VOOR ml VROIIW p.j. zuid geluid Ledenwerving voor PJGN is noodzaak! 1986 Nieuw lid perskommissie Marjolein Vleugel: "muziek belangrijk voor kinderen en ouderen" Muziek Zwangerschap Concert redaktie Peter Risseeuw Popken verlaat kommissie Voorlichting KNLC Onveiligheid op en om de boerderij blijft aandacht vragen onder redaktie van de Reaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Chezeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge Mag ik me even voorstellen? Ik ben Marjolein Vleugel-Mandemaker, en ik ben pas in de perskommissie van de Plattelandsvrouwen gekomen. Wij verzorgen met 6 dames deze stukjes in het Z.L.M. blad. Ik zal wat over mezelf vertellen: Ik ben ge trouwd en heb een dochtertje van 3 jaar en een zoontje van 9 maanden. Ik woon net niet in Zeeland, nl. op Goeree-Overflakkee, in het dorpje Nieuwe-Tonge. Ik ken Zeeland wel heel goed, want ik heb 24 jaar op Schouwen-Duiveland gewoond, in Zonnemaire en in Zierikzee. Ik heb een aantal jaren gewerkt als onder wijzeres, en nu werk ik nog een dag per week op school in Nieuwe-Ton ge. Ik ben al jaren lid van de Platte landsvrouwen, afdeling Noordgou- we en omgeving. Ik heb het altijd een hele leuke vrouwenorganisatie ge vonden, die vele zinnige dingen doet. Niet alleen datje eens per maand bij elkaar komt en gezelligheid van el kaar hebt trekt mij aan. Ook de goe de kursussen die gegeven worden, de zinvolle avonden die er zijn met een spreker, zoals een notaris, een vrou wenarts, een diëtiste, en noem maar op. Je kunt er nog veel van leren en op ideeën komen. M ij werd ook gevraagd iets over mijn hobby's te schrijven. Een hobby van mij is "muziek" en dan vooral mu ziekles geven. Op het ogenblik volg ik een kursus "muziek voor het basi sonderwijs" van het Gehrelsinsti- tuut. Ik doe dat 1 avond in de week in Rotterdam. Het vak muziek is vaak het "stiefkind" op de basisschool. Soms wordt het nauwelijks of hele maal niet gegeven, omdat de meester of juf bijvoorbeeld een hekel heeft aan zingen, of het zelf niet zo goed kan. Dat is erg jammer, want muziek is wel degelijk erg belangrijk, voor jonge kinderen en ook voor volwas senen. We hebben in ons leven veel meer met muziek te maken dan we ons realiseren. Denk maar eens aan de vele koren die er bestaan, harmo nie, fanfare- en dergelijke ensem bles, de aandachtige schare bij het draaiorgel, de radio- en grammo foon-luisteraar, zij allen tonen wel degelijk hun behoefte aan muziek. Het ontbreekt wel eens aan muzikale ontwikkeling, niet aan muzikaliteit. Er bestaat ook wel eens de misvatting dat muziekles alleen maar zou be staan uit het zingen van een paar liedjes. Maar je kunt zoveel doen met muziek. Bijvoorbeeld met de tekst van een liedje improviseren, bege leiden met allerlei instrumenten (triangels, tambourijnen, ritmestok jes, trommels, xylofoons, bekkens, enz.). Je kunt met bewegingen erbij im proviseren, of een dansje bij een be paald liedje maken. Als kinderen nog heel jong zijn (ba by's en peuters) zingen de moeders over het algemeen best vaak met hen. De muzikale ontwikkeling be gint dan al. Zelfs nog eerder, al tij dens de zwangerschap heeft het in vloed of een aanstaande moeder vaak zingt of naar muziek luistert. Gelukkig dat vele jonge moeders nog zingen met hun kinderen. Door met het jonge kind een liedje te zingen of een spelletje te doen (b.v.: klap eens in je handjes blij blij blij) kreëer je een bepaalde prettige sfeer. Het kind hoort je stem, je hebt kontakt met elkaar, en de muzikale ontwikkeling vaart er wel bij. Ook in groep 1 en 2 (vroeger de