Wet en Besluit op de Ruimtelijke Ordening gewijzigd Ruilverkaveling Zundert aangenomen Invoering nieuwe Wet Besluit op de Ruimtelijke Ordening Verhaal van schade in geval van stakingsakties POTTEK/;/— Ruilverkaveling Nijs en Hooglandpolder aangenomen Ongestoorde foerageerterreinen nodig voor de rotganzen Verzamelaars Nadat de Eerste Kamer der Staten-Generaal de wijziging van de Wet op de Ruimtelijke Ordening op 19 november 1985 heeft aanvaard, is de komplete tekst van de gewijzigde Wet en het Besluit op de ruimtelijke ordening 1985 verschenen in het Staatsblad (nummers 626 en 627). Op 16 december 1985 verscheen over de fasering van de inwerkingtreding een afzonderlijk koninklijk besluit. De belangrijkste wijzigingen ten opzichte van het huidige stelsel zijn als volgt. Planologische kernbeslissing De planologisch kernbeslissing (pkb) is opgenomen in de nieuwe wet. Het is een procedurele regeling - van elementen als inspraak, bestuurlijk overleg, advisering en goedkeuring van de pkb door de Tweede en de Eerste Kamer. Het is vooral deze parlementaire goedkeuring die aan de pkb een bijzondere status ver leent: tussen beleidsnota en wet. Nieuw is ook, dat de verschillende elementen in de pkb-procedure aan termijnen gebonden zijn. Aanwijzingsbevoegdheid De minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer krijgt in de nieuwe wet de be voegdheid rechtstreeks aanwijzingen te geven aan een gemeentebestuur om een bestemmingsplan te veran deren. Dat betekent, dat de "getrap te" aanwijzing via het (provinciale) streekplan niet meer noodzakelijk is. Wel wordt de provincie nauw be trokken bij de voorbereiding van een ministriële aanwijzing. Uitnodigingsbevoegdheid Bij het geven van een aanwijzing aan het bestemmingsplan kan de Minis ter volgens de nieuwe Wet het kolle ge van Burgemeester en Wethouders (B en W) uitnodigen alvast - voor uitlopend op de aanpassing van het bestemmingsplan - de beoogde bouw- en of aanhefvergunningen te verlenen. verladers en door eigen vervoerders. In beginsel staan verladers twee mo gelijkheden ter beschikking. Op grond van zowel de AVC/WOW als de CMR (buitenlands vervoer) is de vervoerder gehouden de goederen af te leveren in de staat waarin hij ze heeft ontvangen op de afgesproken plaats en tijd. Voldoet hij niet aan die verplichting, dan pleegt de vervoer der in principe wanprestatie. Hij kan dan aansprakelijk worden gesteld voor de daaruit voortvloeiende De ruilverkaveling Nijs- en Hoog landpolder omvat een gebied in Zeeuwsch-Vlaanderen dat aan de Westerschelde grenst. Voor de over wegend akkerbouwers die hier hun bedrijf hebben, is vooral een betere waterbeheersing belangrijk. Vanuit het noordelijk deel van ruilverkave- lingsgebied kan alleen op de Wes terschelde worden afgewaterd als het water hier laag genoeg staat. De ernstige wateroverlast die hierdoor soms ontstaat, wordt nu dankzij de Als B en W niet binnen een bepaalde termijn aan deze uitnodiging gehoor geven, kan de Minister zelf de ver gunning verlenen. Ook GS bezitten in de nieuwe wet deze zogenaamde uitnodigingsbe^ voegdheid. Verkorting bestemmingsplanprocedures In de nieuwe wet zijn strakkere ter mijnen voorzien rond de totstandko ming van een bestemmingsplan. Tussen de tervisielegging van het ontwerpplan en het besluit van GS over goedkeuring van het bestem mingsplan mogen 13 maanden lig gen. Als niemand bezwaren tegen het plan indient, bedraagt deze ter mijn zelfs 8 maanden. Volgens het Bro 1985 kan ook de voorbereidingsfase van het ontwerp plan vlugger worden voltooid. De onderzoeks- en overlegverplichtin- gen bij deze