over geld en goed Landbouwschap: Bedrijfsvermogen mag geen criterium zijn bij aanvraag studiefinanciering Fruittelers, wij vragen nog een keer uw aandacht voor de rentesubsidieregeling Algemene Ledenvergadering van de ZLM op vrijdag 6 december a.s. Kosthuis gezocht SEV-ster Lena Huisman vertrekt Verbod op gebruik doodshoofdmiddelen Wijziging voor kleine tweeverdieners Indien u vorstschade hebt, kunt u wellicht voor rentesubsidie in aan merking komen. Belangrijk. De vorige keer schreven we dat als kosten van herinplant worden gerekend de kosten van boom, paal, bindmate- riaal, arbeid, zijnde in totaal f 10,- per boom. Wat blijkt nu? De investeringen die tot herinplant worden gerekend zijn: Alle kosten die moeten worden gemaakt tot het jaar waarin de netto opbrengst hoger is dan de netto vastleggingen. Dit is inklusief even tuele druppelbevloeïng en een dichtere beplanting. Schematisch leidt dit normatief tot de volgende uitkomst per ha: Appel Kosten aantal bomen aanleg jaar 1 jaar 2 jaar 3 jaar 4 totaal 3.000 ƒ30.000 6.000 4.000 ƒ2.000 -.- ƒ42.000 Peer 1.900 ƒ23.000 7.000 ƒ8.000 7.000 ƒ1.000 ƒ46.000 Voorbeeld U hebt een bedrijf met een bruto- oppervlakte van 10 ha, dus inklusief windsingels, kopakkers en hoofdrij banen, doch zonder sloten. De appelaanplant is niet ouder dan 12 jaar en de perenaanplant is niet ouder dan 20 jaar. Het plantschema is als volgt: inplant bruto '85/'86 1.00 ha appels *86/*87 2.00 ha appels '87/'88 1.00 ha appels totale herinplantkosten voorlopige franchise 10% van 10 ha 1 ha x ƒ40.000 rentesubsidie Wat moet u betalen? Als de aanvraag wordt goedgekeurd dan betaalt u aan uitvoeringskosten Voor afsluiting 'banklening van 120.000 notariskosten kad. recht Aan afsluitprovisie bij de bank meestal 1% is 120.000 ■Het zou een goede geste zijn van de banken om voor de getroffen fruit telers geen of zeer weinig afsluitpro visie te vragen. Hou er rekening mee, rentesubsidie of geen rentesubsidie, ook dan wor den u kosten gepresenteerd! Let er op! Alleen indien u leent bij de bank. noodzakelijk voor herinplant, kan u voor rentesubsidie in aanmerking komen. Wanneer gaat de rentesubsidie in? Het zal zeer beslist voorkomen dat.de bankleningen geheel of gedeeltelijk Hierbij hebben wij het genoegen u uit te nodigen tot het bijwonen van de Algemene Ledenvergade ring van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) die wordt gehouden op vrijdag 6 december- 1985 om 10.30 uur in "De Schouwburg". Molenwater 99 te Middelburg, (tel. 01180-25156). 10.00 uur: Zaal open (ontvangst met koffie). Agenda: 10.30 uur: HUISHOUDELIJK GEDEELTE 1. Opening. 2. Verslag van de Algemene Vergadering van 7 december 1984. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Rekening en verantwoording van de ZLM over het jaar 1984. Verslag van de finan ciële kommissie over het na zien van de rekening en ver antwoording over 1984. 5. Begroting en kontributievast- stelling voor het jaar 1986. 6. Wijziging huishoudelijk reg- vrijdag 22 november 1985 later worden opgenomen dan bij het tekenen van de overeenkomst inzake de rentesubsidie in verband met tijdstip inplanten e.d. Toch gaat de rentesubsidie in op de eerste dag van het kwartaal volgend op het moment van de onderteke ning van de overeenkomst. herinplant kosten 40.000 80.000 40.000 160.000 40.000 120.000 a 4%. 4.800 gedurende 5 jaar. Totaal 24.000 te ontvangen. 900,- 1.399,- 1.200.- 3.499. En als u nog niet weet of in 1986 nog perebomen gerooid moeten worden vanwege de vorst? Geef het op bij de DBH. Eventuele rentesubsidie daarover gaat pas in na oplevering. Advies Vraag, indien u daarvoor in aan merking denkt te komen, rentesub sidie aan. Voor enkelen zal een ha- bijdrage mogelijk zijn, dit vraagt evenwel zeer uitgebreide berekenin gen en is niet in dit artikel weer te geven. J. Markusse lement door het hoofdbestuur wordt voorgesteld de leef tijdsgrens voor leden en advi seurs van hoofdbestuur, kom missies en ledenraad te wijzi gen van 70 in 65 jaar. 7. Mededeling van de benoe ming door het hoofdbestuur van leden tot lid van verdien ste van de ZLM, zulks wegens het 50-jarig lidmaatschap van de ZLM. 8. Rondvraag. 