Bedrijfsleven en hoger agrarisch onderwijs hebben elkaar nodig Uit de Groene School geklapt Goes heeft aantrekkelijke plaats voor Middelbare Agrarische School Les in groenteteelt op MAS Goes logische aanvulling op vak plantenteelt Studiedag HA S Dordrecht: Aan de Fr uit laan Plaatjesboek ruimtelijke ordening Oud-leerlingen HLS Dordrecht schenken Populetum Bedrijfsleven en hoger agrarisch onderwijs hebben elkaar hard nodig. Dit kwam heel duidelijk uit de verf op de onlangs gehouden studiedag van Persephone, de vereniging van afgestudeerden van de Hogere Agrarische School van het KNLC te Dordrecht. De visie van het bedrijfsleven werd vertolkt door ir. P.J. Lardinois, voorzitter van de Hoofddirektie van RABO-bank Nederland, en door drs. C. Timmer, voorzitter van de Raad van Bestuur van Melkunie Holland. n mm Zoals U misschien enkele num mers geleden al hebt gelezen be schikt de Groene School over een aantal computers. Het instruktie- lokaal is intussen gereed geko men, zodat we met de lessen en kursussen kunnen beginnen. Naar aanleiding van het vorige artikel hebben zich al enige men sen aangemeld. Er is echter nog plaats voor een aantal mensen die belangstelling hebben voor het volgen van een beginnerskursus. Heel in het kort komt de kursus hier op neer: Men leert de machine bedie nen; Eenvoudige BASIC opdrach ten zoals b.v. a. PRINT opdracht; b. LET opdracht; c. INPUT d. wachtlus etc. Het werken met kant en klare programma's; Eenvoudig programmeren; Enz. Enz. Het zal U duidelijk zijn dat deze kursus niet opleidt tot volleerd programmeur, maar U wil laten kennismaken met de computer. Diegenen onder U die belang stelling hebben kunnen zich wenden tot de administratie van de school voor informatie en aanmelding. Tel. 01102-1812. J.G. Soetekouw Burgemeester en wethouders van Goes hebben de drie Zeeuwse land bouworganisaties meegedeeld dat er in Goes drie plaatsen beschikbaar zijn voor de verhuizing van de Middelbare Agrarische School. De Middelbare Agrarische School kampt al langere tijd met ruimtegebrek in het huidige pand. Aanvankelijk werd gedacht aan een verbouwing van de school, maar daarvan is naderhand afgezien. In samenspraak met een bouwkommissie uit de Middelbare Agrarische School en de Rijksgebouwendienst is hierna gezocht naar geschikte plaatsen voor nieuwbouw. De voorkeur gaat uit naar een terrein van plm. 10.000 m2 aan de Fruitlaan, dat sinds enige tijd eigendom is van de gemeente Goes. Er zijn hier nog mogelijkheden voor een eventuele uitbreiding. Meer behoefte aan hoger agrarisch onderwijs In zijn inleiding zei ir. Lardinois dat in onze samenleving een toenemen de vraag te bespeuren is naar hoger geschoolde mensen, met vooral een marktgerichte opleiding. Hoger op geleiden zijn nodig om nieuwe pro- dukten en produktietechnieken te ontwikkelen en te bedienen. Ons. land met zijn open ekonomie is sterk gevoelig voor konkurrentie uit het buitenland. We-zullen ons moeten aanpassen aan de eisen van de tijd om niet achter te raken. In de afgelopen 25 jaren hebben we een sterke ontwikkeling gezien op onze land- en tuinbouwbedrijven. Maar ook de verwerkende en toele verende industrie en handel hebben moeten inspelen op nieuwe marktsi tuaties, bijv. door gebruik te maken van nieuwe technologieën. Hetzelfde Sinds vele jaren is het vak "grove groenteteelt" op de Middelbare Agrarische School te Goes een voornaam onderdeel van de plant aardige produktie in de 3e klas van de A -richting. Op vele akker bouwbedrijven is het telen van een groentegewas een belangrijk on derdeel van het bouwplan. Van daar dat op de MAS de groente teelt een onderdeel is van de plan tenteelt. Het telen van een groen tegewas is niet moeilijk. Een ak kerbouwer die bieten kan telen,, kan ook groenten verbouwen. Het telen van eerste kwaliteit aardap pelen is moeilijker dan het telen van prei. Het probleem bij de akkerbouwleer- lingen zit dus niet in de teelt, maar meer in: "wat een boer niet kent, dat teelt hij niet". Het vak groenteteelt is er om de leerlingen te laten wennen aan een vreemd bedrijfsonderdeel. Hieronder volgen enkele voor hen "vreemde" zaken die de groenteteelt kenmerken en waaraan ze moeten, wennen. Dat van een kleine oppervlakte veel geld kan komen. De leerlingen staan er versteld van dat van 4 ha spruiten gemiddeld meer geld bin nenkomt dan van 14 ha bieten, of dat van 1 ha