TUINBOL! WKLAIMKEIM Punt achter veilpunt Kapelle Landelijke Proefstationsdag voor fruittelers Landbouwschap: Overheid komt afspraken over bestrijding bakterievuur niet na Pas op voor Koning Winter! Komen er weer teeltvergunningen? Bomenbank Veilen op één punt in de Bevelanden Vrijwel direkt nadat het land leeége- komen is zijn we ook hier op THO- LEN al weer bezig met de voorberei dingen voor een nieuw groeiseizoen. Vooral voor de vroege aardappelteelt nog steeds een zeer belangrijk pro- dukt in onze streek, vraagt het poot- goed al vroeg de nodige aandacht en werk; ze moeten in kistjes en deze moeten vervolgens in de meestal dubbelbeglaasde bewaarplaatsen worden opgestapeld. Open houden van deuren en ramen als het niet vriest is een eerste vereiste om de spruiten niet te hard van stapel te la ten lopen. Te vroeg ontwikkeld pootgoed kan immers met een laat voorjaar moei lijkheden geven, zoals enkele jaren -geleden met de vele "onderzeeërs" bij de doré's. Het doré-pootgoed - nog steeds de belangrijkste soort hier - is niet duur wat behoorlijk in de portemonnee scheelt, want met hoge pootgoedprijzen duwt men heel wat in de grond. Op zich niet erg maar men moet toch altijd maar weer af wachten of het terugkomt. Er zal door de gespecialiseerde telers weer wel een gedeelte met plastik ver vroegd worden. Net dat het gemid deld financieel met kop en schouders boven de onbedekte vroege percelen uitsteekt, maar men kan nu eenmaal vroeger gaan rooien, zodat men er meer voor de rooidatum weg kan doen. Hoewel de eksakte rooidatum dikwijls een moeilijk punt is, is het toch meestal zo dat men in het vroe ge het meeste roegeld behaalt, mits men voldoende kilo's heeft en dat loopt soms behoorlijk uiteen. Dit laatste ligt in de eerste plaats aan het perceel grond zelf maar ook in hoge mate aan de manier van bewerken wanneer dit zoals dikwijls in het vroege onder minder goede omstan digheden plaats heeft gevonden. Al les speelt een rol: de organische stofvoorziening, de ontwatering maar ook het gewicht van de trekker die men onder die omstandigheden gebruikt. Met de eerste nachtvorsten wordt men gewaarschuwd dat de winter er weer aankomt. Wat deze voor ons in petto heeft moeten we afwachten. Van de vorige winter hebben we in elk geval geleerd dat alles waar de vorst schade aan kan doen goed be schermd moet zijn. Een strenge win ter heeft men weliswaar maar eens in de zoveel jaren maar het kunnen er ook 2 achter elkaar zijn. Zeker onder glas waar de kachels in orde moeten zijn als men produkten teelt die vorstgevoelig zijn. In onze streek wordt in de wintermaanden in hoofdzaak sla geteeld. Jonge sla kan weliswaar behoorlijk wat vorst verdragen, zeker als ze af gedekt wordt met plastik. Maar omdat het altijd onzeker is hoelang een vorstperiode aanhoudt is de beslissing moeilijk of men nu wel of niet af moet dekken. Er zat behoorlijk wat werk in en dat doe je liever niet voor niks immers zodra de vorst over is moet het er weer af! Het systeem telen onder een scherm, neemt elders fors toe, maar vindt op de Thoolse bedrijven nog weinig op hang, in verband met de teelt van radijs na de sla. Met het telen van radijs in de vroege voorjaarsmaan den kan men van een vast scherm geen gebruik maken om dat dit te veel licht wegneemt. Een beweeg baar scherm is erg duur en eigenlijk alleen in moderne kassen toe te pas sen. Omdat het gebruik van een scherm veel energie bespaard heeft dit wel onze aandacht en zal het zeer zeker op de studieklubvergaderingen weer ter sprake komen. Op 18 november is een belangrijke stap gezet