9. Korte inleiding door de heer B. Veerbeek, direkteur Ac countantsunie ZLM, met als onderwerp: "De Accoun tantsunie ZLM zeventig jaar jong". Lunchpauze van 12.30 tot 13.30 uur. 14.00 uur: AANVANG ALGE MEEN GEDEELTE. 10. Heropening van de vergade ring door de voorzitter. 11. Jaarrede van de voorzitter. 12. Inleiding door de heer C. Floris, voorzitter van de groep Jan Kikkert SEV-er voor Zeeuws-Vlaanderen Met ingang van 1 januari 1986 is Jan Kikkert benoemd als S.E.V.-er voor Zeeuws-Vlaanderen. Hij is 24 jaar, gehuwd en geboren in de provincie Groningen. Na de Middelbare schoolopleiding behaalde hij o.a. het diploma van de Lerarenopleiding en de Hogere Landbouwschool in Dronten. Hij heeft op verschillende typen bedrij ven praktijkstage's gevolgd. De eerste 3 maanden, gedurende de inwerkperiode, zal hij in Goes wo nen. Na deze 3 maanden hoopt hij zich in Zeeuws-Vlaanderen te vesti gen. I i Jan Kikkert Jan Kikkert zoekt voor 3 maan den een kosthuis in Goes of om geving voor 5 dagen in de week. 's Zaterdags en 's zondags is hij af wezig. Willen belangstellenden zich in verbinding stellen met Dineke Visser, tel. 01100 - 21010. toestel 35. Met ingang van 1 januari 1988 zal Lena Huisman de S.E.V.-dienst van de ZLM verlaten. Zij is benoemd als voorlichtingsdeskundige bij het kon- sulentschap voor de rundveehoude rij in Alkmaar. Van deze plaats wil len wij haar feliciteren met deze promotie. algemene experts van het Copa, met als onderwerp: "Toekomstig EG-landbouw- beleid". C. Floris 13. Gedachtenwisseling. 14. Sluiting. Tussen 12.30 uur en 13.30 uur wordt aan de bezoekers van het Het Landbouwschap vindt dat het in een agrarisch bedrijf geïnvesteerde vermogen geen rol mag spelen bij het beoordelen van aanvragen voor stu diefinanciering. Het Landbouwschap schrijft dit naar aanleiding van de Wet op de Studiefinanciering aan de Vaste Commissie voor Onderwijs en Wetenschappen van de Tweede Ka mer. In het nieuwe voorstel van minister Deetman van Onderwijs en Weten schappen wordt het in aanmerking komen voor een rentedragende le ning en eventueel een aanvullende beurs afhankelijk gemaakt van het bedrijfsvermogen. Dit is volgens het i Wat gebeurde er dan per 1 januari 1985 zullen niet-ingewijden zich af vragen. Wel dat. Voor de loonbelas ting werden man en vrouw als zij beiden werkten als echtpaar losge koppeld en vervolgens ieder geheel zelfstandig behandeld. Dit had voor de man tot gevolg dat zijn basis be lastingvrije som daalde van 14.336,- naar 7.168,-. Omdat de vrije som voor hem daalt, stijgt daarmee zijn belastbare som en derhalve ook de door hem te betalen belasting. Dit zou minder erg zijn wanneer zijn vrouw in gelijke mate minder belasting zou gaan betalen. Doch dit kwam niet altijd zo mooi uit. Wanneer nu de echtgenote zelf een arbeidsinkomen zou hebben van stel 4.000,— was zij zelf geen be lasting verschuldigd omdat ook zij een basis belastingvrije som heeft van ƒ7.168,— Van deze vrije som gebruiks zij derhalve een bedrag van ƒ3.168,— niet (pven afgezien van eventuele arbeidstoeslagen). Nu is het de bedoeling dat dit bedrag (zijnde de ongebruikte belastingvrije som) naar haar man toegaat. Deze overdracht noemt men de voetover heveling. Ingaande het jaar 1985 was het voor de loonbelasting nog niet mogelijk direkt met deze voetover heveling rekening te houden en kon men eerst na 1 april een verzoek daartoe indienen. Voor de Inkom