winterprei gemiddeld meer binnenkomt dan van 12 ha bieten. vrijdag 22 november 1985 geldt voor de ondersteunende dien sten als onderzoek, onderwijs en voorlichting. In de kbmende jaren zullen er minder mogelijkheden zijn om boer of tuinder te worden, maar buiten het boerenbedrijf zijn de kansen voor de afgestudeerden van de hogere agrarische scholen veel ruimer. Ook bij de RABO-bank ko men de laatste tijd meer mogelijkhe den voor HAS-sers. In dit verband wees de heer Lardinois erop dat bij een groot deel van het bedrijfsleven het hoger agrarisch onderwijs ten onrechte nog onvoldoende bekend is. Wensen van het bedrijfsleven Drs. C. Timmer van Melkunie Hol land gaf in een doorwrocht betoog te kennen dat intensievere betrekkin gen tussen het bedrijfsleven en de onderwijsinstellingen erg nodig zijn. Dat een groenteteler per uur re kent. Het aantal kisten winterworte len wat hij per uur vult, bepaalt zijn uurinkomen. Aan de hand van de veilingprijs kun je eenvoudig uitre kenen wat je dan per uur aan win terwortelen overhoudt. De meeste leerlingen vinden een arbeidsbelo- ning van 10,00 tot 15,00 netto per uur al voldoende. Zij moeten er dan ook aan wennen datje bruto wel het dubbele moet hebben. Dat de, verkoop via de veiling gaat. In de akkerbouw zijn we voor aardappelen en uien gewoon, datje zelf een prijs vraagt voor je produkt. Via de veiling moetje genoegen ne men met de prijs die een ander voor je produkt geeft. Het bedrijfsleven heeft er immers groot belang bij kundige mensen aan te trekken. De vraag of een brede, algemeen vormende opleiding of een specifieke beroepsopleiding de voorkeur verdient, is niet met ja of nee te beantwoorden. Het beste is dat er een zeker evenwicht is tussen bei de opleidingen. We zien nu dat de verbreding van de beroepsopleiding naar algemeen vormend onderwijs vaak te ver is door geschoten, het geen overigens niet geldt voor het landbouwonderwijs, als gevolg van de invloed van een eigen vakdepar tement. Goed opgeleide mensen kunnen zich door verdere scholing in de praktijk en door nascholing in de bedrijven tot uitstekende medewer kers ontwikkelen. De heer Timmer wees erop dat on derwijsinstellingen hun studiepro gramma's meer zouden moeten af stemmen op de behoeften van het bedrijfsleven. De scholen zouden daar grotere bevoegdheden toe moeten hebben. Maar het bedrijfs leven moet ook de hand in eigen boezem steken door meer beleids matig bezig te zijn met scholing en opleiding. J. Koopmans Dat het vervoer van de groente naar de veiling zelf betaald moet worden en datje daarom geen volu mineuze produkten moet telen. Dat de veilingprijs sterk afhangt van de kwaliteit. En met kwaliteit bedoelen de groentetelers vooral hoe het produkt in de kist er uit ziet, zoals kleur en grootte. Dat is (nog iets) anders dan bij bieten en tarwe. Bovengenoemde zaken worden door een groenteteler als vanzelfsprekend beschouwd, doch een akkerbouwer ziet de groenteteelt meestal als een berg werk, waar je niet veel van overhoudt. Om de leerlingen een beter inzicht te geven in bovenstaande zaken, gaan ze ongeveer elke twee weken op ex- kursie bij een akkerbouwer die een wintergroentegewas in het bouwplan heeft. Wat is nu het doel van het vak groenteteelt op onze landbouw school? Leerlingen van rond de twintig be seffen heel goed, dat het na de school moeilijk is om thuis op het een mansbedrijf samen met vader nog aan een inkomen te geraken. Meestal moet zoon of dochter zelf met nieu we ideeën komen om te zorgen dat hij/zij thuis aan een inkomen komt. De exkursies gaan daarom ook vaak naar kleine akkerbouwbedrijven, waar oud-leerlingen op het bedrijf van hun ouders een eigen inkomen halen uit prei, witlof, spruiten enz. Waar men dus in de zomer boert en in de winter samen in de groenten zit. Uit het bovenstaande kunt u begrij pen, dat het vak grove groenteteelt niet als aparte richting gegeven wordt, maar dat het een logische aanvulling is van de plantenteelt op de landbouwschool. Het is niet de bedoeling, dat de landbouwschool de grove groenteteelt sterk wil aan moedigen. Het gaat er alleen om, dat de leerlingen kennis nemen van voor hen vreemde gewassen en zien dat een aantal ondernemers ondanks de geringe oppervlakte grond toch een redelijk inkomen heeft. Vandaar dat we bij voorkeur bij oud-leerlingen op bezoek gaan die vertellen dat ze door het telen van groentegewassen boer zijn kunnen worden of blijven. J.A. de Baar leraar groenteteelt Studieavonden voor jonge (a.s.) agrarische vrouwen In Zeeuws-Vlaanderen, Noord Zuid Beveland, Tholen/West-Bra- bant, en op Schouwen-Duiveland In een brief aan de drie landbouw organisaties wijzen burgemeester en wethouders op de voordelen van de ligging van het terrein: in de onmiddellijke nabijheid van het N.S.