Boeren kunnen loonwerkers beter tegemoet komen Afscheid van Mevrouw M.M. Kole- Zweedijk lerares te Kruiningen Met ruim 12.000 werknemers is het loonbedrijf in de land- en tuinbouw uitgegroeid tot een zeer belangrijke dienstverlenende sektor, waarvan vrijwel alle boeren gebruik maken. De ene boer meer dan de ander. De agrarische loonwerker moet ervoor zorgen dat hij zijn werk altijd snel ler. beter en goedkoper doet dan de boer(en) zelf. En het moet allemaal nog sneller, als het aan de boeren ligt. De loonwerker heeft echter ook nog wel wat op de boeren aan te merken. De wisselwerking kan aan zienlijk worden verbeterd en dat werkt in het voordeel van beiden. De afdeling Landbouwambachten (agrarisch loonwerk) van het Land bouwschap bestond onlangs 30 jaar. Tijdens een ekstra vergadering werd de positie van het loonbedrijf nu en in de toekomst onder de loep geno men. Nu is het woord aan enkele loonwerkers zelf. De heer A. Hey- boer heeft een bedrijf in Oostelijk Flevoland en verdient de kost in de akkerbouw. Hij runt zijn bedrijf hand in hand met de komputer, die de komende maanden uitmaakt welke medewerker er op die en die datum volgend jaar bij ondernemer x zoveel hektare aardappelen bespuit. Heel anders gaat dat bij de heer K. Roeling in Leidschendam, die nog met een been tussen de boeren staat met het andere tussen water- Ruim 90% van de afspraken met klanten wordt in de winterperiode gemaakt. De gegevens zoals per ceelsgrootte, gewas, aard van de be werking en uitvoerder gaan vervol gens in de komputer. Deze tekent vervolgens via een zg. "plotter" een plattegrond waarop een hoek van de polder staat afgebeeld met de daarin en schappen, e.d. gemeenten, aannemers Brandweerfunktie "De meeste boeren regelen hun za ken met de loonwerker goed. Voor de andere heb je een soort brand weerfunktie", zo meent Kees Roe ling. "Naar schatting 30% van de boeren in mijn werkgebied belt op het laatste moment en dan moet je als loonwerker la minute klaar staan. En dat kan nu eenmaal niet. Uiteraard proberen wij elke klant zo goed mogelijk te bedienen, want service en kwaliteit zijn in ons vak belangrijk. Als ik in de topdrukte niet iedereen kan helpen schakel ik een kollega in. Vele boeren kunnen betere afspraken met hun loonwer ker maken' althans dat is mijn erva ring. Op zijn beurt kan de loonwer ker zich dan beter op zijn werk zaamheden instellen, zijn diensten pakket verbeteren en wellicht ook zijn tarieven nog scherper stellen". Tot zijn twintigste werkte Roeling thuis (melkveehouderijbedrijf), waarna hij ging werken bij een na burig loonbedrijf. Daar leerde hij de kneepjes van het vak en in 1971 be gon hij een eigen bedrijf. Nu heeft hij veertien man vast in dienst en bestaat nog ruim de helft van zijn bedrijfs- aktiviteiten uit werk bij de boeren. De overige klanten zijn er in de loop der tijd bijgekomen: gemeenten, waterschappen, wegenbouwers en aannemers. Bij deze groep spitst de dienstverlening zich, naast de ver huur van hydraulische kranen toe op het onderhoud van watergangen en bermen en het grondverzet. Voordeel superheffing Bij het agrarisch loonwerk in deze veenstreek draait het voornamelijk om de grasoogst. De meeste boeren geven er de voorkeur aan het gras in te kuilen, al wordt er ook nog ge hooid. Voor de rest bestaat het werk uit het uitbaggeren van sloten en tochten (met een speciale bagger- schuit), graslandvernieuwing en grondverzet. Het machinepark be staat uit onder meer een vijftiental traktoren, maai- en