In memoriam G.A. de Kok over geld en goed "Veel heil en zegen" Ervaringen met rijksgroeps regeling zelfstandigen niet onverdeeld gunstig Vrouw en onderneming; Man - vrouw maatschap? Samenwerking OBF-Leven en OTOS 25e Kerstflora in RAI gebouw te Amsterdam De laatste tijd wordt er veel gepraat over de vrouw in de onderneming. Reeds jaren leert de praktijk dat veel vrouwen een zeer wezenlijke funktie vervullen in het agrarische bedrijf. Sommigen voeren zelfstandig een bedrijf, anderen werken samen met hun man in het bedrijf, terwijl weer anderen de gehele administratie ver zorgen en ten nauwste betrokken zijn bij de financiële zaken. Wordt de vrouw voor haar inspan ning financieel en fiskaal beloond? Om als ondernemer aangemerkt te worden moet men ekonomische ak- tiviteiten ontplooien waaraan risiko's zijn verbonden. Dit geldt ook voor de vrouw. Sommigen denken dat de maatschap een oplossing kan brengen. Wat is zo'n maatschap? Een maatschap is een overeenkomst waarbij twee of meer personen zich verbinden "iets" in gemeenschap in te brengen met het oogmerk het daaruit ontstane voordeel met elkaar te delen. Uit de overeenkomst zal moeten blijken dat de vrouw óf arbeid, óf kapi taal, óf roerend, óf onroerend goed inbrengt dat de overeenkomst berust op zakelijke gronden dat er geen gezagsverhouding is tussen man en vrouw dat de beloning is gekoppeld aan de hoogte van de winst dat de overeengekomen winst verdeling reëel is gelet op ieders in breng van arbeid en kapitaal dat indien er verlies is, ieder deelt in het verlies dat de vrouw formeel beleidsbe slissingen neemt of dat men die sa men neemt dat bij de oprichting (om afreke ning van de stille reserves te voorko men) de man de stille reserves voor behoud dat de vrouw als onderneemster naar buiten treedt (Bij een firma treedt de vrouw per definitie onder een gemeenschappelijke naam naar buiten.) Vennootschap onder firma of maat schap? Bij een firma treedt de vrouw dus automatisch naar buiten. Bij een fir ma moet men zich zeer goed realise ren dat beiden dus man én vrouw hoofdelijk aansprakelijk zijn voor alle schulden van de onderneming. Dit laatste kan zeer strijdig zijn met de huwelijkse voorwaarden die bij het aangaan van het huwelijk zijn gemaakt. En wat zegt de fiscus? De vrouw zal voor de fiscus aan moeten tonen dat zij ondernemer is geworden door wezenlijke verande ringen in haar taak en feitelijjce werkzaamheden. Wil de vrouw voor de zelfstandigenaftrek in aanmer king komen dan moet zij tenminste 1225 uren bezig zijn in de onderne ming. De vrouw kan wel in aanmer king komen voor de fiskale oudedags reserve. Sinds 1 januari 1985 betaalt de vrouw over haar inkomen pre mieheffing maximaal 17.286,— bij een maximum premie inkomen van 63.200,— zijnde 27,35%. Deze pre mie is in het jaar van de betaling een aftrekpost voor de inkomstenbelas ting. Biedt de man - vrouw maatschap per- spektieven? Niet alleen het kontrakt maar de fei telijke omstandigheden zullen door slaggevend zijn of de fiscus de man - vrouw maatschap accepteert. Fiskaal gezien kan de man - vrouw maat schap voordelig zijn. Betrek daarbij de premieheffing. Juridisch gezien kunnen er bezwaren zijn, denk aan huwelijkse voorwaarden! Om man - vrouw maatschappen tot stand te brengen uit louter emancipatie overwegingen lijkt me niet goed. Ik kom dan ook tot de konklusie dat in slechts weinig gevallen een man - vrouw maatschap voordelig zal zijn. Neem voordat u stappen onder neemt kontakt op met uw boekhou der, notaris of sociaal ekonomisch voorlichter(ster). J. Markusse Dit wordt u in deze tijd meerdere malen toegewenst. We gaan een nieuw kalenderjaar in en daarbij wensen wij elkaar het beste toe. Ge lukkig dat wij zo met elkaar kunnen omgaan dat wij deze wens naar de ander willen uitspreken. En anders schrijven we het wel gelet op de grote hoeveelheid kerst- en nieuwjaars kaarten die weer verzonden is. In deze dagen zo rond de feestdagen is het per traditie ook de tijd van be zinning. Hoe hebben we het in het afgelopen jaar gedaan en kunnen we ook zo verder? Het verder kunnen zal waarschijnlijk wel een verder moeten zijn. Want het is nu eenmaal niet mogelijk met een simpele draai aan een knop het bedrijfsprogramma echt te veranderen. U zit bij wijze van spreken als ondernemer op een rijdende trein die weliswaar stopge zet kan worden doch dat lost niets op. Het zijwaarts afbuigen is er niet bij en alleen via wissels kunt u op een ander spoor komen. Maar dan moe ten deze wissels wel van te voren in de juiste stand worden gezet. Dit ve reist inzicht maar ook durf om dat andere spoor te