kleuterschool) vinden de meeste leerkrachten en kinderen de muziekles nog leuk, en gebeurt nog alles heel spontaan. Maar als de kin deren wat ouder worden, is het moeilijker om hen enthousiast te krijgen voor de muziekles. Op die kursus leren we hoe je een muziekles aantrekkelijk kunt maken. Er wordt in de gezinnen weinig meer gezongen of muziek gemaakt. Vroe ger, toen de mensen veel kerkelijker waren, werd er wel bij het orgel thuis gezongen. Vader of moeder bespeel de het orgel, en er werden veel psal men en gezangen gezongen. Voor veel mensen is die tijd voorbij. Met sinterklaas en kerst kan het gelukkig nog wel gebeuren dat er met elkaar gezongen wordt. En ook als er ie mandjarig is, wordt er wel gezongen. Dat geeft meestal een intieme, pret tige sfeer, zo met elkaar zingen of musiceren. Met het gezin (met wat oudere kinderen) naar een concert gaan kan ook heel positief zijn. Als je zo'n groot orkest ziet spelen, dan be sef je pas hoeveel verschillende in strumenten er bestaan, en hoe razend moeilijk het is om een muziekstuk te componeren voor al die instrumen ten tegelijk, en dan nog wel zo dat het mooi klinkt ook. Als u jonge kinderen thuis hebt, zing er dan veel mee, doe er eenvoudige bewegingsliedjes mee, het zal ze al leen maar ten goede komen. Doordat er erg veel t.v. \Cordt gekeken, komt men ook minder gauw aan het zin gen van een liedje of het beluisteren van een concert toe. Ik hoop dat ik mijn liefde voor het vak muziek een klein beetje op u heb kunnen over brengen. En misschien heb ik u over dit onderwerp aan het denken gezet. M.I. Vleugel-Mandemaker "De PJGN heeft grote behoefte aan nieuwe leden, ledenwerving is noodzaak". Dat was de belangrijkste conslusie van de Algemene Ver gadering die op 14 december, gehouden te Amersfoort. De PJGN dreigt een aanzienlijk deel van haar inkomsten te verliezen, als er niet een flinke instroom van jonge leden komt. Het heeft niet alleen grote gevolgen voor de PJGN zelf, maar ook voor de provinciale organisaties en de Federatie van Nederlandse Plattelands Jongeren (NFPJO). Wat is het geval? De PJGN ontvangt op basis van haar ledenaantal subsi die van de overheid (WVC), maar daar worden voorwaarden aange steld. We kennen algemene leden en agrarische leden. Algemene leden tellen mee t/m 25 jaar, agrarische leden t/m 30 jaar. Vooral algemene leden vallen daardoor uit de boot. Daarnaast worden de zgn. "dubbele" leden niet meegeteld, dat zijn leden die 2 maal in het bestand voorko men. Ondanks dat het ledenaantal in zijn totaliteit nog wel gestegen is, komen we door deze voorwaarden toch in de knel. De Algemene Vergadering heeft het niet alleen bij deze oproep gelaten, 22 maar ook direct aktie ondernomen. Via het "Aspirantleden" projekt wil len we jongeren in de leeftijd van 13-16 jaar bereiken. Een groep waar weinig voor gedaan wordt op het platteland. Juist door deze nieuwe activiteit willen we meer en vooral jongere leden bereiken. Daarnaast zal vanuit het landelijk fonds "be roepsmatige ondersteuning" ge bracht worden extra beroepskracht te realiseren in die gebieden waar dat nu niet, of onvoldoende is, Hierdoor is het mogelijk om aldaar ook een flink zwaar ledenwinst te boeken. Een belangrijke rol is hier ook weg gelegd voor het APJW. Door de uit breiding van het APJW kan het lan- We schrijven alweer een nieuw jaar en weten ieder voor onszelf of het voorbije een goed jaar was, of het bracht wat we hoopten. Wij wensen u toe dat er nog enkele wensen over zijn gebleven. De eerste maand van ons nieuwe jaar heet januari en is genoemd naar een oude