VOO It in: Schrijven en gelezen worden n n n Kunstreisboek voor Nederland, deel Zeeland krubriek Herfstmorgen Kruiswoordraadsel Garnalen-Mosselkroketten De Klazen St. Nicolaas 2 vrouw onder redaktie van de Reaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. PJ. de Rooy-Janse Chezeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge Het schoolbord was nog zoek in de zaal van "Zidewinde" te Sprang-Ca- pelle op 7 november j.l. We waren daar met een groep mensen bij elkaar. Mensen die vertelden waarom zij naar de schrijfstersdag ge komen waren. De dag over schrijven en gelezen worden, een studiedag georga niseerd door het provinciaal bestuur van de provincie Noord-Brabant. De één had schrijven als hobby, ter wijl een ander gericht wilde leren schrijven. Er was een presidente, die haar openingswoord vooraf wilde uitschrijven. Zij was gekomen om te leren, hoe je dat nu het leukst kan doen. Ook hoorden we: "Ik schrijf te saai" of "Ik weet niet of ik het goed doe". "Ik wil gewoon in de leer"; "Ik wil niet te familiair schrijven". Het waren kreten, die Gé Amoureus te horen kreeg. Gé, ons allen bekend, zo niet van gezicht dan wel via haar vele geschreven stukjes in de "Plat telandsvrouw". Zij leidde deze dag, waar het geschreven woord centraal stond. Leren, schrijven en een schoolbord. Het zijn drie dingen, die je niet van elkaar kunt loskoppelen. Nadat het bord dus te voorschijn was gehaald, kwamen veel van de volgende uit spraken erop. Allereerst willen we leesbaar schrij ven, want wat hebben we eraan als ons geschrijf niet gelezen wordt. Onder plezierig schrijven verstaan we niet te lange zinnen, geen taal fouten, geen moeilijke woorden en geen afkortingen. Afkortingen ma ken het geheel alleen maar moei lijker. Geen mens heeft trouwens zin om al die afkortingen in woorden en namen om te zetten, dus zetten we voor leesbaar geschrift alles voluit op papier. Verder moet ons stukje - wat het ook is - goed ingedeeld zijn. De onder werpen scheiden we van elkaar door een tussenkopje. Wil men begrijpend kunnen lezen, dan moet de schrijver beginnen met begrijpelijk te schrij ven. Het één kan niet zonder het an der. Ons Nederlands is beslist niet de ge makkelijkste taal. Daarom kunnen we de dikke van Dale niet missen. Het woordenboek wil ons ook wel helpen bij twijfel tussen een ij of ei. We kennen het probleem van t of dt. Altijd het volle werkwoord opzoeken kregen we als leidraad mee en dan het ezelsbruggetje: ik wil geen t, alle andere willen wel een t. Wanneer jij of je er achter staat en onderwerp is, ook geen t. Onze taal kent ook modewoorden. Gebruik die gerust! Het probleem van een c of k kennen we allen. Dat alles mag is beslist niet waar. De wet om van iedere c een k te maken is nog niet aangenomen. Oktober wil met een k, maar niet meer met een De garnaal is een klein schaal- diertje, dat bijna langs de hele Noordzeekust voorkomt. De gar nalen worden direkt na de vangst aan boord gekookt en zo snel mogelijk naar de visafslag ge bracht. Het pellen van garnalen is nog veelal een huisindustrie, waarbij de keuringsdienst van waren scherp moet toezien op de hygië nische omstandigheden. Omdat garnalen snel bederven is een geringe hoeveelheid konser- veringsmiddel toegestaan. Wan neer u garnalen gaat kopen moet u erop letten dat ze fris ruiken (geen ammoniakgeur), roze van kleur zijn en dat de staarten goed kromgetrokken zijn. Als u onge pelde garnalen koopt zijn hier enkele handige tips: Houdt bij het pellen de garnaal met de ene hand bij de kop vast, druk hem iets in en trek door een draaiende beweging met de an dere hand het staartgedeelte eraf, verwijder hiervan het staartje waardoor het eetbare gedeelte overblijft. Ingrediënten: 200 gr. garnalen; 1 kg mosselen in de schelp; 50 gr. gesneden champignons; 70 gr. bloem; 70 gr. boter; 3 dl. mosselkookvocht; 2 dl. melk; 1 fijn gesneden uitje, wat gehakte peterselie, 1 ei, paneermeel, en kele druppels citroensap, wat ge malen foeli, zout, gemalen peper, enkele druppels worcestersaus en strooiaroma. De bereiding: Kook de mosselen op de bekende manier, doe ze uit de schelp, zeef het kookvocht en houdt het warm. Fruit vervolgens het uitje glazig in de boter, roer de bloem erdoor en laat het even gaar wor den, daarna