KNLC-cie Akkerbouw: voorstellen graanmemorandum ongunstig voor Nederland Cees Breure kampioen bij provinciale ploegwedstrijd Noord-Brabant Wordt nu gratis lid van Bedrijfsverzorging Zeeuws-Vlaanderen POTTEKZ,/ Nader onderzoek roofvogels en roofvogelvervolging Eerste stap op weg naar vernieuwing landbouwkundig onderzoek Mest Woensdag 13 november 1985 verga derde de KNLC-commissie Akker bouw te Amersfoort. Juist tijdens de ze vergadering werd de inhoud van het zogenaamde graanmemorandum van landbouwkommissaris mr. F. An- driessen bekend. Blijkens het graanmemorandum denkt de Europese Commissie aan een restriktief prijsbeleid (dus voor lopig geen prijsverhogingen) en een medeverantwoordelijkheidsheffing. Voor de boer betekent dat netto een prijsverlaging. Daarnaast hoeft niet iedere graanteler genoemde heffing te betalen, namelijk alleen de telers welke het graan verkopen. Dus (ge mengde) bedrijven waar het graan rechtstreeks de voerbak in gaat vallen er buiten. Dit is zowel voor de Ne derlandse graanteler als ook voor de Nederlandse veehouder ongunstig. In Nederland zijn, in tegenstelling tot andere lidstateh, nauwelijks be drijven waar het graan rechtstreeks de voerbak ingaat. Deze vrijstelling verslechtert de Nederlandse konkur- rentiepositie. De kleinere graanbe- drijven worden relatief bevoordeeld doordat ook de eerste 25 ton is vrij gesteld van de medeverantwoorde lijkheidsheffing. De commissie betreurt de verschillen met het landbouwschapsstandpunt, maar vindt het positief dat de Euro pese Commissie geen kontingente- ring voorstelt. Algemene middelen Buiten de akkerbouw neemt de pre ventie en bestrijding van schadelijke organismen een belangrijke plaats in. De akkerbouwkommissie heeft geen moeite met het beschikbaar stellen van algemene middelen voor de verbetering van de bedrijfshygië- ne om zodoende besmettingen te voorkomen. Daarnaast kunnen deze gelden aangewend worden voor de ontwikkeling van bestrijdingsmetho- den. Moeilijker ligt het echter wan neer algemene middelen moeten worden aangewend als bijdrage in bestrijding op individuele bedrijven. Dit probleem speelt momenteel bij de knolcyperusbestrijding. De kommissie plaatst grote vraagte kens bij het beschikbaar stellen van algemene middelen (in dit geval mcb- gelden) als bijdrage in de bestrijding van knolcyperus op individuele be drijven. Dit is vanwege de precedent werking, waardoor ook andere dure bestrijdingsmethoden een beroep zullen gaan doen op algemene mid delen. Daarnaast wordt inzake de bijdrageregeling knolcyperus-bestrij- ding sterk getwijfeld aan de prakti sche uitvoerbaarheid (kontrole-mo- gelijkheden). Vergelijkbaar met voorgaande is de tegemoetkomingsregeling wratziek- Op zaterdag 2 november vonden weer de provinciale ploegwedstrijden plaats. Dit keer op het industrieter rein "de Vossenberg" te Tilburg. On danks de regenbuien in de ochtend van de wedstrijddag bleef de grond goed te ploegen. Bovendien lieten de weergoden ons tijdens de wedstrijd niet in de steek. De 30 deelnemers begonnen nauw lettend gade geslagen door een zeer deskundige jury, om 12.15 uur aan hun beginvoor. Deze waren in alle kategorieën van een matige kwali teit. Het bleek nog erg moeilijk een goede rechte beginvoor te maken. Soms was dezè ook erg diep, zodat men in de problemen kwam met de aanstorting. Naar het einde toe werd echter het ploegwerk beter en uit eindelijk kan men stellen dat er toch redelijk tot goed is geploegd. Per kategorie waren er natuurlijk verschillen. Bij de rondgaande ploe gen, was het een hevige strijd. Hier deed naast nationaal kampioen Cees Breure, ook L. Te Rietstap, de na tionaal kampioen 2 schaar wentel ploegen, buiten mededinging mee. Te Rietstap merkte wel dat rond gaand ploegen- weer anders is dan met een 2 schaar wentel ploeg rijden. Met name de eindvoor bleek nog erg moeilijk. Dit was nou net wat bij Cees Breure uitermate goed uitpak te, echt een nationaal kampioen waardig. Geen wonder ook dat hij met flinke voorsprong provinciaal kampioen werd. Bij de 2 schaar wentel was halverwege de wedstrijd nog geen kopgroep te bespeuren, maar na het einde toe ging H. v. Zon" steeds beter ploegen. Ook J. de Pinth en Fr. Tholen lieten zich van hun beste zijde zien. Toch werd H. v. Zon uit Huiten uiteindelijk de niet hele maal verwachte maar terechte pro vinciale kampioen. Zeer goed deed hier ook de nieuweling Willy