Romeinse god Ia- nus. Dat komt dan weer van ia- nua wat poort betekent. Als god van de poort ziet Ianus voor- en achterwaarts. Daarom werd hij op de Romeinse munten met een dubbel gezicht (Januskop) afge beeld. Volgens oude legenden is Ianus een van de oudste goden die zich in de voorhistorische tijd vestigde op de naar hem genoemde heu velrug Ianiculus en van daar re geerde over Latium en de bewo ners beschaving bracht. Tegelijk vooruit zien en nog even omkijken dat doen we eigenlijk allemaal wel in het begin van een nieuw jaar. We zitten dan boor devol goede voornemens en ver wachten die ook te zullen uitvoe ren. Gelukkig lukt dat niet ge heel. Dat is iets anders dan: ge heel niet, want dat zou erg kun nen zijn. Af en toe ontspannen is de beste voedingstof voor een gezond mens. Rustpunten in de sleur van werk en plicht. Soms kan het ook wel eens weldadig zijn als een rustperiode, kort of lang, door de omstandigheden wordt opge drongen. We moeten dan b.v. wachten op een bus of trein die te laat is of voor een overweg of een brug. Er is dan even tijd om te kijken en niets is zo boeiend als medemensen te zien. In hun haast of hun rust, je kunt het immers toch niet veranderen, je moet ge woon even wachten. Een gedichtje van Jan van Nijlen bracht me op deze gedachten, graag geef ik fragmenten ervan aan u door: Bestijg den trein nooit zonder uw valies met dromen, Dan vindt ge in elke stad be hoorlijk onderkomen. - Al wat ge groeien ziet op 't zwarte voorjaarsland, Wees overtuigd: het werd al leen voor u geplant. - En als de trein niet voort wil, zeer ten detrimente Van uwe lust en hoop en zuurbetaalde centen, - Blijf kalm en open uw valies; put uit zijn voorraad En ge ondervindt dat nooit een enkel uur te loor gaat. Deze eerste "Pagina Voor de Vrouw" in 1986 wordt verder ge vuld met een artikel van ons nieuwe redactielid Marjolein Vleugel. We zijn blij met haar komst en hopen nog lang en prettig te mogen samenwerken met haar. Van harte welkom in de redactie Marjolein! P.J. de Rooy - Janse delijk buro met name de plaatselijke afdelingen ten dienste zijn. Een ander belangrijk agendapunt was de wisseling van bestuurszetels in het landelijk bestuur. Fred Dekker (PJGO) werd opgevolgd door Ineke Gast, Jos Poppe (J.19NU) maakte plaats voor Tammo Schreuder, Ton- ny Gubbens (P72) vervangt Jaap Flikweert, Bertie Verbeek (Jong,Gelre) komt in vervolg van Marion Oosterink en Theo van der Linden (Euro Delta) zal de plaats van Anton Wesdorp opvullen. Johan van de Kooy (AJZH) werd herkozen terwijl Eitje Bos (PJOG) statutair niet meer herkiesbaar was. Financieel verslag 1984 kwam ook aan de orde. De provinciale verte genwoordigers gingen akkoords met het verslag. Het resultaat werd ge deeltelijk toegevoegd aan de reserve, het andere deel wordt alvast gere serveerd voor het 40-jarig jubileum in 1987. Tot slot werd de diaserie "Aspiran- tenledenwerk" van de PJGO ge draaid. Een góed voorbeeld hoe dit opgezet kan worden in de afdelin gen. Vanuit de provinciale Commis sie "Adspirantenledenwerk" worden de plaatselijke aspirantleden-groe pen begeleidt. De eerste vergadering van de kom missie Voorlichting van het KNLC die ik vijf jaar geleden bezocht, werd er tegen mij gezegd: "We hopen dat je wat vaker komt dan je voorgan ger". Ik heb mijn best gedaan. Het was niet eenvoudig om goed te funktioneren in deze kommissie. Al les op het gebied van regelingen in de landbouw wordt hier besproken. Veel veranderingen weerspiegelden zich in het werk van de kommissie. Ik wens mijn opvolger Gert Huisman uit Groningen veel succes. Suiker