Op bedrijf in Californië met 8400 melkkoeien heeft iedere koe "eigen" uierdoek... Amerikaanse boer stelt zeer hoge eisen aan kwaliteit voer en melk Grote bedrijven Hoge eisen Eigen uierdoek Enkele slotopmerkingen: Aanbevelingen voor Nederland Onlangs hebben vertegenwoordi gers van landelijk en regionaal werkende fokkerij-instanties een reis gemaakt naar de Verenigde Staten. Hoofddoel van de reis was het zich oriënteren over de rund veefokkerij aldaar. Met name zijn daarvoor KI-stations, en verkoop organisaties van sperma en em bryo's bezocht in de staten Cali fornië, Wisconsin, Ohio en New York. Bijgaand verslag ontvingen we van een van de deelnemers aan de studiereis, de heer P. van Nes De verscheidenheid in het houden van melkvee in Amerika is erg groot. In het Oosten (o.a. Wisconsin, Ohio en New York) komen veel gezinsbe drijven voor die kleinschaliger zijn dan de bedrijven in Californië. Veel koeien worden nog gehouden op grupstallen die 's zomers en soms ook in de winter (afhankelijk van het kli maat) per dag enkele uren weide- gang krijgen. De produktie moet echter voor een groot deel uit de bij voeding komen. Op de "eigen" grond worden voedergewassen ver bouwd. Dit zijn veelal mais en lu zerne (alfalfa). Mede door het sys teem van melkvee houden (daardoor weinig wisseling in rantsoensamen stelling) is de hoge produktie ook op peil te houden. Aan de kwaliteit van het voer worden hoge eisen gesteld en de basisprodukten worden aan gevuld met eiwitrijke produkten (veelal sojaschroot). Mede door het verstrekken van enkelvoudige pro dukten wordt aan de toevoeging van macro-, micro-elementen (minera- len)en vitamines veel aandacht be steed. Gebasseerde op het "eigen"; ruwvoerrantsoen worden de juiste mirieralen aangekocht. Zelfs voor diverse produktie-groepen (jongvee, droogstaande dieren en melkgeven de koeien) worden verschillende sa menstellingen gebruikt. Op enkele bedrijven worden produkten zoals Na-bikarbonaat en magnesiumoxy- de "los" bijgemengd. De mais wordt in diverse vormen geoogst, o.a. als - korrel spil. - korrel (60-70% ds) en de gehele plant. De luzerne wordt zowel in de vorm van hooi als silage geoogst. Het produkt behoudt het blad en dit verhoogt uiteraard de voederwaarde. Op de veekeuring in Madison werd een wedstrijd gehou den op melkproduktie-vermogen van de ingezonden monsters en de stimulering daarvan lijkt mij van grote waarde voor verbetering van de inkuiltechniek. Op de gezinsbe drijven is investering voor moderne voedersystemen en/of melksystemen praktisch niet aan de orde. Kuilvoer wordt overwegend opgeslagen in to rensilo's (sleufsilo's zie je sporadisch) en het krachtvoer wordt veelal handmatig toegediend. Op de grote re bedrijven is de ligboxenstal (veelal in eenvoudige uitvoering) wel in ge bruik. Dan is er ook een doorloop- melkstal waar de melksnelheid in vergelijking met- Nederland kleiner is. Men hecht daar veel waarde aan de kwaliteit van het melken en heeft daar extra tijd voor over. Op déze bedrijven wordt het voer als een kompleet mengsel aan de koeien ge voerd. Hetzij via een mengdoseer- wagen of via een doseerband waarbij in de voerkeuken het komplete rant soen wordt gemengd. Bij de veevoe ding wordt, evenals in Californië, door een zelfstandig werkende vee- voedingsdeskundige geadviseerd. In Californië zijn het overwegend grote rundveebedrijven met in na bijheid van de stad Los Angeles de bekende Chino Calley. In moderne melkstallen worden de dieren 2 of 3 x daags gemolken door veelal Mexi caanse arbeiders. De produktiviteit van de koeien is hoog bij, t.o.v. Ne derland, een lager vet- en eiwitge halte. De afzet van mest in de Chino Valley kost veel geld. Gespeciali seerde bedrijven verwerken deze mest tot compost. In de Chino Valley en meer richting San Francisco zijn bedrijven van 1000 stuks - 8000 stuks vee geen uitzondering. In de Chino Vallev wordt alle voer aangekocht en gemengd via een mengvoerwagen als komplete voeders gevoerd. Produk ten die veel voorkomen zijn: alfalfa-hooi; maissilage; katoenzaad; katoenzaaddoppen; amandeldoppen; tarwezeme len; maisvoermeel; citruspro- dukten (zowel gedroogd als nat); mineralen en vitaminen (diverse soorten). oplossing en nagespoeld met water. Op het door ons bezochte bedrijf van de fam. Kasbergen (van oorsprong Nederlanders) heeft iedere melk- stand in de melkstal een sproeier (aan de putrand) om de stand te rei nigen. Algemeen kan men stellen dat de voerkosten in Amerika 40-45% be dragen