schudmachines, opraapwagens, balenpersmachines, slootapparatuur, frees- en zaaiappa- ratuur en mestverspreiders. Roeling meent dat de boeren de laatste paar jaar wat meer werk hebben uitbe steed aan loonwerkers, al blijven ze zelf naar zijn idee voor de meest voorkomende werkzaamheden op het bedrijf toch redelijk investeren (maai- en kuilvoersnijmachines, mestverspreiders en -wagens enz.). De helft van Roelings personeel noemt hij "de vaste kern", de andere helft wordt gevormd door jongeren tussen 16 en 19 jaar, die een lagere landbouw- of technische school 14 Loonwerkers zijn vaak 's avonds laat nog aan het werk. Op de foto de heer R. Roeling achter de rug hebben meestal van boeren kom-af en gek op trekkers. Roeling: "Die jongens kunnen meestal al goed met een trekker overweg en willen best werken, yet is mooi meegenomen als iemand een technische ondergrond heeft. Werk- inzicht moet je zelf bijbrengen. liggende percelen die behandeld of bewerkt moeten worden. Dit systeem is vooral belangrijk bij het vliegtuig spuiten. Maar ook de rest van de ad ministratie is ingevoerd. De afzon derlijke opdrachtgevers, een afzon derlijke urenadministratie van iedere machine, de kosten per hektare, per man en de opbrengsten rollen haar scherp uit de komputer. Heyboer vindt het niet meer dan logisch dat een loonwerker goedkoper werkt, dan een boer die een machine in ei gen beheer heeft. Prijsopdrijvend Juist over deze ontwikkeling heeft Heyboer enige zorg. "Voor een aan tal jaarlijks terugkerende werkzaam heden wordt van de loonwerker ver wacht dat hij ze steeds sneller uit voert. Vorig jaar kreeg je nog drie dagen voor acht hektare, dit jaar twee dagen en volgend jaar mis schien nog minder. De kosten nemen toe terwijl de opbrengsten van de gewassen gelijk blijven of dalen. Be grijpelijk dat de boer in de oogsttijd zo snel mogelijk zekerheid wil en de boel eruit wil hebben". Door deze ontwikkeling drijven de boeren zelf de kosten van het loonwerk op. Heyboer: "Het moet steeds sneller en sneller. Het lijkt wel of de mensen steeds nerveuzer worden". De land bouw en het loonbedrijf moeten vol gens de loonwerker in Biddinghui zen op één lijn zitten, maar die lijn is niet altijd even duidêijk. Vaak lijkt het meer op een spanningsveld. Het aantrekken van goed geschoold personeel kost meer en meer moeite. Tien, vijftien jaar terug kwam ieder jaar een aantal arbeiders vrij onder meer als gevolg van de mechanisatie. Ze hadden alles wat het loonbedrijf vroeg; kennis, ervaring en inzicht. Tarieven Ook bij de huidige marktontwikke lingen voor agrarische produkten is de loonwerksektor een afspiegeling van de agrarische sektor. De kosten worden niet volledig doorberekend, anders zou het loonwerk onbetaal baar zijn. In de IJsselmeerpolders staat veel wintertarwe. Net zoals el ders is ook hier een kommissie in gesteld om adviestarieven te bereke nen voor de loonwerksektor. Voor het kombinen van wintertarwe zijn ze daarmee gestopt. Als alles meege rekend zou worden, zou het tarief ruim 300,hoger uitvallen dan het huidige tarief. De loonwerker wordt dan te duur en prijst zich uit de markt. Volgens Heyboer moet voorkomen worden dat door deze ontwikkeling er straks minder nieuwe machines worden aangeschaft dan, gelet op de praktijk noodzakelijk is. Positief vindt hij de ontwikkeling dat er door afspraken tussen suikerindustrie, de loonwerker en de boer de suikerbie ten in een of twee keer per bedrijf worden gerooid. Dat is hygiënisch en drukt tevens de kosten, aldus Hey boer. Landbouwschap Afdeling