uit de praktijk Algemene Ledenvergadering van de ZLM op vrijdag 6 december a.s. Komputershow Goes groot sukses ZLM bestuur versterkt band met afdelingen van kuilvoer 25 jarig jubileum mevrouw M. Lepoeter Suikergehalte van bieten bevredigend Toch weer veel tarwe ingezaaid Erkende demonstratie uithalen en voeren Hierbij hebben wij het genoegen u uit te nodigen tot het bijwonen van de Algemene Ledenvergad - ring van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) die wordt gehouden op vrijdag 6 december 1985 om 10.30 uur in "De Schouwburg". Molenwater 99 te Middelburg, (tel. 01180 - 25156). 10.00 uur: Zaal open (ontvangst met koffie). Agenda: 10.30 uur: HUISHOUDELIJK GEDEELTE 1. Opening. 2. Verslag van de Algemene Vergadering van 7 december 1984. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Rekening en verantwoording van de ZLM over het jaar 1984. Verslag van de finan ciële kommissie over het na zien van de rekening en ver antwoording over 1984. 5. Begroting en kontributievast- stelling voor het jaar 1986. 6. Wijziging huishoudelijk reg lement door het hoofdbestuur wordt voorgesteld de leef tijdsgrens voor leden en advi seurs van hoofdbestuur, kom missies en ledenraad te wijzi gen van 70 in 65 jaar. 7. Mededeling van de benoe ming door het hoofdbestuur Als wij dit schrijven is het ruw her fstweer boven WEST ZEEUWS- VLAANDEREN, je zou denken, het najaar is op komst, maar wij vergeten misschien dat het najaar er al voor meer dan de helft op zit. Ons werk gelukkig ook. Wij mochten (kunnen) ons bezighou den wat dit jaar niet goed, of verkeerd was. Een meevaller is het weer ge weest zonder veel kosten is bijna alles aan de "kant", behalve nog enkele percelen bieten op de lichtere grond. Terwijl de populieren aan de dijken in de WESTHOEK met bladerloze hoofden schudden, vechten de blade ren aan ander soortige bomen en struiken hun laatste strijd. De strijd die al verloren is. Want door hun mooie kleur van goud tot bruin weten we dat moeder boom geen voeding meer aan haar kinderen geeft. Dus zijn ze gedoemd er af te vallen. De sterke wind, af en toe tot stormkracht aangewakkerd, helpt hierbij en spoe dig zullen ze naar beneden dwarrelen en tot rotting overgaan. Om daarna weer nieuwe kracht aan de aarde te geven en dat noemen we "natuur". Een natuur die z'n eigen gang gaat. Waar we als landbouw altijd reke ning mee zullen moeten blijven houden. Wat we niet kunnen en ook niet moeten in een komputer stop pen. Dit wil niet zeggen dat we de automatisering uit de weg moeten gaan. Nu alle gegevens van onze machines alle kostenberekeningen door komputers uitgebrakt worden, Vrijdag 15 november 1985 van leden tot lid van verdien- i ste van de ZLM, zulks wegens het 50-jarig lidmaatschap van de ZLM. 8. Rondvraag. 9. Korte inleiding door de heer B. Veerbeek, direkteur Ac countantsunie ZLM. met als onderwerp: "De Accoun tantsunie ZLM zeventig jaar jong". B. Veerbeek Lunchpauze van 12.30 tot 13.30 uur. 14.00 uur: AANVANG ALGE MEEN GEDEELTE. 10. Heropening van de vergade ring door de voorzitter. 11. Jaarrede van de voorzitter. 12. Inleiding door de heer C. Floris, voorzitter van de groep algemene experts van het Copa, met als onderwerp: Na 1 november is echter nauwelijks nog een financieel beter resultaat te venvachten. Wat we wel kunnen verwachten is structuurbederf. Dit wordt door een groenbemester weer in orde ge maakt. In samenwerking met de varkens drijfmest uit overschotge- bieden. Enkele personen uit ons ge west willen graag een gedeelte van het overschot naar hier transporte ren, eventueel opslaan; en uitrijden over onze akkers. Wat straks de ge dacht ik dat het een goede zaak was, dat de gelegenheid om iets over die komputer en al wat er aan vast zat, te leren, aangegrepen wordt. De tijd dat we ons over deze dingen druk kunnen maken is aangebroken. We zien en horen geen traktors meer 's avonds laat over de dijken gaan. Het werk wat nog moet