Computerpri :ni REPORTAGE Waarde Voordeel huiskamer is nog niet verder uitgebouwd. Bewust niet. „Wat wij nu gekocht hebben, dat houdt z'n waarde wel", aldus Nijboer doelend op de voercomputer. Ook de daar op aangesloten elektronische koekalender is een investering waar hij geen spijt van heeft. „Ik kan niet zeg gen dat mijn gehaltes na de aanschaf van de voercomputer zijn gestegen, zoals men veel beweert. De produktie per koe is wel van 7.000 naar zo'n 7.400 kg melk gestegen, maar daarbij speelt ook het superheffingseffekt een rol; er zijn nogal wat minder goede koeien opgeruimd. De voercomputer bete-, kent vooral een stuk gemak, zeker wanneer je in het weekend eens weg wilt. Voorheen moest je altijd weer op tijd op het bedrijf zijn om de koeien te voeren. Ook het opstartpro- gramma voor pas afgekalfde koeien, waarbij de dieren automatisch en geleidelijk naar het gewenste voerniveau worden gebracht, is erg gemakkelijk." De investering in de elektronische koekalen der levert naast gemak ook financieel voor deel op, zo is Nijboer van mening. „Voor heen hadden we een vruchtbaarheids-ziekte- kaart met allemaal kruisjes en data. Dat was niet erg overzichtelijk. Nu krijgen we dage lijks allerlei attenties en daarnaast overzich ten van de vruchtbaarheidssituatie van het hele bedrijf." De computer bewaart verder per koe ingebrachte ziektekodes, die van pas kunnen komen bij het droogzetten en wanneer de veearts het bedrijf bezoekt. Ook houdt het apparaat bij hoeveel voer per koe er over een langere periode is vervoerd en wordt de silovoorraad aan krachtvoer bijge houden. Grietje Nijboer benadrukt dat, wil men uit zo'n systeem voordeel behalen, er sekuur moet worden gewerkt en dagelijks nieuwe gegevens ingevoerd moeten worden. „Daar om staat de computer bij ons ook in de huis kamer, dat werkt prettiger dan in een koud en donker hoekje in de stal." Mevrouw Nijboer en zoon Jeen besturen de computer. „Ik krijg er de kans niet eens voor. Mijn vrouw en Jeen zijn computer-gek", zegt Tjeerd Nijboer glimlachend. „Dat is zo geko men door de computerkursus, die ik vorig jaar op de lagere landbouwschool in Wolve- ga heb gevolgd", vertelt Grietje Nijboer. „De bedoeling van deze kursus was eerst om met gewone homecomputers te leren omgaan, maar het is uitgedraaid op een kursus, waar bij vooral allerlei computersystemen voor het veehouderijbedrijf met elkaar werden verge leken. De leraar, die de kursus gaf, zette alle systemen op een rij: wat ze kunnen, wat ze kosten, enzovoort. Verder heeft hij systemen Elke morgen om half negen, wanneer de fa milie Nijboer te Nijeberkoop aan de thee zit, begint vlakbij de ontbijttafel de printer van hun voercomputer te draaien. Een attentie- lijst geeft aan welke koeien hun portie krachtvoer niet hebben opgenomen, welke dieren tochtig kunnen worden, droog moe ten, kunnen afkalven of op drachtigheid ge- kontroleerd kunnen worden. Tjeerd Nijboer weet dan in één oogopslag op welke dieren hij die dag moet letten en ook welke andere handelingen die dag verricht moeten wor den. Wanneer er dieren gekalfd hebben of bij voorbeeld geïnsemineerd zijn, neemt zijn echtgenote plaats achter het toetsen bord naast de printer om deze gegevens in te toetsen. Sinds een jaar is dit de dagelijkse routine op het bedrijf van de Nijboers. Tjeerd en Grietje Nijboer melken zo'n 90 koeien op een bedrijf van 44 hektare in de Friese Zuidoosthoek. Hun zwartbonten pro duceren gemiddeld ruim 7.000 kg melk op een rantsoen met een flink aandeel snijmaïs. Jaarlijks wordt er 5 hektare maïs verbouwd, waarvan de oogst het afgelopen jaar ove rigens uitliep op een fiasko als gevolg van de enorme regenval op een aantal kritieke mo menten. Vorig jaar investeerde de Nijboers in een voercomputer met twee voerboxen, die werd aangevuld met een elektronische koekalender en een printer. De installatie in de stal werd onlangs met twee extra voer boxen uitgebreid, maar de computer in de ChO magazine januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 58