nieuws uit brussel Prijsbevriezing; heffingen; interventies beperken Europees akkoord totaal-verbod Protest Franse schapenboeren jan werts Groenboek-discussie levert drie conclusies: Hormonen in veehouderij: Minister Braks bezocht Spanje De landbouwministers van de Europese Gemeenschap hebben vrijdag ochtend in alle vroegte een politiek akkoord bereikt inzake het totaal verbieden van groei-bevorderende hormonen voor de hele veehouderij. Het verbod gaat over twee jaar per nieuwjaarsdag van 1988 in. De Britten krijgen echter nog een jaar langer gelegenheid om in eigen land hormonen toe te dienen, mits zij hun export naar EG-landen vrijhou den. Het akkoord moet overigens vóór nieuwjaarsdag nog door de vereiste meerderheid van de EG-partners bevestigd worden. Groot- Brittannië, Ierland en Denemarken zullen daarbij echter tegenstem men. ingenomen, houden dat De maandenlange discussie van 1985 rond het Groenboek "Perspec tieven voor het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid" heeft in de Eu ropese ministerraad tot drie conclusies geleid. 1. Er is waarschijnlijk jaren achtereen een bevriezing van de garantie prijzen nodig; 2. in alle sectoren, waar zich blijvende overschotten voordoen zal het aanbod beperkt moeten worden via een financiële medeverant woordelijkheid van de producent voor de afzet; 3. het interventie-stelsel, waarbij overschotten automatisch tegen Eu ropese prijzen massaal uit de markt worden genomen, dient beperkt te worden. Die globale conclusie, getrokken na het debat over het Groenboek in de laatste ministerraad van 1985, werd in de vroege ochtenduren, waarin deze vergadering eindelijk eindigde, onderschreven door minister Braks. Hij is vanaf nu tot 1 juli voorzitter van de Europese ministerraad Landbouw. Braks denkt dat het ver standig zou zijn na nieuwjaar snel te beslissen tot een verlenging van de huidige prijzen met een jaar. De mi nisterraad zou dan tijd en energie kunnen besteden aan het samenstel len van een evenwichtig pakket be geleidende maatregelen in met name de graansector, de rundvleespolitiek en wellicht ook de zuivel. Of het tot een prijsbevriezing komt, is daarmee overigens nog niet gezegd. Verder betekent de discussie over het Groenboek dat nu definitief zijn af gewezen: a. b. marktverdeling quotering over de Een stelsel van via radicale hele lijn en een forse verlaging van de Euro pese prijzen met directe toeslagen voor de kleine boeren. Deze maatregelen had men in het Groenboek ook genoemd als moge lijke wegen om het verbroken even wicht tussen vraag en aanbod in de landbouwsector te herstellen. Uit een dezer dagen in Brussel ge publiceerde studie van de EG-dienst Landbouwvoorlichting "Vraag en aanbod in de landbouwsector - Vooruitzichten tot 1990", blijkt dat de zelfvoorzieningsgraad (interne produktie, afgezet tegen de totale interne vraag van de Euromarkt) zich als volgt zou ontwikkelen: Produkt 1982 1990 Granen 105 127 Aardappelen 101 100 Suiker 154 122 Wijn 94 123 Vlees-totaal 100 100 Rundvlees/kalfsvlees 102 100 Varkensvlees 101 101 Schape-/geitevlees 72 89 Slachtpluimvee 112 108 Melk/zuivel 118 113 Eieren 103 102 Deze tabel leert dus dat we vrij ver taald op weg zouden zijn naar een overschot van een kwart van de graan-, suiker- en wijnoogst en 13 procent teveel zuivel in 1990, het geen overigens een verbetering is vergeleken met vandaag. Duitse triomf Eigenlijk heeft de discussie rond het Groenboek tot nóg een uitermate belangrijke conclusie geleid. Ze komt er op neer dat de Duitse land bouwminister Ignaz Kiechle de Brusselse beleidsmakers nu definitief in zijn greep heeft. Tot aan deze zo- Vrijdag 3 januari 1986 mer verdedigde landbouwcommis saris Andriessen als Europees be leidsmaker een herstel van het marktmechanisme via lagere prijzen, te beginnen bij de granen. Dat beleid liep van de zomer echter vast op het Duitse veto van Kiechle. Nu bepleit Andriessen een restrictief prijsbeleid, geen omvangrijke prijsverlagingen omdat die sociaal onaanvaardbaar zijn, en een financiële medeverant woordelijkheid van met name grote re landbouwers. Minister Kiechle kon tijdens de afrondende discussie rond het Groenboek hier dan ook onderstrepen dat hij tegen prijsver lagingen blijft. "Mijn verzet daarte gen draagt duidelijk vruchten," zo verklaarde Kiechle een beetje triom falistisch. Hij wijst er op dat nu ook de Europese Commissie zonder meer toegeeft dat prijsverlaging