5 c. j. nouse beveland bv. Het is november en weer volop planttijd. Bomen, heesters en ro zen kunnen nu worden aange plant. Zodra de bladverliezende planten hun bladeren kwijt zijn gaat de rustperiode in en kunnen ze worden gerooid om van de kwekerijen te verhuizen naar de tuinen. Over wat eigenlijk de beste planttijd is bestaat nogal eens misverstand, een misver stand dat mede in de hand wordt gewerkt omdat de terzake publi cerende geleerden niet altijd een duidig zijn in hun adviezen. Uit de omzet van de tuincentra blijkt dat steeds meer mensen het aanplanten of bijplanten van hun tuin verschuiven naar het voor jaar. In veel gevallen is dat jam mer, want wanneer een plant in de herfst of de winter is geplant betekent dat vaak een voorsprong in het voorjaar. Belangrijk is wel dat het aanplanten onder goede omstandigheden gebeurt, dat wil zeggen dat de grond niet te nat en plezierig werkbaar moet zijn. De plantgaten moeten gevuld kun nen worden met rulle grond en niet met dotten vette klei. Angst voor vorst na planten meestal misplaatst Een ander misverstand dat heerst is de angst voor vorst direkt na het planten. Bij het aanplanten goed winterharde planten is vorst na aanplant geen enkel probleem. Die planten kunnen daar gewoon tegen. Van sommige planten is de winterhardheid begrensd. Dat hebben we afgelopen winter kunnen konstateren. Het maakte bij het bevriezen van niet vol doende winterharde planten tegen de wel ekstreme kou echter nauwelijks verschil of het lang vaststaande dan wel pas geplante eksemplaren betrof. Het beste advies omtrent het planttijdstip is: plant onder goede omstandigheden zo vroeg moge lijk, maar wanhoop niet als. het in november door bijvoorbeeld te veel regen niet lukt. Want in de maanden die volgen zijn er altijd wel momenten dat het wel kan. Het vullen van de gaten Onder het regiem van Koning Winter zijn er in veel tuinen het afgelopen jaar nogal wat planten gesneuveld. Die open gevallen plaatsen moeten weer worden opgevuld en daartoe heb ik een aantal suggesties van planten waarvan u lang plezier kunt heb ben. Planten die hun bestaans recht hebben bewezen maar nog niet de belangstelling krijgen die ze in mijn ogen verdienen. Winterplezier Omdat de winter voor de deur staat en menige wintertuin mid dels een bloemetje best mag wor den opgefleurd wil ik beginnen met enkele soorten die in de win ter bloeien. De Japanse mahonie De Japanse mahonie is een van onze mooiste wintergroene sier heesters. Veel wintergroene hees ters zijn nogal burgerlijk stijf en hebben naast hun wintergroen zijn maar weinig te bieden. De Japanse mahonie daaren- tegen is een vriendelijke groei er met mooie grote samengestel de donkergroene bladeren. Op het eind van de takken kroont ze zich met goud-gele forse bloei- wijzen die vanaf december de struik tooien. De wintertempera- tuur bepaalt de bloeiduur die in zachte winters wel tot in februari aanhoudt. Een heel levendig kleurenspel kreeërt u als u de Ja panse mahonie kombineert met veldjes bloeiende hei. Als solitair komt die mahonie daar prima uit de verf. Deze zonnige winterbloeier koopt u in het tuincentrum onder de welluidende naam: Mahonia japonica "Wintersun". Prunus subhirtella "Autumnalis Rosea" Het is een hele mondvol zo'n naam maar het is alleszins de moeite waard om een plant met dat etiket in uw tuin te planten. Deze sierkers waarvan de bloei in de herfst aanvangt en soms pas in het voorjaar eindigt vormt een grote struik of indien op stam geënt, een kleine boom. De zachtrose bloempjes brengen sympathieke wolkjes kleur in de soms zo sombere wintertuin Door de frêle, licht