Minister geeft toe aan wensen van Kamerleden Financieel resultaat Coöperatie Zuid Oost Nederland gunstig POTTEK/J- Direktie Avebe wordt ingekrompen Goede resultaten Cehave: Eigen vermogenspositie blijft op hoog peil Uitvoerig debat over bedrijfsovername Intern onderzoek verbetering effektiviteit Landbouwschap Varkens Minister Braks heeft afgelopen maandag het boetekleed aangetrokken na de misverstanden die zijn ontstaan rond de uitvoering van de EG- installatie- of vestigingspremie voor jonge agrariërs in ons land. Hij gaf vorige week tijdens een vergadering van de landbouwkommissies uit de Tweede Kamer toe, dat het besluit Struktuurverbetering Landbouw bedrijven van het O. en S.-fonds in de praktijk tot veel verwarring leidt. Dit besluit kombineert namelijk twee afzonderlijke regelingen, één rond het bedrijfsverbeteringsplan en één die inhoud geeft aan de in- stallatiesteun. Bepaalde kriteria, gehanteerd voor het één, gelden niet voor het ander. De bewindsman zegde de Kamer toe, in de komende tijd de nodige voorlichting hierover aan het landbouwbedrijfsleven te zullen geven. De landbouwminister kwam ook het PvdA-kamerlid Tazelaar tegemoet, die vond dat de kriteria in de regeling ten aanzien van maatschappen aan gepast dienen te worden. Volgens de PvdA'er is de maatschap er juist op gericht een geleidelijke bedrijfsover name mogelijk te maken. De eis dat de bedrijfsomvang op 60 procent van de op geld gewaardeerde kapi taalgoederen betrekking heeft, is volgens hem te hoog. Minister Braks was het daarmee eens, maar wees erop dat de Europese Kommissie af houdend is als het over maatschap pen gaat. Desondanks is voor Brussel de verstrekking van de installatie premie aan het eind van de maat schap - bij de overname van de rest van het bedrijf - aanvaardbaar. De bewindsman zegde toe te onderzoe ken of het mogelijk is die 60 pro cent-eis zo dicht mogelijk bij de 50 procent te brengen. Hij toonde voorts zijn bereidheid om over een jaar met de Kamer te evalueren hoe de installatiepremie in de praktijk werkt. Levensvatbaarheid De installatiepremie is het belang rijkste nieuwe element in het over heidsbeleid ten aanzien van de be drijfsovername. Die bedrijfsoverna me stond maandag centraal in de diskussie, aan de hand van de notitie Bedrijfsovername in de landbouw van minister Braks. De meeste par tijen konden zich in de notitie vin den. Echt fundamenteel afwijkend was de PvdA, die van mening is dat het overheidsbeleid erop gericht moet zijn, een groot deel van de vele nu niet levensvatbare bedrijven een toekomst te geven. WIR-perikelen Alle frakties, met uitzondering van de VVD, vroegen minister Braks om knelpunten in de WIR in relatie tot de bedrijfsovername uit de weg te ruimen. De bewindsman benadrukte, dat de 105 miljoen ter kompensatie van de negatieve aanslag in de WIR,-niet gebruikt wordt voor de financiering van de installatiepremie. De gelden daarvoor worden namelijk gevonden door prioriteiten aan te leggen in het budget van het O.- en S.