Nieuwe veiling CVZ wordt ingericht voor fruit èn groenten Fruitteeltmechanisatiebeurs trok weer veel belangstellenden Nederlandse appel- en perenvoorraad erg klein Nieuwe Appelposter voor tandartsen De vorige week is begonnen met de bouw van de nieuwe veiling Kapelle-Biezelinge. Eind 1985 hebben de verschillende aanbestedingen plaatsgevonden. Deze zijn in totaal aanzienlijk onder de raming ge bleven hetgeen een plezierig begin is van dit nieuwe projekt zo vertelde ons direkteur P.G. Vermaire van de Centrale Veiling Zeeland. Het bestuur is voor ca. 30 miljoen aan financiële verplichtingen aangegaan tegen een rente van 7,5%. De netto investering is overigens aanzienlijk geringer want er zal ca. 30% aan subsidies worden ontvangen; H'/i uit het Europees Oriëntatie en Garantie Fonds, 5% van het ministerie van Landbouw en 12'/4% WIR-premie. Totaal komt dit neer op ca. 9 mil joen. Dat de bouw voortvarend ter hand wordt genomen mag blijken uit het feit dat de bouwvergunning op 19 december vorig jaar is verstrekt. Op 8 januari gaf Brussel zijn goedkeuring en de dag daarop was het aanne mersbedrijf Van Dijk Petit uit Mid delburg al bezig met de aanleg van de wegen naar en op het terrein. Nog voor het nieuwe plukseizoen moeten de koelhuizen gereed zijn terwijl het gehele projekt, dat wordt gebouwd onder architektuur van Gruisen, Klap en Sanderse te Terneuzen, me dio 1987 gereed moet zijn. Televeilen Van het totale terrein dat ligt tussen de spoorlijn en de Oude Rijksweg bij de Smokkelhoek en dat 20 ha groot is zal ca. 4 ha worden bebouwd. De bebouwing bestaat uit een afmijn- zaal met kantoor en restaurant groot 1900 m2. In de afmijnzaal worden, zo vertelt Vermaire, de nieuwste technische ontwikkelingen op het gebied van het veilingwezen aange bracht. De veilingklok wordt uitge voerd met digitaal gestuurde lamp jes. Bij de aanleg ervan wordt direkt rekening gehouden met de moge lijkheid van televeilen en klokver- binding met andere veilingen. Er komen in de zaal 108 afmijnplaatsen. Ook de telefooncentrale wordt uit gevoerd met de nieuwste snufjes. Zo kunnen de kooplui rechtstreeks van buiten worden gebeld, krijgen de toestellen een geheugen waarin de meest gebruikte nummers opgesla gen kunnen worden, enz. In het hoofdgebouw komen ook nog enige kleinere vergaderruimtes. Een twee de belangrijk bouwelement is de enorme neerzethal. Deze ruimte die verbonden is met het hoofdgebouw wordt 135 meter lang en 90 meter breed. Er staat slechts één rij kolom men in zodat de overspanning van staal liefst 45 meter is. Graag zou Vermaire de grote neer zethal hebben gebouwd als één grote konditioneringsruimte maar dat was, zo bleek na studies, financieel niet haalbaar. De konstruktie van de hal is nu overigens wel zodanig dat de temperatuur zomers niet al te hoog op kan lopen en 's winters niet al te zeer daalt. Er is geen direkte inval van zonlicht mogelijk, de wanden zijn van zwaar geïsoleerde panelen terwijl de deuren snel geopend en gesloten kunnen worden. De helft van de ruimte kan eventueel ver warmd worden. Bij het verladen ko men de vrachtauto's niet in de hal. Door middel van zgn. dokboards waarvan er 11 gepland zijn kunnen ze rechtstreeks vanuit de hal gedaan worden met heftrucks. Rubberen wanden beletten in- en uitstroom van lucht. Natte doorstroom Direkt grenzend aan deze hal komen 11 konditioneringsruimten en een sorteerstation. De konditionerings ruimten hebben een kapaciteit van 1300 ton appelen, die volgens het systeem van de natte doorstroom ge koeld worden. Daarmee krijgt de CVZ een aanzienlijke uitbreiding van de bewaarkapaciteit. Omdat de reeds bestaande koelruimtes bij de verschillende veilingen gehandhaafd blijven is hier sprake van een aan zienlijke uitbreiding van de koelka- paciteit. Daarnaast komen er nog 10 gewone koelcellen met CA-bewaring die een kapaciteit van 1700 ton heb ben. Daarmee komt er een totale koelruimte voor ca. 