Ploeg: Hoge prijzen geen signaal voor ontwrichting grondmarkt over geld en goed Landbouwschap straks onder één dak Kleine geschenken en de belasting Minister Braks huiverig voor inkomenssteun Er komt vereenvoudiging W.A.G. Ruilverkaveling "Wolphaartsdijk" Velen zijn van plan een testament te laten maken. Menigeen heeft dat voornemen nog niet tot uitvoer ge bracht. Uitstel betekent bij deze za ken vaak afstel. En toch. Het kan zo belangrijk zijn. Een gesprek met uw notaris hierover is nodig en nuttig. Bij het bepalen van een keuze tussen het maken van wel of geen testament is het van belang te weten wat er ge beurt met de nalatenschap indien geen testament is opgemaakt. Er is dan sprake van wettelijke erfopvol ging, ook wel genoemd erfrecht bij versterf. Erfrecht treedt in werking wanneer er een persoon overlijdt. De overle den persoon noemt men de erflater. Datgene wat wordt nagelaten door de overleden persoon noemt men de nalatenschap of erfenis. Wanneer een man en vrouw gehuwd zijn in algehele gemeenschap van goederen dan is ieder voor de helft gerechtigd in het gemeenschappelijk vermogen. Indien nu één van beide personen overlijdt, dan vormt de helft van de huwelijksgoederengemeenschap de nalatenschap van de overledene. Hoe worden nu de erfdelen bere kend? Stel vader en moeder (in gemeen schap van goederen gehuwd) hebben drie kinderen. Het gezamenlijk ver mogen van de ouders is 400.000,— Moeder overlijdt en er is geen testa ment opgemaakt. De nalatenschap van moeder bedraagt dan de helft van 400.000,—zijnde ƒ200.000,- Ieder van de erfgena men (vader en de drie kinderen) krijgt een vierde deel van ƒ200.000,- zijnde ƒ50.000,-. Het eindvermogen van vader wordt dan ƒ200.000,- en ƒ50.000,-, totaal 250.000,—Ieder kind krijgt ƒ50.000,-. Notariële akte Wanneer men wil dat de nalaten schap anders wordt verdeeld dan volgens het erfrecht bij versterf dan moet de erflater (degene die overlijdt en een nalatenschap achter laat) een testament op laten maken. Een tes tament of uiterste wil is een notariële akte waarin staat wat iemand wil dat na zijn of haar dood zal gebeuren met de nalatenschap. Degene die het testament laat opmaken kan dit al tijd weer herroepen, dat wil zeggen intrekken of wijzigen. Om een testa ment te laten maken moet men min stens 18 jaar zijn en in het bezit zijn van verstandelijke vermogens. In een testament kunnen naast de beschikking van de nalatenschap ook andere zaken worden geregeld. Er kunnen aanwijzingen in worden opgenomen voor het benoemen van een voogd en met betrekking tot de begrafenis of crematie van de erfla ter. De erflater kan in het testament niet vrij beschikken over het gehele ver mogen. Hij moet er mee rekening houden dat de kinderen, ouders en grootouders recht hebben op een wettelijk geregeld minimaal erfdeel. Dit wettelijk erfdeel noemt men wel de legitieme portie. Zij die recht hebben op een legitieme portie noemt men legitimarissen. De groot te van het wettelijk erfdeel is afhan kelijk van het aantal kinderen. Een zogeheten testament op de langstlevende ouder voorkomt dat de kinderen hun wettelijke erfdeel opeisen. Stel dat in het eerder ge noemde voorbeeld vader komt te overlijden en hij heeft een testament opgemaakt op de langstlevende ou der. De gehele nalatenschap komt dan bij moeder terecht. Er moet wel worden uitgerekend wat de erfdelen van de drie kinderen zijn. De kinderen houden hun erfdeel te goed, maar kunnen er in het alge meen geen aanspraak op maken. De gedachte achter dit type testament is dat de langstlevende verzorgd moet worden achtergelaten. Middels een testament kan ook wor den geregeld dat eigendom van de familie, zoals een boerderij, binnen de familie blijft. Dit kan van belang zijn als er geen kinderen zijn. "Hoge prijzen betekenen niet zonder meer dat er sprake is van een ontwrichting van de grondmarkt. Bijzondere omstandigheden in de agrarische bedrijvigheid kunnen leiden tot hoge grondprijzen op plaat selijk of regionaal niveau. De inwerkingtreding van het toetsingsme chanisme van de Wet Agrarisch Grondverkeer komt pas aan de orde als er sprake is van ontwikkelingen die leiden of dreigen te leiden tot een duurzame ontwrichting van de grondmarkt". Dit