Wat levert het meeste op: appels of peren? Si Wacht met preioogst niet te lang Sla een zorgenkind Griekenland mikt op paddestoelen Kerstveiling 1985 in Zuid-Beveland Teelt van waspeen, sperziebonen en sla sterk toegenomen De winter greep hier op het WAL- CHERSE is weer voorbij. De vorst heeft weer plaatsgemaakt voor regen en zachter weer. Voor onze tuinders heeft de vorstperiode niet zoveel schade toegebracht aan de te velde staande gewassen. De najaarsbloem kolen leken verloren maar zijn er zonder veel schade toch weer boven op gekomen. Hoewel het overgrote deel van dit gewas geruimd is. kan het resterende toch nog mooi meegenomen, want de prijzen die er voor gemaakt wor den tellen hard aan. Er is in ons ge bied behoorlijk wat prei te oogsten maar er wordt nog maar weinig van geruimd. Over het algemeen staat het gewas er goed bij. Er zijn dit jaar weinig pro blemen geweest met ziektes. De ge wasstand is op vele percelen van dien aard dat er goede kg-opbrengsten gehaald kunnen worden, wanneer er op tijd geoogst wordt. Er moet naar mijn mening zeker aan begonnen worden, want een invallende winter kan een zwaar gewas veel schade toe brengen. Peer: lagere produktie en hogere prijs Wat het areaal betreft gebeurt er weinig. De verhouding is en blijft vrij konstant 75% appels tegenover 25% peren. De produktie schommelt sterker bij de appel dan bij de peer. Gemiddeld is de appel echter duide lijk winnaar. De gemiddelde pro duktie per ha steeg bij de appels in het tijdvak 1973-1983 van 19.000 naar 28.000 kg per ha. Een spekta- kulaire toename dus. De peer klom van 14.000 kg naar 21.000 kg per ha. Bij beide fruitsoorten een toename van ca. 50%, maar de peer haalde niets van zijn achterstand in. Wat de prijs betreft waren dé verschillen per seizoen ook weer het grootst bij de appel, met een variatie van 37 cent als gemiddelde prijs in 1978 tot ge middeld 129 cent in 1981. Een lo- Zo mag ook uw prei gezien worden! gisch gevolg van de grote oogst- schommelingen. Hoge prijzen bij een kleine oogst en lage prijzen bij een grote oogst. Bij de peren waren zoals werd opgemerkt de oogstschomme- lingen kleiner en zoals te verwachten was ook de verschillen in prijs. De variatie was: 41 cent per kg in 1974 tegenover 116 cent per kg in 1981. Gemiddelde prijs over 1973 - 1983: 80,50 per 100 kg appels en 97,40 voor 100 kg peren. Wat is het meest rendabel? De appels dus meer kilo's maar een lagere middenprijs; de peren duur der maar lagere produktie. Hoe is het eindresultaat per ha?, De heer Mouris geeft hierover veel cijfers, waarvan we de belangrijkste overnemen, na melijk de saldi (guldens per ha). De oogst van prei is behoorlijk ar beidsintensief zeker wanneer het goed wordt gedaan. Goed wil ik hierbij onderstrepen. Er wordt in ons gebied nog maar erg weinig prei ge wassen. Er is op dit gebied nog veel verbetering mogelijk, vooral wan neer we bedenken dat onze prei in de toekomst zijn waarde tussen het produkt van echte preigebieden moet bewijzen. Er zal in het vervolg meer specialisatie voor gaan komen en prei zal zeker een gewas op Wal cheren kunnen blijven. Daarom is het verstandig om dit sei zoen vast eens rond te kijken naar een wasinstallatie die voor onze be drijven het meest interessant is. Ei gen fabrikage kan ook tot zeer goede resultaten leiden. Specialisatie is het woord dat onze voorlichters op de bijeenkomst in Middelburg de telers voorhielden. Echt gespecialiseerde bedrijven ko men in ons gebied niet voor. Wanneer we de voordelen hiervan eens bezien lijkt dit gauw interessant en vooral nodig. Er zal een grotere behoefte komen om met elkaar te overleggen en te kijken naar eikaars gewassen. Er valt veel lering uit te trekken. In welke gewassen de specialisatie plaats moet vinden is vanuit verga derzalen niet gemakkelijk aan te ge ven. Er zal op elk bedrijf afzonderlijk naar gekeken moeten worden. Grondsoort, arbeid en voorkeur zul len doorslaggevend zijn. Er valt dus deze winter voor ons veel te over denken en te overleggen. Een troost daarbij: we zitten met z'n allen min of meer met dit probleem. appel peer 1973 2951 3360 1974 5665 3630 1975 3085 4590 1976 4415 3695 1977 8195 7670 1978 470 6210 1979 1395 6020 1980 5085 7020 1981 16935 11375 1982 3935 10680 1983 14415 11595 gemiddeld: 6045 6895 De peer was dus aan de winnende hand. Opvallend is daarbij tevens de regelmatigheid. Heel geleidelijk steeg het saldo van ruim 3.000 naar 11.000 per ha. De appel komt de laatste jaren flink opzetten. Waar schijnlijk gaat daarbij langzamer hand de op gang