van enige omvang nauwelijks mogelijk is en dat het daarom maar beter is een bundel van andere, de produktie be perkende maatregelen te nemen. Voor de prijsbevriezing die Brussel nu bepleit lijkt de Duitse landbouw minister wellicht wèl te winnen. Herstel van het marktevenwicht via prijsverlaging wordt eigenlijk alleen door de Britten bepleit. Helemaal aan de andere kant staan, zo leerde dit debat, de Belgen, de Ieren en de Duitsers die voorrang geven aan het op peil houden van de inkomens van de agrariërs via het Europese beleid. Verder ontwikkeld zich in de Raad van Landbouwministers een nieuwe, sterke groep van Italië, Griekenland, Spanje en Portugal. Die landen be pleiten meer structuurbevorderende maatregelen vanuit Brussel. In dat kader suggereerde de Griekse minis ter Pottakis een VUT op Europese schaal voor oudere boeren. Traditio neel hameren zowel de Franse als de Ierse minister op het afzetten van de overschotten via een veel meer ac tieve exportpolitiek. Kritiek op Andriessen Volgens minister Braks bepleit land bouwcommissaris Andriessen als woordvoerder van de Europese Commissie veel te gemakkelijk voor het verschillend aanpakken van gro tere en kleinere boerenbedrijven bij het opleggen van financiële medever antwoordelijkheid. In het stelsel dat men in Brussel momenteel uitwerkt, komen te veel uitzonderingen voor die de kleine bedrijven bevoordelen en waar Nederland niet veel aan zal hebben, aldus minister Braks. "Ik wil niet zeggen dat je geen oog mag hebben voor regionale of sociale problemen. Maar dan met gerichte maatregelen, echter niet via het nor male markt- en prijsbeleid." Zie bij voorbeeld de vrijstelling van alle, in het eigen bedrijf vervoederde granen plus 25 ton van de oögst van finan ciële medeverantwoordelijkheid. De Duitser Kiechle is daar nogal mee ik heb hem voorge- ik van zulke beschou wingen in de EG op andere terreinen nooit veel gemerkt heb. Dat de Ne derlandse landbouw op Beierse Fendt-trekkers en de ambtelijke top in Nederland in Beierse BMW-wa- gens rijdt. Dat dit voortkomt uit het specialisatie-beginsel van de Euro pese Gemeenschap dat de Beier Kiechle nu in de landbouwpolitiek met alle macht wil bestrijden. Ik heb de heren collega's nog eens voorge houden dat er geen EG-land is waar arbeid en kapitaal meer uit de agra rische families komen dan juist in Nederland. En toch worden wij aan gezien als grote industriële landbou wers," zo beklaagde Braks zich in de ministerraad. Zuivel-quota Andriessen heeft de ministers ge waarschuwd dat de melkproduktie in de eerste helft van dit jaar onvol doende is teruggebracht. Zouden de veehouders in de tweede jaarhelft (tot april) niet minder gaan melken, dan gaan ze in de hele EG, behalve Griekenland, België en Denemarken last krijgen van de superheffing. Tot nu toe is Nederland het enige land waar veehouders de superheffing hebben moeten betalen. "Die zal zonder pardon ook elders desnoods worden opgelegd," zo luidt de con clusie van minister Braks. De voorstellen van Andriessen inza ke granen en rundvlees komen pas na nieuwjaar. Een maand later, be gin februari volgen de prijsvoorstel len. Een en ander betekent dat het lente is vóór de discussie hierover in de ministerraad, na het traditionele debat in het Europese Parlement, werkelijk opgang zal zijn gekomen. Het verbod in alle twaalf EEG-lan- den tegelijk en volledig (natuurlijke en kunstmatige hormonen, voor zo wel koeien, varkens, kippen enz.) kent als enige uitzondering de thera- peutische-(geneeskundige) behan deling met natuurlijke hormonen (zoals Oestradol 17b, Progesteron, Testoteron) onder zorgvuldig gereg lementeerde en geconsolideerde voorwaarden. Gedurende twee jaar wordt met de vreemde leveranciers van vlees aan de Europese Gemeen schap onderhandeld. Ook zij moeten zich per 1 januari 1988 schikken naar de Europese afspraak, willen zij hier nog vlees afzetten. Minister Braks sluit niet uit dat bij voorbeeld de Amerikanen in hun verzet zo ver zullen gaan, dat zij een klacht neerleggen bij het GATT (wereldhandelsakkoord Genève). Maar hij verwacht niet dat dit de Amerikanen zal helpen. In de En gelstalige, westelijke wereld is de publieke opinie nooit opgeschrikt door de mogelijke risico's voor de volksgezondheid van de mens en het dier, voortvloeiend uit het toepassen van hormonen in de veehouderij. Zowel Europees landbouwcommis saris Andriessen als minister Braks onderstrepen dat het