stenbelasting komt één en ander minder erg over omdat deze belas ting eerst achteraf'definitief wordt vastgesteld. Ingaande het kalenderjaar 1986 zal de voetoverheveling worden ver ruimd. Dit zal betekenen dat bij de bepaling van het bedrag aan voeto verheveling 15% van het inkomen van de minstverdiener buiten aan merking wordt gelaten. Voorwaarde daarbij is dat de minstverdienenöe partner een belastbaar inkomen heeft dat lager is dan de belasting vrije som (anders is er geen voeto- huishoudelijk gedeelte van de al gemene vergadering een lunch aangeboden. Rondom de vergadering zal er een presentatie zijn van de ver schillende diensten en instellin gen van de ZLM. Er wordt op gerekend dat de be zoekers na afloop van de verga dering nog even blijven napraten. A.J.G. Doeleman, voorzitter Mr. J. Oggel, algemeen sekretaris Landbouwschap niet terecht omdat voor de continuïteit van de agrari sche bedrijven een relatief groot be drijfsvermogen nodig is. Door het bedrijfsvermogen als criterium te gebruiken wordt de studiefinancie ring bij lage of zelfs negatieve be lastbare inkomens niet toegekend. In verband met de sterke wisselingen in belastbare inkomens is het Land bouwschap van mening dat agrariërs ook bij de aanvraag voor een aan vullende studiefinanciering gebruik moeten kunnen maken van de mo gelijkheid tot inkomensmiddeling over een periode van drie jaar. Dit overeenkomstig aan de middelings regeling in de fiscale wetgeving. verneveling) en er geen kinderen jonger dan 12 jaar zijn. In het hier voor gegeven cijfervoordeel komt het er dan op neer dat het bedrag van de voetoverheveling wordt berekend als volgt: ƒ3.168,— plus ƒ397,-, ar- beidstoeslag is 3.565,— x 100/85 ƒ4.195,— Er wordt dus een extra vrije som gegeven van 4.195,— min ƒ3.565,— is ƒ630,— waarover de meestverdienende partner geen be lasting verschuldigd is. Dit vrijgestelde bedrag kan oplopen tot maximaal 1.335,— en wordt al leen gegeven als de minstverdiener een lager belastbaar inkomen heeft dan 7.565,— per jaar. Ergo alleen een tegemoetkoming voor de kleine tweeverdiener. Deze maatregel is overigens van toepas sing voor zowel de Inkomstenbelas ting als de Loonbelasting. Wat betreft het tijdsnadelig effekt van de voetoverheveling in de loon belasting zal ingaande 1986 begon nen worden aan een maandelijkse verrekening waarmee de nadelen worden weggenomen. Degenen die menen hiervoor in aanmerking te komen kunnen bij de inspekteur een beschikking vermindering loonbe lasting aanvragen. Aan de hand van deze beschikking mag de werkgever van de meestverdienende partner maandelijks minder loonbelasting inhouden. Wel betekent deze b.e- schikking dat na afloop van het jaar de inspekteur een aafigifte inkom stenbelasting zal zenden en een ver plichte aanslag inkomenstenbelas- ting zal opleggen. Het is maar dat u het weet. B. Veerbeek Het gebruik van zogenaamde "doodshoofdmiddelen" zal verbo den worden in volkstuinen, partiku- liere tuinen en in openbaar groen. Doodshoofdmiddelen, waarbij op de verpakking een doodshoofd is aan gebracht. Het verbod op dit gebruik zal in de toekomst op het etiket ver meld moeten worden. In bijzondere gevallen, zoals bij voorbeeld bij de bestrijding van ern stige plagen, mogen doodshoofd middelen in en op deze terreinen al leen worden gebruikt, als hiervoor een ontheffing wordt aangevraagd en verleend. 3 De maatregelen m.i.v. 1 januari 1985 die bekend zijn onder de naam tweeverdienersregeling derde fase hebben nog al wat stof doen op waaien, terwijl ook de financiële gevolgen bij velen nogal hard aan kwamen. Inmiddels zijn in de sfeer van de loonbelasting op verzoek voorlopige teruggaven vastgesteld en uitbetaald waarmee het nadeel (goeddeels) is weggenomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 3