Arbeidsinspectie wijst op gevaren LANDBOUW-RAI BEURSINFO Maquette Voorlichting De Arbeidsinspectie schenkt in haar stand E 239 aandacht aan een tweetal bijzondere ge varen en geeft voorlichting over de mogelijk heden tot voorkoming daarvan. In de eerste plaats wordt door middel van een videofilm gewezen op de gevaren van hydraulische bediening van werktuigen van uit de trekkercabine. Een slangenpakket in de cabine betekent dat dit gemakkelijk be kneld kan raken met daardoor kans op breuk of lekkage. Het cabineklimaat wordt sterk beïnvloed door het open raam en bovendien is de lichaamshouding van de bestuurder tij dens de bediening ergonomisch onverant woord. Een oplossing van dit probleem moet dan ook worden gevonden door slangen en re- gelblok buiten de cabine dus op het werk tuig te plaatsen. De bediening vanuit de cabi ne kan dan met bowdenkabels, elektrisch of met lage-drukhydauliek plaatsvinden. Behalve voorlichting d.m.v. de videofilm is een en ander ook in nature in de stand aan wezig. Het andere gevaar waaraan in de stand door middel van een maquette en voorlichtingspa nelen aandacht wordt besteed, is dat van de mestopslag onder roostervloeren in lig- boxenstallen. Steeds vaker wordt de Ar beidsinspectie geconfronteerd met sterfte van dieren en ook vergiftiging van personen. Uit metingen is gebleken dat bij het mixen of rondpompen van mest hoge concentraties ammoniak en kooldioxide optraden, terwijl de concentratie zwavelwaterstof zelfs alarme rend hoog was. Er worden in de stand advie zen omtrent het mixen (onder welke omstan digheden, hoe vaak enz.) maar ook wordt aan de hand van een maquette uiteengezet op welke plaatsen zich in de stal de hoogste concentraties giftige stoffen bevinden. Van beide onderwerpen zijn informatiebulle tins gratis in de stand verkrijgbaar. De Consulentschappen in algemene dienst tonen, in samenwerking met de regionale specialisten, wat er op het gebied aan voor lichting wordt gedaan. Hieronder wordt daarvan een overzicht gegeven: CAD BAT: Consulentschap in Algemene Dienst voor de Bedrijfsuitrusting in de Akker en Tuinbouw, onderwerpen: arbeidsomstandigheden (zit- en staplaats) werkhouding; eisen te stellen aan stoelen op hele uren zal de kwaliteitsverbetering aan stoelen gedemonstreerd worden CAD KB: Consulentschap in Algemene Dienst voor Kwaliteit en Bewaring, onderwer pen: kwaliteitsbeïnvloeding van produkten bewaaraspekten CAD BV: Consulentschap in Algemene Dienst voor Bedrijfsuitrusting in de Veehou derij, onderwerpen: mestproblematiek CMMB: Consulentschap in Algemene Dienst voor Melkwinning, Melkhygiëne en Boerenkaasbereiding, onderwerp: arbeidsomstandigheden in de melkstal De Consulentschappen in Algemene Dienst zijn te vinden in de stand van het Ministerie van Landbouw Visserij. Voor een gesprek voorafgaande of na uw rondgang over de RAI over de vermelde on derwerpen maar óók over andere onderwer pen, die voor u van belang zijn, zal door de voorlichtingsfunctionarissen tijd worden vrij gemaakt. 12 CJjO magazine januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 42