hier trouwens om een politiek besluit gaat. Men wil hiermee gewoon tegemoet komen aan wat, terecht of ten onrechte, bij de consument leeft, aldus minister Braks. Het Europese Parlement maakt zich enkele maanden geleden tot tolk van de consument door een algemeen verbod te bepleiten. Tot dat moment was in Brussel enige ja ren achtereen vruchteloos onder handeld over een geselecteerde toe lating van bepaalde wei-omschreven hormonen. Overigens stelde de Eu ropese Commissie (dagelijks bestuur EG) ook vijfjaar geleden al eens een totaal verbod voor. Maar toen bleken de ministers er niet aan te willen... Brits verzet Zowel van Britse als Ierse kant is tot op het laatste moment tegen het ver bod geageerd. De Engelsen hadden eerst liever meer wetenschappelijk aangetoond willen zien of hormonen werkelijk risico's met zich meebren gen. Het is trouwens mogelijk dat Londen de komende dagen met een veto alsnog de politieke afspraak in Brussel gemaakt, gaat torpederen, al acht men dit toch wel onwaarschijn lijk. De Britten zien kortom absoluut niet de gevaren van het toedienen van hormonen als groeibevorde raars, omdat die risico's nooit we tenschappelijk waterdicht bewezen zijn. Zij eisten aanvankelijk in eigen land nog vijf ja!ar te mogen doorgaan met hormonengebruik. De Ieren eis ten vanwege hun landgrenzen met Britse-Noord-Ierland dan ook een uitzondering. Beide landen wilden ook dat het verbod behalve een landbouwpolitieke ook een alge meen Europese, juridische basis zou krijgen. Uiteindelijk heeft men na nachtelijk, urenlang touwtrekken el kaar gevonden op basis van één jaar uitstel voor het Verenigd Koninkrijk. "Een heel bevredigend compromis", aldus minister Braks. Zoals bekend is in ons land, evenals bij diverse an dere Europese partners, het gepro duceerde en ingevoerde vlees al ja renlang vrij van hormonen. De lan den waar dit nog niet was, of waar men het hormonengebruik soms oogluikend toestaat, moeten nu dus ook het algemene Europese verbod gaan doorvoeren. In het kader van de manifestatie Spanje en Nederland zonder gren zen, die de Ministerie van Economi sche Zaken, van Landbouw en Vis serij en van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur samen met het Na tionaal Bureau van Toerisme, van 16 tot en met 19 december in Madrid organiseren, heeft Minister Braks een tweedaags bezoek aan Spanje gebracht. Deze gezamenlijke manifestatie staat Op ongeveer tien procent van de landbouwbedrijven in de EG worden schapen en geiten gehouden. Er is een gemeenschappelijke marktordening voor schapevlees. Op 10 december protesteerden ongeveer 500 Franse schapenboeren, vergezeld van 100 schapen, voor het Huis van Europa in Straatsburg. De manifestatie was georganiseerd door de Franse nationale federatie van vakverenigingen van landbouwers (FNSEA De boeren protesteerden tegen de daling van de prijs van schapevlees op de EG-markt, doordat het Verenigd Koninkrijk schapevlees vanuit Nieuw-Zeeland invoert. in het teken van de toetreding van Spanje tot de EG op 1 januari a.s. Kern van de manifestatie vormt een Holland-tentoonstelling van ca. 130 bedrijven (waarvan 60 uit het land en tuinbouw en de voedings- en ge notmiddelenindustrie). Tijdens de gesprekken op het Minis terie van Landbouw en Visserij is duidelijk geworden, dat de Spaanse Minister Romero eenzelfde markt gerichte aanpak van de Europese overschottenproblematiek voor ogen staat als Nederland. Ook in gesprek ken met Minister Solchada (Econo mische en Financiële Aangelegen heden) en Staatssecretaris Solva (Europese Aangelegenheden) is dit accent naar voren gekomen. Minister Braks sprak voorts onder meer .met vertegenwoordigers van Spaanse landbouworganisaties en de presi dent van de agrarische federatie in de Regio Almeria, het belangrijkste tuinbouwgebied van Spanje. Koninklijke rozen geplant Uit naam van Koningin Beatrix heeft Minister Braks woensdag de eerste van de 1.000 rozen geplant, die de Koningin tijdens het Staatsbezoek aan Spanje in oktober dit jaar aan de stad Madrid aanbood. De bewinds man deed dit in de rozentuin van het Westpark, in aanwezigheid van bur gemeester Tierno van Madrid en van de Spaanse ambassadeur in Neder land, de heer Schwartz Ginon. De rozensoorten, die aan de stad Madrid zijn geschonken dragen de namen Koningin Beatrix, Prins Willem Al exander, Koningin Juliana, Am sterdam en Fresco.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 5