Aktie trekkracht voor Kenya; mini z.w. poster voor ƒ10,— thuis p.j. zuid geiuid 23 november 1985, P.J.Z. afdeling Zevenbergen viert 50 jarig bestaan! Studiedag ZAJK; "Grenzen Aan De Groei" redaktie Peter Risseeuw Vrijwilliger/ster gezocht Het ZAJK is samen met de 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties gestart met een ontwikkelingssa- menwerkingsprojekt in Kenya. In het vorige algemene nummer van het ZLM-blad is hieraan de nodige aan dacht besteed. Enerzijds gaat het er bij dit projekt om dat de Zeeuwse Landbouw(organisaties) geld bijeen brengen om kleinschalige bedrijfjes in Kenya op te starten of te onder steunen. Bedrijfjes waarin tuig (gar den e.d.) en eenvoudige werktuigen en karren geproduceerd worden om met de trekkracht van runderen en ezels het land te bewerken. Ander zijds is dit projekt bedoeld om door middel van informatie uitwisseling meer inzicht te krijgen in de proble men van een ontwikkelingsland als Kenya en meer in bijzonder in die van de landbouw. Wij hopen hieraan gestalte te kunnen geven middels stukjes in de landbouwbladen, in formatiebrochures" en een nog samen te stellen dia-serie. Het ZAJK wil onder meer geld bij een brengen door de verkoop van mini- zwart wit posters van een driespan ploegende paarden (ook in Zeeland hebben trekdieren immers in de landbouwontwikkeling een be langrijke rol gespeeld). Met St. Ni- colaas voor de deur dient het kado dan van deze afdruk een dubbel doel! Bestellen is mogelijk door 10, (het mag ook ietsje meer zijn) over te maken op rek. 3205.02.635 van de Deze foto kunt u als miniposter (30x40cm, z.w.) bestellen. Vooreen tientje thuisi Het mag ook ietsje meer zijn .Maak f 10,— over op rek. 3205.02.635 van de Rabobank Goes (gironummer bank is 64539) én stuur een briefkaart met uw volledige naam en adres naar ZAJK, Korte Kerkstr. 10. 4461 JE Goes. De opbrengst komt ten goede van het 3 ZLO-ZAJK ontwikkelingsproject trek kracht voor Kenya. Rabobank Goes (het gironummer van de bank is 64539. Bij gebruik van de giro vermeldt dan: "ten gunste van rek. 3205.02.635 Aktie Kenya") én stuur een briefkaart met volledige naam en adres (ook postcode) naar het sekretariaat.ZAJK, Korte Kerk straat 10, 4461 JE Goes. Zodra het geld is overgeschreven op de aktie- rekening zenden wij de poster (30 x 40 cm) toe. In de komende tijd zullen wij meer informatie geven over de aktie, die een bijdrage probeert te leveren aan de plattelandsontwikkeling en voed selvoorziening in Kenya. Wanneer U dit leest is het slechts nog een dag te gaan, naar onze viering van ons 50 jarig bestaan. Op zaterdag 23 november is het dan eindelijk zover. Om deze dag te kunnen realiseren is er maandenlange voorbereiding aan vooraf gegaan. Vooral het achterhalen van namen én adressen van onze oud-leden van de "Vereeniging van Jonge land- en Tuinbouwers" en de nu tegenwoordige "Plattelands Jongeren Zuid, afdeling Zeven bergen" heeft nogal wat voeten in aarde gehad. Ondergetekende heeft heel wat afgebeld met diverse oud-leden. En iedereen bleek even en thousiast en behulpzaam. Eind september konden de uitnodiging aan onze oud-leden eindelijk de deur uit. En nog dezelfde week ontving ik leuke reakties van oud-leden en kwamen de kaartjes voor deelname aan de koffietafel al binnen. Oproep! Mochten er oud-leden zijn die lid geweest zijn van één van de volgende verenigingen en die geen uitnodiging ontvangen hebben voor 23 novem ber a.s., willen deze oud-leden kon- takt opnemen met: Anne-Els Tim- mers, Stationsstraat 1, 4761 BP ZE VENBERGEN. of telefoon: 01680-23979. Wij zouden het erg op prijs stellen, wanneer U zich kenbaar zou maken, aangezien hét een on mogelijke taak is alle oud-leden te achterhalen. Veel leden zijn naar el ders verhuisd, terwijl de dames on der ons, die wegens huwelijk een an dere naam hebben aangenomen, "spoorloos" verdwenen zijn. De namen van de verenigingen zijn: "Vereeniging van Jonge Land- en Tuinbouwers voor .Zevenbergen e.o.", "De Meisjesvereniging Lage- Zwaluwe en omstreken", "De Meis jesvereniging voor Zevenbergen e.o.", en "Plattelands Jongeren Zuid afd. Zevenbergen". De oud-leden die zich nu nog tot mij wenden ont vangen