onder meer zei staatssekretaris A. Ploeg tijdens een overleg met de Vaste Commissie voor landbouw in de Tweede Kamer te Den Haag op 25 november j.l. Uit de thans ter beschikking staande cijfers kunnen nog geen duidelijke konklusies getrokken worden met betrekking tot de invloed van de produktiebeperkende maatregelen. "Bij de beoordeling van de huidige situatie op de grondmarkt kan men echter niet voorbijgaan aan de maa tregelen", aldus de bewindsman. Na de invoering van de superheffing is gebleken dat in de eerste periode de handel in grond van melkvee houderijbedrijven klein was. Nu herstelt de grondmobiliteit zich in deze sektor. De grondprijzen in deze sektor worden mede bepaald door de vraag of op de grond een heffingvrije hoeveelheid rust. Een tweede ingrijpende maatregel zal de meststoffenwetgeving zijn. In deze maatregel wordt een zekere re latie gelegd tussen produktiemoge- lijkheden en de hoeveelheid grond. Dat betekent in feite een herwaar- De maand december wordt in het al gemeen beschouwd als de gezelligste en feestelijkste maand van het jaar maar staat ook bekend als de duurste maand van het jaar. Men pleegt el kaar geschenken te geven en dat heeft tot gevolg dat een behoorlijke aanslag wordt gedaan op de financië le situatie in het gezin. In verband daarmede kan het nuttig zijn de werkgevers nog eens te wijzen op de mogelijkheden die de wet biedt om aan werknemers een beetje onbelast inkomen mee te geven. Vrijdag 6 december 1985 Ter gelegenheid van de algemeen erkende feestdagen zoals Nieuwjaar, Pasen, Hemelvaartsdag, Pinksteren, Koninginnedag, Bevrijdingsdag, St. Nicolaas en Kerstmis mogen kleine geschenken gegeven worden. Per ge legenheid blijven die kleine ge schenken, ook als die in de vorm van geld gegeven worden' onbelast tot een bedrag van 100,- per gelegen heid met een maksimum van 500,per jaar. Deze vrijstelling geldt slechts als de uitkering werkelijk ter gelegenheid van de feestdag wordt Minister Braks staat zeer huiverig tegenover een in het Groenboek ge dane suggestie om inkomenssteun van meer blijvende aard te geven aan bedrijfshoofden met een inkomen dat lager is dan 50 a 60% van het vergelijkbaar inkomen; bedrijven zonder perspektief. Hij zei dit on langs op een vergadering van de Limburgse Land- en Tuinbouw- bond. Inkomensondersteuning is namelijk niet alleen zéér kostbaar, maar stimuleert boeren het bedrijf voort te zetten; óók als dat bedrijfse- konomisch niet meer verantwoord is. Het draagt dan ook niet bij tot het oplossen van de problemen op wat langere termijn. Óp den duur wordt door een stelsel van permanente in komenssteun de verhouding scheef getrokken tussen de bedrijven on derling. Toch sluit hij niet uit dat in bepaalde gevallen tijdelijke inko menssteun noodzakelijk is. Daarbij is te denken aan bedrijven waar ten gevolge van de hervorming van het landbouwbeleid sprake is van tijde lijke rentabiliteitsproblemen. dering van de produktiefaktor grond ten opzichte van andere produktie- faktoren. Intensieve of te intensieve produktiemethoden worden daarom onaantrekkelijk, dan wel minder aantrekkelijk, waardoor het hebben van grond aantrekkelijk wordt. "Lo gischerwijs heeft dat", aldus staats sekretaris Ploeg, "een extra vraag naar grond en een zekere prijsstij ging tot gevolg". Mocht echter blij ken dat de veehouders uiteindelijk hoge prijzen moeten betalen, dan verwacht de bewindsman dat de ex tra vraag tijdelijk zal zijn. Staatsse kretaris Ploeg; "De veehouders gaan er klaarblijkelijk van uit, dat zij de lasten van de meststoffenwetgeving kunnen ontlopen door grond te ko pen. Het zij zo. Het is mijns inziens nauwelijks denkbaar dat de lasten in het kader van de meststoffenwetge ving kunnen worden ontlopen via grondaankopen". Het sekretariaat van het Landbouwschap opereert binnenkort vanuit één, deels vernieuwd, kantoor aan het Prinsevinkenpark in Den Haag. A lie ruim 160 landelijke medewerkers zullen vanaf eind maart 1986 zijn gehuisvest onder één dak, terwijl ook de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren (nu nog Bachmanstraat) straks zetelt aan het Prinsenvinkenpark, vlak naast het Landbouwschap. De verhuizing van de veehouderijafde lingen en de