-fonds. Mi nister Braks kondigde - zij het vaag - al enkele kompensatiemaatregelen aan die in direkte relatie staan met de bedrijfsovername. Zo zullen starten de ondernemers niet gedurende acht jaar, maar gedurende tien jaar wor den gekompenseerd, waarbij de kompensatie in de drie jaar vooraf gaande aan de zelfstandigheid met de loonbelasting verrekend kan worden. Voorts wil hij een verhoging van de ondernemersvrijstelling in de vermogensbelasting doorvoeren, zo dat degene die weggaat, eerder ge neigd is zijn geld in het bedrijf te laten zitten. Te weinig melk Een van de knelpunten die door iedere fraktie werd gesignaleerd, was het feit dat veel melkveehouderijbe drijven met bedrijfsopvolgers over te weinig melk beschikken. In dat Tazelaar: Ook toekomst voor niet-le- vensvatbare bedrijven. kader kondigde de bewindsman aan dat zijn departement druk doende is om de Liquiditeits Overbruggings Financieringsregeling (LOF) aan te passen. Want volgens hem is het echt nodig dat dergelijke levensvatbare bedrijven struktureel met een hoger kwotum geholpen zijn. In een eerste reaktie noemde NAJK- sekretaris ir. G. Titulaer het positief dat de Tweede Kamer zo uitvoerig gesproken heeft over bedrijfsoverna me. Met name de jongeren, die nu het bedrijf gaan overnemen, zitten ekstra klem door superheffing, mestproble matiek, e.d. Als de Nederlandse over heid ernaar streeft zoveel mogelijk levensvatbare bedrijven te handha ven, dan zal er toch meer gedaan moeten worden dan nu uit de mond van minister Braks te noteren viel, aldus Titulaer. Tiny Brouwers De direktionele top van het aardap- pelverwerkende koncern Avebe wordt ingekrompen van negen tot vijf man. Het bestuur van het koncern heeft hiertoe besloten na advies van de ad viesgroep voor strategische besluit vorming (ASB) in Amsterdam. Een van de mensen die verdwijnt is de voormalig hoofddirekteur, thans vi- ce-voorzitter van de hoofddirektie, B. ten Hoove. Avebe heeft dit donderdag 21 november bekendgemaakt. Twee weken geleden had het bestuur op grond van dit advies 268 ontsla gen aangekondigd onder het perso neel dat niet rechtstreeks bij de pro- duktie is betrokken. Tevens werd toen aangekondigd dat ook in de top Uit het zojuist verschenen jaarverslag van de Cehave nv te Veghel blijkt dat deze Noordbrabantse landbouwkoöperatie bij een omzet van 2,1 miljard goede financiële resultaten heeft bereikt. De afzet mengvoe ders, die met 2,5% tot bijna 2,5 miljoen ton is toegenomen, maakt 70% uit van de totale geldomzet van de Cehave nv. Door een ruim aanbod van relatief goedkope mengvoedergrondstoffen nam de jaaromzet met ruim 100 miljoen af. Voor de afnemers van CHV-mengvoeders bete kende dit dat de prijzen gemiddeld 10% lager waren dan in het voor gaande boekjaar. Op grond van de gunstige ontwikke lingen worden de gebruikelijke kwantumkortingen aan de boer uit gekeerd. De trouwe afnemers ont vangen bovendien een prijskorrektie van 1,— per 100 kg afgenomen CHV-voer, en 10,60 per 100 kg afge nomen stikstof- en mengmeststoffen. In totaal vraagt dit een bedrag van 35 miljoen tegenover 34 miljoen in het voorgaande boekjaar. Na af trek van dit bedrag resteerde een nettowinst van 12,1 miljoen (was 11,6 miljoen). Het bestuur van de C.H.V. heeft besloten dit totale be drag toe te voegen aan de algemene reserves. Het bedrijfsresultaat hand haafde zich op 18,1 miljoen. Het eigen vermogen bedraagt 42,7% van het balanstotaal. De sterke eigen vermogenspositie bleef op hetzelfde peil gehandhaafd. Investeringen De Cehave nv heeft in het verslag jaar 1984/'85 voor een bedrag van ruim 83 miljoen in vaste aktiva geïnvesteerd. Vorig boekjaar was dit bijna 23 miljoen. De belangrijkste investering gold de bouw van een nieuwe mengvoeder fabriek te Oss. Mengvoeders De mengvoederafzet steeg met 2,5% ten opzichte van het boekjaar 1983/'84. In totaal werd 2,47 miljoen ton CHV-mengvoeders verkocht; Tijdens de behandeling van de begroting van het Landbouw schap in december 1984 heeft het Bestuur besloten om een onder zoek in te stellen naar de effekti viteit