de roux laten afkoe len. Breng nu het mosselkookvocht en de melk aan de kook en voeg dit beetje voor beetje aan de roux toe, breng het geheel zachtjes aan de kook. De salpicon moet een stevige dikte hebben, dus niet te veel vocht ineens. Heeft de salpicon de gewenste dikte voeg dan de kruiden, ci troensap en worcestersaus toe en laat het nog even doorkoken. Neem nu de pan van het vuur en roer met een spatel de mosselen, garnalen en champignons erdoor. Stort nu de salpicon op een natte schaal of een ingevette bakplaat en dek het af met aluminium folie, laat dit in de koelkast opstij ven. Neem een eetlepel en maak bal len van 40 a 50 gr., rol ze door de paneer en modelleer ze in cy- lindervormige staven, haal ze door het geklopte ei en daarna weer door de paneermeel, druk het goed aan. Laat de kroketten een uurtje rus ten en bak ze daarna goudgeel in de frituur (Bij te hoge tempera tuur van het vet worden ze te donker van buiten en niet warm van binnen). Serveer ze direkt want.ze worden snel slap. M.A. van der Vliet hoofdletter geschreven worden. Dat we niet van de ene naar de andere tijd mogen, wisten we wel. Toch wordt en werd daar nogal eens tegen gezondigd. Wat is schrijven? Schrijven is gedachten onder woor den brengen. Niemand doet het even. Als die ander de tijd neemt om het te lezen, dan moet jij de tijd nemen, om te schrijven. Spreken is gemakkelijker, al heb je hetzelfde doel: je wilt een boodschap overbrengen. Bovendien heb je een klankbord als je wat zegt. Je kunt zien of de mensen reageren of dat ze luisteren. Woor den vervliegen, maar schrijven staat zwart op wit. Op het geschrevene kun je geen klemtoon leggen en je schrijft voor een naamloze massa. 's Middags leverden we ons zelf ge schreven stukje in. Het werd door de ander gelezen en er werd kritiek ge geven. Kritiek om van te leren. Ook om te lergn het aan te durven, te schrijven en zo te schrijven dat het gelezen wordt. En dan Een paar dagen later maak ik liever dat leuke truitje voor mijn klein dochter af, die de volgende dag zal komen. Maar dat gaat niet, want ik moet het verslag van de schrijfdag schrijven. Van de aantekeningen die ik op pa pier gezet heb, kan ik geen verhaal maken. Toch is er van deze leerzame dag veel in mijn hoofd blijven han gen en dat heb ik voor U opgeschre ven. Ik weet zeker dat als het straks afge drukt in het ZLM-blad voor me zal liggen, ik er toch voldoening over heb. En ach, die trui kan ik volgende week ook wel afmaken, hij is vermoedelijk toch te groot. Probeert U ook eens een stukje te schrijven. Heus het is niet zo moei lijk. Zorg wel, dat je wanneer je schrijft, alleen thuis bent. Sien Overbeeke-Breure Er is, dat is bekend maar één echte Sint-N icolaas maar die heeft wel hulp nodig. Daarvoor zijn heel veel "Klazen" die precies zo zijn gekleed als de-enige-echte. Ze zijn werkelijk niet te onderscheiden. Nu was er een Klaas die met zijn opdracht (zak met pakjes) naar de huizen werd ge stuurd. Hij deed alles heel precies en bezorgde elk pakje op het juiste adres. Op 't laatst was er nog één pakje over en dat was "Voor Klaas". Het stond keurig op het etiket. Klaas wist er geen raad mee en bewaarde het pakje. Hij bewaarde het zijn hele leven lang, nooit maakte hij het open en toen hij gestorven was (het bewijs dat hij niet de echte St. Nicolaas was) ging ook het pakje "Voor Klaas" mee op zijn laatste reis. Nooit durfde hij het te openen uit angst voor wat er in zou zitten. Het was zijn levens pakketje. Iedereen heeft zo'n levens pakketje en er is wel moed voor no dig om het te openen. Want als men het openmaakt kijken velen mee naar de inhoud en willen misschien daarvan mee-delen. De inhoud: de gaven en talenten die men meekrijgt. Die zijn voor ieder mens verschillend maar alle zijn waardevol want samen maken we er een geheel van. We wensen ieder toe de moed te hebben om het eigen pakketje open te ma ken. Ook al kijken anderen mee. Gaven kunnen groter worden als we ze met anderen delen. P.J. de Rooy-Janse Op 30 oktober heeft op het Stadhuis te Zierikzee de presentatie plaats ge vonden van het eerste deel van het geheel herziene Kunstreisboek voor Nederland, gewijd aan de provincie Zeeland. Tijdens de presentatie heeft minister Brinkman, het eerste exem plaar