Leraar Slabbekoorn vierde 25 jarig jubileum bij scholengemeenschap "de Leeuwtjes" vervolg vergadering hoofdbestuur Edo Bergsma-prijs 1985 voor 19 NU V orstschaderegeling fruitteelt Begeleiding groenteteelt Zoetwatervoorziening T AKORG ANIS ATIE AKKERBOUW ZEELAND Aanwezigen HB-vergadering d.d. 2-12-1985 veehouderij De heer W. van Veldhuizen konsta- teerde in zijn gebruikelijk sektoro- verzicht dat de melkproduktie in de 2e helft van november '85 tot onge veer het produktie peil van novem ber '84 is gedaald. Begin deze herfst is evenwel nog al wat meer geprodu ceerd hetgeen tot gevolg heeft gehad dat de voorraden boter en melkpoe der weer zijn gestegen. Deze stijging is ook mede veroorzaakt door een verder teruglopende afzet naar derde landen. De komende 5 maanden van het lopende melkprijsjaar zal. zo be nadrukte de voorzitter van de vee houderijcommissie. toch getracht moeten worden de produktie zoveel mogelijk aan te passen. Produceren boven het toegestane quotum is een slechte zaak voor de producerende bedrijven, alsmede voor het totale EG-zuivelbeleid. De stijgende voor raden zullen wind in de zeilen geven van de Europese-opkoopregeling. Van Veldhuizen: "Deze regeling die 3rr melk uit de markt wil nemen kan een goede -zaak zijn als ze op basis van vrijwilligheid over de ge hele EG wordt toegepast, dus geen aanscherping van nationale quota's". Een andere zaak die van Veldhuizen aansneed is de staking in de noorde lijke zuivelindustrie (kaasproduktie). Zaken betreffende reorganisatie in het produktieproces. doorgesproken met een centrale ondernemingsraad, worden door werknemersorganisa ties onmogelijk gemaakt. Dit is een slechte zaak. Het is voor de melk veehouders zowel als voor de werk nemers in de verwerkende industrie noodzaak dat deze verwerkende in dustrie zo efficiënt mogelijk funktio- neert. De roodvleesproduktie heeft te kampen met onder druk staande prijzen door een te groot aanbod. Overschrijding van de toegestarïe quota, alsmede de opstapel staande EG-opkoopregeling zullen voorlopig vanuit de melkveehouderij voor een groot aanbod van dieren zorgen. Be perking van interventie, die door Brussel bepleit wordt, zal dienen te geschieden door gelijktrekking van interventie in de gemeenschap. Wat betreft de dikbilfokkerij merkt Van V eldhuizen op dat het bestrij den van uitwassen een facet is. Een normaal fokkerijgebeuren moet evenwel niet meteen tot een uitwas verklaard worden. Belangenbehartiging van roodvlees- producenten via het Landbouw schap is gewenst volgens de voorzit ter van de veehouderijsektor. In de mestvarkenssektor staan de prijzen onder druk druk. Bij de fok- bedrijven is thans sprake van over- produktie. Het aantal aanwezige biggen overtreft de vraag. Dit wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door omschakeling naar gesloten bedrijfssystemen. Interimwet alsme de de mestproblematiek zijn belang rijke oorzaken van deze ontwikke ling. De omschakelingsmogelijkhe den via de Interimwet waarbij 2 mestvarkens omgezet worden in 1 zeug is door veel mestbedrijven be nut om zelf zeugen te gaan houden, zo verklaarde de heer Van Veldhui zen deze ontwikkeling. Het hoofd bestuur constateerde dat de bespre kingen bij overheid en bedrijfsleven over de aanpak van de mestproble matiek verwarrend verlopen. Naar het zich laat aanzien zal de landelijke wetgeving zich duidelijk onderschei den van de Brabantse Mestverorde- ning qua normen en aan te wenden hoeveelheden. De Brabantse pro vinciale verordening moet worden gezien als een voorlopige regeling, die evenwel aanpassing behoeft om te kunnen sporen met de landelijke voornemens. Daarnaast is de verdeling van de kosten een belangrijk