Pers en Voorlichting Jack Luiten en Gerrit Schroten We moeten veel uitleggen en voor beelden geven hoe je het best land kunt inzaaien, hoe je machines moet afstellen enz. Op zich is dat niet zo'n probleem, maar veel van die jonge knapen verdwijnen weer als ze een jaar of 19, 20 zijn. Dan kruipen ze achter het stuur van een vrachtwa gen. Dan is het zonde van de energie, tijd en kosten. De loonwerksektor moet streven naar een gerichte op leiding voor jonge mensen, die een basisopleiding achter de rug hebben. Dat kan wellicht door een dagoplei ding of misschien door middel van kursussen en stages. Ik denk dat je dan ook werkt aan een motivatie om in "het vak" aan de slag te blijven". Als het aan Roeling ligt kan die scholing tussen de bedrijven door (als de overheid ook meebetaalt) of in de wintertijd, wanneer de loon werkers toch relatief weinig werk aan de winkel hebben. Kontakt houden "Er is nog altijd geld te verdienen met wat een ander niet doet", zegt loonwerker A. Heyboer van het ge lijknamige bedrijf in Biddinghuizen. Hij is van mening dat het inspelen op nieuwe ontwikkelingen een eis is voor de loonwerkers. "Je bent een dienstverlenend bedrijf dat als het goed is een beetje vooruitloopt op de praktijk". Een praktijk die soms be staat uit het nemen van risiko's en het fungeren als brandweer voor bedrij ven die uiteindelijk toch een beroep doen op de loonwerker. Om dat laatste zoveel mogelijk te beperken gaat Heyboer, voorzitter van de Bond van Agrarische Loon bedrijven in de afdeling IJsselmeer polders, 's winters zo veel mogelijk de boer op om kontakt te houden met (mogelijke) klanten. Begin april heeft hij de lijst met bedrijven klaar waar hij die zomer aan de slag kan. De uienteelt, de loonspuiterij en het ontsmetten van pootgoed zijn de hoofdzaken waar Heyboer zich op richt. Dertig trekkers, drie sproei- vliegtuigen en deskundig personeel (twintig man vast) zijn de ingrediën ten om het loonwerk voor de boeren aantrekkelijk te maken. Bij het be langrijkste onderdeel, het tarief, maakt Heyboer verschil tussen boe ren die vroegtijdig laten weten of ze met de loonwerker in zee gaan en degenen die pas op het allerlaatste moment bellen. Na een ruim 35-jarig dienstverband bij de Z.L.M. werd op 19 december in het Dorpshuis te Kruiningen in aan wezigheid van zo'n 100 genodigden afscheid genomen van mevrouw M.M. Kole-Zweedijk, die tot 1 au gustus j.I. als lerares verbonden was aan de school voor L.H.N.O. "Prin ses Beatrix" te Kruiningen. De algemeen voorzitter van de Z.L.M. - de heer A.J.G. Doeleman gaf als eerste spreker een overzicht van de loopbaan van Mevrouw Kole, haar opvolgster plaatsvinden. In 1955 trad zij in het huwelijk met de heer Kole en in die tijd was het lo gisch gevolg dat zij eervol ontslag kreeg en dat de vaste aanstelling verwisseld werd voor een tijdelijke. In november 1958 werd de zoon ge boren en dat was voor haar een reden om het direktriceschap neer te leg gen. Wel zou zij nog tot 1961 in Axel als lerares aan de school verbonden blijven. Ondertussen was in 1960 het gezin met een dochter uitgebreid. Op Een moment tijdens de afscheidsbijeenkomstjoud-kollega de heer Janse (2e v.l.) biedt mevrouw Kole een geschenk aan. Helemaal links de heer Kole en in het midden Z.L.M.