v.d. Heuvel uit Mortel mee. Door een goed einde, een goede eindvoor en netjes werken kwam hij op een ge deelde 4e plaats, en kreeg daarom de beker voor de beste nieuweling. Bij de meerschaarploegen, waarvan er steeds meer deelnemers komen, wa ren er in het begin 3 koplopers die uiteindelijk ook uit moesten maken L. Vissers in aktie! wie er kampioen zou worden. Bij het afwerken van de geer en eindvoor bleek, zoals zo vaak wie scherprich ters zijn. Uiteindelijk lukte het J. Potters op de hoogste trede te komen mede door zijn goede eindvoor. Jammer was, dat er nogal wat ploe gers strafpunten opliepen door ruim af te wijken van de toegestane 1 me ter afstand van het naastgelegen veldje. Alle kampioenen van harte gefetifi- ceerd en tot gefeliciteerd en tot vol- De problemen rond roofvogels en roo/vogelvervolging zullen nader worden onderzocht. Het doel van het onderzoek is te ko men tot konkrete oplossingen. De onderzoekvoorstellen zullen daartoe door de bij het overleg betrokken partijen gezamenlijk worden uitge werkt. Dit onder meer is het resultaat van een bespreking op 14 november j.l. te Den Haag. Aan het overleg werd deelgenomen door vertegenwoordi gers van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging, de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vo gels, de Nederlandse Vereniging van Jachtopzieners en vertegenwoordi gers van het ministerie van land bouw en visserij. Het gesprek zal in januari 1986 op basis van de onderzoekvoorstellen worden voortgezet. te. In de Veenkoloniën hebben zich enkele gevallen van deze ziekte voorgedaan. Het verschil tussen deze regeling en de bijdrageregeling inza ke knolcyperus zit hem echter in het feit, dat de financiering hiervan af komstig is uit een fonds, welke bij eengebracht is door de fabrieksaard appeltelers zelf. Binnen de pootaardappelsektor heeft een onderzoekrapport van dr. ir. Turkensteen voor nogal wat op schudding gezorgd. Hieruit blijkt dat de Phoma-besmetting vanuit de grond vele malen belangrijker is dan via het uitgeplante licht besmette pootgoed. Het tot dusver gevoerde Phomabeleid betreffende de be smetting van pootgoed is dus eigenlijk niet meer te rechtvaardigen. In eerste instantie werd besloten het Phoma beleid ook voor 1985 nog te handha ven. De kommissie kan zich vinden in het alsnog veranderen van het beleid met terugwerkende kracht ten aanzien van de oogst 1985. Hierbij dient wel rekening gehouden te worden met als gevolg van deze beleidswijziging ge dupeerde pootgoedtelers. Het tijdstip van het bekend worden van een ja renlang durend onderzoek is wel erg ongelukkig gevallen. W. Koops De arbeidsvoorziening is op de land bouwbedrijven aan steeds meer risi- ko's onderhevig. Nu de meeste be drijven in de vorm van gezinsbedrij ven worden geëksploiteerd, betreft dat de risiko's van arbeidsonge schiktheid van de ondernemer, zijn echtgenote en andere meewerkende gezinsleden. Het is belangrijk dit in dividueel goed af te wegen en deze risiko's zo goed mogelijk te dekken. Als algemene basisvoorziening be staat de Algemene Arbeidsonge schiktheids Wet die na 52 weken ar beidsongeschiktheid onder bepaalde voorwaarden een uitkering kan doen verlenen. Behalve het afsluiten van een aan vullende partikuliere verzekering tegen het risiko van arbeidsonge schiktheid, verdient zeker ook het lidmaatschap van de bedrijfsverzor- gingsdienst in de afweging betrokken te worden. Deze dienst stelt vakbekwame me dewerkers voor haar leden beschik baar bij ziekte, arbeidsongeschikt heid, overlijden, tijdens vakanties en kursussen en tijdens arbeidspieken. Behalve het bedrijfslidmaatschap kunnen ondernemers en meewer kende echtgenoten en kinderen, wanneer zij jonger zijn dan 65 jaar, deelnemer worden van de "reduk- tieregeling". Met deze regeling wordt een korting gegeven op de normaal verschuldigde dagvergoedingen, wanneer er sprake is van arbeidson geschiktheid gedurende het eerste jaar, en bij vakanties en kursussen. Deze reduktieregeling wordt gesub sidieerd van overheidswege. Het is als het ware een arbeidsonge schiktheidsverzekering voor het eer ste jaar, voor een aanvaardbare pre mie. De kontributie bedraagt 225,- per jaar en de reduktieregeling kost ƒ35,- per jaar. Meewerkende echt genoten en kinderen kunnen lid worden voor 125,- kontributie per jaar (inklusief reduktieregeling), als er vanzelfsprekend een hoofdlid maatschap van de