berijden. Vooruit kijkend zien we het spoor steeds smaller worden doch als we op dat punt zijn aangekomen blijkt dat het nog steeds verder gaat. Deze beeldspraak kan ook op u als landbouwondernemer worden toe gepast. Het is daarbij goed het oog gericht te houden op datgene wat voor ons ligt. Met de durf die in ons is kunnen we ook tesamen verder komen. Er is ge zamenlijk al een geweldige prestatie geleverd en al lijkt het erop dat het tijdelijk wat tegen zit, laten we blij ven vertrouwen op de toekomst. Daarbij zullen we erg veel nut kun- Gommert de Kok is dood, 61 jaar. Veel te vroeg, is de reactie van een mens. Tussen Kerstmis en Oudjaar schrijf ik deze woorden, een tijd waarin toch al de gedachten gemakkelijk naar vroe ger afdwalen. Nu zijn ze dan bewust gericht naar de tijd dat de overledene 17 jaren lang zijn stempel drukte op het nieuws in Zeeland via zijn hoofd- redakteurschap van zijn krant de PZC. De Kok was een uitzonderlijk man; zijn "Kantlijn" - commentaar van de hoofdredacteur - was een trek pleister voor iedere bewuste lezer. Niet alleen geen Zeeuw zou die hoofdarti kelen overslaan, ook buiten de pro vincie, vooral in Den Haag, werd die Kantlijn ijverig gelezen, zo niet bestu deerd. Is dat laatste de reden dat hij ten slotte in 1978promoveerde naar de hoofdfunctie bij de Sijthofbladen (Haagsche Courant C.S.)? In ieder geval zijn veelzijdige kennis, zijn fijne aanvoelen van verhoudingen, zijn open benadering van vraagstukken en zijn eisen daaromtrent, zijn con sequent standpunt voor zijn overtuiging (wat b.v. een veilige Oos terse helde betreft), zijn onvergetelijk. Voor zijn mensen, aldus één van zijn opvolgers, was hij een baas met een uiterst kritische instelling, ongedul dig, mild en driftig tegelijk, inspire rend, lastig, een man die zich geen rust gunde. Eerst de krant en daarna pas de rest. Hij kende het maatschappelijk leven, hij kende Zeeland, hij kende de Zeeuwse verhoudingen en zo ook het Groene Zeeland, de landen tuinbouw. Toen de ZLM dan ook in 1965, in andere zin voortgaand op het gedenk boek van Prof. Bouman over de jaren 1844 - 1944, een vervolg wenste, was men unaniem van mening dit aan de Kok te vragen. En hoe heeft hij met "Van nabij en verre" die opdracht waar gemaakt! Hoe verdiend was ook dat hij in 1978 de Zeeuwse prijs voor Kunsten en Wetenschappen kreeg. Hij heeft, schreef men bij zijn vertrek - hoewel, hij bleef in Middelburg wonen - zijn "Sporen in de slik" nagelaten. In de bundel met die titel van zijn hand en in diverse andere publicaties heeft de Kok sporen getekend en gedrukt, die bij ons zullen blijven. Met zijn vrouw en familie zullen wij Gommert de Kok missen. Zeeland - en met hem de agrarische sector - heeft een groot vriend en kenner verloren. Gode bevo len. Marien Geuze nen hebben van een goede informa tie-voorziening. Langs allerlei wegen wordt thans gewerkt aan een infor matienetwerk, wat dat dan ook pre cies mag zijn. Over enkele jaren zullen we weten hoe de juiste informatie op de meest efficiënte wijze bij u thuis gebracht kan worden. Laten we ondertussen proberen te leren omgaan met deze informatiestroom. Het is belangrijk dat u als ondernemer zich blijft hou den op het aanbod en onderscheid weet te maken in het gebodene. Het is u nu eenmaal niet gegeven om al •uw tijd achter uw bureau (of beeld scherm) door te brengen. Het is dan belangrijk dat u snel een selektie kunt aanbrengen in de geboden in formatiestroom. Daarnaast zult u tijd moeten hebben tot overleg met kollega's en voorlichting, want daar mee toetst u de eigen verworven in zichten. Ik durf te stellen dat we een uitda gende tijd tegemoet zullen gaan. We zullen de handschoen moeten opne men. Het is moedig om met vertrou wen verder te gaan wetende dat dit vertrouwen u ook reeds tot het hui dige niveau heeft gebracht. Gaande op deze ingeslagen weg wens ook ik u van harte veel heil en zegen toe. B. Veerbeek Het verstrekken van leenbijstand door de gemeenten in het kader van de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen leidt lang niet altijd tot een ver betering van het inkomen en de financiële situatie op de betrokken bedrijven. De inkomensontwikkeling na de steunverlening is zeer uiteenlopend en gemiddeld weinig beter dan op bedrijven waarvoor een verzoek om leenbijstand werd afgewezen op grond van onvoldoende levensvatbaarheid. Dit blijkt uit een oriënterend onderzoek dat het Landbouw-Economisch Instituut heeft uitgevoerd op verzoek van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. In het onderzoek zijn de ontwikke lingen nagegaan op bedrijven die in de jaren 