-voorzitter de heer A.J.G. Doeleman. die vooral in de beginjaren een gril lig verloop had. Zij kwam als Mejuf frouw Zweedijk op 1 mei 1950 als lerares huishoudkunde in dienst waarbij haar 15 lestijden in Schoon- dijke werden opgedragen terwijl de Vakschool in Goes zorgde voor een aanvulling met 10 lestijden per week. In de jaren die daarop volgden gaf zij les in Kruiningen, Tholen en Axel, dikwijls in gecombineerde betrek kingen, zodat er veel gereisd moest worden. Op 1 augustus 1952 werd zij benoemd als direktrice van de pas •opgerichte huishoudschool in Axel, maar hier wachtte haar evenmin een gespreid bed. De lessen werden ge geven in een aantal noodlokalen en dit zou gedurende haar gehele di- rektrice-loopbaan zo blijven. Alle voorbereidingen voor de bouw van de school maakte zij mee, maar de officiële opening zou eerst onder 1 augustus 1961 werd Mevrouw Kole tot lerares benoemd aan de school voor L.H.N.O. "Prinses Beatrix" te Kruiningen en hier heeft zij onafge broken lesgegeven tot 1 augustus 1985. Voorzitter Doeleman prees Me vrouw Kole om haar grote betrok kenheid bij het onderwijsgebeuren en haar bijzondere inzet. Altijd was zij bereid naast het "gewone werk" in te springen, daar waar het nodig was. Verschillende keren verving zij de direktrice, wanneer deze ziek was. Extra werkzaamheden werden nooit uit de weg gegaan. Zo volgde zij eens een bijscholingscursus, waarvan het grootste deel in de vakantie viel. Vele adspirant-leraressen hebben onder haar leiding de verplichte oefenles- sen mogen geven. Ook buiten de di- rekte werksfeer is zij erg aktief ge weest. Zij was ondermeer penning meester van de sektie beroepsonder wijs van de ABOP, penningmeester van de Vereniging voor schooldeka- nen afd. Zeeland, lid van de ouder commissie van de MAVO, lid van de gemeentelijke werkgroep voor de volwassenenedukatie, terwijl zij meehielp bij het opstellen van de emancipatie-nota voor de gemeente Reimerswaal. De heer Doeleman dankte Mevrouw Kole voor het vele werk, dat zij ge durende 35 jaar in het belang van het onderwijs van de Z.L.M. heeft ver richt en bood haar namens het be stuur een vliegtuigkoffer aan. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door Mevrouw van Leeu- wen-Nieuwenhuijzen namens de be heercommissie, de heer Korstanje namens de ABOP en Mevrouw Brouwer - direktrice van de school. Laatstgenoemde typeerde haar col lega als een vrouw die altijd bereid en altijd bereikbaar was voor de school. Groepen leerlingen uit vier verschillende klassen droegen elk een zelf gemaakt gedicht voor. Alle sprekers boden bloemen en/of ca deaus aan. Het laatst kwam het personeel van de school aan bod en zij zorgden voor een vrolijk slot van het officiële ge deelte. Door middel van een dia presentatie werd de loopbaan van Mevrouw Kole letterlijk in beeld ge bracht en in een tweetal liederen werden haar vele kwaliteiten bezon gen. Het cadeau dat zij aanboden bestond uit een album met vele foto's en een zilveren ketting. Zoals te doen gebruikelijk kreeg Mevrouw Kole het laatste woord. Zij toonde zich zeer verrast door de aanwezigheid van zovelen, waarvan sommigen van ver waren gekomen. Zij richtte zich in het bijzonder tot het bestuur van de Z.L.M., dat het haar mogelijk maakte gedurende de laatste jaren haar lesgevende taak geleidelijk te verminderen. Na het officiële gedeelte, dat geken merkt werd door een hartelijke ont spannen sfeer bleef het gezelschap nog geruime tijd informeel bijeen, voordat afscheid werd genomen van de familie Kole. Wat achterbleef in het Dorpshuis was een spandoek waarop de leerlingen met grote ge kleurde letters hadden geschilderd: "Juf Kole houdt het na 35 jaar voor gezien". A. v.d. Leeden Vrijdag 3 januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 14