Ruimtelijke gevolgen intensieve veehouderij onderzocht Tweede serie marktstruktuurprojekten 1985 Geen markt-, beurs- en veilingberichten In verband met de achter ons lig gende feestdagen is het beeld van prijzen en ontwikkelingen daar van, niet zo betrouwbaar als in de normale weken. Daarom in dit nummer niet de gebruikelijke in formatie over markten, beurzen en veilingen. Marktverkenning door het venster Nog staande in de landbouwbeurs 1985 hebben wij even door het venster gekeken naar het nieuwe jaar. Dat heeft niet geleid tot voorspellingen, maar wel tot een beschouwing over de vooruitzichten op markt, beurs en veiling. Het is - in het jaar dat voor ons ligt - in ieder geval duidelijk dat een op pervlakte landbouwgrond produk- ten zal voortbrengen, waarvan de koopkrachtige vraag beperkt is. De voorraden granen, suiker, rundvlees en zuivel betekenen dat er voor graantelers, bietenbouwers, rund vleesproducenten en melkveehou ders wel kleine prijsverschillen zul len zijn, maar een forse prijsstijging zit er - met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid - niet in. De var kenshouders, de pluimveehouders, de aardappeltelers en de uientelers zitten weliswaar niet met grote voor raden - overgedragen aan Brussel - maar die hebben te maken met de gevolgen van óf een grote produktie in 1985 óf een gestadige uitbreiding in een verzadigde markt. Zoals het er nu uitziet zal 1986 de beste kansen bieden aan de beste kwaliteiten die de landbouw aanbiedt en aan de luxe artikelen. Wat dat betreft lijken b.v. bloemen en planten - zeker als de ekonomie verder aantrekt - goeöe kansen te hebben op verdere groei. Gelukkig voor de landbouw zijn de ekonomische vooruitzichten voor vele landen gunstig. Runderen en kalveren Marktdeskundigen verwachten in de eerste helft van 1986 een daling van het aanbod van runderen met een kleine 3% oplopend naar 4xh%. Dat zijn voor rundvleesproducenten prettige cijfers, ware het niet dat er een kleine 800.000 ton rundvlees in de Europese vrieshuizen ligt. En mocht er "lucht" komen omdat Brussel deze voorraden snel wil wegwerken dan staat landbouw- kommissaris Andriessen klaar om de interventie te beperken - mogelijk zelfs af te schaffen. Derhalve geen rooskleurig beeld van de rundvlees producenten, tenzij Brussel met een premie voor hen komt, wat Andries sen wel wil. Misschien gaat het af zetten van fok- en gebruiksvee wat beter. De exporteurs van fokvee hebben nieuwe markten gevonden en aan de Stichting die die export kan bevorderen is nieuw leven inge blazen. De jongste LEI-studie wijst uit dat er in 1988 pas weer evenwicht zal zijn op de kalvermarkt. Dit ko mende jaar zullen de kalveren - te bestemmen voor de vleesproduktie - derhalve nog schaars blijven en dus prijzig. Wat er met het hormoonbe- leid gebeurt en wat de aankoopprijs van het magere melkpoeder zal zijn is nog moeilijk in te schatten. In Brussel wordt verwacht dat het aan tal kalverslachterijen in de EG zal dalen met ruim V/2%. Produktie en konsumptie lijken dit jaar niet al te veel te zullen veranderen. Schapen De prognoses voor schapevlees ge ven aan dat op een produktiestijging gerekend mag worden van zo'n \Vi%. De konsumptie zou met hetzelfde percentage toenemen. Het prijspeil zou evenwel met 1% dalen. Op de internationale markt is van invloed de teruglopende schapenstapel in Nieuw Zeeland en de toenemende exporten van Australië van levend en gekoeld schapevlees naar het Mid den-Oosten en Japan. Hoe het in de EG gaat zal vooral afhangen van wat er met het handelsverkeer ter zake plaatsvindt tussen het Verenigd Ko ninkrijk en Frankrijk. Vrijdag 3 januari 1986 Varkens Voorde varkensmarkt maakt Brussel regelmatig voorspellingen over het te verwachten aanbod. De laatste - over het le en 2e kwartaal van dit pas begonnen jaar - wijst op de belang rijke groei in Denemarken van meer dan 10%, die in het Verenigd Ko ninkrijk en Nederland van meer dan 5% en die van België met 3%. In Griekenland wordt een afname van 6% verwacht. Al met al komt de voorspelde toename uit op 4%. Be halve dit stijgende aanbod wordt een stagnerende vraag verwacht. Dene marken hoopt fors te kunnen expor teren naar derde landen. Er ligt nog vlees in de partikuliere opslag en de afzet van rundvlees