Over suiker werd in de kommissie voorlichting niet zo vaak gesproken, maar dat was wel aan de orde in de Agrarische Kommissie van de PJGN. In 1984 is er in Nederland 62.000 ton C-suiker geproduceerd op 9000 ha. Op de wereldmarkt bracht deze 62.000 ton C-suiker 24,8 mil joen gulden op. De opbrengst voor de bijprodukten bedroeg 18 miljoen, dus samen 42,8 miljoen. De verwer kingskosten bedroegen ong. 43 mil joen. Konklusie: de laatste 9000 ha. heeft de telers netto geen cent opge bracht. Dat hebben ze "betaald" via een lagere mengprijs. Wordt het dan geen tijd om in Nederland weer af te stappen van de mengprijs, en net als in andere EG-landen ook te kiezen voor het kontraktenstelsel om op de ze wijze een hogere bietenprijs te realiseren. Gezinsbedrijf Bij het KNLC-thema "Onderne merschap tussen vrijheid en gebon denheid", komt de vraag aan de or de: wordt er naar uw mening in de land- en tuinbouw voldoende aan dacht besteed aan de sociale aspek- ten van het gezinsbedrijf. We hebben Er vinden in de land- en tuinbouw nog steeds bedrijfsongevallen plaats met dodelijke afloop. Dat kan men regelmatig uit de media vernemen. Minder bekend is het feit dat er in deze bedrijfstak vele duizenden on gevallen plaatsvinden, die weliswaar niet fataal aflopen, maar vaak wel langdurig letsel veroorzaken. Aan gezien hierover weinig konkrete cij fers bekend zijn, heeft Interpolis ge tracht daarover uit eigen schadedos- siers een duidelijker beeld te vormen. De resultaten van dit eigen onder zoek, aangevuld met hetgeen reeds uit andere bronnen bekend was, is samengevat in een brochure, waarin tevens een flink aantal preventieve tips is opgenomen. in de Agrarische Kommissie gepro beerd deze vraag te beantwoorden. Enkele konklusies van de diskussie waren: het gezinsbedrijf is uit nood zaak geboren. In veel gezinnen is er ook het principe dat de kinderen ook wel wat werk kunnen doen, en datje daar geen vreemde arbeidskracht voor behoeft aan te trekken. Het is grote onzin dat het gezinsbe drijf het elastiek van de landbouw is. Dit alles mag er niet toe leiden dat een ieder het de normaalste zaak van de wereld gaat vinden dat vrouwen en kinderen voor weinig of geen be loning meewerken. Jan Pieter Popken Landbouwkwaliteitsregeling zuigelingenvoeding Op 1 januari 1986 treedt de gewij zigde Landbouwkwaliteitsregeling zuigelingenvoeding in werking, voor zuigelingenvoeding die vanaf die datum wordt bereid. Hiertoe heeft staatssekretaris A. Ploeg, mede na mens zijn ambtgenoot van welzijn, volksgezondheid en kuituur een aantal wijzigingen op de regeling, zoals die begin 1985 in werking is getreden, vastgesteld. Voor landen waarnaar geëxporteerd wordt, waar een officiële registratie procedure noodzakelijk is wanneer etiketten worden aangepast, kan on der strikte voorwaarden ontheffing worden verleend. 62% van de amerikaanse boerinnen meebeslissers Vijf jaar geleden hadden 46% van de amerikaanse boerinnen een stem bij de aanschaf van machines. Nu al 62%. Maar liefst 57% blijkt de enige of de belangrijke operator van de machines te zijn. Ford houdt daar terdege rekening mee bij het ont werpen van nieuwe traktoren. Een kommissie van 12 boerinnen geeft de nodige adviezen. Resultaten daarvan zijn o.a. lagere treden om in de ka- bine te klimmen en stoelen die dich ter naar de pedalen geschoven kun nen worden. De vrouw wordt nu ook in advertenties aangesproken en de dealers zijn geïnstrueerd om vrou wen serieus te betrekken in techni sche trainingen. (Vicon). Vrijdag 3 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 26