Onveiligheid op en om de boerderij BEURSINFO LANDBOUW-RAI Omgaan met dieren Mechanisatie Gevolgen Het bevorderen van de veiligheid in de land- en tuinbouw door het beperken van de risico's is harde noodzaak. Dat blijkt wel uit statistieken en schattingen van het aantal bedrijfsongevallen in deze sec tor. Deze noodzaak klemt des te meer als we bedenken, dat zich elk jaar op nieuw ongevallen voordoen met ern stig, blijvend letsel en soms zelfs met fa tale afloop. Dit schrijft mr. J. G. Carpaij, directeur van Interpolis, in het voor woord van de brochure „Onveiligheid op en om de boerderij". De brochure wordt ook door deze maatschappij uitgegeven. Interpolis heeft getracht een beeld te geven van de oorzaken van bedrijfsongevallen. Want alleen als de oorzaken bekend zijn kun nen maatregelen worden genomen om een ongeval te voorkomen. Met deze brochure hoopt Interpolis te bereiken dat boeren en tuinders zich steeds bewuster met de veilig heid op hun bedrijf zullen gaan bezighouden. De brochure, met de enigszins verontrusten de titel „Onveiligheid op en om de boerde rij", vertelt het een en ander over de onge valsrisico's in het agrarisch bedrijf. Niet met het oogmerk de lezer bevreesd te maken voor de dagelijkse werkzaamheden om zijn bedrijf. Maar wel om de aandacht te vestigen op de minder veilige situaties die op elk be drijf aanwezig kunnen zijn. Bijna éénderde van alle ongevallen in de land- en tuinbouw vindt zijn oorzaak in het omgaan met dieren of heeft een directe rela tie daarmee. Blijkbaar worden veehouders, alhoewel ze er dagelijks mee omgaan, regel matig verrast door de onverwachte en soms zelfs agressieve gedragingen van hun die ren. Door oplettendheid en voorzichtigheid bij het werk in nabijheid van dieren in acht te nemen en zelf geen dingen te doen die de dieren onrustig of schrikachtig maken, kan men de kans op een ongeval zo klein moge lijk houden. Jaarlijks vinden zo'n 750 ongevallen, dat is bij na de helft van het totaal aantal ongevallen, plaats door slordigheid, nalatigheid en on zorgvuldigheid. Vele val-, glij- en struikelpar tijen worden veroorzaakt door obstakels als betonnen randen, ongelijke vloeren en mate riaal dat niet naar behoren is opgeruimd. Daarbij speelt gebrekkige verlichting, waar door obstakels niet goed zichtbaar zijn, een belangrijke rol. Een tweede belangrijke oor zaak ligt bij het vallen van trappen, ladders, zolders en daken. Onvoldoende beveiliging en achterstallig onderhoud eisen heel duide lijk hun tol, terwijl ook nogal eens sprake is van onvoorzichtigheid. Voor het afdalen in een mestkelder dienen goede voorzorgsmaatregelen genomen te worden. Zoals een goede ventilatie van de kelder en een verbinding (bij voorbeeld een gordel of touw) met iemand buiten de mest kelder. Bij bedwelming kan de ander acuut optreden. Deze mag overigens nooit zelf af dalen zonder dat een derde zijn taak heeft overgenomen. De brochure geeft eveneens een aantal tips ter voorkoming van ongevallen met gewas beschermingsmiddelen en andere gevaarlij ke stoffen. Ook de mechanisatie eist haar tol. In de loop van de jaren is men meer en zwaardere ma chines en werktuigen op het agrarisch be drijf gaan gebruiken. Een gevolg daarvan is dat de ongevallen met machines in de loop van de jaren ernstiger zijn geworden. De ge middelde duur van de arbeidsongeschikt heid in deze categorie liegt er niet om: 90 da gen. Dat is drie hele maanden. Ernstige ongevallen, vaak met blijvend letsel, ontstaan doordat men met een hand of voet in een in werking zijnde machine terechtkomt. Ook door het in aanraking komen van han den en kleding met bewegende, niet afge schermde machinedelen en hulpstukken ge beuren in de regel vrij ernstige ongevallen. De brochure geeft een groot aantal aanbeve lingen om het ongevalsrisico te beperken. Een hoofdstuk is speciaal gewijd aan de risi co's die kinderen lopen. Kinderen onderken nen vaak geen gevaar of beoordelen de si tuatie verkeerd. Dat geldt met name ook voor vriendjes en vriendinnetjes uit een dorp of stad die helemaal niet gewend zijn aan het le ven op een land- of tuinbouwbedrijf. Het plaatsen van gewasbeschermingsmiddelen achter slot en grendel, het goed afsluiten van putten, het wegnemen van de contactsleutel van de niet gebruikte trekker, zijn maatre gelen die veel narigheid kunnen voorkomen. Mede door de sterke verwevenheid van ge zin en bedrijf zijn de financiële en sociale ge volgen van een ongeval vaak verstrekkend. In veel gevallen moet men om de werk zaamheden op het bedrijf te kunnen voortzet ten voor langere tijd hulp van buitenaf aan trekken, hetgeen een kostbare aangelegen heid kan zijn. En in geval van blijvende invali diteit kan dit een noodgedwongen beëindi ging van het bedrijf betekenen. Het is daarom bijzonder triest te moeten con stateren dat zeker de helft van de ongevallen is te voorkomen. Het is dus van het grootste belang dat degenen die in de land- en tuin bouw werkzaam zijn, leren om „veiligheids bewust" te denken en te handelen. Want achter „onveiligheid" gaat een enorme hoe veelheid menselijk leed schuil. Ondanks alle preventieve maatregelen en voorzichtigheid kan het toch gebeuren dat het noodlot toeslaat. Een ongelukje zit nu eenmaal in een klein hoekje. Zorg daarom voor een goede verbandtrommel en laat iemand uit het gezin een EHBO-opleiding volgen. Houd telefoonnummers van hulpver lenende instanties bij het telefoontoestel. Daarnaast zijn een goede arbeidsonge schiktheidsverzekering en het lidmaatschap van een bedrijfsverzorgingsdienst van groot belang. In de brochure staat een lijst van nuttige adressen en publicaties. De brochure „Onveiligheid op en om de boerderij" is een uitgave van Interpolis nv, Conservatoriumlaan 15,5037 DM Tilburg. 10 CLO magazine januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 40