van het Landbouwschap. Daarbij had het Bestuur het oog zowel op de werking van het se- kretariaat als op het vergadercir cuit dat mede door het Land bouwschap is georganiseerd ten behoeve van de georganiseerde landbouw. Besloten werd om in eerste in stantie een intern onderzoek te verrichten en om aan de hand van konkrete vragen zo nodig een ek- stern adviseur in te schakelen. In november is een aanvang ge maakt met dit interne onderzoek. Daarbij is in eerste instantie het "vergadercircuit" als onderwerp genomen aangezien dat op zich van belang is en ook omdat het voor een belangrijk deel bepa lend is voor de kosten van het se- kretariaat van het Landbouw schap. Bij het onderzoek van het vergadercircuit is ook de mede werking gevraagd van de in- het Landbouwschap samenwerkende organisaties die immers ieder voor zich de besluitvorming in Landbouwschapsorganen voor bereiden. Zodra de uitkomsten van boven genoemd onderzoek naar het vergadercircuit beschikbaar zijn, zullen deze aan het Bestuur wor den voorgelegd. Dan zullen ook aan de orde komen de maatrege len ter verhoging van de effekti viteit van het sekretariaat. De algemene vergadering van de ZON op 28 november 1985 kon zich weer in een uitstekende belangstelling verheugen. Vele leden met echtgenotes waren aanwezig om na de huishoudelijke vergadering bij een te blijven waardoor het geheel meer het karakter van een gezellige bijeenkomst had. Het boekjaar 1984-1985 was voor de Coöperatie het jaar van de bouw van een nieuwe mengvoederfabriek. Met ingang van het nieuwe boekjaar draaide de fabriek reeds op volle toeren en was de aanvoer van elders te verwaarlozen. De optimale kapaciteit van 100.000 ton is reeds bereikt. ingrijpende reorganisaties zouden worden doorgevoerd. Volgens ma nager in- en externe betrekkingen mr. J. Roozen zijn de wijzigingen en ontslagen een logisch uitvloeisel van het in 1983 aanvaarde strategisch beleidsplan dat ook de goedkeuring van de vakbonden heeft gekregen. Volgens Roozen is er bij de wijzigin gen en ontslagen geen sprake van een zogenaamd domino-effekt (doorschuiven van hoger personeel, waardoor uiteindelijk de ontslagen bij het lagere personeel vallen) zoals de vakbonden stellen. Met de jongste plannen hoopt het aardappelzetmeelkoncern een be sparing te bereiken van ongeveer 20 miljoen gulden. In het jaarverslag wordt gekonsta- teerd, dat het ledental met 19 is ge stegen tot 155. Ook de omzet is geste gen zowel in gewicht als in guldens. Een voor de afnemers gunstige si tuatie is, dat de omzetverhoging in geld (2%) aanmerkelijk lager uitvalt dan de omzet in kg. Dit werkt vooral door in een lagere prijs van de mengvoeders wat kan worden becij ferd op een totaal bedrag van ruim 5 miljoen gulden. De bouw van de nieuwe fabriek en vergroting van.de transportkapaciteit vergden grote investeringen, die met vaste leningen 6 miljoen), uitgifte van obligaties (inmiddels ƒ823.000) en rekening courant crediet werden gefinancierd. De direktie konklu- deert, dat het des te meer verheu gend is dat de financiële resultaten in een zo afwijkend jaar gunstig zijn geweest. Het financieel resultaat na belastingen ad ƒ90.310, zal aan de reserves worden toegevoegd. De voorzitter, de heer G. van Veld huizen te Heeze konstateerde in zijn openingswoord, dat de veehouderij te kampen heeft met problemen, die een verdere expansie van de bedrij ven belemmert of belet. Bij melkvee- en varkenshouderij zijn maatregelen van kracht, die zijn gericht op be perking van de produktieomvang. Uit de gang