ondernemer is. In de reglementen is opgenomen dat nieuwe leden gedurende een maand per jaar zonder entreegeld kunnen toetreden. Deze gratis entree is dit jaar mogelijk van 17 november tot 17 december 1985. Bij onderstaande personen kan men zich opgeven als lid en is nadere in formatie verkrijgbaar. C.R.E. Cornelissens, sekretaris, tel. 01140 - 12108. J.J.M. Kips, adminis trateur, tel. 01143 - 330 of 278. De technologische veranderingen én de zich wijzigende marktsituatie maken een heroriëntatie van de ta ken van de 25 instituten en 10 proef stations noodzakelijk. In de toekomst moet het onderzoek zich meer dan in de afgelopen jaren richten op ont wikkelingsmogelijkheden van de landbouw. Dit schrijft minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) in de notitie "Aard en omvang van het landbouwkundig onderzoek", die hij onlangs aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft aangeboden. Om die heroriëntatie ten behoeve van de toekomst van de agrarische bedrijfstak zorgvuldig voor te berei den, wordt een Ontwikkelingsplan opgezet, waarvan deze nota de eerste stap is. Ontwikkelingsplan De aard en de positie van het land bouwkundig onderzoek voldoen, zo schrijft minister Braks, waardoor hij wijzigingen op dit vlak niet nodig acht. Inhoudelijk en organisatorisch echter zullen de komende jaren wel veranderingen noodzakelijk zijn. Nieuwe verwerkingsmogelijkheden voor bestaande agrarische grond stoffen dienen zich aan. Verder gaande veranderingen in bedrijfsop- zet en bedrijfsvoering' in marktorga nisatie zijn te verwachten. "Het landbouwkundig onderzoek dient voorbereid te zijn op uit deze veranderingen voortvloeiende nieu we behoeften van het bedrijfsleven, of beter nog, daarop te anticiperen". Financiering De totale uitgaven van de instituten en proefstations bedragen in 1985 ƒ317 miljoen, waarvan ƒ246 mil joen ten laste van het ministerie van landbouw en visserij komt. De in komsten van derden bedragen 71 miljoen'gulden, d.i. rond 22% van de totale uitgaven. Het beleid is gericht op vergroting van de inkomsten uit opdrachten. gendjaar. De uitslagen - punten Rondgaand: 1. C. Breure, Dinteloord 236'/2; 2. W. v.d. Pas, Vessem, 214; 3. C. Schoone, Veldhoven 213; Twee schaar wentel: 1. H. v. Zon, Huiten 2 W/i\ 2. J. de Pinth, Nieuwkuijk 212; 3. Fr. Tholen, Hoogeloon 211; 4. W. v.d. Heuvel, Mortel 208; 4. Chr. Ooms, Lepelstraat 208; 6. H. Mi- chiels, Hoogeloon 206'/2. Meerschaar wentel: 1. J. Potters, Halsteren 181; 2. L. Vissers, Den Bosch 178; 3. W. Toonders, Gemert 173. Je kunt vandaag geen krant openslaan of het mestprobleem staart je met dikke koppen aan. LAJ Het is dan ook een probleem met de meest onverwachte kanten. Mijn broer kwam bij me op visite en oordeelde dat mijn auto er nogal groezelig uitzag. "Bietentijd!verklaar de ik hem. Nu woont hij in een heel andersoortig agrarisch ge bied dan ik en daar, verzekerde hij, bestaat dat bietenkleipro- bleem niet. Maar wel de stank", zei zijn vrouw, "en na tuurlijk altijd als je de was buiten hebt hangen, dan zetten ze alle bereputten open. En het gaat in je kouwe kleren zit ten Nu schijnen ze daar in de buurt inderdaad nogal wat zeugen te hebben in de inten sieve varkenshouderijen en, tja, dan vliegt er wel eens een on vriendelijk windje in het rond. In de haast om de trein naar zijn werk niet te missen, had mijn broer zich op een ochtend in het eerste het beste overhemd gestoken dat hij tegen kwam en was weggerend. Hij zat goed en wel in de warme trein, toen er zich vanuit de revers van zijn jasje een varkensmestgeur vormde. Hij rook het duidelijk, maar wist niet waar het van daan kwam. Hij keek eens schuins naar de heer naast hem. Het luchtje hield aan dus ging hij maar verzitten. Op de nieuwe plaats kwam hij naast een dame terecht. Weldra ook hier weer dezelfde stank. Hij keek de dame vermanend recht in het gezicht en zei "Zoudt u eens onder uw schoenen willen kijken?", waarop de vrouw ver ontwaardigd "Hoe durft u" uitriep en boos naar een andere bank verhuisde. Op het kan toor was het al niet veel beter. Ten lange leste verzon hij een smoes om eerder naar huis te kunnen gaan. Thuis gekomen kuste hij zijn vrouw die meteen uitriep: "Wat stink je, man! Trek maar gauw dat overhemd uit. Dat heeft gisteren buiten gehangen!" Nou, geef mij maar bietenklei. 4 vrijdag 22 november 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 4