in de Zeeuwse veilingwe reld. Met ingang van die datum is het veilpunt Kapelle gesloten en wordt het fruit uit dit gebied gekoncen- treerd op het veilpunt te Goes. De veildagen te Goes zijn: dinsdag 1 uur en donderdag 12 uur. In Krabbendijke wordt op dinsdagmorgen om 10 uur fruit geveild. De voorverkoopveilingen van Con ference zijn op dinsdag en/of don derdag in Goes bij het begin van de veiling. Inleveren fust moet plaats vinden op het hoofdbedrijf in Goes. Alleen na toestemming van de di- rektie kan er ook in Krabbendijke fust worden ingeleverd. De voorbereidingen voor de bouw van het nieuwe veilingkomplex in Kapelle zijn in volle gang. Het stre ven is erop gericht dit bij het begin van het hardfruit-seizoen 1987 in gebruik te nemen. Tot die tijd zal in Goes en aanvullend in Krabbendijke worden gezorgd voor een geregelde aanvoer van kwaliteitsfruit. De laat ste weken veilden we steeds rond 1.000 ton appelen en 300 - 500 ton peren. De laatste appels zijn in de veiling Kapelle verkocht. Het zijn de door teler J. Kole geteelde pommes dxorange. Koper is de heer Av. Oosten. Op de foto v.l.n.r. direkteur P. G. Vermaire, Kole, v. Oosten en veilingmeesteres W. Wagenaar. weekstaat energieverbruik Door de wat koudere buitenomstan digheden neemt de energiebesparing van de acrylplatenkas weliswaar toe, maar hij is tevens de produktievoor- sprong die hij tot deze week had, nu wel kwijtgeraakt aan de andere twee kastypen. De kwaliteit van de bloe men is overigens overal goed. In de grond wordt nu 2 a 3 keer per week gedruppeld met een E.C. van 2,5: de wekelijkse watergift bedraagt zo 3,5 liter/m2. In de steenwol wordt twee drie keer per dag gedruppeld met drie E.C., waarbij het waterver bruik 0,7 liter per m2 per dag be draagt. De E.C. in de mat is bij de meeste rassen iets boven de drie bij een PH van 5,5. Er zijn echter twee rassen waar we een E.C. van vijf meten. We vermoeden dat deze twee rassen last hebben van de Tamaron bespuitingen, waardoor groeirem- ming is opgetreden. Daarom zijn we met deze bespuitingen gestopt en hebben deze rassen doorgespoeld. In de steenwol wordt van het druppel water elke dag 10-30% uitgedrai- neerd. Misschien wat veel, maar van de andere kant zou het droger hou den grotere risiko's met zich mee brengen. De minimumventilatie is er nu uit. Voor de rest zijn de klimaatsinstel lingen niet gewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 10.599 m3 gas bij een bedrijf somvang van 10.000 m2. Tengevolge van de vorst in de af gelopen winter zullen diverse percelen gerooid worden. Indien het jonge percelen betreft is er wel licht nog een aantal bomen voor overplanting beschikbaar (bruikbaar). Anderzijds zullen er bedrijven zijn die slechts een ge ring aantal bomen verloren heb ben. Vanuit het bestuur van de NFO-afdeling "Midden-Betu- we" is de gedachte geopperd om te komen tot een werkwijze welke men zou kunnen noemen "een bomenbank". Bedoeld wordt dat via deze "bomenbank" onderling ruil plaatsvindt van nog bruik baar plantmateriaal. Te denken valt aan bomen tot b.v. vier jaar. (Fruitteelt) Het Proefstation voor de Fruitteelt organiseert dit jaar voor de derde keer een landelijke Proefstationsdag. Het onderzoek van nieuwe rassen neemt dit jaar een belangrijke plaats in op de Proefstationsdag. Samen werking is daarvoor gezocht met de Landelijke Werkgroep Nieuwe Ras sen van de NFO en met het Instituut voor Veredeling van Tuinbouwge- wassen. Het programma bestaat uit 4 korte lezingen over: - Veredeling bij appel. Achter gronden en perspektieven voor de nabije toekomst, door