voorbereiding zijn na melijk meer algemeen geformuleerd, waardoor onderzoek en overleg effi ciënter kunnen plaatsvinden. Kroonberoep en schorsende werking Het Kroonberoep over het bestem mingsplan blijft in de nieuwe wet bestaan. Wel stelt de wet termijnen waarbinnen in de toekomst on derdelen van de Kroonberoeppsoce- dure moeten zijn afgehandeld. Alleen tegen onderdelen van een te stellen op grond van onrechtmati ge daad. Een voordeel van deze laatste mogelijkheid is het omzeilen van de in de wet gestelde beperkte aansprakelijkheid van de vervoer ders. Voor eigen vervoerders staat alleen de laatstgenoemde mogelijk heid open. Indien een verlader of ei gen vervoerder aktie wil onderne men, dient hij de Vervoersbond FNV schriftelijk aansprakelijk te stellen. Een model daarvoor kan bij de EVO worden aangevraagd. ruilverkaveling verholpen. Dit is mogelijk door via nieuwe en te ver beteren watergangen het water af te voeren naar een bestaand gemaal. Verder wordt in het gehele gebied gezorgd voor een betere watercon- servering. De totale kosten van de ruilverkave ling zullen naar schatting 5,3 miljoen gulden bedragen. De gemiddelde ruilverkavelingslasten die de parti culiere eigenaren na afloop gaan be talen, zijn becijferd op gemiddeld 51 gulden per hectare per jaar. bestemmingsplan waartegen bij Ge deputeerde Staten (GS) geen be zwaar is gemaakt, zal geen beroep op de Kroon meer openstaan. Na goed keuring door GS worden deze on derdelen onherroepelijk en kunnen ze dus worden uitgevoerd. Voor de andere onderdelen heeft het Kroon beroep schorsende werking. Die schorsende werking kan alleen on gedaan worden gemaakt door de Voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State op verzoek van belang hebbende. Globalisering bestemmingsplannen Vanuit de filosofie van de deregule ring is in het nieuwe stelsel ook tot uiting gekomen, dat bestemmings plannen flexibeler en globaler van opzet kunnen worden. Vrijstelling In de nieuwe wet is voorts een uni forme procedure opgenomen voor het verlenen van - diverse soorten - vrijstelling van het bestemmings plan. In deze procedure is een be langrijke plaats ingeruimd voor het indienen van bezwaren tegen een voorgenomen vrijstelling. De ver schillende stappen van de procedure zijn aan termijnen verbonden. Schadevergoeding In de nieuwe wet vindt een uitbrei ding plaats van de werking van arti kel 49 van de huidige wet (schade vergoedingsregeling). Niet alleen zal schadevergoeding mogelijk zijn op basis van - veranderingen van - het bestemmingsplan, maar dat zal nu ook mogelijk zijn op basis van ande re besluiten, zoals bijvoorbeeld vrij stellingen, aanhouding of aanwijzin gen. Er dient een blijvende oplossing te komen voor de problemen rond het beheer van de grote aantallen Rot ganzen in het Waddengebied. Dit zegt de Natuurbeschermingsraad in een advies aan minister Braks van Landbouw en Visserij. Doordat de ganzen in het voorjaar, voofdat de kweldervegetatie als voedselbron beschikbaar komt, voornamelijk foerageren op binnen- dijkse cultuurgraslanden, ontstaat hinder en schade voor de agrarische bedrijfsvoering. Verjaging van de ganzen zonder alternatieve voedsel- terreinen verplaatst het probleem slechts. De Raad wijst ingrijpen in de popu latie-omvang af. Vervolgens doet hij een aantal samenhangende voorstel len voor een oplossing van het pro bleem. Naast een onderzoek naar de moge lijkheden om plaatselijk cultuurgras landen te verwerven als foerageer- terrein, bepleit de Raad de moge lijkheid te openen voor een aantal percelen overeenkomsten af te slui ten waarbij de boer zich