hoofdafdelingen A kkerbouw, Veehouderij, Sociale Zaken en de kommissies Grondgebruik en Planologie zijn mogelijk, nu de nieuw bouw aan het Prinsenvinkenpark zijn voltooiing nadert. Ruim drie jaar geleden verhuisde het schap. Een gedeelte van de nieuwe behuizing was echter dermate in verval, dat opknappen duurder zou uitvallen dan nieuwbouw. Deze sluit nu bovendien beter aan op het bestaande kantoor, waardoor de organisatie eveneens efficiënter kan verlopen. uitgekeerd. Het is dus niet mogelijk de vrijstellingen te verwerken in één voor alle feestdagen geldende uitke ring. Een uitkering van 500,- met Kerstmis bedoelt voor vijf feestda gen is dus niet onbelast mogelijk. Dan geldt dat slechts 100,- is vrij gesteld. Wel kunnen bijvoorbeeld in de maand december, althans bij een geschenk in geld, de vrijstellingen voor St. Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar worden gekombineerd, zodat in deze maand 300,- belas tingvrij mag worden uitgekeerd aan de werknemers. Als het geschenk of de waarde daar van meer bedraagt dan 100,- wordt het meerdere tot het loon gerekend. Ook een uitkering ter gelegenheid van de verjaardag of een ander per soonlijk feit van de werknemer zoals huwelijksjubileum en eveneens bij een jubileum van de werkgever valt onder deze regeling maar steeds blijft het maksimum gesteld op 500,- per jaar. A. Michaël De bewindsman deelde mee, dat op het ministerie op dit moment een wetsvoorstel tot vereenvoudiging van de Wet Agrarisch Grondverkeer in voorbereiding is. Dit wetsvoorstel houdt onder meer in een beperking van het aantal gevallen waarin goed keuring van een transaktie door de Grondkamer is vereist. "De voorstel len zullen belangrijke vereenvoudi gingen betekenen, zonder de doel stelling van de wet aan te tasten", zo zei hij. Iets anders ligt het, wanneer een mogelijkheid van bedrijfsbeëindi ging wordt geopend in kombinatie met oplossingen voor knelpunten in bepaalde takken van landbouw. Dit zou bijvoorbeeld kunnen ge- Emmen steunt startende ondernemers in tuinbouw De gemeente Emmen gaat startende tuinders financieel de helpende hand bieden. Om vestiging in Emmen te stimuleren zullen jonge tuinders, die er de komende maanden een eigen bedrijf willen beginnen kunnen reke nen op een aantal aantrekkelijke ek- stra faciliteiten. In de eerste plaats wordt starters een aanmerkelijk lagere grondprijs in rekening gebracht, en hoeven ze die pas drie jaar na aankoop te betalen. Hierover wordt geen rente berekend. Bovendien stelt de gemeente zich desgewenst gedurende de eerste drie jaar garant voor een bedrag van maksimaal 100.000 gulden, inklusief de niet betaalde grondkosten, per hektare. De gemeenteraad van Em men heeft hiertoe besloten tijdens de laatste ronde van de jaarlijkse be grotingsbehandeling. Het gaat om een tijdelijke regeling, die geldt tot 1 mei. De regeling is meteen ingegaan. Dit met het oog op een wijziging van de WIR. (Ekon. dagblad) schieden in het verlengde van een Europese opkoopregeling voor melk. Europese financiering op een derge lijke basis sloot de bewindsman niet uit, aangezien de Europese Com missie hiertoe inmiddels zelf voor stellen heeft gedaan. De landinrichtingskommissie (voor heen Plaatselijke Kommissie) voor de ruilverkaveling van het blok ge naamd "Wolphaartsdijk", deelt u mede, dat van 14 december tot 13 januari voor ieder kosteloos ter inza ge liggen de stukken bedoeld in arti kel 196, in het ruilverkavelingskan toor "de Griffioen", Oostkerkstraat 24 te Wolphaartsdijk op alle werk dagen (behalve zaterdag) van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Binnen veertien dagen na de laatste dag waarop de stukken ter inzage hebben gelegen kan iedere belang hebbende schriftelijk zijn bezwaren indienen bij de Landinrichtings kommissie, p/a Westsingel 58, 4461 DM Goes. Nieuwe direkteur Hogere Tuinbouwschool KNBTB Aan de Hogere Agrarische Scholen van de KNBTB is de heer ir. J.J.J. Langeslag benoemd tot direkteur van de studierichting.Tuinbouw. Het Bestuur van de KNBTB voorziet met deze benoeming in de opvolging van ir. P.J.H. van Maris, die per 1 januari 1986 gebruik maakt van de regeling vervroegd uittreden. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 3