komende produktie van Jonagold en andere nieuwe ras sen een rol spelen. Hoe het ook zij, de winst van de peren werd kleiner door de hoge appelprijzen in 1981 en 1983. Konklusie De becijferde "Winst" voor de peren mag niet tot de gevolgtrekking leiden dat de peer de voorkeur verdient boven de appel. Het eenzijdige sor timent (steeds meer Conference, die wellicht in de toekomst konkurrentie uit Italië krijgt) $n de daardoor be perkte mogelijkheden voor risiko- spreiding manen tot terughoudend heid. Ook uit oogpunt van arbeids- spreiding moeten grenzen worden gesteld. Gezien dit alles moet in principe het aandeel van de peren beperkt blijven tot 25-35% van de bedrijfsoppervlakte. Het geheel overziende kaja wel wor den gesteld dat de positie van de peer op het fruitteeltbedrijf is versterkt, terwijl er tevens nog mogelijkheden zijn voor de verdere versterking. Door teelttechnische ontwikkelingen (virusvrij materiaal, CCC bespuitin gen, meer bomen per ha e.d.) kan de opbrengst nog verder worden ver hoogd en kunnen de produktiekos- ten worden verlaagd. De peer is door de relatief lange le vensduur van de bomen, beperkte sortiments wijzigingen en (dank zij de Conference) vrij regelmatige produk tie een weliswaar wat saai, maar niettemin zeer waardevol en stabiel element in het fruitteeltbedrijf. Dat in het bijzonder in ZW-Nederland waar de peer bij uitstek gedijt. A. v. Oosten •m Zo rond de donkere dagen voor Kerst wordt het voor de glastuinders op THOLEN steeds moeilijker om de sla gezond te houden. Er kunnen vele kwalen in optreden zoals glazigheid, wit vele soorten zand en smet. Men moet bovendien oppassen dat de groei er niet uit gaat, zeker na zo'n vroege koude periode die we gehad hebben. Aanvankelijk zat de groei er het af gelopen najaar goed in maar nu zal veel kassensla nog wel een stootje kunnen gebruiken wil er met de Kerst wat gewicht aanzitten. Men steekt in onze streek over het algemeen graag zware sla die dan in meermalig fust in hoofdzaak op vei ling ZHZ wordt aangevoerd. Door dat men landelijk per 1 december de gewichtsklasse verlaagd heeft, mag ook de 19/20 kg in meermalig fust. Er zal hierin zeer zeker ook meer aangevoerd worden hetgeen wellicht weer invloed heeft op de prijs. Het kan daarom erg moeilijk zijn om van tevoren te beslissen of men nu in kisten of dozen moet steken. Die be slissing moet zeker als men van een vrachtrijder afhankelijk is tijdig worden genomen in verband met het lege fust. Omdat het produkt gekoeld moet worden voordat het geveild gaat worden zal het de dag van te voren tegen de avond aangevoerd moeten worden. Dit vindt overigens al voor een groot deel plaats zonder al te grote problemen. Daarom hoeft dit zeker in de wintermaanden in dien er elke werkdag vervoer is voor geen enkel produkt problematisch te zijn. Bij hogere temperaturen zal hetgeen men na de middag oogst in een eigen koelcel moeten worden gedaan. Deze is bij de meeste kwali teitsbewuste tuinders wel aanwezig. Dit omdat we er ons met z'n allen wel De Kerstveiling op 5 december is de finitief doorgegaan. Het is nu het derde achtereenvolgende jaar dat er een veiling met fraai verpakt fruit wordt georganiseerd in de veiling hallen in Goes. Het was dit jaar een hele toer om een veiling vol te krijgen met een uitstekende kwaliteit fruit, omdat vele bedrijven getroffen zijn door hagel en het is dan heel moeilijk om een mooie partij op klasse I te sorteren. Het is daarom een ekstra prestatie van de telers om een zo fraai geheel voor de handel en konsument aan te bieden. In kwalitatief opzicht is de Zeeuwse fruitteelt de laatste jaren aanzienlijk verbeterd en uitgegroeid tot één van Nederlands grootste fruitcentra. De voorbereidingen voor de Kerstvei ling vroegen veel tijd, zodat op veel bedrijven nog weinig of niet is ge snoeid. Voor de jaarwisseling een perceel snoeien is een goeie zaak, omdat de snoei door veel fruittelers vaak te Iaat wordt uitgevoerd. Hier door komt men ook met de voor jaarswerkzaamheden in de knel. Ook het planten van nieuwe percelen In 1985 besloeg het areaal waspeen een oppervlakte van 2.535 ha, het geen een toename betekende van 42% ten opzichte van 1984. Het areaal stamsperziebonen nam met 23% toe tot 5.717 ha, terwijl het areaal sla met een bijna gelijk per centage is toegenomen tot 1.326 ha. Het areaal waspeen, dat op kontrakt werd geteeld nam met 65% toe tot. ruim 1.600 ha, terwijl de kontrakt- teelt bij stamsperziebonen groeide met bijna 18% tot 4.474 ha. Een en ander blijkt uit de resultaten van de steekproef groenten in