-station en het centrale busstation, met rechtstreekse verbin dingen vanuit dit centrale ver voersknooppunt naar Walcheren, Noord-Beveland, Schouwen-Duive land, Goeree-Overflakkee en de re- fio's West-Brabant en de rest van uid-Beveland. Ook de vervoersre- laties met Zeeuws-Vlaanderen via de bootverbindingen lopen over Goes; een goede bereikbaarheid van het terrein vanaf de Verlengde Del taweg, zowel voor leerlingen uit het noorden als uit Walcheren en West- Brabant. Daarbij komt dat ook het wegennet van Zuid-Beveland een goede verbinding met Goes-Zuid garandeert. Burgemeester en wethouders zijn het worden door jonge vrouwen 2 stu dieavonden georganiseerd over: huwelijksgoederenrecht, meewerken en meewerkvormen voor jonge vrouwen op het bedrijf. De avonden zijn bedoeld voor jonge (a.s') agrarische vróuwen. Data en opgaves: Zeeuws-Vlaanderen: 27 nov., 11 dec., Emmy van Remoortele tel. 01157-1590; Schouwen-Duiveland: 27 nov., eens met de direktie van de Middel bare Agrarische School en met de landbouworganisaties dat snel een oplossing moet worden gevonden voor de huisvestingsproblemen. Daarom wordt het als een voordeel gezien dat het terrein aan de Fruit laan direkt beschikbaar is. "Onze in spanningen van de laatste tijd zijn daar met name ook op gericht ge weest", aldus B. en W. van Goes in de brief aan de drie landbouworga nisaties. In de brief zeggen burge meester en wethouders het op hoge prijs te stellen dat de landbouworga nisaties de afgelopen tijd sterk heb ben aangedrongen op een oplossing van de huisvestingsproblematiek van de M.A.S. Het kollege is ervan over tuigd dat de aandacht van de rijks overheid voor de Goese onderwijs instelling daardoor nog verder is vergroot. 10 dec., Marijke Krepel, tel. 01113- 2838: Nrd. Zd. Beveland: 16 jan., 30 jan., Marga Vermuë, tel. 01105- 2508/2441; - Tholen/W. Brabant: jan./febr., Ellie Verwer tel. 01672-2226. De studieavonden worden georgani seerd door de vrouwen, in het kader van het projekt jonge (a.s.) agrari sche vrouwen, van het Zeeuws Agrarische Jongeren Kontakt. 9 Verschenen is een boekje getiteld ruimte door vormgeving. Dit laat door middel van kaarten, afbeel dingen en foto's zien waar de ruimtelijke ordening in Neder land zich mee bezighoudt. Het is een uitgave van de Raad van ad vies voor de ruimtelijke ordening (RARO) ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan. Deze onafhan kelijke adviesraad adviseert de regering sinds 1965 over het ruimtelijk beleid. Het boekje is mede bedoeld als pleidooi voor meer aandacht voor de inhoud van het ruimtelijk be leid. Aan de orde komen bij voorbeeld de Randstad, de groe ne ruimte, de stedebouw, de pol ders, infrastruktuur en de ver schillende woonmilieus. Per on derwerp worden steeds de be langrijkste uitgangspunten van het beleid gepresenteerd. Duide lijk wordt gemaakt dat aldus me de vorm wordt gegeven aan de samenleving van de toekomst. Het boekje is op 20 november door de RARO aan minister Winsemius aangeboden en is vanaf die datum voor iedereen te koop. (de boekhandel of de Staatsuitgeverij, 's-Gravenhage, ISBN 90 12 05140 1). De vereniging van oud-leerlingen der HLS van het KNLC te Dor drecht "Persephone", vierde op 15 en 16 november haar tweede lustrum. Ter gelegenheid daar van heeft zij aan het agrarisch opleidings centrum aan de Groe ne Zoom een populetum ge schonken. Het populetum zal in de winter door de 100-jarige plantsoenendienst worden inge plant in het kader van de aktie "een boom is nooit weg". Het populetum bevat een overzicht van de 30 meest gebruikte popu lierensoorten in Nederlandse erf- en wegbeplantingen. Deze repre senteren ook de 30 jaargangen van afstuderen welke het leden bestand van "Persephone" telt. Het populetum is voor het pu bliek toegankelijk. Plattegrond en tekening zijn in de hal van het Agrarisch Opleidings Centrum aanwezig. In de randstad en om geving is een populetum een uni cum.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 9