van de melkgeldopbrengst. De melkprijs in Amerika wordt overwegend bepaald door het vetge halte en men krijgt een premie voor de levering van "water". Nu in di verse staten de melk steeds meer wordt verkaasd, is er ook behoefte aan een verandering van het uitbe talingssysteem. De diskussie is in volle gang doch veel veehouders passen het selektiesysteem daarbij Voeropslag op een bedrijf in Californië. De donkere hoop is snijmais en op de voorgrond ligt enkelvoudig voer dat op het bedrijf zelf wordt gemengd met andere grondstoffen. De veevoedingsbegeleiding gebeurt in Californië ook via een partikulier veevoedingsdeskundige die betaald wordt met een bepaald bedrag per koe per jaar. De advisering gebeurt zowel via een computerprogramma als via handmatige berekening. De kwaliteit en de prijs bepalen de keu ze van de aan te kopen voedermid delen. Aan de kwaliteit van de af te leveren melk worden hoge eisen ges teld. Veel melk vanuit de Chino Valley wordt als drinkmelk op de markt gebracht. Melk van met droogzet-penicilline behandelde koeien wordt niet afgeleverd. De koeien worden via douches in de wachtruimte gereinigd en in de melkstal is de voorbehandeling ge richt op schone uiers. Het indikken van de melk op.de boerderij is in proefstadium (via de osmose-wer- king). Op Alta-Dena (bedrijf met 8400 melkkoeien) wordt voor iedere koe een "eigen" uierdoek gebruikt. Een wasserij zorgt voor de reiniging van de vele uierdoeken. Papier wordt niet gebruikt. Op diverse bedrijven wordt na het melken van de koe het melkstel gespoeld met een jodium- De opname is gemaakt op het bedrijf van de familie Kasbergen in de Chino Valley. Het vee, dat allemaal aan Kasbergen behoort, wordt op woestijngrond gehouden en gevoerd via het voerhek langs de weg. nog niet aan. In Tierzüchter Interna tional werd de produktie in Amerika vermeld per ras. Dit betreffen pro- duktiecijfers over 1983. De bedrijven met vet- en eiwitonderzoek behaal den de volgende resultaten: (zie de tabel) De toename op eiwitonderzoek is groot (69%) en thans doet 40% van de bedrijven mee aan de eiwitbepa ling in de melk. Op de top-bedrijven in Amerika probeert men met uitstekende pro- duktiecijfers de verkoop van vee (of embryo's) te stimuleren. Via een uit gekiende voeding en verzorging, in kombinatie met de fokkerij, zit men daar nu nagenoeg aan de top. In een proefstadium is thans het gebruik van groei-hormonen en de resultaten zijn zelfs tot 40% produktie-stij- ging. Selektie op "eigen-hormoon- produktie" zou voor de fokkerij een selektie-kriterium kunnen zijn, ware het niet dat de hormoon-produktie niet rechtlijnig doch met pieken ver loopt. De konkurrentie tussen de K.l.-verenigingen zal toenemen en dit geldt tevens voor de handel in embryo's. het fokken van koeien met een groot opname-vermogen kent een hoge prioriteit; de tussenkalftijd 13 mnd.) en het aantal inseminaties per drachtige koe 2,3) zijn beslist niet ideaal doch i.v.m. de produktie misschien moeilijk voor verbetering vatbaar; de melkprijs is lager dan in 1984 met een toename van de melkpro- duktie van 10%; het uitbetalingssysteem van de melk is thans in diskussie omdat steeds meer melk wordt verkaasd. Dit zal voor de toekomst gevolgen kunnen hebben voor de selektie-me- thode; de kalveropbrengstprijzen zijn in Californië laag (10 a 20 In het oosten (dankzij de aanwezigheid van kalvermesterijen) 80 a 100 het gebruik van een computer is realiteit op een aantal bedrijven voor de administratie van het vee en soms voor de rantsoen-samenstelling; het overschot (opbrengst min voerkosten) verschilt niet zoveel met Nederland; ook in Amerika is de melkpro- duktie groter dan de afzetmogelijk heden van melk. Saneringsregelin gen zullen ook daar de overproduk- tie moeten remmen. - Het is mijn vaste overtuiging dat een goede harmonie tussen fokkerij, voeding en gezondheidszorg het meeste rendement oplevert. Het ver hogen van de genetische aanleg voor melkproduktie heeft geen zin en is geldverspilling als de veevoeding en gezondheidszorg niet in evenredig heid zijn t.o.v. de fokkerij. De fok kerij in Nederland is, volgens mij, sneller de "moderne" richting opge gaan dan het niveau van voeding en gezondheidszorg. - De fokkerij-mensen (landelijk en regionaal werkend) zijn tot nu toe veel aktiever in het beschouwen en bestuderen van de veehouderij bui ten Nederland dan de veevoedings- en gezondheidszorgbegeleiders. En het gezegde "eerst zien en dan gelo ven" is toch nog steeds van