discussiepunt, dat zich concentreert rond de vraag, of overschotbedrijven. die zelf voor een verantwoorde afzet van hun mest zorgen, ook eeb zogenaamd overschotheffing moeten gaan beta len. Van belang is hierbij de vraag of het mestprobleem een landelijk dan wel regionaal probleem is. Ook een uitrijverbod bij vorst levert grote 14 praktische problemen op. omdat in bepaalde gebieden in de winter niet anders dan over vorst kan worden uitgereden. Daarnaast zal veel moe ten worden geïnvesteerd in een gro tere mestopslagcapaciteit per bedrijf. Het hoofdbestuur toonde zich duide lijk bezorgd over de verwarrende si tuatie en meer nog over het uitblijven van zicht op een oplossing van de mestproblematiek. Tot nog toe heb ben overheid en bedrijfsleven zich daarvoor onvoldoende inspanningen getroost. Het zal noodzakelijk zijn om meer in onderzoek te investeren. Gegeven de verstrekkende gevolgen van bepaalde maatregelen dienen de ontwikkelingen nauwlettend te wor den gevolgd. tuinbouw Volgens de heer Goud. voorzitter van de ZLM-tuinbouwcommissie is de marktsituatie in de tuinbouw niet rooskleurig. Bij de fruitteelt komen grote prijsverschillen voor tussen het goed betaalde eerste klas fruit en de lagere klassen. Voor bedrijven met hagelschade betekent dat lage prij zen. Bovendien komt de verzekering door de omvangrijke hagelschade met de maximale omslag. Voor fruitteler en verzekering een slechte zaak. Het heeft er alle schijn van dat door vorstschade gedupeerde fruittelers een afwachtende houding aannemen wat het doen van een beroep op de vorstschaderegeling in de fruitteelt betreft. In samenwerking (standsor ganisaties met NFO) zal daarom een voorlichtingsavond worden belegd op 10 december a.s. Met nadruk wees de heer M.J. Goud nog.eens op het belang van goede voorlichting op dit gebied. "Het is fout om verwach tingen te wekken binnen het kader van beperkte mogelijkhedeb. maar het is ook verkeerd om op grond van vooroordelen vast te stellen, dat de regeling niet toepasbaar is". Om tot een betere begeleiding van de groentetelers in ons werkgebied te komen deed de heer Goud het voor stel om de ondernemers die belang stelling hebben in de teelt van tuin- bouwprodukten organisatorisch een onderkomen te bieden. Per kring zou gedacht kunnen worden aan verte genwoordiging in de regionale tuin- bouwcommissies. Vanuit deze basis zou wellicht naar diverse richtingen aan de verdere vraag naar belangen behartiging kunnen worden voldaan. Van belang is hierbij ook aldus de heer Goud. dat via bestaande kana len de voorlichting wordt ingescha keld. Uiteindelijk zou hieruit in Zeeland een tuinbouw netwerk kun nen ontstaan. Bacterievuur Wat de beschikking bestrijding bac terievuur 1984 betreft wees de heer Goud nogmaals op het feit dat in beschermde gebieden een onde rhoudsplicht geldt voor bepaalde soorten meidoorn, in die zin. dar tussen 1 november en 1 april de be treffende struiken moeten worden gesnoeid op een zodanige wijze dat bloei wordt voorkomen. "We weten dat diverse eerstverantwoordelijke instanties dit jaar niet aan deze voorwaarden hebben voldaan. Veel al beriep men zich wat de praktische uitvoering betreft op overmacht. Vanaf nu tot 1 april heeft men dus gedurende heel de winterperiode de tijd om tot uitvoering te komen, zo stelde de heer Goud vast. Wij ver wachten dan ook dat alle instanties en particulieren als gebruiksgerech- tigden hun verantwoordelijkheid kennen en nu aan hun verplichtingen zullen voldoen. Op die manier zijn mogelijkheden met de Algemene In- spektie Dienst te voorkomen en kan de fruitteeltsektor voor veel ellende bespaard blijven. grondgebruik De voorzitter van de Commissie Grondgebruik, de heer