LANDBOUW-RAI PRODUKTINFO Nevelapparaten Smeersystemen Luxe trekkercabines Duurzamer staal voor messen Nieuw type sproeiboom Krachtvoersysteem Snijmaïs en bieten op de rassenlijst Hogedrukreinigers 85 lijk. Er wordt een compleet programma hogedrukreini- gers getoond. Bij voorbeeld voor het schoonmaken van melkstallen, trekkers, voor het vee en dergelijke. Spe ciale aandacht verdient de water- en stofzuiger, de vuil- frees met vlakstraalsproeier en allerlei accessoires waar door de reinigers nog veel- zijdiger in toepassing zijn. Het meest gebruikte type van de hogedrukreinigers is de HD 1000 SEi. Met de nieuwe Nevelappa raten van Thermofog hoopt de firma Th. G. de Wit, Post bus 26, 1230 AA Loos- drecht, tel. (02158) 40 25 de glastuinbouw, maar ook houders van aardappelop slagplaatsen te bedienen. De nevelapparaten werken volgens het principe van de eenzijdige open straalpijp met een ventiel aan de in- stroomzijde en een open uitlaat. Dit principe met ver gasser, mengpijp, brandka- mer en expansiepijp brengt een akoestisch golvenpa- troon in werking, waarbij frequentiegebonden gasex- plosies plaatsvinden. Der gelijke nevelapparaten wor den als enige in serie ge maakt met geluiddempen de kap. De apparaten heb ben geen benzinekraan en zijn zeer eenvoudig te star ten. Het materiaal, brons en roestvrij staal, is onder- houdsvriendelijk. Toepas singsmogelijkheden zijn on der meer: bestrijding van meeldauw bij rozen, witte vlieg in tomaten, kiemrem- ming in aardappelopslag, bestrijding van insecten op voetbalvelden en dergelij ke. Groeneveld Transport Effi ciency bv, Postbus 97, 3370 AB Hardinxveld-Gies- sendam, tel. (01846) 47 77, is bekend om zijn efficiënte apparatuur voor het weg vervoer, waarin de automa tische vetsmeersystemen de grootste plaats innemen. Maïshakselaars, erwten- dorsmachines, bonenpluk kers en bietenrooiers zijn er mee uitgerust. Andere land bouwmachines, zoals aard appelrooiers zijn in studie. Het systeem van Groene veld is ingevoerd op beken de merken in de land bouwmechanisatie, zoals New Holland, Heston, Glaas, Ploeger en Holmer. Om een voorbeeld te noe men: een Holmer bieten- rooimachine heeft 185 smeerpunten op het voor stuk en 85 op het achter stuk. Met de hand smeren vraagt al gauw twee uur en daarbij moeten in het sei zoen al lagers vernieuwd worden. In de winter was in dat geval een complete re visie noodzakelijk. Met het Groeneveld smeersysteem is de bietenrooier tijdens de hele bietencampagne ope rationeel en een revisie is niet meer nodig. De cabines van de Ford tractoren die op de Land- bouw-RAI worden getoond zijn een feest om naar te kij ken. Men kan gerust spre ken van een luxueuze en compleet uitgeruste cabine die wel de helft stiller is dan de voorganger. Op de vlak ke vloer zijn obstakels uit- pel, zodat geen vervoers problemen bestaan en het apparaat toch makkelijk verplaatsbaar is. Het is licht van gewicht en vraagt wei nig vermogen doordat met een lage druk wordt ge werkt. Deze nieuwe sproei- boom wordt beschouwd als een ideale distributiemoge lijkheid voor water. De has pel heeft een nieuw hydrau lic oprolsysteem door een zelfdenkende cilinder. Lastek Nederland bv, Am- bachtsweg 2, 4128 ZV Lex- mond, tel. (03474) 15 60, in troduceert op de Land- bouw-RAI een opspuitset waarmee zachte en dus goedkope materialen op de snijkant kunnen worden voorzien van een slijtvaste laag. Praktijkproeven heb ben al aangetoond dat de standtijd