Scheidende Van Staalduine presenteerde resultaten proefveld bloemzaden Witlofkommissie N.T.S. besprak paperpot Resultaten glastuinbouw in 1985 enigszins gedaald; champignonteelt sterk terug Tuinbouw van de toekomst heeft bedrijfskundigen nodig Zaadteeltbericht Bloemenveiling Westland Door matige prijsvorming: Appeloogst 40% kl perenoogst 28% kl Veilingomzet 1985 ongeveer even groot als vorig jaar Appeloogst 40% kleiner dan vorig jaar, perenoogst 28% kleiner Voorzichtigheid is de moeder der porseleinkast, met dit oude spreek woord wilde de heer ing. D. van Staalduine duidelijk maken, hoe men om moet gaan met chemische onkruidbestrijdingsmiddelen. Hiermee vooral doelend op kennis van zaken en nauwkeurigheid bij de toepas sing hiervan. Deze en vele andere wijsheden waren te horen in zijn toespraak die hij hield voor de leden van de Zaadteeltstudieklub "Ei land Tholen" op 20 december 1985 in het "Oude Raed'uus" te Poort vliet. De heer Van Staalduine die als on derzoeker van begin af aan de ont wikkeling van het proefveld te St. Annaland heeft meegemaakt, me moreerde, dat er in 1984 op dit proefveld 13 gewassen en in 1985 18 gewassen in onderzoek waren. Voor de zaadteelt allemaal belangrijke gewassen, waarmee de teler met toe lating van de bestrijdingsmiddelen hiervoor zeer gediend zou zijn. Be langrijk was te kunnen vernemen, dat na afronding van dit tweejarig onderzoek voor een achttal gewassen ontheffing voor toelating is aange vraagd. Dit heeft betrekking op de volgende gewassen: a. Toepassing na het zaaien: Alys- sum, Bernagie, Spinazie en Bieslook. b. Toepassing na opkomst: Sapona- De vermindering van de bedrijfsre sultaten van de glastuinbouw vond vooral plaats in de snijbloemensek- tor en in mindere mate in de glas- groentensektor. Daarentegen verbe terden de resultaten in de potplan- tensektor, evenals in 1984. In tegen stelling tot de beide andere sektoren konden de produkten tegen hogere In de studierichting Agrarische Be drijfskunde van de Hogere Agrari sche School Dordrecht worden sinds augustus 1984 studenten opgeleid die een belangrijke rol kunnen gaan spe len bij de veranderingen die de agra rische sektor ondergaat. De doelstel ling van deze studierichting - het op leiden van ingenieurs die vanuit een agrarische achtergrond in staat zijn organisatorische vraagstukken op te lossen - is zeer.zeker ook van toepas sing op de tuinhouwsektor. De behoefte' aan mensen met een tuinbouw-technische kennis die de spil kunnen vormen in dit verande ringsproces wordt steeds groter. De ze "managers" kunnen bedrijfskun digen zijn, die in de studierichting Agrarische Bedrijfskunde tuinbouw- problematiek op praktische wijze hebben leren oplossen. In september 1986 kan een beperkte groep studenten met tuinbouwbe- langstelling de bedrijfskunde-studie met specialisatie "tuinbouwsektor" aanvangen. Belangstellenden kunnen nadere in formatie krijgen op de Hogere Agrarische School, tel. 078-160666 tst. 36. Ook de voorlichtingsdag op 18 januari 1986 (aanvang 10 uur) is een interessante kennismakingsmo gelijkheid. ria, Nemophiia, Alyssum, Mesem- bryanthemum, Spinazie, Lavatera en Bieslook. Het onderzoek heeft aangetoond, dat in deze gewassen bepaalde toepas singen verantwoord worden geacht voor introduktie in de praktijk. Mo gelijk kan hiervoor in februari a.s. een eindbeslissing worden verwacht. Een beslissing, die in samenwer king en met medewerking van de betreffende bestrijdingsmiddelenfa brikanten moet worden genomen 1 door de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen. Er zijn vol