uit de vrieshui zen - tegen een lage prijs - zou ook wel eens nadelig voor de varkens houders kunnen uitpakken. Te ho pen is dat Nederland dit jaar niet getroffen wordt door varkenspest. De varkenshouders krijgen toch al te maken met de mestwetgeving. Pluimvee De pluimveesektor is - net als de varkenssektor - er één die het met weinig steun van Brussel moet red den. De slachtpluimveemarkt heeft vorig jaar veel konkurrentie onder vonden van de Fransen, als het ging om de Duitse markt. Nu de Russen van Frankrijk slachtpluimvee heb ben gekocht, zou het wat beter kun nen worden voor ons, al blijft de produktie hoog. Op de eiermarkt kan alleen-het binnenhalen van forse or ders uit derde landen de prijs in dit jaar flink doen optrekken. Dat dit nodig is behoeft geen betoog. Zuivel Het is vrijwel zeker dat wij met min der melkkoeien de nieuwjaarsgrens zijn overgestapt. Naar schatting met zeker 50.000 minder. Maar de pro duktie per koe blijft stijgen. De melkproduktie in de EG is nog altijd 20 miljard kg meer dan er zonder subsidie kan worden afgezet. Die druk op de melk brengt wel boter voort, maar geen hogere melkprijs. Voor dit jaar wordt een wereld- marktproduktie geschat die 1% ho ger ligt dan in 1985. Dat zal de melkprijs niet ten goede komen. Na tuurlijk zullen er in Nederland in 1986 weer de nodige melkprijsver- schillen zijn in de verschillende re gio's, maar een vetpot lijkt het voor de melkveehouder niet te worden, ondanks dat er nu goedkope braad boter is. Het ziet er naar uit dat ook het bij produkt van de melkveehou derij - het vlees - niet al te veel van 1986 hoeft te verwachten. Als Brussel allerlei premies - zoals kalverpremies en slachtpremies - gaat afschaffen, zal een eventueel daardoor in de plaats komende premie voor boeren, niet gelden voor melkveehouders, maar voor hen die zich uitsluitend met rundvleesproduktie bezighou den. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Over de granen valt waarschijnlijk alleen maar te hopen dat als de prij zen blijven zoals ze zijn, het vele boeren niet tegenvalt. Het LEI-rap- port "Het Europees Landbouwbe leid voorbij de scheidslijn van de zelfvoorziening" wijdt zeer veel aan dacht aan de granen, omdat het LEI van mening is dat bij ongewijzigd beleid het probleem van een teveel aan graan niet kan worden opgelost. Onze graantelers zijn waarschijnlijk de groep die het meest in spanning zit wat 1986 hen zal brengen. Op de zadenmarkt blijft de import uit derde landen de prijs op de binnenlandse markt sterk beïnvloeden. Het ziet er niet naar uit dat daaraan in 1986 geen einde komt. De vlasverbouwers zijn bezig om de belangenbeharti ging te intensiveren. Eén van de ta ken die men zichzelf gesteld heeft is om meer te doen aan de promotie van vlas. De 40.000,— die daarvoor beschikbaar is valt weg tegen de miljoenen die andere sektoren voor propaganda aanwenden. Alleen als vlas een ruimere toepassing vindt zal het perspektief toenemen en dat moet wel, nu veel graanverbouwers b.v. in Frankrijk weer overschakelen op vlas. Voor 1986 lijkt het voor de vlaswereld aantrekkelijk om bij hun promotie-aktiviteiten aart te sluiten bij één of meer andere promotiebu reaus (uiteraard met een eigen boodschap voor het eigen produkt). Peulvruchten tenslotte zullen in 1986 enerzijds de invloed ondervinden van een aantal teleurstellende oogst- ervaringen van vorig jaar ander zijds van het feit dat eiwitrijke ge wassen passen in Europa, dat zoveel eiwit moet invoeren. Aardappelen en uien In het eerste deel van dit jaar zullen er konsumptie- en industrieaardap pels "zat" zijn vanwege de grote op brengst in 1985. De verwerkende in dustrie moet de kar een beetje du wen, want de export staat op een laag pitje. Wat betreft de oogst 1986 valt uiteraard niets te voorspellen. Bij de uien is het (te) veel van 1985 even eens bepalend voor het eerste deel van 1986. De promotiecampagne "met de ui is elke dag een snipper dag" kan best wat opleveren, maar een beperkter aanbod heeft mogelijk meer invloed (alleen dat moet Euro pees gebeuren). Aardappel- en uien- telers gaan 1986 niet in vanuit een beste marktpositie. Daarom is de slogan "het kan alleen maar beter worden" misschien de beste hou ding. Groenten en fruit In de groentensektor