alsnog een uitnodiging. Bijeenkomst Europese Beweging Zeeland De Europese Beweging Zeeland no digt u hierbij uit voor een bijeen komst op 28 november 1985, om 20.00 uur in het Gemeentehuis te Kruiningen. Dhr. Rob Sloot zal spreken over "De schrijvende pers in Europa". Programma-overzicht Wij willen van ons Gouden Jubi leum een gezellige dag maken. Na maanden van voorbereidinqen in de vorm van repetities e.d. zijn wij erin geslaagd U een leuk programma te bieden. Vanaf 16.00 uur is er een re ceptie voor genodigden, 'oud-leden en leden van onze vereniging. Circa 18.00 uur is er een Brabantse Kof- Centrale Hengstenkeuringen 1986 De verplichte keuringen voor goed keuring voor dekking en de premie keuringen voor Trekpaard-, Haflin- ger-'en Haflo-Arabe-hengsten van 3 jaar en ouder -dus geboren in 1983 en eerder - worden voor de afdelin gen Noord-Brabant, Zeeland, Lim burg, Zuid-Holland en Utrecht ge houden op donderdag 16 januari 1986 in de Brabanthallen te Den Bosch. Aanvang 10.00 uur. Jaarlijkse studiedag ZAJK De jaarlijkse studiedag van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt wordt dit seizoen gehouden op woensdag 18 december 1985 in Motel Biezelinge-de Caisson te Biezelinge. Het jaarthema is "Grenzen aan de groei". Hoewel het programma nog niet ge heel is vastgesteld kunnen we wel melden dat CBTB-voorman Jaap van der Veen het avondprogramma zal inleiden. De studiedag omvat een avond- en middagprogramma en een gezamelijke maaltijd. REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ Jeugdwerkburo Zeeland, Korte Kerkstraat 10, Goes. Op het sekretariaat van het ZAJK is dringend gebrek aan een vrij williger/ster die in overleg met de beroepskrachten een aantal taken kan uitvoeren op het kantoor. Het betreft typewerk, stencil en copy- werk, verzending, bijhouden le denadministratie, verzorging ZAJ K-boekjes, beantwoorden telefoon etc. etc. op het kantoor aan de K. Kerkstraat in Goes. Wie zich hiervoor in het seizoen (aug. - april) enkele dagdelen per week wil inzetten is van harte welkom. Ook (of juist) baanlozen met een uitkering komen hier voor in aanmerking. Voor dit werk is goedkeuring verleend door de toetsingskommissie baanlozenprojekten. Belangstelling? Informeer eens bij Ad Phernambucq (01195-248 of 01100-11130). fietafel. Het deelnemen aan deze koffietafel geschiedt op inschrijving. De kosten bedragen 17,50 per per soon. De deelname aan deze is reeds boven verwachting. De sluitingsda tum is echter vandaag al: 15 novem ber. 's Avonds is er voor leden en oud-le den een feestelijke avond. Na de opening door de voorzitter van de vereniging, Kees Timmers, zal er een revue ten gehore worden gebracht. Een twintigtal leden heeft zich inge spannen om een zo'n goed mogelijke voorstelling bij de toeschouwer op te roepen. Er zullen een acht-tal scènes opgevoerd worden. De schrijvers van de revue hebben uit de tal van akti- viteiten van de afgelopen 50 jaar een keuze moeten maken. We moeten toegeven: Dit viel niet mee!!! Tenslotte hebben we toch, naar ons gevoel, een acht-tal leuke/belang rijke herinneringen uit deze 50 jaar "gepakt". Wij rekenen op een geweldige op komst, en naar wij hopen een ge slaagde dag, zodat wij en U ook na tuurlijk, terug kunnen kijken op een gezellig jubileum!! Tot ziens op 23 november!! In Hotel Tholenaar, Kerkstraat 8 te Zeven bergen. namens het bestuur, Anne-Els Timmers De jaarlijkse studiedag van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt op 18 december staat in het teken van de "Grenzén aan de Groei" en het zoeken naar nieuwe perspektieven. Wie de verschillende thema's van de landbouworganisaties dit jaar be kijkt zal al snel tot ontdekking ko men dat ze veel overeenstemming tonen. De CBTB werpt zich op "Grenzen in Zicht", de NCB op "Nieuwe kansen binnen begrensde mogelijkheden" en de ZLM vraagt zich af hoe het met de "Vrijheid en Gebondenheid" van de agrarische ondernemer gesteld is. Enerzijds is er sprake van een breed besef dat ontwikkeling van de afge lopen jaren (meer produktie in alle sektoren) onmogelijk op dezelfde voet voortgezet kan worden. Ander zijds is er een onzeker zoeken naar andere mogelijkheden op het bedrijf te ontwikkelen. (Het NAJK heeft dan ook "Bedrijfsontwikkeling" als thema). Centraal in elke beschouwing staat "het Groenboek". Het Groenboek, waarvan de inhoud en strekking glo baal bekend zijn, kan gezien worden als het uitgangspunt voor een in spraakronde op Europees niveau. In Nederland is daarbij ook veel aan dacht voor de nota "Bouwstenen voor een Geïntegreerde landbouw". (Het paraplu-thema van de vervolg- Topkaderkursus) waarin een vorm RAK - ZAJK - AGENDA - RAK Schouwen-Duiveland. 