uit de praktijk Rijk... Het is toch interessant om eens wat nieuws te proberen... Gaan ambtenaren ons regeren? Aanpassen is de boodschap van 1985! De 32e Zeeuwse Spuitdag Afscheid Ik weet niet en wil ook niet weten, laat ons niet klagen over de dag van morgen, want iedere dag heeft genoeg aan z 'n eigen zorgen. Ik weet niet, wat of ons dit jaar in de WESTHOEK zal brengen. Ik weet wel, wat het afgelopen jaar heeft gebracht. Ook weet ik dat nu de dagen weer lengen. Over 3 maanden ons de lente wacht. Ik weet niet, wat in '86 over ons zal komen, van regen en onweer, hagel of wind. Ik zie nu de vlokken sneeuw naar beneden dwarrelen, liggend op struiken en bomen En ik hoor de juichende stem van een kind. Ik weet niet, hoe of de gewassen in '86 zullen groeien. Wat de prijzen van aardappels en uien zullen zijn. Ik weet wel dat voor deze laatste van oogst '85, er het niet best uitziet. Veel zorgen, wan{ de prijs is te klein. Ik weet niet, wat wij moeten met de alternatieven. Met bloemen en kruiden en ga zo maar voort. Met kolen, spruiten, witlof en aardperen. Het zijn dingen, waar wij nog veel over moeten leren. Ik weet niet, wat of de miiieumensen van ons willen. De groep "Lekker Dier" is weer verrezen. Wij werken hard voor ons en hun dagelijks brood. Toch begrijp ik, als ik de krant goed heb gelezen, het mesten van beesten voor onze en hun biefstuk, dat zij willen, dat de regering ons dat verbood. Ik weet wel, dat er steeds meer vogels komen, veel meer ganzen vreten de wintertarwe op. Er zitten winterkoninkjes op het erf in de bomen. De reigers zijn terug, ze staan roerloos op één poot. Voor ons wil dat zeggen, dat er kikkers zitten in de sloot. Bij al dit welles, nietes, voel ik me soms heel klein. Ik wil toch ook niet weten, wat ons deel dit jaar zal zijn. Ik weet dat de gezondheid, het allergrootste goed is voor mensen, dat wil uw praktijkschrijver u bij deze toewensen. Verder hopen wij, ook dit jaar, dat de granen en grassen, golvend over de akkers gaan. Dat de prijzen van de gewassen ons werken en investeren zullen belonen, opdat de landbouw niet in een gat zal komen. Verder weten wij zeker, dat wij houden van ons West-Brabantse polderland. De boerderijen tussen de bomen, de schapen aan de dijk, als ik de Vliet tussen de akkers door naar het Beneden Saszie stromen, dan voel ik me rijk. De vorst en de sneeuw zijn inmiddels verdwenen op ZUID-BEVELAND. Het is niet te hopen dat dit de winter was. Een flinke vorstperiode kunnen we nog wel gebruiken. Enerzijds om over de vorst nog wat werkzaamheden uit te voeren en anderzijds om nog wat aardappelopslag op te ruimen, zodat naar we hopen de phytophtho- radruk in het voorjaar wat minder zal zijn en we een goed begin zullen meemaken. Daarbij komt nog dat we het Elfste- den-komité in Friesland ook nog een beetje bezig moeten houden. Zo slecht als de wegen vorig jaar waren, zo goed zijn ze nu te begaan. Een strenge winter is goed maar het moet niet ten koste gaan van de verkeers veiligheid. Dit jaar hebben we ge lukkig nog geen problemen gehad bij de bewaring van aardappelen. Maar dat wil niet zeggen dat alle bewaar plaatsen vorstvrij zijn. het is daarom goed om af en toe eens te kijken of er ergens "lekken" zitten. Het verve lende is dat je het alleen goed kunt 18 kontroleren als het goed hard vriest. De eksport van uien en aardappelen loopt nog niet, zoals het wezen moet. Voor de prijsvorming moeten we het daar wel van hebben. Vorige week stond in de PZC dat de akkerbou wers in het Zuid-Westen in de rode cijfers dreigen te geraken. Dat is na tuurlijk niets nieuws. Zelf zien we dat ook wel aan komen met die slechte prijzen voor de uien en aardappelen, want daar moet het in veel gevallen wel vandaan komen. Twee jaar achter elkaar slecht is natuurlijk een grote strop zeker voor degene die nog maar een aantal jaren aan het boeren zijn. De meeste zullen hun bouwplan wel rond hebben op een paar kleine on derdelen na. Het is misschien toch wel interessant om eens wat nieuws te proberen. In eerste instantie op klei ne schaal, lukt het dan op een wat