lijkt het gebeu ren bij de veilingen en de informatie naar de tuinder toe twee belangrijke punten bij de afzet van groenten. "Uw televisie; venster op markt- en teeltinformatie", waarbij de dagaf schriften een kwartier na afloop van de veiling de leden bereiken en het samengaan, uitbouwen en moderni seren van veilingen, hebben vorig jaar veel aandacht gekregen en zul len in 1986 ongetwijfeld vruchten afwerpen. In het algemeen geldt dat er in de groentensektor steeds meer plaats is voor bijzondere produkten en voor bijzonder gebruik. De spe cialiteit, en "het broodje gezond" zijn daar goede voorbeelden van. Daarbij is niet alleen de veiling van belang maar evenzeer de 800 bedrij ven die aktief zijn in de groothandel, de supermarkt, de groenteman (in de winkel of op de markt) e.d. Als er één sektor is die weet dat een "te veel" prijsbederf geeft, dan is het wel de tuinbouw. De champignonsektor is daar een voorbeeld van vanuit het jongste verleden./Die sektor zet alle zeilen bij om een lonende afzet te vinden van een boven de 100 miljoen kg gestegen jaarproduktie. De fruit- sektor tenslotte hoopt - begrijpelij kerwijs - dat ze in dit jaar gespaard blijft voor vorstschade en hagelscha- de. Bloemen en planten Zoals reeds in de inleiding gesteld, gaat het goed in deze sektor omdat - natuurlijk ook niet zonder moeite - er afzet gevonden wordt. Voor 1986 zijn de vooruitzichten niet ongunstig, ze ker niet als de ekonomie verder aan trekt. Maar ook deze sektor weet dat de voorsprong van vandaag, de achterstand van morgen kan zijn. Piet Westra Marktbericht paarden Op de markt van 24 december 1985 werden 80 stuks aangevoerd. De prijzen per stuk waren als volgt: Luxe paarden van 1.500,— tot 2.750,— Voljarigen van 1.400,— tot ƒ2.500,— 2-jarigen luxe (mer ries) van 1.260,— tot ƒ2.210,— 2- jarigen luxe (hengsten) van ƒ1.160,— tot ƒ2.160,— 1-jarigen luxe (merries) van 550,— tot 1.300,— 1-jarigen luxe (hengsten) van 500,— tot 1.300,— Veulens (merries) van 400,— tot 900,— Veulens (hengsten) van 350,— tot 800.— Hitten van 550,— tot 1.500,— Shetland pony's (merries) van ƒ210,— tot ƒ500,— Shetland pony's (ruins) van 160,— tot 450,— Jonge slachtpaarden van ƒ4,15 tot ƒ5,65 per kg.gesl.gew.; Oude slachtpaarden van ƒ4,15 tot 5,75 per kg.gesl.gew. De handel verliep willig. Coöperatieve Tuinbouwveiling "Walcheren" B.A. te Middelburg Marktbericht van maandag 23 de cember 1985. Aardappelen: Bintjes; Bonken: 21 - 27; Grote: 7 - 8; Driel.: 7 - 8: Kriel: 90: Appelen: Golden Delicious II 60/70 30 - 32; Golden Delicious II 70/80 76 - 78: Peren: D. du Cornice I 70/80 116 - 118; D. du Cornice II 65/70 64 - 66. Groenten Prei A II 41 - 62; Prei B II 32 - 38; Witte Kool A I 11 - 26; Savooie kool A I 44 - 46; Savooie kool A II 19-25; Boerenkool I 41 - 53; Winterpeen C II 23 - 24; Winterpeen D II 21 - 22; Winterpeen B II 12 - 14; Uien bon ken 21-23; Uien grote 16 - 17; Kro ten C I 7 - 8; Kroten A II 35 - 36; Witlof A II 157 - 195; Witlof B II 127 - 129; Witlof III 99 - 137; Struiksel derij I 187 - 201; Bosselderij 89 - 97; Uit de studie van de Rijksplanologi sche Dienst blijkt dat de ruimtelijke effekten van de intensieve veehou derij juist in genoemde gebieden aanzienlijk zijn; ook deze invalshoek onderstreept de noodzaak tot het treffen van maatregelen. Problemen: De gesignaleerde ruimtelijke pro blemen zijn terug te voeren op drie punten; nl. aantasting van de klein schaligheid van het landschap door bouw van bijna fabrieksmatige com plexen (stallen en mestopslag) in ho ge dichtheden, waardoor ondermeer verdergaande versnippering van kultuurgronden optreedt, overmati ge bemesting met als gevolg te hoge koncentratie fosfaat en nitraat in de bodem. Nitraat komt al in hoge koncentraties in het grondwater voor, terwijl fosfaat in de nabije toe komst ook op steeds grotere schaal naar het grondwater dreigt door te slaan en hoge koncentraties van am moniak, waardoor vegetatie en bo dem kwetsbaar zijn. Bovendien ver oorzaakt ammoniak, naast andere stoffen uit de mest, stankhinder. Deze faktoren hebben een negatieve invloed op de sterk verweven funk- Ieder jaar worden investeringspro- jekten die passen in goedgekeurde sektorprogramma's voor een onder steuning uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw, afdeling