ot akker- en tuinbouw LANDBOUW-RAI REPORTAGE Zwakste schakel Kostenfactor 75 pe het belangrijk vinden, dat dit systeem air gemene toepassing vindt in West-Europa. Dan loont het namelijk de moeite om in West- Europa op joint-venture- of andere basis een paperpotfabriek te stichten. De heer Pype: „Als we in staat zijn de prijs van de paperpots met zo'n 30 tot 40 te ver lagen, ontstaat er een veel groter bereik van ons systeem in de sector." En Broere vult aan: „Kijk, een losse knolsel- derijplant kost 2,5 cent; een plantje in een pa- perpot zo'n 5 cent. Dat betekent, dat het plantje een optimale verzorging en uitplan- ting moet krijgen." Volgens Pype zijn er daarom diverse, zeer nauwkeurig werkende plantmachines ont wikkeld. Er is nu een machine voorzien van een electronisch oog. Dat oog constateert vlak vóór het planten wanneer het zaadje in het paperpotje niet is opgekomen. Het loze potje wordt afgevoerd, terwijl het aanvoer- bandje één tel sneller draait. Op die manier wordt de grond toch voor 100 volgezet met paperpots. De ketting is zo sterk als de zwakste schakel, zo luidt het gezegde. Dat geldt zeker ook voor het paperpotsysteem. In het afgelopen jaar hebben nogal wat akkerbouwers hun pa perpotplanten zelf opgekweekt in geïmpro viseerde trekruimten of in kasjes, ergens ver scholen op het bedrijf. Niet professioneel dus, zegt Broere. En hij voegt eraan toe dat er daardoor diverse partijen paperpotplanten mislukt zijn. „Het opkweken van planten moet men ook aan professionele plantenkwekers overlaten, die er helemaal op ingericht zijn", zo meent directeur Bas Uittenbroek van de Nederland se Vereniging van Plantenkwekers (NVP) zich in de discussie. Deze vereniging met meer dan 100 leden en een omzet van zo'n 800 miljoen per jaar (met name in de tuin bouw) heeft de ontwikkeling van het paper potsysteem intensief gevolgd. Het is volgens de heer Uittenbroek een van de weinige ke ren, dat hij een ontwikkeling uit de landbouw toegepast ziet worden in de tuinbouw. Inmiddels zijn er twee plantenkwekers die hun bedrijf aanpassen aan het nieuwe sys teem. De Westlandse. Planten Kwekerij (WKP) in Grubbenvorst bouwt momenteel een glastuinbouwbedrijf van 3 ha om de pa perpotplanten daar optimaal op te kweken. Plantenkweker Nuyten in Bergen op Zoom bouwt ook al een gedeelte van zijn bedrijf om. Uittenbroek verwacht dat er de ko mende jaren nog meer plantenkwekers over de brug komen. De opkweek van de planten hoeft volgens hem binnenkort niet meer de zwakste schakel te zijn in dit totaalsysteem. Professionele plantenkwekers met een jaren lange ervaring in de tuinbouw maken zich klaar om een optimale paperpotplant af te le veren. Daarmee is de keten van goed zaad, paperpots, paperpotplanten en plantmachi nes gesloten. Of dit totale systeem het sys teem van de toekomst wordt, wel het ant woord is volgens Broere, Pype en Uitten broek aan de akker- en tuinbouw. Tiny Brouwers nachtvorsten in de tweede helft van mei als losse plant op het land gezet. Door gebruik van een paperpot met een voorgekiemde quick-pill is het mogelijk om al begin mei "uit te planten. Daardoor wordt het groeiseizoen langer. En dat leidde in een proef tot een pro- duktie van 55,6 ton bij paperpotplanten, te gen 40 ton bij losse planten; een opbrengst verhoging van 39 De heer Broere voegt er nog aan toe, dat het aantal planten per ha zo'n 1.100 stuks lager was en het knolgewicht 310 gram hoger. Hoewel de boer per ha 1.250,- meer kwijt is aan planten, staat daar tegen over dat 600,- aan arbeid wordt uitge spaard, terwijl de meerproduktie op 30 tot 40 ligt. Ook bij de zaai-uien zijn er proeven gedaan. In de Flevopolder bereikten de zaai-uien een opbrengst van 58,5 ton per ha; de zaden in paperpots kwamen aan 71 ton. In Noord-Hol land lag dat op 37,5 ton per ha bij de zaai-uien en op 48,2 ton bij de paperpots. Dat geeft een gemiddeld verschil van 11,6 ton oftewel 24,2 ten gunste van de paperpots. Voorts zijn er volgens ing. Broere mogelijk heden tot kostprijsverlaging in de teelt van witlofwortels. De boeren huren los land voor een bedrag tussen de 8.000,- en 10.000,- per ha. Gemiddeld komen er zo'n 150.000 witlofwortels op één ha. Vele wortels vallen af door problemen na de ontkieming van het zaad, ziekten en dergelijke. Maar er kunnen gemakkelijk 100.000 planten méér op een hectare gezet worden. Met het paperpotsys teem zijn daar mogelijkheden voor. Een en ander betekent, dat de huurprijs van het land over een grotere produktie aan witlofwortels uitgesmeerd kan worden. Daarnaast biedt het systeem van witlofwortels in paperpots de mogelijkheden om de onkruidbestrijding in de hand te houden. Het behoeft volgens Broere geen betoog, dat ook andere gewas sen, zoals spruitkool, sla en andijvie, uit stekende gedijen in de paperpot. Volgens de heren Broere en C. Pype, de sui kerbietenteler die nu directeur van Agriplant is, hangt het al of niet toepassen van dit pa perpotsysteem af van de kostprijsberekenin gen van de ondernemer. Omdat de papieren potjes uit Japan moeten komen, is de kost prijs van de paperpots in Nederland het dub bele van de prijs in Japan. Is een Japanse te ler globaal 250,- tot 300,- per ha aan potjes kwijt, in Nederland ligt dat op het dubbele (f 550,- tot 600,-). Vandaar dat Broere en Py- ChOmagazine januari 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 109