de open grond 1985 (augustus/septem ber), die het Centraal Buro voor de Statistiek bekend heeft gemaakt Een uitbreiding van betekenis werd ook waargenomen bij prei 16% tot 2.856 ha), witlofwortel 11% tot 5.258 ha) en knolselderij 13% tot 1.469 ha). De oppervlakte witlof wortel, die op kontrakt werd geteeld van bewust zijn (zowel tuinders, vei ling als handelaren) dat we met al leen verse gekoelde produkten van hoge kwaliteit de konkurrentie van de ons omringende landen aankun nen! Het wordt er zeker voor de tuinder niet makkelijker op omdat het pro dukt ook nog vrij moet zijn van resi duen van bestrijding- of grondonts- mettingsmiddelen. Binnenkort moet het nog over een laag nitraatgehalte beschikken. De teler zal daarom steeds bij moeten blijven wat wel en niet kan. Daar kunnen vakbladen en studieklubs een grote bijdrage aan leveren. Er zijn landelijk veel pro blemen met valse meeldauw ge weest. Van het zogenaamde wit is reeds de 15e fysio gesignaleerd; het wordt een eindeloze opgave voor de veredelaars om met goede rassen te komen die tegen alle fysio's resistent zijn. Gelukkig is het hier bij ons nog geen probleem omdat er vrijwel geen vollegrondssla geteeld wordt. Er zijn dus minder besmettingsbronnen aanwezig, hoewel het toch af en toe in meer of mindere mate de kop op steekt. De bestrijding mag alleen op het plantebed plaatsvinden met zineb en het weer pas toegelaten middel ridomil waar jammer genoeg weer resistentie's tegen zijn opgetre den. Men zal in de toekomst steeds meer met resistentie te maken krij gen. De huidige middelen hebben op zich een goede werking en weinig residu problemen maar een schim mel of insekt kan er zich blijkbaar gemakkelijker tegen verweren. Biologisch wordt er op verschillende terreinen van de ziektebestrijding sukses geboekt doch in de praktijk zijn nog maar een beperkt aantal in- sekten suksesvol te bestrijden met roofmijt en sluipwesp. Hopelijk gaat het sukses in deze richting ook voor schimmels steeds door want aan spuiten heeft elke tuinder een hekel. vraagt de volle aandacht. De moei lijkheid dit jaar is om aan goed plantmateriaal te komen vanwege de vorstschade, die de boomkwekers op de kwekerijen dit jaar hebben opge lopen. Als teler is het ook beter om één jaar te wachten, dan te starten met mindere kwaliteit bomen. Zoals het er op dit moment uitziet zullen de boomkwekers in het najaar 1986 voldoende bomen kunnen leveren om de verloren gegane percelen op nieuw in te planten. Ook de kanker bestrijding blijft de volle aandacht vragen. Het is om deze tijd van het jaar niet erg aantrekkelijk om met de spuit door de boomgaard te rijden, toch zal één of twee keer moeten worden gespoten, vooral op gevoeli ge percelen. In de praktijk komt het er op neer, dat vaak direkt na de bladval een bespui ting tegen kanker wordt uitgevoerd. Vooral de jonge percelen zijn be langrijk, omdat de stammetjes en takken nog dun zijn en maar een lichte aantasting nodig hebben en de hele boom kan worden gerooid. On derschat het belang van een najaars- bespuiting daarom niet! nam toe met 35% tot 2.832 ha. Het areaal bloemkool nam af met 5,6% tot 2.506 ha. het areaal stokbo- nen m et 8% tot 320 ha en het totale areaal herfstsluitkool met bijna 8% tot 780 ha. Griekenland heeft plannen om het areaal champignons uit te breiden. Tot op heden produceerde Grieken land jaarlijks zo'n 750 ton. Door het verlenen van kredieten op gunstige voorwaarden en het geven van tech nische voorlichting wil het Griekse Ministerie van Landbouw de uit breiding realiseren. Wanneer de teelt op grotere schaal gaat plaatsvinden, hopen de Grieken zelf te kunnen exporteren. Elstar in het tweede groeijaar. Door nieuwe rassen en beter teeltmethoden is de appelteelt aantrekkelijk geworden! In "Tuinbouw - ekonomische notities I" van het LEI komt een inte ressant artikel voor van de heer B. Mouris over de rentabiliteit van de pereteelt in vergelijking met de appelteelt. In fruitkringen hoort men de laatste jaren dat de resultaten van de peren gunstiger zijn dan van de appels. Hierbij is van invloed dat de laatste 10-15 jaar het aandeel van de beter betaalde hoofdrassen Conference en Doyenné du Cornice toenam ten koste van de lager gewaardeerde andere pererassen. De heer Mouris behandelt in zijn artikel de areaalsverhouding, grootte van de produktie, het assortiment, de opbrengstprijs en de kosten van appels en peren in het tijdvak 1973 -1983. Dit leidt tot belangwekkende konklusies. Vrijdag 6 december 1985 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13