grotere schaal. De winter is daar een goede periode voor om er eens over na te denken, te bepraten binnen het gezin en met kollega's. Uw praktijkschrijver uit WEST ZEEUWS-VLAANDEREN wenst u voor bedrijf en gezin de beste wensen en veel gezondheid voor '86. De te veel genomen kaloriën met de feest dagen werden door de veehouders beter verwerkt dan door de akker bouwers want het was winter van 27- 12-'85 tot 2-l-'86 met plaatselijk 10 cm sneeuw en enkele graden vorst. De werkzaamheden op het land wa ren vroeg klaar en ook de suikerbie- tenkampagne was op tijd achter de rug. Er waren wisselende kg-op- brengsten met een suikergehalte van 15 tot 18% en enkele erboven. Vol gens berichten zullen de wegen in ons gebied aangepast worden voor eigen vervoer. We hopen dat dat zal gebeuren. De melkveehouders moeten erg bijsturen om te veel geprodu ceerde melk weg te werken en de mesters hebben het moeilijk met de prijs. Het beleid van de staatssekre- taris Ploeg m.b.t. de dikbillen lijkt nergens op. Wie brengt hem tot an dere inzichten? Als boeren dreigen we nu meer en meer een nummer te worden. Gaan de ambtenaren ons ook nog regeren? Als dit schrijven uit het LAND VAN AXEL is afgedrukt zijn de kerstdagen en de jaarwisseling reeds voorbij en leven we in 1986. De meeste agrariërs brengen deze feestdagen door in de familiekring waar dan meestal de verhalen hande len over het afgelopen jaar, het be drijf en alles wat er al dan niet bij komt kijken, al dan niet aangedikt om het verhaal interessanter te maken. Realiteit is dan meestal dat met deze verhalen weer een teeltseizoen is af gesloten; een seizoen met de nodige mee- en tegenvallers in deform van wel of niet tijdig regen, een zware onweers- of hagelbui e.d., faktoren die in de akkerbouw, wat het Axelse gebied overwegend is, het welslagen van een gewas bepalen en daarmee ook voor een gedeelte het ekonomi- p sche resultaat. Deze ekonomische resultaten komen voor het gepas seerde jaar niet al te rooskleurig naar voren. We sluiten het jaar '85 af met zeer matige tot slechte prijzen van welhaast alle vrije akkerbouwpro- dukten. Oorzaak is overproduktie, het evenwicht tussen vraag en aan bod is verstoord, het aanbod is groter dan de vraag. Gegeven is dan dat de prijs daalt. Vele akkerbouwers zijn dus gezien de lage prijzen voor aardappel, uien e.d. aan het denken hoe en met welke gewassen het bouwplan 1986 aan te vullen, vaak met gewassen waar men geen erva ring mee heeft. Het is dan ook goed te bedenken, dat dit dus dikwijls re sulteert in tegenvallende kg-op- brengsten. Een ander gegeven in dit gebeuren is dat het dikwijls ook ge wassen betreft met een vrije prijs vorming en een klein areaal en dus ook een kleine markt. Dit kan bete kenen dat b.v. bij een uitbreiding in Zeeland met 100 ha de totale markt van dat betreffende produkt is ver stoord. Het zal dan ook zaak zijn eerst goed de markt te verkennen en zoveel mogelijk risiko's in te dekken. Dit te meer nu de vooruitzichten op het marktgebeuren in de akkerbouw on gunstig beïnvloed worden door het "Groenboek" van de heer Andries- sen. Menigeen verwacht hierdoor verschuivingen in de arealen gega randeerde gewassen naar de vrije gewassen met de bekende gevolgen. We zullen ons als ondernemers aan moeten passen aan de omstandighe den willen we ondernemer, blijven". Dit laatste is de boodschap voor het komende jaar 1986 vanuit het "Ax else land". We besluiten met alle le zers een voorspoedig 1986 toe te wensen met een goede gezondheid voor allen en vooral veel wijsheid aan alle agrarische ondernemers in het leiden van hun bedrijf. Onder grote belangstelling werd de 32e Zeeuwse Spuitdag j.l. vrijdag in de "Prins van Oranje" te Goes gehouden. De organisatoren kun nen met genoegen terugzien op deze goed geslaagde dag. De voor zitter de heer L. Kloet onder streepte in zijn openingswoord, dat het er bij de loonspuiters en bij de boeren om gaat om de beste en de goedkoopste gewasbeschermings middelen in hun spuitplan op te nemen. Meer informatie en meer kennis over en van genoemde mid delen blijft