3 miljoen kilo produkt. De konditioneringscellen zijn vooral bedoeld voor kleinfruit dat volgens Vermaire in de nabije toekomst gekonditioneerd be handeld moet worden. Deze cellen zijn ook bedoeld voor het bewaren van groenten als witlof, tomaten en dergelijke. In het najaar zullen deze ruimten, die per m2 de duurste zijn, ook gebruikt kunnen worden voor peren. Het ontwerp voorziet verder in de bouw van een pakstation en sorteer- ruimte van 3000 m2. Op enige afstand van hoofdgebouw en neerzethal zullen twee fustlood- sen worden gebouwd waarvan een open en de ander gesloten. Samen hebben ze een vloeroppervlakte van 5000 m2. Konstruktie en planopzet zijn zodanig dat een verdubbeling van de vloeroppervlakte van alle be drijfsonderdelen mogelijk is. Op het terrein zal voorts een handelscen trum verrijzen. Handelaren en an dere belangstellenden kunnen hier ruimtes huren. Volgens de heer Ver maire is hiervoor reeds belangstel ling. Er komt een parkeerruimte voor ca. 200 auto's. Het geheel wordt om sloten door een brede groenstrook. De bouw van het nieuwe veiling- komplex is gegund aan de BAM, de Bataafse Aannemings Maatschappij te Vlissingen. De elektrotechniek en de werktuigbouwkundige zaken worden uitgevoerd door Van Halde ren BV te Goes. De aanleg van het terrein en de bestrating zijn toege wezen aan Van Dijk Petit, Post Koeltechniek te 's-Hertogenbosch tekent voor de koeltechnische zaken, terwijl van der Laan te Zwaag de komputers levert en installeert. Groenteteelt De heer Vermaire hoopt en ver wacht dat van de nieuwe veiling niet alleen een stimulerende werking uit zal gaan naar de fruitteelt maar ook naar de groententeelt. Het bestuur van de CVZ meent ook voor die tak een taak te hebben. Bij de belangen behartiging van deze sektor denkt men aan een verzamelende funktie voor de hele regio inkl Zeeuws- Vlaanderen. Met klokverbinding zal verkopen via de CVZ veiling ook mogelijk zijn. Vermaire: "Ons be stuur wil de groentenpot uitbouwen en denkt daarbij vooral aan teelten die in de buurt goede afzetcentra hebben. We de prijsvorming betreft zal er samenwerking moeten zijn met de veilingen ZHZ en Breda maar de CVZ zal bij de aanvoer als centraal punt moeten fungeren". Provisie Direkteur Vermaire deelde ons ten slotte nog mee dat de omzet van de CVZ veilingen in 1985 met ca. 44 miljoen ca. 10% gedaald is ten op zichte van 1984. Een kleine provisie verhoging moet niet uitgesloten worden geacht. Overigens komt een half procent verhoging, zo rekent hij voor, neer op 0,4 cent per kg. Volgens hem zal de veilingkoncentratie een prijsverbetering te zien kunnen ge ven van minstens 5 cent zodat als de prijs goed is, de provisie in feite van zeer geringe invloed is. Wel hoopt hij dat de producenten er steeds meer van bewust worden hoe slecht het op langere termijn in feite is om buiten de veiling om te verkopen. J. WIERENGA Na een zeer magere produktie voor wat betreft de Nederlandse fruitteelt, was de voorraad per 1 januari jl. erg klein. Voorlopige cijfers laten ons zien dat er slechts 100 min kg appelen en 30 min kg peren in de koelhuizen lag. Tot de jaarwisseling is er ook weinig fruit verhandeld. De uit voer van appelen was t/m dec. met 21 min kg bijna 10% kleiner dan die van dezelfde periode in '84/85. Van het ras Boskoop: voorgaande jaren t/m december 7 a 8 min kg, hebben wij nu nog maar 4,5 min kg geëksporteerd. De pereneksport is in ieder geval vergeleken met het vorige seizoen weer een stuk groter: 20 min kg tegen 11 (23 min kg in '83/84 en '82/83) was ook de uitvoer van peren aan de kleine kant. Waarschijnlijk vanwege de tegenvallende kwaliteit van ons fruit en de kleine oogst in de E.G. zijn er belangrijk meer appelen naar de buitenlandse industrie gegaan. Tot en met december was dat 7 min kg, terwijl dit in voor gaande seizoenen in dezelfde pe riode nog geen 3 min kg was. Hoe snel we door onze fruitvoor- raad heen raken, valt nu