kracht en moet niet alleen voorbehouden blij ven aan een paar "hooggezeten" mensen doch ook de "praktijkmen sen" moeten hiervan kennis kunnen nemen om zodoende beter gemoti veerd te kunnen werken. - Thans wordt veel geld geinves- teerd, zowel door overheid als be drijfsleven, in computermateriaal voor het berekenen van voederrant soenen. Dit is gedeeltelijk doelloos als we alleen maar rekenen tot het huidige bedrijfsniveau t.a.v. melk- gift. We moeten trachten het uiterste produktieniveau te behalen met het aanwezige diermateriaal (op gene tisch niveau). Dit houdt in dat we Ras Aantal koeien kg. melk vet eiwit kg vet eiwit Holstein .164.219 7361 3,63 3,23 505 Roodbont 1.376 7416 3,67 3,23 511 Brown Swiss 15.617 5980 4.11 3,58 460 Ayrshire 8.941 5769 3,95 3,37 423 Guernsey 25.792 5272 4,70 3,62 439 Jersey 67.453 5065 4.92 3,83 443 Shorthorn 865 4921 3.66 3,32 343 kruisingen 35.090 6060 3,86 3,34 436 Verzorgde veekeuringenZ)e fok- veekeuringen zijn in de VS zowel qua organisatie als presentatie bij zonder professioneel van opzet. De toilettering en het voorbrengen van de dieren zijn van uitstekend ge halte. Via clubs worden jonge kin deren vanaf 6 a 7 jaar) reeds ver trouwd gemaakt met de omgang en verzorging van rundvee. In wed strijd-verband onderstreept men hiermede nog eens het belang van dit onderdeel van de rundveehou derij. "plankgas" moeten voeren en dit vraagt meer kennis over het gebruik van voedermiddelen, voedermetho den en vöedernormen per diergroep. Laten we wel bedenken dat het in vesteren van geld in fokkerij-selek- tie-methoden pas nuttig is als de praktijk de hogere genetische aanleg kan benutten. Waarom worden in de U.S.A., buiten energie en eiwit, meer voe dingsstoffen berekend in de rant soenberekening? De Amerikanen kennend, is dit zeker niet bedoeld als hobby. Het G.I.R. zou toch het ini tiatief kunnen nemen? In Nederland wordt met betrekking tot andere voedingsstoffen vaak gezegd: "Ge middeld zit het wel goed". We weten toch allemaal dat je met "gemid deld" niet hard vooruit komt? Snellere vooruitgang t.o.v. voe ding en gezondheidszorg is te ver krijgen door meer betrokkenheid van de adviseur bij het resultaat van z'n advisering. Bij een Financieel be lang van de adviseur zal de boer meer en betere informatie kunnen krijgen dan bij vrijblijvende advise ring. Zolang nog niet bewezen is dat een 10.000 1. koe minder ekonomisch is dan een 6500 1. koe, zullen de lan delijk en regionaal werkende proef- boerderijen niet te snel met dit ni veau tevreden moeten zijn. Ook al worden er proeven genomen in het z.g. bedrijfsverband. Zéker de fok kerij-mensen zullen in de toekomst daar geen genoegen mee nemen. Opmerkingen dat met 6500 1. melk en een laag krachtvoerverbruik het bedrijfsresultaat zo goed is, spreken niet van voortvarendheid. Het krachjvoer-verbruiksniveau alléén zegt niets over het maximaal moge lijke bedrijfsresultaat. Met betrekking tot de voeder voorziening zullen we ons in Neder land eens kritisch moeten afvragen of het grasland met al z'n ups en downs nog wel de, zo vaak genoem de, goedkope voedingsbron is voor topresultaten bij melkvee. We kun nen vergeten dat met een VEM van 750 en de eiwitwaarde van (kuil- )gras de koeien veel melk kunnen geven. Natuurlijk is het ekonomisch te berekenen doch de technische kennis over veevoeding t.a.v. het te bereiken doel ontbreekt vaak in onze berekening. Niet voor niets is het veevoedingsonderzoek in de U.S.A. thans meer gericht op de voederbe- nutting van de koe. (ook wel de black-box-werking genoemd). Spe cifieke waarden van voedermiddelen en de winning in de diverse groeista- dia (b.v. mais) zijn daar voorbeelden van. Wat doet o.a. luzerne t.o.v. kuilgras in de koe en wat is de in vloed op opbrengst-, milieu- en grondverbetering? Herinzaai van grasland is een mogelijkheid tot pro- duktieverbetering doch blijven we in de bekende cirkel? Opvallend in de U.S.A. is de "di- rektheid" van de mensen, de over tuiging waarmee zij handelen, de waardering voor prestaties en het "gentleman" blijven. Daarnaast is de vrijheid en dus de snelheid waarmee men in het bedrijf wijzigingen kan aanbrengen een bijzonder positief punt voor het gemotiveerd blijven. P. van Nes ("Het uitgebreide verslag is beschik baar en wordt U toegezonden door 7,50 over te maken op bankreke- ningnr. 315360542 t.n.v. P. van Nes te Dordrecht. Het gironummer van de bank is 314405"). 16 Vrijdag 17 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 18