van de onderdelen aanzienlijk wordt verhoogd gesloten. De bestuurder kan snel en veilig in- en uit stappen. Er is optimale be wegingsruimte om de meest comfortabele rijposi- tie te vinden. Het zicht naar alle kanten vanuit de stoel is verbeterd en de bedie ningshendels met het hy draulische systeem zijn op nieuw groepeerd in een console, die makkelijk be reikbaar rechts van de be stuurder is geplaatst. Een nieuw type sproei boom en haspel uit alumi nium vervaardigd wordt ge toond in de stand van Faber Heftruck, Burgwal 3-5, 8312 AA Creil, tel. (05278) 44 44. Er is sprake van een sproeibreedte van zo'n 52 meter, afhankelijk van het type sproeier. De boom wordt vervoerd op de has en er geen gevaar bestaat voor breuk. Het principe van deze Latispray opspuit- brander is gebaseerd op dat van een oxy-acetyleen- set, zij het dat bovenop een poederhouder is gemon teerd. Hierin wordt fijn me taalpoeder gedaan. Dat wordt met het gas en het zuurstofmengsel meege voerd naar de brander en daar omgesmolten. Met deze vinding hoopt Las tek een oplossing aan te dragen voor het verhoogde slijtageproces van assen, messen, frezen en scharen. Hier in vraag naar meer slijt vaste materiaalsoorten, maar die hebben de nade len van hardheid waardoor de breukvastheid geringer wordt. Met deze opspuitset wordt het metaal meer solide. Voorts toont Lastek een half- automatische lasmachine. Het computergestuurde krachtvoersysteem voor varkens, zoals dat al enige tijd door Hokofarm Stalauto- matisering, Het Noord 6, 8307 AA Ens, tel. (05275) 19 49, in de handel werd ge bracht is nu uitgebreid. Er is namelijk een voerbox aan toegevoegd met een zij-uit gang en een computer ge stuurd voersysteem voor mestkalveren in groeps- huisvesting. Het voerstation voorziet in een capaciteit van twintig tot dertig kalveren die met kunstmelk worden ge voerd. De melk wordt op temperatuur gehouden door de computer en blijft door de circulatie ook ho mogeen van samenstelling. Per kalf kan men de totale kunstmelkhoeveelheid per dag, de maximale hoeveel heid per stationbezoek in stellen. Een en ander ver loopt volgens het zen- nog prima mogelijkheden. Door de vroege afrijping is deze mai'ssoort geschikt voor veehouders die na de maïsoogst nog gras willen inzaaien. Een nieuw bietenras wordt op de landbouw-RAI even eens getoond in de stand van Vanderhave. Het gaat om Ovatio, een bietenras met een zeer hoog suiker gehalte en goede wortelop brengst. De opbrengst per hectare is daardoor zeer dersysteem om de hals van de dieren. Een voordeel van die krachtvoersystemen is dat de kalveren meer bewe gingsvrijheid hebben en zich in een groep prettiger voelen. De Commissie voor samen stelling van de Rassenlijst van landbouwgewassen heeft het nieuwe snijmaïsras Sonia van Vanderhave, Post bus 1, 4420 AA Kapelle, tel. (01102) 14 41 op de lijst voor 1986 geplaatst. De meest kenmerkende eigenschap pen van Sonia zijn de vroeg heid en de hoge opbrengst. Volgens de nieuwe inde ling in drie rijpheidsklassen behoort Sonia tot de vroege groep. Op percelen waar dikwijls pas half mei kan worden gezaaid biedt Sonia goed en dat betekent een hoge rentabiliteit. Voorts toont Vanderhave nog het wintertarweras Tombola en diverse grasrassen. Karcher bv, Henegouwen- laan 19, 4871 BH Etten Leur, tel. (01608) 1 30 03, maakt het reinigingswerk op en rond de boerderij makke- CLO magazine januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 119