verplicht tegen vergoeding Rotganzen onge stoord te laten foerageren. Voorts zou volgens de Raad met be hulp van de beschikbare gegevens nagegaan dienen te worden op welke wijze de foerageermogelijkheden. voor Rotganzen in kweldergebieden verhoogd kunnen worden, zonder dat daardoor andere natuurwaarden in het gedrang komen. De gewijzigde Wet op de Ruimte lijke Ordening en het Besluit op de ruimtelijke ordening 1985 zullen ge faseerd in werking treden. De bepa lingen over het Rijks- en provinciaal beleid zullen op 1 maart 1986 in werking treden. De bepalingen die rechtstreeks voor de gemeenten en de burgers van belang zijn zullen op 1 juli 1986 van kracht worden. De bepalingen die de Raad van State aan een termijn binden zullen op een nader te bepalen tijdstip in werking treden. Dat blijkt uit het koninklijk besluit van 16 december 1985 over de inwerkingtreding van de wijziging van de Wet en het Besluit op de Ruimtelijke Ordening, dat binnen kort in hét Staatsblad zal verschij nen. Tijdens de verschillende voorlich tingsbijeenkomsten en kursussen die De ruilverkaveling Zundert ligt ten zuiden van Breda tegen de Belgische grens. Voor de agrariërs in het gebied is vooral de versnipperde ligging van de gronden een groot knelpunt. De melkveehouderijbedrijven hebben zelfs gemiddeld bijna 7 kavels. De vele tuinbouwbedrijven (inclusief boomkwekerijen) komen op een ge middelde van 4. Hoe slecht de ver kavelingssituatie is, blijkt ook de grote afstanden naar de veldkavels (gemiddeld 3.5 km). Mede door de mogelijke verplaatsing van 10 melk veehouderijbedrijven en de ver plaatsing (of opschuiving naar be staande gebouwen) van 5 tuinbouw bedrijven kan een veel betere nieuwe kavelindeling worden gerealiseerd. Voor de landbouw is het ook be langrijk dat de detailontwatering wordt verteerd. De vele boomkwe kerijen in het gebied hebben daar helemaal belang bij, omdat zij in het n.a.v. de nieuwe wet gehouden wor den is allerlei voorlichtings- en in- struktiemateriaal aanwezig. Naar verwachting zal het gemeentelijk bestemmingsplan, dat als enige plan de burgers rechtstreeks bindt, cen traal staan in de kursussen en bij eenkomsten. Het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer brengt bin nenkort een studie uit over de ma nier, waarop de bedoeling van de nieuwe regelgeving kan worden ver taald in plannen voor verschillende soorten gebieden (zoals een binnen stad, een na-oorlogse woonwijk, een industrie-terrein en een buitenge bied). Daarnaast zal deze studie aanbevelingen doen over een aantal uniforme en standaardvoorschriften voor bestemmingsplannen. Voor in formatie tel. 070-264201 toestel 2972. najaar oogsten en in het vroege voorjaar weer inplanten. Omdat sommige agrarische bedrijven aan een zandweg liggen en veel gronden eveneens niet over een verharde weg te bereiken zijn, wordt er 30 km nieuwe weg aangelegd. 5 Km wordt verbeterd. In het kader van de Relatienota is 169 ha aangewezen als reservaatge- bied. Het is de bedoeling dat 43 ha ruilverkavelingsgrond voor uitruil beschikbaar wordt gesteld om op deze wijze een deel van de reser- vaatgrond te verwerven voor na tuurbeschermingsinstanties. Verder is 37 ha bestemd voor beplanting. Hiervan is 7 ha gereserveerd voor een sortimentspark van boomkwe kerijgewassen, 14 ha voor nieuwe bosbeplanting en 16 ha voor singels. De totale kosten van de ruilverka veling Zundert worden geschat op bijna 40 miljoen gulden. De door de Vervoersbond FNV uit geroepen stakingsakties hebben het bedrijfsleven grote schade toege bracht. De vraag is aan de orde of het bedrijfsleven de schade die