daarom geboden. Wind en regen waren er in 1985 de oor zaak van, dat de toepassing van de gewasbescherming niet op tijd en niet naar wens verliep. Door de in zet van sproeivliegtuigen kon bij de schimmelbestrijding nog veel gered worden. In de morgen vergadering werd de aktualiteitenlezing verzorgd door de heer van der Wal van het Kon- sulentschap in Algemene Dienst voor Gewasbescherming te Wage- ningen. In eerste instantie gaf spreker een overzicht van de mid- over preventieve middelen met een beperkte- en met een sterke kura- tieve werking. Het geheim van de smid in deze is het gewas heel dik wijls inspekteren in de maanden juni /juli/augustus en tevens be kijken in welke kritieke situatie het gewas zich dan bevindt. Wan neer 20% van de planten een ziek blaadje heeft, dan moeten we pas doodspuiten. Met deze inleiding heeft de geachte inleider goud ver diend voor de ZEEUWEN. Wij zijn zuinig, maar onze bestrijding van de phytophthora is dikwijls te ouderwets en te royaal geweest. Het kan anders, want we kunnen nu niet alleen maar bestrijden, maar we kunnen nu ook genezen. Een samenspel van beide faktoren en aangevuld met de kennis van de boer, gaat beslist wonderen doen. De Zeeuwse Spuitdag 1986 was van uitmuntende kwaliteit, reden waarom het Bestuur gerust entree kan gaan heffen. Over 3 jaar ho pen we dan de 35e Zeeuwse Spuit dag te mogen vieren met geld in de kast en brood op de plank. Gewasbeschermingsspecialist P. Verhage (l.) gaat met pensioen. Namens de boeren bedankte de voorzitter van de spuitdag de heer C. Kloet r.) hem voor zijn vele verdiensten van de praktijk verricht. delen welke van het toneel zullen gaan verdwijnen en over de toela tingen van nieuwe en bestaande middelen. Verder ging hij per ge was wat dieper in op de mogelijk heden welke de huidige gewasbe scherming te bieden heeft. Rhizo- manie in de bieten is een virus dat woekert op een schimmel in de grond en dat overgebracht kan worden door de wind, met de mest, met drainwater, met spuitwater en door beregenen uit de sloten. De oplossing voor de bestrijding van dit virus ziet men nog niet dire kt zitten, maar er wordt meer gezocht in het kweken van nieuwe resis tente bietenrassen. In deze richting zijn al suksessen geboekt, maar de opbrengst komt nog niet hoger dan 90% van de bestaande rassen. Ver der werden we door de spreker met de neus op de bedrijfshygiëne ge drukt, want voorkomen is beter dan genezen. Na een goede maaltijd in de Prins van Oranje genuttigd te hebben, konden we er weer tegen. Rond half twee kreeg de heer Davidse uit Wageningen het woord voor zijn inleiding: "Phytophthora, optre den en bestrijding". Ogenschijn lijk een dïoog onderwerp, maar het werd sappig gebracht. Dat moet ook wel, want bij een schimmel hoort nu eenmaal vocht. Heel diep ging de spreker in op de historie, de levenscyclus en voorwaarden voor infektie en de bestrijding van de phytopthora. Op dat moment wa ren we nog van mening, dat we dat allemaal allang wisten. De middelen worden als maar be ter en vooral nu we beschikken 't Was heel moeilijk te verkroppen, dat onze specialist er mee ging stoppen. 32 jaar de programma's aaneen gesmeed, zoals dat in zulke termen heet. De start in 1954 is alom bekend, nog zonder P.D. in een mooie stand. Slechts twee middelen M.C.P.A. en D.N.O.C. daar begon heel simpel de spuiterij mee. Een groei- en een kleurstof dat was het verschil, maar als boer wist je niet of zo'n middel wel wil. 't Werd niet eenvoudiger om zo bij te blijven, de vraag was waar steeds meer kennis is te krijgen. Een SPUITDAG leek in deze de juiste aktiviteit, waar men moeilijke vragen alle maal kon kwijt. Achteraf is dit de juiste koers ge bleken, want in ons streven zijn we nimmer blijven steken. Doch toen bleek, dat men toch te weinig wist, zocht men naar een geschikte spe cialist. Verhage dankzij U liep alles goed gesmeerd, op kursussen hebt U ons heel veel geleerd. Bedankt voor je inzet, het ging al lemaal, het is een sukses voor jezelf en ook provinciaal! Vrijdag 17 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 20