overhangend* groeiwijze is het een uitstekend* solitairheester of -boom vooi kleinere tuinen. Viburnum bodnantense "Dawn" De met deze fraaie naam geduide plant behoort tot de indrukwek kende tuinfamilie van onze gel- derse roos, de gewone sneeuwbal en de japanse sneeuwbal. Ook deze heester begint in de herfst te bloeien en afhankelijk van de temperatuur duurt het bloeipro ces langer of korter. De struik groeit rechtop tot zo'n twee meter en tooit zich met tujjen zachtroze bloemen. Een nieuwe trend van permanent aantrekkelijke planten Al een reeks van jaren is er een groeiende belangstelling voor siergrassen te konstateren. Deze beweeglijke, ranke verschijnin gen met vaak fraaie bloeiwijzen zijn uit onze tuinen niet meer weg te denken. Als recentelijker ontwikkeling is het gebruik van wintergroene bamboesoorten in zwang geko men. Deze siergrasachtige plan ten uit het verre oosten passen uitstekend in het beeld van de moderne wat ongedwongen "na Siergrassen tuurlijke" tuinaanleg en nemen als beweeglijke wintergroene ele menten de plaats in van de veelal te stijve coniferen. Hoewel nog niet algemeen ver krijgbaar worden er nu in ons land een twintigtal goed winter harde soorten en cultivars ge kweekt. Daaronderzijnsoortendie vijf tot zes meter hoog groeien en dwergsoorten die nimmer de me ter overschrijden. Te zijner tijd wil ik nog eens een heel artikel wijden aan bamboes en siergras sen maar enkele eksemplaren wil ik vast aan u voorstellen. Arundinaria murielae Een wintergroene sierlijke Chine se bamboe met kleine licht groe ne bladeren en ranke tot drie meter hoge stengels. Groeit matig snel op iedere redelijke tuingrond in zon of halfschaduw. Een mooie solitairplant, ook in kleinere tui nen. Phyllostachys aureus Een tot vijf meter hoog opgroei ende snelle bamboe met licht groene stengels en kleine blaad jes. Voor uw oosterse keuken thuis zijn de jonge spruiten eet baar. Het is een forse solitair die door zijn groeikracht snel het ge wenste effekt sorteert. Tot de zelfde familie behoort de Phyl- lostachys nigra of zwarte bamboe met donkerbruin tot zwarte sten gels die wat minder hoog (3,5 m) wordt. Beide soorten groeien op iedere redelijke tuingrond in zon of halfschaduw. Pseudosasa japonica De bekendste en meest voorko mende bamboe. Kan zes meter hoog worden en is bruikbaar voor hagen en als solitairplant. Kan als tuinafscherming voor een leven dig en eksotisch dekor zorgen. Groeit op elke grond zowel in de zon als in de schaduw. Sterft na de bloei die soms na vele decen nia plaatsvindt vaak af. De zomer-herfst periode Hoewel de meeste bloemheesters in het voorjaar bloeien zijn er ook voor de zomer-herfstperiode heel mooie en lang bloeiende heesters om de nazomertuin mee op te fleuren. Tot de dankbaarste planten reken ik de doorbloeiende heesterro zen. Deze op natuurlijke wijze groeiende rozen van de nieuwe generatie lenen zich bij uitstek voor aanplant op de voorgrond van de heesterborder of als soli tairstruik tussen lage vasteplan- ten. Enkele interessante soorten zijn: Fleurette, een breedgroeiende struik met trossen helder rose en kele bloemen. New Face, een luchtige groeier met schermvormige trossen klei ne rose bloempjes. Sally Holmes, breed spreidende takken overladen met grote open beeldschone roomwitte bloemen met geprononceerde gele meel draden. Smarty, brede struik met diep groene bladeren waartegen de enorme rijkdom van bijna witte bloemen prachtig afsteekt. De bloeiperiode van deze hees terrozen duurt van juni tot okto ber. Smarty Sally Holmes vrijdag 22 november 1985 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13