dr. T. Visser, IVT Wageningen. Mistige, wazige horizon, kaal wor dende bomen en lege akkers, dit is momenteel het WALCHERSE plat telandsbeeld. De meeste gewassen zijn geborgen of hebben de financiële resultaten al prijs gegeven. Een en keling moet hier nog wat witlofwor telen en winterpeen oogsten. Het goede weer voor deze werk zaamheden lijkt voorbij. Rooien met de machine gaat al veel moeizamer dan enkele weken terug. De kg-wortelopbrengst valt van bei de gewassen tegen. Naar verluidt is dit landelijk ook zo. De minder goe de zomer zal hier ongetwijfeld debet aan zijn. De prijzen die er voor het witlof op het moment gehaald wor den zijn zeer bevredigend. Dat kan op het ogenblik niet van alle gewas sen worden gezegd, maar echte dieptepunten zijn er niet in de groentesfeer. De spruitentelers heb ben de wind ook in de rug. De afzet is goed en de prijs is als gevolg daarvan wat naar boven geklommen. Jammer dat enkele percelen een wat minder goede stand hebben als gevolg van de bruinverkleuring in de bladeren. Een ziekte die hier en daar vrij fors om zich heen grijpt en waaraan nog weinig te doen is. Wanneer we de berichten uit de gehele landbouw- sektor horen, dan stellen we vast dat het gehele afzet- en prijsgebeuren in ons land in een diep dal is gezonken met zaken als kwotering en mede verantwoordelijkheid. Hoewel we hieraan als ondernemer weinig kun nen veranderen moeten we ons toch bang maken dat er nog meer van de tuinbouwgewassen naar het akker bouwbedrijf zullen gaan verschui ven. Voor de tuinders en kleinere bedrijven zal er maar heel weinig overblijven. Steeds meer zinspelen we met de gedachte dat er weer zgn. teeltvergunningen in het leven zou den moeten worden geroepen voor verschillende van "onze" gewassen. Het zou reeds een opdracht kunnen zijn voor de op te richten Takorga- nisatie tuinbouw om hieraan te wer ken en te voorkomen dat in de toe komst de ene tak van landbouw de andere verslindt. Een en ander moet op de vergaderingen in de komende winter zeker bespreekbaar zijn. Of het direkt tot uitvoering komt valt nog te betwijfelen; zulke zaken gaan in de regel niet zo snel. De Algemene Ledenvergadering van de ZLM wordt op 6 december te Middelburg gehouden. De inleiders zullen ongetwijfeld weer heel wat te vertellen hebben en een bezoek zal zeker de moeite waard zijn. Jammer dat dit mijns inziens toch meer een akkerbouwdag is; de tuinders uit het gehele ZLM-gebied lieten in het ver leden teveel verstek gaan. Waaraan ligt dat? Het onderwerp is aktueel genoeg voor de tuinder en ook hij heeft best tijd genoeg. Het is volgens mij gewoon zo dat de tuinder zich er niet voldoende tot zijn recht voelt komen tussen Afgelopen week hebben de Zeeuwse veilingen geschiedenis gemaakt. Het veilpunt Kapelle is gesloten en dins dag 19 november werd voor de eerste keer het fruit van beide veilingen op één punt geveild, namelijk op het veilpunt Goes. Het is de eerste stap om uiteindelijk te komen tot één centraal aanvoerpunt voor heel Zee land in de vorm van een splinternieu we veiling in de Smokkelhoek. Gedurende de bouw van de nieuwe veiling wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke koncentratie van hard fruit. Alleen het veilpunt Krabbendijke, blijft naast de hoofd veiling Goes nog open. Veiling Goes zal dit gezien zijn terreinen en ge bouwen gemakkelijk op kunnen vangen. Er is in het verleden heel wat afvergaderd om in Zeeland te komen tot een fusie van 'de vier fruitveilin gen, maar vele prominente Figuren is het nooit gelukt om te komen tot één algehele fusie. Uiteindelijk is