Oriëntatie, bij de Europese Commissie ingediend. Het betreft hier projekten op het gebied van de verwerking en afzet van agrarische produkten. De Europese Commissie heeft uit de door het Ministerie van Landbouw en Visserij voor 1985 in gediende projekten een tweede serie voor ondersteuning geselekteerd. De tweede serie heeft betrekking op de 32 volgende projekten; het vermelde bedrag betreft de totale ondersteu ning, d.w.z. de soni van de bijdrage van de Europese Commissie en die van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Het totale steunbedrag is 17.142.035,- Projekt Installatie van een verpakkingslijn van groenteprodukten in kunststof folie te Odiliapeel 313.600,— Modernisering en rationalisering van een kalkoenenslachterij te Box meer 411.250,- Uitbreiding en conditionering van de aanvoer- en neerzethal in de snij- Peterselie bos 22 - 26; Glasveldsla I 1075 - 1077; Glassla I 20/ 47 - 62; Glassla I 19/20 41 - 43; Glassla I 17/18 37 - 40; Glassla II 14/16 24 - 26; Glassla II 13/14 20 - 22; Spruiten A II 126 - 129; Spruiten B II 58 - 61; Spruiten D/E II 194 - 196; Spruiten D II 241-251. De veiling zal 24 december a.s. om 12.00 uur gesloten zijn, de eerstvol gende veiling zal worden gehouden op vrijdag 27 december 13.00 uur. In de nieuwjaarsweek is het veiling op maandag 30 december 13.00 uur en op vrijdag 3 januari 13.00 uur. In de week van 6-1-1986 tot 13-1- 1986 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprijzen- schema voor Zuid-Nederland van 4 november 1985 met 1,65 te worden verhoogd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in deze week is 3,98. ties in zone-C-gebieden. Zo zorgen de stoffen nitraat, fosfaat en ammo niak voor een sterke voedselverrij- king van karakteristieke voedselar- me natuurgebieden in deze delen van ons land. Rekreatieplassen ver liezen hun waarde zodra fosfaat via het grondwater in die plassen terecht komt en voor sterke algengroei zorgt. Vervuiling van het grondwater heeft hier en daar al geleid tot normover schrijding van nitraat in waterwin gebieden. Ook de landbouw zelf begint de ne gatieve invloeden van intensieve veehouderij te merken. Verzuring van de bodem door overmatige be mesting leidt tot afname van de oog sten; hoge dichtheden en tamelijk willekeurige situering van gebouwen leiden tot versnippering van kul tuurgronden waardoor optimaal ge bruik daarvan belemmerd wordt. Kortom, de sterke verwevenheid van funkties in deze kleinschalige gebie den dreigt teloor te gaan. Dit terwijl in de Nota Landelijke Gebieden en de zogenoemde "groene" struktuur- schema's het beleid juist is gericht op behoud en waar mogelijk versterking van die verweving. bloemenveiling te Naaldwijk 3.990.000,- Uitbreiding en aanpassing van de vrieskapaciteit in een groente- en fruitverwerkende industrie te Was pik (Keizer B.V.) 328.125,- Aanpassing en uitbreiding van gras- zaadverwerkingskapaciteit te Oud- vossemeer en te Oosterhout (Baren- brug Holland B.V.) 169.750,— Uitbreiding en aanpassing van het veilingkomplex te Veldhoven (Coöp. Veilingvereniging van de N.C.B'. B.A.) 306.250,- Uitbreiding en aanpassing van het veilingkomplex te Rijnsburg (Coöp. Bloemenveiling Flora W.A.) 2.590.000,- Aankoop en plaatsing van fustwas serijen bij groenten- en fruitveilingen te Breda en Grubbenvorst 524.299,- Installatie van een universele zaai granen- en zadenbewerkingslijn te IJzendijke (Doens Vermue B.V.) 147.605,- Bouw en inrichting van een loods voor de verwerking en opslag van zaailijnzaad te Axel (P. Dieleman) ƒ203.217,-. 23 De ruimtelijke gevolgen van de intensieve veehouderij blijken aan zienlijk te zijn. Dat is vooral duidelijk in de gebieden met zandgrond waar sprake is van een sterke verweving van landbouw, natuur en andere funkties (zoals rekreatie) in kleinere eenheden. Het gaat daarbij vooral om gebieden in het oosten, midden en zuiden van Nederland, die in de Nota Landelijke Gebieden aangegeven zijn als zone-C. Dit blijkt uit het interimrapport "Ruimtelijke visie op intensieve veehouderij in zone-C", dat door minister dr. P. Winsemius van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer aan de Tweede Kamer is aan geboden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 27