11 december: "Bedrijfsontwikke ling" met dia-klankbeeld, 19 no vember: "Samenwerking", m.m.v. nieuwe ZLM SEV-er G. Stap. - RAK Tholen - West-Brabant. 25 november: "Erf en Erfbeplan- ting" met dia-serie "uw erf ons Landschap", i.s.m. Staatsbosbe heer, in Café de Overkant, Steenbergen. 12 december: Pre sentatie brochure zoetwaterwerk groep in Tolrust te Poortvliet. - RAK Walcheren. 26 november: De Walcherse Ruilverkaveling bezien door Zeeuwse Milieu Fe deratie, m.m.v. A.W. v.d. Hoet, diaserie en brochure. Hotel Wal cheren, Koudekerke. 10 decem ber: "Bedrijfsontwikkeling" met dia-klankbeeld en m.m.v. Stan Simons, ZAJ K-voorzitter, Hotel Walcheren Koudekerke. - RAK Bevelanden. 26 november: "Zwarte aarde, rode boeren". Voordracht van Mr. G. Smalle- gange over landbouw in Rusland, in de Caisson te Biezelinge. - RAK Oost Zeeuws-Vlaanderen, 28 november: "Bedrijfsontwik keling" met dia-klankbeeld en m.m.v. adj. sekr. NCB. - ZAJK 2 december: Provinciale Studieavond "Bedrijfsovername en Financiering" met dia-klank- beeld en i.s.m. Rabobank en SEV-er W. de Landgraaf, in de Caisson te Biezelinge. 18 decem ber: Jaarlijkse Studiedag "Gren zen aan de groei" m.m.v. Jaap van der Veen en anderen. Vanaf 14.00 uur in de Caisson te Bieze linge, middag- en avondpro gramma. Voor alle aktiviteiten krijgen de le den thuis een uitnodiging. Daarin staan meer gegevens. Dit overzicht is mede bedoeld om alle belangstel lenden een beeld van de verschillen de aktiviteiten te geven. van landbouwen wordt geschetst, waarbij meerdere doelen (produktie, landschapsonderhoud, afvalverwer king, energieopwekking e.d.) naast elkaar in een geïntegreerd geheel beoogt worden. Opvallend is ook dat er grote over eenstemming bestaat over de pro- bleemschets. (Alhoewel sommige as- pekten door de een wel en door de ander niet benadrukt worden, zoals, b.v. de gevolgen van de overschot- produktie voor de voedselsituatie in ontwikkelingslanden). Over de op lossingen bestaat uiteraard meer verdeeldheid, al moet gezegd dat al ternatieven die 3 ja'ar geleden volle dig taboe waren nu als perspektief biedende nieuwe mogelijkheden naar voren worden geschoven. Ook het ZAJK heeft de bui zien hangen. In het voorjaar koos het bestuur voor het thema "Grenzen aan de Groei". In de oktober-verga- dering van het ZAJK is het thema afgebakend en werd besloten aan dacht te besteden aan 4 punten: Groenboek en Europees Beleid: Wet- en Regelgeving in Nederland (meststoffenwet); Kansen van alternatieve gewassen in het Zuid-Westen; Gevolgen overschotten op voed selsituatie in ontwikkelingslanden. Met dit thema zit de studiedag in het brandpunt van de diskussies rond de grenzen en de uitzichten voor de toekomst. Op 18 december rekenen we dan ook op een grote belangstelling. Ook de komst van CBTB-voorman Jaap van der Veen zal hier toe zeker bijdragen. Maak deze dag vrij (middag én avond), het zal de moeite zijn! In de week voorafgaand aan de studiedag zenden we alle leden een program maboekje toe. Tot ziens. Studieavond financiering Bedrijfsovername Vorig jaar was het thema van de ZAJK-studiedag "Bedrijfsoverna me". Daarbij werd - met opzet - geen aandacht besteed aan de financie ring. Wel is toen de belangstelling gepeild voor een extra avond over financiering en bedrijfsovername. Als gevolg op de positieve reakties organiseert het ZAJK in samenwer king met de SEV en de Rabobank een provinciale studieavond over dit onderwerp. Deze avond wordt eind november, begin december gehou den. Binnenkort ontvangen alle le den hierover bericht, waarna ze zich op kunnen geven. vrijdag 22 november 1985 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19