gebeuren kan wel met daglicht. Al staan er nog bieten in de grond, we zien steeds meer grote hopen op stortplaatsen liggen. Vooral op de zwaardere gronden wordt geen risiko genomen. Uitrijen en omploegen, wintertarwe zaaien is een volgorde die dit najaar veel wordt toegepast. Het weer is er dan ook naar om zo te werken. De bieten lijken op dit ogenblik, fi nancieel gezien, de koptrekkers van de gewassen te worden. Ten eerste zijn ze goed in gewicht toegenomen en het suikergehalte is behoorlijk gestegen. Ik hoorde zelfs van iemand die toch al heel wat jaartjes boerde, "Toekomstig EG-landbouw- beleid". C. Floris 13. Gedachtenwisseling. 14. Sluiting. Tussen 12.30 uur en 13.30 uur wordt aan de bezoekers van het huishoudelijk gedeelte van de al gemene vergadering een lunch aangeboden. Rondom de vergadering zal er een presentatie zijn van de ver schillende diensten en instellin gen van de ZLM. Er wordt op gerekend dat de be zoekers na afloop van de verga dering nog even blijven napraten. A.J.G. Doeleman, voorzitter Mr. J. Oggel, algemeen sekretaris volgen zullen zijn als de wet bodem verontreiniging van kracht wordt zal weer een dicussiepunt worden voor onze wintervergaderingen. De inge zaaide tarwepercelen beginnen langzaam maar zeker, (maar voors langzaam) boven te komen. Door het te droog blijven liggen van het zaad was de kieming zeer slecht, dit moet men als negatief beschouwen t.o.v. het mooie herfstweer. De hopen bie ten die langs onze wegen op de ver lading liggen te wachten, de cam pagne duurt nog 5 weken zijn in ons gewest voorzien van een goed suikergehalte, zommigen zelfs zeer goed. Het gaat van 16% tot 17% naar 18%. Een uitschieter krijgt het zeld zame percentage van 19% suiker op geplakt. Momenteel is het fabrieksgehalte hoger dan de tarra. Kunnen wij dit heel de kampagne volhouden? Rond de verkiezing van Prins Carnaval wordt hard gewerkt aan het op win- tervoor ploegen. Alles kan men nog niet ploegen omdat nog enkele her- zaaide percelen doodgespoten moe ten worden. Wij denken dat voor 1986 het areaal flink uitgebreid zal worden. De vraag is tot hoever moe gen of zullen wij hiermee doorgaan, eer wij aan overproducten toe zijn. Want met een kg-opbrëngst van dat hij nog nooit zo hoog uit de bus was gekomen. Ondanks de dreigende geluiden uit Brussel. De sombere woorden van voorzitters is en wordt er veel tarwe gezaaid. Er wordt naar alternatieven gezocht, maar als we nu zien dat de knolselderij ook weer geen cent op brengt, valt het niet mee iets met een zekere financiële opbrengst op te zoeken. De akkerbouw is wel soepel op dit gebied. Heeft niet veel pro blemen met overstappen op meer dere of andere teelten. Als er echter geld bij moet, ben je zo uitgeboerd dus blijft het een voorzichtig uitpro beren. Een grote blok met spruiten siert ons West-Brabantse land, teken dat grove tuinbouw zich steeds meer een plaatsje gaat zoeken tussen aardappels, bieten, uien en graan. Bonen, witlof en erwten, het wil al lemaal wel groeien in ons gewest. Terwijl aan het teloorgaan van het vlas een eind is gekomen. We hopen dat het terugkomen van dit mooie gewas zich zal uitbreiden. Zo zijn we met resten van oogst '85 bezig en gaan ons al weer over het jaar '86 druk maken. Het najaar is traditioneel de tijd van de "Rondgang langs de Kringen". Bij deze rondgang is er een zeer nut tige uitwisseling van informatie. Vaak komen de zaken die in de af delingen leven echter niet voldoende aan de orde. In verband hiermee werd in 't verle den nu en dan een mini-rondgang gehouden, waarbij speciaal de gang van zaken bij de afdelingen werd besproken. Ook nu is er weer behoefte om te praten over het reilen en zeilen van de afdelingen. Daarbij gaat de be langstelling vooral uit naar het funktioneren van de ZLM afdelin gen als vereniging van boeren en Op dinsdag 19 november a.s. wordt op de bedrijven van J. Mommer- steeg, F. Zwijgers, C. Moonen, C. Pelders, M. de Vaan te 's