1977-1981 een aanvraag om financiële hulp hadden ingediend. Vergeleken zijn drie groepen aan vragers: degenen van wie de aan vraag is toegewezen, degenen wier aanvraag is afgewezen op grond van onvoldoende levensvatbaarheid maar die hun bedrijf toch hebben voortgezet en de afgewezenen die het bedrijf hebben stopgezet. Het on derzoek is beperkt tot 84 gezinsbe drijven in de sectoren veehouderij of tuinbouw van een doorsnee-omvang met een bedrijfshoofd jonger dan 50 jaar. Lage opbrengsten, tegenvallende prijzen en zware renteverplichtingen leidden tot een gering bedrijfsinko- men, dat samenging met een gering of zelfs negatief vermogen van de aanvrager. Levensvatbaarheid vaak niet verbeterd De ontvangen leenbijstand varieerde van 20.000 tot ruim 100.00 gulden De verzekeringsmaatschappijen OBF-Leven én OTOS, beide geves tigd te Leeuwarden, zijn besprekin gen begonnen teneinde de mogelijk heden van een nauw samenwerkings verband te onderzoeken. Beide be drijven, respectievelijk levensverze keraar en schadeverzekeraar, vullen elkaar ten aanzien van produktassor- timent en verkoopmethode goed aan. De vakorganisaties alsmede het per soneel van de betrokken maatschap pijen zijn van de besprekingen op de hoogte gebracht. Zodra het onder zoek de verwachting wettigt, dat overeenstemming kan worden be reikt, zullen - conform de fusiege dragsregels - nadere mededelingen worden gedaan. OBF-Leven, die individuele levens- Vrijdag 3 januari 1986 verzekeringen sluit, behaalde in 1984 een omzet van circa 67 miljoen gul den en een winst vóór belastingen en vóór reservering van winstuitkering van ruim 28 miljoen gulden. OBF- Leven maakt deel uit van de Verze keringsgroep OBF/CV, te zamen met het Onderling Pensioenfonds CV U.A. en het Onderling Ziekte verzekeringsfonds W.A. OTOS is een schadeverzekerings maatschappij, die ontstaan is uit een fusie van een 10-tal onderlinge maatschappijen, waarvan de oudste reeds in 1811 werd opgericht. OTOS werkt met andere maatschappijen samen binnen een herverzekerings- pool, de Wederkerige van 1922.0T0S behaalde in 1984 een omzet van ruim 70 miljoen gulden en een winst vóór belastingen van bijna 10 miljoen gulden. Voor het eerst in de geschiede nis was de 25e Kerstflora te zien in het RAI-tentoonstel lingscentrum te Amsterdam. H.M. de koningin verrichtte de officiële opening. Zij deed dit door het planten van een histo rische tulp "Due van Tol" uit 1595 in een bak aan de ingang van de tentoonstelling. Daarna maakte de Koningin een rond gang over de tentoonstelling die op dat moment al zeer druk bezocht werd door het publiek. tegen 5 of 8% rente. Voor een derde van de gesteunde bedrijven was on danks de bijstand na een periode van meer dan vier jaar nog geen inko mensverbetering te bespeuren en bleef de vermogenspositie zwak. Zij bleven ver beneden de inkomensbe groting die aan de besluitvorming bij de verlening van leenbijstand ten grondslag had gelegen. Bij één op de vijf gesteunde bedrijven was wel sprake van een verbeterde financiële positie. Onder degenen wier aanvraag was afgewezen kwamen eveneens suc cesvolle en minder succesvolle be- drijfshoofden voor. Een deel van hen wist het bedrijf voort te zetten dank zij neveninkomsten of door betere jaren die tot een hoger inkomen hadden geleid. Een soms zeer sobere leefwijze, het afslanken van het be drijf en uitstel van betaling leidden eveneens tot verlichting van de zor gelijke financiële positie. De verscheidenheid aan persoon lijke- en bedrijfssituaties bleek in dit onderzoek zo groot dat er geen alge mene factoren naar voren zijn geko men die bepalend zouden kunnen zijn voor de mate van succes. Procedure vergt veel tijd Het gemeentebestuur beslist over de steunaanvragen. De uitslag liet vaak lang op zich wachten; in de meer derheid van de gevallen vier maan den of langer; een spannende tijd voor de aanvrager en zijn gezin. Voor zover de aanvraag werd afgewezen, moest een deel van de in problemen verkerende aanvragers direct daarna het bedrijf beëindigen. Binnen een jaar waren er op twee derde van deze bedrijven grond en gebouwen van de hand gedaan. De opbrengst van de bezittingen was dooreengenomen slechts toereikend om 80% van de schulden -gemiddeld 487.000 gulden- te saneren. Als ge volg van het ontbreken van de finale kwijting kijkt een belangrijk deel van de aanvragers die hun bedrijf beëin digen nog tegen zware aflossingsver plichtingen aan. Gezien hun inko mensniveau en het soms nog ontbre ken van een werkkring verkeren zij in een vrijwel uitzichtloze situatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 3