nog niet te zeggen. Dat dit seizoen de koelcellen sneller leeg zullen ko men dan andere jaren lijkt, mede door de matige kwaliteit, onver mijdelijk. (PGF) li p I SfW» MMMM. i I Er is een nieuwe appelposter ver schenen voor de tandartsen praktijken. Voortbordurend op het succesvolle thema "Snoep verstandig, eet 'n appel", luidt het nu "poets goed, snoep goed". De bovenste helft van de poster toont een tandenpoetsend jongetje, ter wijl hij op het onderste gedeelte in een knapperige Hollandse ap pel bijt. Ook verscheen de afge lopen week materiaal voor de klas: een verjaardagskalender met appels als thema. Deze plaat wordt aan alle basisscholen ges tuurd. tt t K f' f' Een plattegrond tekeninh van het nieuwe veilinggebouw van de CVZ. Rechts de Oude Rijksweg, links de spoorlijn. Verklaring bij de letters. A. centrale blok rechts onder) afmijnzaal, kantoor en restaurant N (het grote blok midden) neerzethal. K. (midden) boven) koelcellen (met midden boven uitbreidingsmo gelijkheid). F (twee blokken links) de fustloodsen H. (rechts onder) het han delscentrum. B (rechts boven) twee bedrijfswoningen. De fruittelers in het Zuidwesten hebben afgelopen vrijdag in grote getale in de hal van de veiling te Kapelle kennis genomen van wat op het gebied van de fruitteelt- mechanisatie momenteel op de markt is. Spektakulaire nieuwe zaken waren er niet te zien. Wel zet zich in de breedte een verfij ning en verbetering van de appa ratuur door, een ontwikkeling die samenhangt met de steeds hogere kwaliteitseisen die aan arbeid en produkt worden gesteld. Zo werd er o.m. een komputer gedemon streerd waarmee tot op tiende van een graad nauwkeurig de tempe ratuur in een koelcel dag en nacht kan worden geregeld, volkomen automatisch. Een verfijning was er ook bij de gewasbescherming. Vrijwel alle fabrikanten hebben de apparatuur verder geoptima liseerd waar het de uitstroom van lucht betreft. Daardoor wordt het effekt van het middel maximaal en wordt het milieu zoveel mo gelijk ontzien. Voor het eerst werd een nieuwe werkwijze voor het inbrengen van interieurs in fruitkisten gedemonstreerd. Au tomatisch worden fruitkisten voorzien van golfkartonnen bo dems en randen. Deze machine heeft een kapaciteit van zo'n 500 kisten per uur. Ze wordt door Tesso Agri te Geldermalsen op de markt gebracht en is- bestemd voor fruitveilingen en zeer grote fruittelers. Binnenkort komt er ook voor de "gewone" fruittelers een handbediende kosteninte- rieurapparaat op de markt dat volgens hetzelfde principe werkt. Er was veel belangstelling voor de mechanisatiebeurs. weekstaat energieverbruik Bij het energiebesparen hoort sub straat, alsook een goede klimaatre geling op luchtvochtigheid. Maar de manier waarop vervolgens met sub straat gewerkt dient te worden is niet altijd even duidelijk; hoe vaak moet er gedruppeld worden en hoeveel, welke E.C., welke elementen extra of juist minder, etcetera. Dit geldt na tuurlijk voor een grondteelt even zeer. Bij de gerbera's is er dit najaar wat minder vaak gedruppeld, zonder droog te worden, en ook hierbij is in de grond eenzelfde lijn gevolgd. De reden hiervoor is om wat meer lucht bij de wortels te krijgen. In de 'grondteelt geeft deze handelwijze een goed resultaat, maar in de sub straat is er in vergelijking met vorig jaar geen verschil te zien. Er wordt nu 2 a 3 keer per dag gedruppeld in de steenwol met een E.C. van 3,0 en 2 a 3 keer per week in de grond met een E.C. van 2,5. De gemeten E.C. in de steenwol is 3,5 met uitschieters bij één inaktief ras waar tot 7 E.C. ge meten wordt, waarbij dan ook een wegzakkende PH van 4,8, hetgeen een verschijnsel is dat ook in het drainwater aangetroffen wordt. De klimaatsinstellingen zijn niet ge wijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 16.506 m3 gas bij een bedrijfs omvang van 10.000 m2. L. Koop Vrijdag 17 januari 1986 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 17