J. Nieuwen- huyse, toonde zich verheugd over het positieve resultaat voor de ruilver kaveling Yerseke Moer. Hij ver wacht hiervan stimulerende effekten in die gebieden, waar ruilverkaveling wordt voorbereid of is aangevraagd. Hij toonde zich beducht voor de planologische invulling van zoge naamde stille gebieden, zowel wat omvang als wat voorschriften betreft. De gevolgen moeten niet worden onderschat en via bestemmingsplan nen zou de landbouw er meer mee te maken kunnen krijgen dan bij op pervlakkige beschouwing zou kun nen worden verwacht. Het hoofdbestuur was blij met het standpunt van het Waterschap Schouwen-Duiveland, waarbij men groen licht heeft gegeven voor de realisering van de zoetwatervoorzie ning op het eiland op basis van de daarvoor mede door de ingelanden op te brengen lasten. Voorwaarde is, dat de overheid de aanleg van de pijpleiding, voor haar rekening neemt. Met name de Minister van Verkeer en Waterstaat toont hiertoe onvoldoende bereidheid en naar het zich laat aanzien zal er nog een hartig woordje moeten worden gesproken. Een mogelijke verhoging van het winterpeil van het Veerse Meer kan tot ontwateringsproblemen leiden in aanliggende polders met natuurlijke lozing. Een en ander is thans in dis cussie. Realisering heeft ingrijpende financiële gevolgen, omdat dan tot bemaling van de polders moet wor den overgegaan. De financiële ge volgen resp. schadeclaims zullen bij betreffende overheid worden gelegd, waarbij naast de kapitaalsinvestering pok rekening moet worden gehou den met hogere jaarlijkse exploita tielasten. Het Hoofdbestuur nam met voldoening kennis van het aan nemen van een motie door Provin ciale Staten van Noord-Brabant om "landbouw" nadrukkelijk te betrek ken bij de inrichting van droogval lende gronden in het Krammer-Vol kerak. Het hoofdbestuur nam met instem ming kennis van het besluit van het Overlegorgaan van de 3 Zeeuwse Landbouworganisaties om het sekre- tariaat van de nieuwe Takorganisatie Akkerbouw in Zeeland onder te brengen bij de ZLM. Er kan nu wor den begonnen met de uitwerking van de planning, die er toe moet leiden dat er een intensieve samenwerking ontstaat tussen vaktechnische orga nisaties, overheidsvoorlichting en landbouworganisaties. Een duidelijke relatie met de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling is noodzake lijk. Het hoofdbestuur vindt dat met een en ander een enorme stap voor waarts is gezet. A.J.G. Doeleman (voorzitter); A.H. Munters (vice-voorzitter); Mr. J. Oggel (alg. sekretaris); R. Hoiting (sekretaris): L.J. van Gastel; M.C.J. Kosten: H.C. van der Maas; C. Ha melink: J. Nieuwenhuyse; C.J. Bie- rens: P. Risseeuw; M. Boogerd; J. Scheele: J.C. Geluk; H.J. Juin; J.H. Hartgers; G.J. de Jager; G. Sterren burg: M.J. Goud: W. v. Veldhuizen; D. Hannewijk: K. Timmers; alsmede de adviserende leden: ir. W.L.A.G. Tacken: ir. P.P. Koks; mevr. C.M. Dees: L.W. van Nieuwenhuyzen; J. Wierenga. Op vrijdag 29 november j.l. kwamen ongeveer 80 genodigden bijeen in Restaurant de Miliano te Terneuzen om feest te vieren ter gelegenheid van het feit dat het op 1 september j.l. 25 jaar geleden was, dat de heer E.A. Slabbekoorn als leraar zijn werk zaamheden aan de toenmalige land- bouwhuishoudschool "de Leeuwtjes" te Terneuzen begon en dus ook 25 jaar in dienst van de ZLM was. De heer Oggel typeerde de bijeen komst als een "feest onder ons". Wegens zijn vergevorderde leeftijd ontbrak een familielid en dat was de heer Slabbekoorn sr. Vader Slabbe koorn was al 21 jaar als tuinbouw- vakonderwijzer aan "de Leeuwtjes" verbonden toen er enkele uren va- kant waren en hij zijn zoon Engel introduceerde voor deze vakature. Slabbekoorn jr. begon op 1 septem