het toch gelukt, in de beginperiode zal dit voor iedereen aanpassen zijn, maar als de telers hun nieuwe veiling daadwerkelijk steunen, dan zal de afzet in de toekomst zonder meer verbeteren. Eén ding is heel jammer, een tweetal autowegen, waarvan de weg 's-Gravenpolder-Kapelle de voornaamste is gaat voorlopig niet open voor langzaam verkeer. De Provincie wil in deze geen medewer king verlenen. Een onbegrijpelijke zaak. In een uitgesproken fruitteelt gebied, waar veel mensen met grote inzet hun bedrijven de laatste jaren hebben versterkt en Zeeland hebben gemaakt tot de belangrijkste provin cie op fruitgebied, houden bestuur ders de vooruitgang tegen. Vele mil joenen zijn gemoeid met de bouw van de nieuwe veiling, het is daarom onbegrijpelijk dat een groep be stuurders zo lichtvaardig in hun be sluitvorming is. Hopelijk kan het nieuwe veilingbe- stuur, samen met de standsorganisa ties de provincie alsnog overtuigen dat dit kleine stukje autoweg open moet voor de landbouw, omdat met het vervoer van fruit naar het huidige en het nieuwe aanvoerpunt een groot stuk werkgelegenheid en vele miljoe nen aan produkten gepaard gaat. - Profielmethode, een vroegtijdige beoordeling van de gebruiks waarde van nieuwe rassen, door ing. P.D. Goddrie, gebruikswaar- deonderzoek RIVRO-PFW. - Aktualiteiten uit het fruitteelt- kundig onderzoek, door dr.ir. H.J. van Oosten, PFW. - Vorstschade inde fruitteelt, achtergronden en resultaten van waarnemingen in 1985, door dr.ir. S.J. Wertheim PFW. De lezingen worden afgewisseld met lange pauzes waarin informaties tands bezocht kunnen worden Het Proefstation organiseert deze dag in samenwerking met de NFO, Het Landbouwschap is van mening dat staatssekretaris Ploeg van Land bouw en Visserij zich bij de bestrij ding van bakterievuur niet aan de met het bedrijfsleven gemaakte afspraken houdt. Dit schrijft het schap aan de staatssekretaris, nu deze eenzijdig is overgegaan tot het kleiner maken van het beschermde teeltgebied Flevop- olders. In de met het ministerie gemaakte afspraken over de bestrijding van bakterievuur is overeengekomen dat bij wijzigingen in de begrenzing van een beschermd teeltgebied regionaal overleg zou plaatsvinden. In de Fle- vopolders is deze afspraak niet na gekomen. Volgens de overheid weegt het belang van de boomkwekerij en de fruitteelt in dit gebied niet op op woensdag 4 december 1985 in het IAC te Wageningen. Aanvang 9.30 uur. Deelnamebewijzen a ƒ20,- (inkl. lunch en konsumpties) zijn bij de in gang verkrijgbaar. tegen de bestrijdingskosten van het bakterievuur in de randgebieden van de polders. Het Landbouwschap is het hiermee niet eens. Volgens het schap voldoen de Fïevopolders nu niet meer aan de Fytorichtlijn van de Europese Gemeenschap. Bovendien schept een beperking van het be schermde teeltgebied op grond van de bestrijdingskosten een precedent, aldus het Landbouwschap in de brief aan de staatssekretaris. Het bakterievuur heeft dit jaar sterk om zich heen gegrepen. De infekties waren erger dan in voorafgaande ja ren. Vooral in de fruitteelt is de schade groot. Enkele percelen moes ten zelfs worden gerooid. Het Land bouwschap vindt het nodig dat het effekt van de veiligheidszone van 500 meter rond de bedrijven opnieuw wordt bekeken. Door de trage uitvoering van het bestrijdingsbeleid zijn bij het Land bouwschap veel klachten binnenge komen. De 500-meter zones en de beschermde gebieden moeten vol gens het schap nog voor de winter bakterievuurvrij worden gemaakt. vrijdag 22 november 1985 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15