tijdsbestek net zo gewoon zijn als het gebruik van melkmachines en kunst mest nu. Dat zal echter niet vanzelf gaan. Vooral zullen er goede programma's ont wikkeld moeten worden die aansluiten bij de wensen van de verschillende be drijven. door drs. R. P. M. van Schie, Ministerie van Landbouw en Visserij Zonder speciale regelingen op dit zo diverse terrein kan er veel misgaan. Om als totale sector werkelijk profijt te hebben van het ge bruik van computers moet nog veel werk ver zet worden. De programmatuur, software ge noemd door de insiders, is een probleem. Eerst moet worden vastgesteld, wat die pro grammatuur precies moet kunnen op basis van landbouwkundig onderzoek. Daarna moet de software ontwikkeld worden, uitge test en uitgevoerd in de praktijk. Boer en tuinder moeten leren de computer te gebrui ken. Daarbij gaat het natuurlijk om de bedie ning van de apparatuur, maar ook en vooral om een goed gebruik van de informatie. Teneinde de ontwikkeling en het gebruik van boerderij-automatisering te stimuleren en in goede banen te leiden heeft het Minis terie van Landbouw en Visserij in nauwe sa menwerking met het georganiseerd bedrijfs leven het initiatief genomen voor een Infor matica Stimuleringsplan voor de land- bouwsektor. Door technologische ontwikkelingen komen onder meer krachtiger computers tegen la gere kosten beschikbaar. Informatie-uitwis seling wordt vergemakkelijkt door betere communicatievoorzieningen via een koppe ling tussen computers. Nieuwe typen senso ren kunnen daarnaast de nauwkeurigheid van meet- en regelprocessen vergroten. Na der landbouwkundig onderzoek moet het in zicht vergroten in de (besturing van) proces sen, resulterend in uniforme rekenregels en kengetallen. Ook de toepasbaarheid van de nieuwe technologie op de verschillende be- drijfstypen is een aandachtsveld van onder zoek. Bij automatisering op het land-en tuinbouw bedrijf kan een technisch aspekt en een man- agementaspekt onderscheiden worden. De technische automatisering heeft betrekking op met name de perfectionering van de wer king van technische hulpmiddelen (werktui gen, apparatuur) én de mogelijkheid om ver schillende technische apparaten te koppelen en met elkaar te laten communiceren (mel ken en voeren, klimaatbeheersing en mest- dosering). De managementautomatisering geeft geor dende informatie inzake het produktie- en bedrijfsproces en biedt de mogelijkheden van snellere communicatie van bedrijf naar gegevenscentra buiten het bedrijf. Technische automatisering biedt de moge lijkheid tot een beter op de vraag afge stemde produktie, kostenverlaging en ar- beidsverlichting. Betere besturing van de produktie met minder verliezen, en een spaarzamer gebruik van grondstoffen leidt tot concurrentieversterking. Technische automatisering kan knelpunten en zwakke schakels in het produktieprces oplossen. Bij voorbeeld optimale klimaatbeheersing in stal of kas, automatisch melken, sorteren van pro- dukten, signaleren van afwijkingen. Proces sen kunnen hierdoor nóg sneller en met min der risico's verlopen. Met fijnregeling van werktuigen, en optimale dosering van grond en hulpstoffen, denk aan kunstmest en ge wasbeschermingsmiddelen, kunnen de schadelijke neveneffecten voor het milieu te vens geminimaliseerd worden. Het tweede aspect van de automatiering vormt de managementinformatie. Het gaat om inzicht en overzicht van het totale be- drijfsgebeuren en wat zich buiten het bedrijf afspeelt dat voor het nemen van beslissingen essentieel is. Door toepassing van informati ca wordt het voor de agrarische ondernemer mogelijk verschillende (deelaspecten van de bedrijfsvoering te combineren, niet alleen In de akkerbouw is het begeleidingsproject Epipré een voorloper geweest voor nieuwe computerprogramma's die in ontwikkeling zijn bij onder meer het PAGV in Lelystad CLO magazine januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 60