uitgereikt aan de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, dr. C. Boertien. Voor het eerst wordt nu ook ruime aandacht gegeven aan de woonhui zen, de boerderijen en de bouwkunst van de 19de en 20ste eeuw. Een tijd- grens is in dit boek niet gesteld. Geheel nieuw is dat aan ieder deel per provincie inleidende hoofdstuk ken worden toegevoegd. De lezer treft hierin een kort, algemeen-his torisch overzicht aan en vervolgens enkele schetsen van historisch-geo- grafische en architectuur-historische ontwikkelingen, die voor de provin cie in haar geheel typerend of van belang zijn. Elke beschreven plaats heeft ook een afzonderlijke histo- Vanmorgen stond de zon achter het matglas van de mist: een wazige horizon omsloot een verkleinde wereld. Er was maar weinig zicht, auto 's op een vochtige weg staken bundels matgeel licht als voelsprieten naar voren. Plotseling werd het grijs ijl en week steeds verder terug; kleuren ontwaakten, terwijl een milde zon kwam stralen. Zo mooi werd toen de dag als nooit in de zomer: zo stil in het gouden licht; er lag diamant glans in elke druppel; het schaarse blad had de kleur van oude juwelen, en in de tuinen hing kruidige geur van herfstaster en chrysanten. risch-geografische toelichting gekre gen. In de toelichting op de plaatsen en in de beschrijvingen van de lot gevallen der opgenomen gebouwen tracht de tekst zo aktueel mogelijk te zijn. De noodzaak om het karakter van een reisgids te handhaven, heeft gezien de groei van de omvang geleid tot een opsplitsing in elf delen, één per provincie, waarvan Zeeland het eerste deel vormt. Om de gebruiker van het Kunstreis boek behulpzaam te zijn wordt in ieder deel een literatuuroverzicht opgenomen, zoals ook een verkla rende woordenlijst en een uitvoerig register. Het Kunstreisboek verschijnt in op dracht van de minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, wordt samengesteld onder redaktie van de Rijkscommissie voor de Monumen tenbeschrijving en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en wordt uitgegeven door P.N. van Kampen Zn. te Weesp. De auteur van het deel Zeeland (176 pagina's met tekeningen en foto's) is de Amsterdamse architectuurhisto ricus Peter Don. Natuurlijk weet U alles over "onze Sint" maar als het weer 5 december is, wel dan geloven we er weer in en zijn we alle hulp die we als echte "Klazen" gaven vergeten en is het spannend en een heel fijn familie feest. Met allerlei leuke pakjes en gedichtjes geven we dan iets waarvan we mogen verwachten dat de ander er blij mee is. Misschien is het Kunst reisboek een geschenk voor de ou ders of voor een heel gezin waar allen dan iets aan hebben. Zelfs al ga je het niet allemaal echt bekijken, dan is het via dit boek ook al dichterbij ge komen. P.J. de Rooy-Janse 1 3 4 5 6 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 62 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 Horizontaal: 1 Uitgieten; 7 op een bepaalde ma nier weven; 13 toespraak; 14 nu nog niet; 15 plaats in Zeeland; 16 voor voegsel; 17 bijbelse figuur; 18 tel woord; 19 landbouwwerktuig; 20 dashond; 22 plaats in Drenthe; 24 stad in Frankrijk; 27 laagte; 29 ro ven; 32 huishouding; 34 punt; 35 onzin; 38 Franse ontkenning; 39 ho ningdrank; 40 stad in Duitsland; 41 plaats in Gelderland; 43 schetsen; 45 vragend voornaamwoord; 47 teken; 48 naast; 49 deel van een mond; 51 eenmaal; 54 wapen; 56 wettig be wijsstuk; 58 nummer; 59 daarna; 60 losgeraakte naad; 61 voegwoord; 62 hetzelfde; 64 vertrouwd; 65 spraak; 67 enkeling; 68 vuur verplaatsen. vrijdag 22 november 1985 Vertikaal: 1 Tegenspraak; 2 rivier in Azië; 3 afkorting; 4 deel van het gelaat; 5 deel van de Peloponnesus; 6 naaige rei; 7 kookgerei; 8 Ierland; 9 zwem vogel; 10 muzieknoot; 11 nobel; 12 kwellen; 21 deel van een hoofddek sel; 23 droogvloer; 25 stad in Alge rije; 26 consciëntie; 28 als onderpand geven; 30 teken; 31 dichterbij; 32 vervaardigen; 33 hoger wezen: 36 latwerk; 37 voorzetsel; 41 ramp spoed; 42 voedsel; 44 uniek; 45 vra gend voornaamwoord; 46 Joodse sekte; 49 buigzaam; 50 peetoom: 52 Amerikaans meer; 53 kluit; 54 Eu ropeaan; 55 slaapziekte; 56 pilaster; 57 ver (voorvoegsel); 63 autokente ken van Tunesië; 66 reeds. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21