Loonwerker kan veel, maar niet alles REPORTAGE Concurrentie 22 ■- Kees de Vor gebruikt de winterperiode voor onderhoud, ontwikkeling en aanpassing van machines Het loonbedrijf van Kees de Vor ligt even buiten Zijderveld. In die omgeving zijn overwegend rundveehouderijbedrijven ge vestigd omdat de grondsoort zich niet voor andere agrarische activiteiten leent. De wa terstanden zijn hoog en de draagkracht van de grond is betrekkelijk laag. Deze omstan digheden bepalen voor een groot deel ook het werk van het loonbedrijf. Kees de Vor heeft zich in de loop van de ja ren op een aantal diensten toegelegd. Het overgrote deel van zijn werk heeft te maken met de ruwvoederwinning op het agrarisch bedrijf, de ontwatering en de graslandverbe tering. Met dit dienstenpakket heeft hij acht van de twaalf maanden voldoende werk. In de zo mer zijn er pieken met de ruwvoederwinning en in het najaar kan Jiij vooruit met sloten schoonmaken en greppelfrezen. Maar in de maanden januari tot en met april heeft het loonbedrijf eigenlijk onvoldoende werk. Die periode moet hij overbruggen met het geld dat gedurende de rest van het jaar wordt ver diend. Maar Kees de Vor heeft wel een aantal mensen in dienst die ook in die periode be taald moeten worden. „De stille maanden zou ik kunnen opvangen door het dienstenpakket uit te breiden. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Ik zou an der werk, dat niets met loonwerk te maken heeft, kunnen gaan doen zoals handelen in gewasbeschermingsmiddelen of machine onderdelen. Ik zie dat niet zo zitten. Beide dingen kun je niet optimaal doen en bij die handel komen de mensen ook in de zomer, als je eigenlijk geen tijd voor ze hebt. Ik kan me ook niet richten op andere gewassen want die zijn hier nauwelijks. Hier in de om geving zit één loonwerker die machines heeft voor de maïsoogst. Hij bestrijkt het hele gebied wat maïs betreft. Een mogelijkheid zou mengmestinjectie zijn. Het is alleen de vraag of de boeren wel zo en thousiast zullen zijn over mengmestinjectie. Je kunt dan wel zo'n machine aanschaffen om in het voorjaar ook werk te hebben, maar als de boeren er niet op zitten te wachten of je kunt ze er niet enthousiast voor maken dan heb je de machine wel, maar nog geen werk. Een boer heeft de neiging om eerst de kat uit de boom te kijken, als het gaat om nieuwe machines en nieuwe methoden. Ze bekijken eerst of het bij de buurman goed gaat en dan mag de loonwerker bij hem op het bedrijf het ook proberen. Als het dan verkeerd uitpakt dan zal hij zich voortaan twee keer bedenken voor hij dat werk nog eens laat uitvoeren. De aanschaf van een nieuwe machine blijft een risico. Een bepaald risico moet je ne men. Je bent nu eenmaal ondernemer of je bent het niet". De heer De Vor geeft in zijn relaas aan dat hij toch wel voelt dat boeren zelf een machine kopen en daarmee voor anderen gaan wer ken. Hij praat dan over hulp die veel verder gaat dan burenhulp. In piektijden is dat niet zo erg, maar vooral in de wat rustige periode voelt hij dat wel. Je ziet dat wel op bedrijven waar de zoon thuis komt. Om toch voldoende werk te hebben, kopen ze dan zo'n machine. Wat ze dan extra kunnen verdienen door op andere bedrijven te gaan werken is voor hen meegenomen om de kosten te drukken. Ze vormen wel een stuk valse concurrentie voor de loonbedrij ven. Wettelijk is daar niets tegen te doen. Ze kunnen zich altijd beroepen op burenhulp. Als loonwerker kun je ook andere terreinen gaan bewandelen. Maar daar kan wettelijk wel een stokje voor gestoken worden. Een loonwerker kan bij voorbeeld wat aan trans port gaan doen. Aan transport zijn echter voorwaarden verbonden waaraan loonwer kers lang niet altijd voldoen. Transport is dus niet zomaar als „neventak" op het bedrijf te handhaven. De boerenzoon die elders werkt, duikt onder de tarieven van de loonwerker. De boeren zoon hoeft er ten slotte niet van te leven, wat voor een loonwerker wel het geval is. Er zijn ook wel werkzaamheden die een loon werker niet zo goed kan uitvoeren. Neem bij voorbeeld het uitrijden van mest. De grond soort rond Zijderveld is klei op veen. De CLO magazine januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 52