doende aanwijzingen zo zei de heer Van Staalduine, dat er nog meer toepassingen zijn die in een reeks van prijzen worden afgezet dan in 1984. De kostenontwikkeling van het ge middelde glastuinbouwbedrijf ging in 1985 uit boven de opbrengsttoe name. Energie is niet meer zoals in voor gaande jaren de sterkst groeiende kostenfaktor. Relatief grotere stij gingen vonden plaats bij arbeid, vaste kosten van de duurzame pro- duktiemiddelen en materiaalkosten. In 1985 wordt voor de sektoren snij bloemen- en glasgroenteteelt een verliesgevende eksploitatie van 7% van de kosten verwacht, en een winstgevende (3%) voor potplanten- bedrijven. In de champignonsektor is sprake van een omzetdaling met 12% per bedrijf. Naar verwachting zal het prijspeil 19% lager zijn. De grootste relatieve prijsdaling vond plaats bij de industriekwaliteiten. Bij een kos tenstijging van 6 Vi% per bedrijf - als gevolg van een overeenkomstige re latieve toename van teeltoppervlakte - leidt dit tot een aanzienlijke ver slechtering van het bedrijfsresultaat. Met algemene stemmen hebben de leden van Bloemenveiling Westland tijdens de Algemene Ledenvergade ring op 12 december besloten tot uit breiding van de gebouwen. Daarmee is een investeringsbedrag gemoeid van 61 miljoen gulden. De hieuw- bouwfase (fase G) omvat een uitbrei ding van 17.000 m2 in twee bouwla gen met een parkeerdak. In 1985 hoopt Bloemenveiling Westland een omzet te behalen van 1,1 miljard gulden.. Het veilingpercentage is voor 1986 vastgesteld op 4,95%. Ing. D. v. Staalduine gewassen een goede mate van selek- tiviteit bezitten. Om dit te kunnen vaststellen dient het onderzoek te worden voortgezet. Voor een aantal toepassingen kan dit onderzoek wel licht in 1 jaar worden afgerond, voor andere toepassingen kan de duur langer zijn. Voorzichtig De uitdrukking "verantwoord" geldt niet voor alle omstandigheden maar slechts alleen voor het jaar waarin de proeven plaats vonden. Wat voor het ene jaar goed is kan het andere jaar Veel wordt de laatste tijd geschreven en gesproken over paperpots. Maar wat zijn nu precies de voordelen hiervan voor de witlofteelt. Om een antwoord op deze vraag te vinden had de Witlofkommissie NTS de heer Pijpers uit Roeselare (België) uitgenodigd. Deze man heeft name lijk de paperpots vanuit Japan in West-Europa geïntroduceerd. Een witlofteler kan nu echt bepalen hoe veel pennen hij per ha wil tellen. Dat is als grootste voordeel van paperpots te noemen. Er treedt een vervroeging op van ongeveer 3 weken. Verdere voordelen van paperpots zijn: minder problemen met onkruidbestrijding en in een aantal gevallen een hogere produktie per ha. De meeste problemen bij de paper pots doen zich voor bij het machinaal poten van de planten. Wanneer dat niet goed gebeurt heeft dat gevolgen voor de hele teelt. Dat is dan ook de reden van het niet overal slagen van de paperpots dit jaar. Ook de keuze van het type paperpot was in een aantal gevallen fout, met een slecht Uit voorlopige gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit (PFG) valt op te maken dat de veilingomzet van verse groen ten en vers fruit dit jaar vrijwel even groot is geweest als in 1984. In de eerste helft van het jaar kon er nog een 8% grotere omzet worden gerealiseerd, maar door dat in de tweede helft van het jaar de omzet 10% achterbleef, is er, evenals vorig jaar, in totaal in fataal zijn. Het kriterium is nl. dat onder wisselende weersomstandig heden en grondsoorten het middel zeker moet zijn. Deze beoogde om standigheden worden niet in vol doende mate op het proefveld