LANDBOUW-RAI INHOUD IMAG en techniek pagina 52 Het Instituut voor Mechanisatie Arbeid en Gebouwen timmert de laatste jaren weer met voortvarendheid aan de weg. In de technologische ontwikkelingen ziet direc teur Hagting een belangrijke plaats weg gelegd voor de computer op het land bouwbedrijf. Volgens hem kunnen com puters aangesloten op goede sensoren be langrijke informatie verschaffen, waarbij de boer in de weekends niet meer op het bedrijf hoeft te zijn. Het IMAG sluit in haar onderzoeksprogramma voor de komende jaren hierop dan ook volledig aan. Andriessens visie pagina 7 Europees landbouwcommissaris Frans An- driessen heeft zeer uiteenlopende reacties gekregen op zijn enige tijd geleden naar buiten gebrachte Groenboek. Dit keer gaat hij in een exclusief interview voor het CLO-magazine in op de visie van „Brussel" ten aanzien van de op de toekomst gerich te bedrijfsinvesteringen. De boer die naar de RAI komt, gaat als ondernemer en neemt weloverwogen beslissingen, zo is zijn vaste overtuiging. Beursinformatie pagina 11 Uiteraard wordt in dit nummer alle van be lang zijnde informatie voor een bezoek aan de RAI-beurs gegeven. Daarnaast ook aan dacht voor het veilig werken met machi nes en werktuigen, waaronder een veilig heidswedstrijd georganiseerd door het Landbouwschap. Ook kunt u onder de beursinformatie vinden welke bedrijven deelnemen en waar ze staan op de beurs; de plattegrond kan u helpen bij het uitstip pelen van de route over het terrein. „Hot line" teeltinformatie pagina 64/65 Voederwinning pagina 38 Melkwinning pagina 34 Vierde gewas pagina 59 Service pagina 22 CLO magazine januari 1986 Veel melkveebedrijven zijn toe aan ver vanging van de oude melkinstallatie. In sommige gevallen biedt dit de mogelijk heid de gehele melkstal een nieuwe jas te geven. Welke keuzes daaraan ten grond slag liggen en wat het kan opleveren kunt u lezen in de reportage hierover op het be drijf van Bennie Tijink, die al langere tijd zat aan te hikken tegen een nieuwe melk installatie. Bezuinigen op een investering in een melkinstallatie vindt hij een ver keerde bezuiniging. In Nederland kan de graslandproduktie nog een stuk omhoog, vindt het Proef station voor de Rundveehouderij in Lely stad. Ir. Korevaar geeft aan hoe dit moge lijk is. Bij het winnen van ruwvoer gaat de ontwikkeling naar het oogsten van korter materiaal. Dit kan namelijk de veldperiode verkorten, maar ook kan met deze manier van werken het voeren van voordroogkuil beter gemechaniseerd worden. Een voer- mengwagen is dan een uitstekend hulp middel, waarbij bovendien de krachtvoer- computer achterwege kan blijven. Bij het woord service denkt men meestal al gauw aan dealers, die de toelevering ver zorgen van telkens weer nieuwe machines en werktuigen. Service kent veel varian ten, die variëren van onderhoud tot het verstrekken van gunstige financieringsfa ciliteiten voor de boer. Een tweede zeer belangrijke groep serviceverleners vor men de loonwerkbedrijven die als sector veel landbouwbedrijven het hele jaar door ten dienste staan. Een loonwerker blijkt veel aan te kunnen, maar niet alles. Je mening over teeltbegeleiding toetsen in de meest letterlijke zin van het woord, daar gaat het onder meer om bij een view- data-projekt voor akkerbouwers. Jan Stienstra, akkerbouwer bij Bant in de Noordoostpolder werkt met pootaardap- pelen, wintertarwe, bieten en uien. „Maar er blijven altijd zaken die je niet in een computer kunt stoppen en waarbij de er varing het kompas voor de ondernemer blijft". Om aan het projekt dat vooral teelt begeleiding beoogt mee te doen zijn no dig: een toetsenbord, een telefoon en een beeldscherm of een aangepast televisie toestel. In de akkerbouw staan veel bedrijven voor de keuze: ofwel het bestaande bouwplan te handhaven ofwel een nieuw gewas op te nemen in het bouwplan. Hoe dit vraag stuk in de praktijk al wordt opgelost wordt hier uit de doeken gedaan. Veel hangt ook af van de regionale omstandigheden waar in men zich bevindt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 33