ber 1960 zijn werkzaamheden als tuinbouwvakonderwijzer voor enke le uren per week. doch dit aantal liep in de loop der jaren op tot een volle dige betrekking. Aanvankelijk had hij naast zijn lesgevende taak een zelfstandig hoveniersbedrijf, maar het was niet mogelijk dit aan te hou den toen het aantal lessen zich dras tisch ging uitbreiden. Het lesgeven zeifis in de loop der jaren ingrijpend veranderd. Leerlingen onderhielden onder zijn leiding de siertuin en de moestuin en verwerkten de bloemen in de les tot bloemstukjes, corsages en boeketten. Bij de invoering van de Mammoetwet per 1 augustus 1968 verdween het onderscheid tussen huishoudscholen en landbouwhuis- houdscholen en werd het vak tuin bouw vervangen door kennis der natuur. Dat betekende dat de inhoud van de lessen totaal veranderde. Het praktisch werken buiten verdween en er kwamen natuur- en scheikun- deproefjes in het leslokaal voor in de plaats. Wat niet veranderde was het fleurige aanzicht van de school. Bij tal van gelegenheden zorgt de heer Slabbe koorn voor passende bloemversie- ringen en toen H.M. de Koningin - nu Prinses Juliana - "de Leeuwtjes" met een bezoek vereerde verzorgde hij het boeket dat haar werd aange boden. Dit was eveneens het geval toen onze huidige Koningin - toen nog Prinses Beatrix - werd ontvangen op het Stadhuis van Terneuzen. Namens het bestuur van de Z.L.M. dankte de heer Oggel de jubilaris voor de inzet en de toewijding, waarmee hij gedurende 25 jaar zijn werkzaamheden had verricht. Deze dank werd onderstreept door het aanbieden van een tinnen bord met inskriptie. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer M. Boogerd - voorzitter van het bestuur van de kring Axel, waarin de school is gelegen. De direktrice - mevrouw de Buck - haalde een aantal persoonlijke her inneringen op uit de dagelijkse gang van zaken in de school. Zij had uit gerekend dat er op dit moment al meer dan 46 jaar door een Slabbe koorn op "de Leeuwtjes" wordt les gegeven. Zij schetste Slabbekoorn junior als een evenwichtig man met duidelijke principes. Als kollega en vakgroephoofd zorgde de heer van, Putte voor een vrolijk en onderhou dend besluit van de min of meer of ficiële toespraken. Uiteraard was het laatste woord aan de jubilaris zelf. Hij beschreef zich zelf als een man van weinig woorden met een duidelijke geloofsovertui ging. Vanuit dit principe was de on derwijsgevende taak hem wel eens moeilijk - maar nooit te moeilijk ge vallen. Ook hij haalde een aantal herinneringen op die tot gelach en applaus aanleiding gaven. Hij sprak zijn dank uit voor de ontvangen ca deaus en de bloemen maar het grootste cadeau betekende voor hem de organisatie van deze bijeenkomst. Na de afsluiting door de heer Oggel duurde het feest nog geruime tijd voort. A. v.d. Leeden Vrijdag 29 november vond om 16.00 uur in het Internationaal Perscen trum "Nieuwspoort" te Den Haag, geld en een kunstwerk. De prijs is ingesteld met het doel waardering tot uiting te brengen voor grote ver- de uitreiking plaats van de Edo Bergsma-prijs 1985. Deze ANWB- prijs is dit jaar toegekend aan de Stichting Public Relation Land- en Tuinbouw voor haar twee-maande lijkse periodiek 19 NU". Ze werd in ontvangst genomen door de heer F. Wilbers, direkteur/hoofdredakteur, en bestond uit een Gouden Edo- Bergsma Medaille, een bedrag in diensten en uitzonderlijke initiatie ven op de door de ANWB bestreken terreinen. Bijgaande foto toont het moment dat de heer Wilbers (m.) de Gouden Medaille in ontvangst neemt uit handen van de heer Kroon. Geheel rechts op de foto de heer H.J.L. Vonhoff. (foto Ab Westerbeek). Vrijdag 6 december 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 14