van zaken bij de ZON kon hij konstateren, dat de gevolgen goed worden opgevangen, waarvoor hij direktie en medewerkers een pluim op de hoed stak. een stijging van ruim 60.000 ton. De resultaten ontwikkelden zich gun stig, mede tengevolge van de sterk gedaalde grondstoffenprijzen. Mede door het koude voorjaar en de krappe ruwvoederpositie bleef de aanvankelijk forse afzetdaling in de rundveevoeders uiteindelijk beperkt tot 4,6%. Inmiddels is in de rundveehouderij een overschakeling merkbaar naar roodvleesproduktie. De afzet van vleesstierevoedtrs steeg daarom met 27%. De afzetstijging bij CHV-var- kensvoeders bedroeg ruim 7%. De afzet pluimveevoeders daalde in het verslagjaar met 2,2%. De verko pen legvoeders verminderden met 1,4%. De resultaten in de braadkuikensek- tor waren voor de individuele pluimveehouder aanmerkelijk beter dan in de legsektor. Het areaal peulvruchten werd fors uitgebreid. Dit is voornamelijk het gevolg van de E.G.-steun voor eiwit- houdende produkten. Een systeem van minimumtelersprijzen en ver werkingstoeslagen voor de meng voederindustrie biedt met name de teelt van erwten en veldbonen per- spektief. Deze twee produkten ne men nagenoeg volledig de 60% areaalsuitbreiding van peulvruchten voor hun rekening. Wij hebben er genoeg. De mi- nister wil zelfs niet dat we meer ij varkensstallen bouwen. Dat kan echter anders liggen in de 3e wereld, waar een hap spek veel goeds kan doen. Maar, la ten we voorzichtig zijn, want varkens zijn levende have, en 3e wereld maatschappijen leven ook een eigen leven. In Haïti een armetierig land niet ver van de Verenigde Staten, leefden zwarte varkens. "Cochons planche" noemden de mensen die, en het waren wandelende vuilnisbakken. Je hoefde ze maar rond huis en erf los te la ten, en ze vraten zich rond aan afval. Ze groeven naar wortels - en verschalkten schadelijke vormen. Knorrend en snuffe lend in dat warme klimaat, werden ze niet te vet, maar ver schaften een goede pot vlees voor hun eigenaars: de lande lijke keuterboeren die niet veel te missen hadden. Dat duurde zo vele generaties lang, totdat een lelijke virus ziekte toesloeg en het varkens bestand uitdunde. Amerikaan se varkenshouders schrokken zich een bult, en beloofden snel hulp. Deze hulp bestond hierin dat de zwarte varkens tegen beloning uitgeroeid moesten worden, Amerika zond dan hoogstaande varkens om de varkenshouderij weer op peil te brengen. Dit zou samen gaan met moderne fok- en slachtfa- ciliteiten. En hielp dat? De deftige amerikaanse var kens hadden van hun knorrige leven nog nooit voedsel bij el kaar gescharreld. Het werd hun altijd opgediend in afge paste porties, en ze dronken zelfs uit kranen. Ze aten bijna met mes en vork! En wat was het gevolg? de Af- rikaanse varkenspest waaide niet over naar de Verenigde Staten. De hulp kwam dus op tijd. In Haïti eten de boertjes in het achterland geen varkens vlees meer, en hebben geen "opruimdienst" meer, want daar dringen de opgedirkte amerikaanse zwijnen niet door. Ze zitten met een danig in de war geschopte ekonomie, want de overlevingsekonomie van arme mensen ligt gauw in dui gen. De enkele grootschalige varkensfokkerijen die met de miljoenenhulp uit het welva rende buurland zijn opgezet le veren onbetaalbare karbona den. Die worden dus aan het hulpland terugverkocht ten ba te van een handjevol Haïtianen die hun varkentjes op het droge hebben. De eenvoudige land man blijft er berooid en ver pauperd buiten. Vrijdag 6 december 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 4