ri nt bij de ochtendthee LANDBOUW-RAI REPORTAGE Inzicht van verschillende merken op school, waar mee de kursisten kunnen werken." Dit jaar draait de kursus voor de tweede keer en as sisteert Grietje Nijboer bij de praktijklessen. ,,Toen mijn vrouw aan die kursus begon, zijn wij zelf ook begonnen rond te kijken naar een computer", vertelt Nijboer. Door de kur sus (die men een ieder, die een computer wil aanschaffen, aanraadt) kregen de Nijboers in zicht in de zaak en dat is temeer belangrijk, daar men bij de bedrijfsvoorlichting veelal nog maar bitter weinig weet van computers. Waar heeft men nu op gelet bij de aanschaf? ,,Dat er een solide, grote firma achter staat", zegt Nijboer. ,,Wij hebben een Manufeed voercomputer gekocht; die werkt met het zelfde systeem als Veecode en ook Miele en Westfalia werken hiermee." „Verder vonden wij het belangrijk dat er aansluitmogelijkhe den waren voor bij voorbeeld melkmeting en dat er een managementsysteem aangekop peld kon worden", aldus Grietje Nijboer. Toch is er nog niet geïnvesteerd in een ma nagementsysteem. „Nee, daarvoor is een echte computer nodig en die zijn nog erg duur. Je praat dan al gauw over ruim 20.000 gulden voor een goede computer. Boven dien verouderen computers erg snel. Toen we de voercomputer kochten zeiden ze: hier kan een Commodore op worden aangeslo ten. Nu had dat 1MB moeten zijn. De fabrikant is nu dan ook bezig om dat voor elkaar te krij gen. Daarbij komt dat er nog niet genoeg goede programma's zijn voor de melkvee houderij en dat de programma's die er al wel zijn niet gebruikers-vriendelijk zijn. Die zijn te moeilijk om mee te werken." „Een investering in een managementsys teem kun je nog niet terugverdienen", aldus Grietje Nijboer. Dat het er wel van gaat komen, betwijfelt ze echter niet: „Nu houden we de melkop- brengst min voerkosten nog bij met een pro gramma van de landbouwboekhouding. Dat kunnen we straks zelf wel op de computer. Ook rantsoenberekeningen en de boekhou ding zullen er op komen, maar daarvoor heb ben ze in Deventer op het LARC-computer- centrum de programma's nog niet voor el kaar." „Als je hier over 10 jaar nog eens komt, dan zal er al heel wat veranderd zijn", zegt Nijboer. „Over 5 jaar ook al", menen zijn echtgenote en zoon Jeen. CLO magazine januari 1986 's Morgens om half negen, wanneer de familie Nijboer aan de thee zit, begint vlakbij de ontbijttafel de printer van hun voercomputer te draaien 29

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 59