ge vonden maar in de praktijk. De praktijk zo is zijn mening is het beste eksamen. Hij heeft echter hoop dat de middelen die in 1985 goed zijn gebleken, dit ook in de komende ja ren zullen zijn. Het moet alleen nog wel bewezen worden. Kontaktwerking De meest optimale kontaktwerking wordt verkregen bij bespuiting van klein onkruid in een wat groter ge was. Nog jong en klein onkruid laat zich gemakkelijker bestrijden terwijl een wat ouder en stevig gewas er minder nadeel van ondervindt. Be tere resultaten worden verkregen als men spuit bij koel weer plus een hoge luchtvochtigheid, dus 's avonds. Hij waarschuwde om nimmer hoge* te doseren dan wordt voorgeschreven. Toepassing praktijk In een boeiend betoog gaf hij voorts De appeloogst wordt dit jaar op 260 min kg geraamd. Deze produktie- verlaging (-171 min kg) ten opzichte van 1984 is mede verzoorzaakt door de schade aan het fruitareaal als ge volg van de strenge vorst in de afge lopen winter en ook door hagelscha- de. De Schone van Boskoop vertoont met ruim 60% minder opbrengst (-58 min kg) de grootste produktiedaling. De Golden Delecious komt iets meer dan 25% lager uit dan vorig jaar (-31 resultaat als gevolg. WPK Grubben- vorst-direkteur, de heer Verhalle, kon de kommissie melden dat zijn bedrijf volop voorzieningen had ge troffen voor de opkweek van paper pots. Bij witlof houdt dat in dat er een kiemingstemperatuur van 18 graden C is en de verdere opkweek bij 6 graden C plaatsvindt. Over de kosten van paperpots zijn geen goede cijfers. Het plantje kost tussen de 3-4 cent. Hiervoor krijgt men dan een plantje in een 13 cm paperpot welke een diameter heeft van 1,8 cm. Maar wat het kost voor dat een paperpotplantje in de grond zit, daarover kwamen geen cijfers naar voren. Voorlopig is het advies van de kom missie: probeer op beperkte schaal iets met paperpots. Verder moet er onderzoek komen om aan te tonen of paperpots voordelen bieden t.o.v. lang bewaarde wortels, maar ook bij de normale teelt of de meerkosten van paperpots rendement opleveren. Ook zou de bewaring van het paper- pot-plantmateriaal onderzocht moe ten worden. heel 1985 voor een bedrag van ruim 3 miljard gulden omgezet. Het resultaat van de onder glas geteelde groenten gaf een positief beeld te zien. De omzet hiervan was 5% groter. Aan vollegronds- groenten werd voor 1,5% meer geveild. Teleurstellend was de uitkomst bij het verse fruit. Daarvan werd dit jaar op de Ne derlandse veilingen een 14% kleinere omzet geboekt. de mogelijkheden voor toepassing van de middelen aan in de praktijk. Een onderdeel wat sommige aanwe zigen ijverig aan het schrijven zette. Velen legden hem hun eigen praktijk problemen voor, waarop zij een dui delijk antwoord ontvingen. Afscheid Met de lezing van deze middag sloot de heer Van Staalduine een vrucht bare periode met dit proefveldon- derzoek op Tholen af. Door wisse ling der generaties gaat dit onder zoek met ingang van het komend jaar in andere handen over. De heer Van Staalduine heeft bewezen een op dit gebied zeer bekwaam mens te zijn met daarnaast de beschikking over een arsenaal aan kennis van middelen en planten. Door dit alles genoot hij in onze re gio veel gezag en werd hij mede door zijn gemoedelijke omgang en opstel ling door de zaadtelers en het be stuur van de studieklub, zeer gewaar deerd. Het is te hopen, dat zijn rijk dom aan kennis en ervaring niet on der de korenmaat wordt gestopt, maar dat hem nog enkele jaren de gelegenheid zal worden geboden dit in te blijven zetten en te benutten in het algemeen belang. We wensen hem vanaf