voort vloeit uit de akties kan verhalen. Daarbij moet onderscheid worden gemaakt tussen schade geleden door schade, tenzij hij zich kan beroepen op overmacht. In de meeste gevallen zal er bij een werkstaking of een blokkade sprake zijn van een over machtssituatie van de vervoerder, maar dat moet van geval tot geval worden beoordeeld. Daarnaast be staat ook de mogelijkheid de organi satoren van de staking aansprakelijk De mens is van nature een ver- zamelaar. Dat hebben wij nog v. overgehouden van onze verre HH voorouders uit de tijd toen er nog geen landbouwers beston den. De mensen verzamelden de vruchten der aarde die alom te vinden waren. Maar toen met de landbouw de bescha vinghaar intrede-deed in ons karig bestaan, is die drang tot verzamelen geenszins verloren gegaan. Integendeel, we potten nog van alles op. Kijk maar eens rond bij je eigen thuis! Zelfs de taal die we gebruiken is ervan doordrongen. We heb ben niet alleen namen voor en kelvoudige dingen, we geven vaak enkelvoudige namen aan hele hopen dingen tegelijk: verzamelnamen. Luister maar om je heen: "Een nest pan nen "een toom biggen"een stal koeien". Deze verzamel namen vinden we heel gewoon. Maar soms kom je voor malle dingen, of woorden, te staan, ook in de taal van de landbouw en het is best grappig hier even bij stil te staan. Wie "een handjevol tractoren" of "een hoop melk al niet gek meer vindt, zal ook niet opkij ken van "een ploeg landarbei ders" of van "een vracht laad bakken". We vinden veel ver zamelingen onder de dingen waarmee we dagelijks te doen hebben, zoals de gewassen van het veld, de producten van het bedrijf, het vee en onze mede mensen. Laten we er eens wat op een rijtje zetten: een krats maaimachines, een slok drijf- mest, een ruk trekkers, een sleep eggen, een klots gier, een knot wilgentenen en een zwiep koeiestaarten. Een stoof peren, een bos bloemkool, een bonk aardappelen, een regen graan en een hap gras kennen we al van oudsher, maar een schoof schoorvoeters, of een plaag su- perheffers, is er nog maar pas bijgekomen en dan praten we nog niet eens over een last ambtenaren. Met een kwak rotganzen en een vraat veld muizen hebben we liever min der te doen dan met een sjor trekdieren, een loei melkvee, een drijf mestvarkens, een stoot bokken, een steek wurmen, of een vlek bontvee. Ook hoorde ik oneerbiedig spreken over een^ kakel plattelandsvrouwen, maar dat onaardige geluid kwam van een klacht boeren. .Agrarische jongeren houden niet van een smeer zeeuws meisje op hun brood. Maar wat te denken van een pot boeren jongens? Pottekijker De ruilverkaveling Nijs- en Hooglandpolder (760 hectare - 168 stem gerechtigden) is op 19 december jl. bij de stemming in Ossenisse aan genomen met 84 procent van de gestemde oppervlakte en 76 procent van de stemmen. 109 stemgerechtigden met een oppervlakte van 721 hectare brachten een stem uit. Van hen stemden 77 met een opper vlakte van 607 hectare voor de ruilverkaveling. Tegen stemden 32 stemgerechtigden met een oppervlakte van 114 hectare. De ruilverkaveling Zundert (7.573 ha/2.990 stemgerechtigden) is op 18 december bij de stemming in Zundert, Klein-Zundert, Achtmaal en Wernhout aangenomen met 53% van de gestemde oppervlakte. In to taal 1.777 stemgerechtigden met een oppervlakte van 5.936 ha brachten op de 4 stembureaus in het gebied een stem uit. Van hen stemden 754 stemgerechtigden voor de ruilverkaveling. Zij vertegenwoordigden een oppervlakte van 3.136 ha. 1.023 stemgerechtigden met een oppervlakte van 2.800 ha stemden tegen. 4 Vrijdag 3 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 4