deze plaats het allerbeste toe met dank voor alles wat hij voor onze studieklub en voor het zaadvak heeft gedaan. min kg), en de rassen Cox's Orange Pippin en James Grieve vertonen beide een daling van ruim 40%. Ook de Jonagold en de overige rassen hebben een produktie welke circa 35% lager ligt dan vorig jaar. De perenproduktie is met -28% ten opzichte van 1984 minder sterk ge daald dan de appelproduktie. Alleen van de Doyènne du Cornice is meer geoogst dan vorig jaar, nl. 7 min kg 39%). Van de Conference ligt de produktiedaling op -28%, terwijl de oogst van stoofperen en van overige rassen ten opzichte van 1984 is ge halveerd. De verwachte handelsproduktie van appelen wordt voor 1985 op 234 min kg geraamd, die voor peren 83 min kg Bloemveiling Westland detacheert medewerker in Japan De heer Th. Stroet, eksportmede- werker op de afdeling Marketing van Bloemenveiling Westland, vertrekt in februari 1986 voor een stage van anderhalf jaar naar Japan. Met de kennis die hij daar opdoet hoopt Bloemenveiling Westland meer zicht te krijgen in de mogelijkheden van eksport van sierteeltprodukten naar Japan. Veertig personen nemen deel aan deze stage, die door do-Europese Gemeenschap wordt gekoördineerd. weekstaat energieverbruik Er is dit najaar vanaf 1 november 25% minder licht ontvangen dan vo rig jaar en er zijn drie keer zoveel dagen geweest met een instraling onder de 100 J/cm2. Dit wel erg sombere najaar heeft zijn weerslag op het gewas, vooral in de acrylpla- tenkas. Om nog wat activiteit te houden is er een minimumbuis van 45-50 graden C ingezet, dag en nacht, die lichtafhankelijke omlaag gaat. Na een goede productieperiode heeft de steenwolteelt het nu moeilijker dan de grondteelt. Ook de kwaliteit van de bloemen van de grondteelt is wat beter dan die van de steenwol teelt. De druppel EC in de grond is 2,5 en in de steenwol 3,0. Bij mon- stername wordt een EC van 3,5 te ruggevonden in de steenwol, behalve bij twee minder actieve rassen waar de EC tot 6 oploopt bij een PH van 5,0. Er wordt 2 a 3 keer per dag ge druppeld in de steenwol en 1 keer in de drie dagen in de grond. Water verbruik is ongeveer 0,5 liter per plant per dag. Behalve bovenge noemde minimumbuis zijn de kli maatinstellingen niet veranderd. Voor de Nederlandse glastuinbouwbedrijven wordt in 1985 een gemid deld verlies verwacht van ca. 37 duizend gulden, een bedrag dat over eenkomt met 6% van de totale kosten per bedrijf. Dit resultaat betekent een achteruitgang ten opzichte van vorig jaar, toen nog vier procent van de kosten niet door opbrengsten werd gedekt. Belangrijke oorzaak van deze ontwikkeling is het ontbreken van enige prijsverbetering voor het totale pakket glastuinbouwprodukten. Voor de champignonteelt wordt in 1985 een gemiddeld verlies geraamd van 59 duizend gulden per bedrijf of 14% van de totale kosten: een scherpe tegenstelling met de winstgevende situatie van 1984, waarin de opbrengsten de kosten met vier procent overtroffen. Dat blijkt uit een raming van het Landbouw-Ekonomisch Instituut (LEI) die dezer dagen wordt gepubliceerd. De produktie van appelen en peren in het seizoen 1985 vertoont een groot verschil met die van 1984. De appel produktie ligt 40% lager ten opzichte van vorig jaar en de perenproduktie komt 28% lager uit. Dit blijkt uit de cijfers van de defini tieve oogstraming appelen en peren, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft samengesteld aan de hand van een steekproef onder de fruittelers. Vrijdag 3 januari 1986 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 21