Hertogen bosch en Gebr. van de Sterren, Maashoeveweg 10 te Vlijmen een demonstratie gehouden met werk tuigen voor het uithalen en voeren van kuilvoer. De demonstratie wordt gehouden van 10.15 tot 12.00 en van 12.45 tot ±860 - 1100 kg/ha gaat de Theu- nisbloem een "bloeiende" toekomst tegemoet. Sprekende over aardap pelen en uien kunnen we kort zijn: laag in prijs, matig van kwaliteit. De pootgoedprijzen zijn ook gezakt tot bij Stopaprijzen. Zeer lage prijzen voor de vaarzen voor de slacht, terwijl de roodvlees- producenten een lichtprijs herstel hebben, kwaliteiten stieren I.R.Y noteren 9 gulden. Dit is van het góede niets te veel daar de aankoop van het IRY kalf, geschikt voor de roodvleesproducenten, ook 800 gulden moet kosten, het beestje is dan amper 1 week oud. Ook hier gaan de (grote) kosten voor de baten. tuinders. Het-plan is om in enkele maanden tijd alle afdelingen te bezoeken in volgorde van de adressenlijst en wel zodanig dat enkele afdelingen per dag bezocht worden. Omdat het bezoek een informeel ka rakter zal hebben wordt voorgesteld bij de voorzitter of sekretaris aan huis te vergaderen. De overige be stuursleden van de afdelingen zijn uiteraard daarbij ook welkom. De sekretariaatsmedewerker Jan Scheele zal met de betrokken afde lingsbesturen tijdig kontakt opne men voor een nadere afspraak. Het ZLM bestuur hoopt op aller mede werking. 14.30 uur. Zowel voor, als na de middag wordt hetzelfde programma getoond. De demonstratie wordt, met toe stemming van de Federatie, Het Landbouwwerktuig, georganiseerd door het Konsulentschap voor de Rundveehouderij in Tilburg en het Konsulentschap in Algemene Dienst voor Bedrijfsuitrusting in de Vee houderij te Wageningen. Op de demonstratie zullen de vol gende werktuigen worden getoond: kuilvoersnijders (U-type), kuilvoer- blokverdelers, voermengwagens, voerdoseerwagens en enkele andere werktuigen. Indien de demonstratie door ongun stige weersomstandigheden moet worden uitgesteld of afgelast wordt dit op 19 november 's morgens om 5.45 uur en om 6.45 uur via de radio op Hilversum II bekend gemaakt. Inlichtingen over het al dan niet doorgaan van de demonstratie zijn verkrijgbaar bij het Konsulentschap voor de Rundveehouderij te Tilburg, tel. 013 - 678755 of bij de heer G. Wertenbroek, tel. 04127 - 289. De route zal vanaf de autosnelweg met borden worden aangegeven. In het vorige nummer werd geschreven over de "scheidende" lerares mevrouw M. Lepoeter. Dat moest zijn de "jubilerende" lerares. Me vrouw Lepoeter, die op de foto wordt gefeliciteerd door de heer J. Oggel, blijft gelukkig nog in funktie bij de LHNO school te Zierikzee. De regionale komputershow gehou den woensdag 6 november en don derdag 7 november j.l. in Motel Goes te Goes is met grote belangstelling bezocht. De opbrengst overtrof alle verwachtingen. Centraal stond auto matisering in de akkerbouw. Op de show waren vertegenwoor digd Cebeco-Zuidwest, van der Moere Komputers b.v. en Lijnbach Komputers b.v. Bij iedere "stand" kon men onder persoonlijke begeleiding kennis ne men van degeboden programma tuur (en apparatuur). Cebeco-Zuid- west demonstreerde op groot scherm haar Koöperatief Managementsys teem voor de akkerbouw, COMAK genaamd. Dit programma omvat de volgende funkties: planning, regis tratie, attendering, bouwplanbemes ting en rapportering. Het program ma van Lijnbach Komputers b.v. bestaat uit financiële administratie, bedrijfsekonomische administratie en een teeltbegrotingssysteem. De werking ervan werd verduidelijkt aan de hand van het gebruik. Van der Moere Komputers b.v. toonde op afzonderlijke komputers ieder pro gramma-onderdeel apart. Het pro gramma is opgebouwd uit 4 onder delen: 1. programma "Bouwplan", 2. fiskaal/bedrijfsekonomische admi nistratie, 3. teeltbegeleidingspro gramma's en 4. viditelaansluiting. Er is weinig verkocht tijdens de show, maar dat was ook niet het uitgangs punt. Wel heeft men zich uitgebreid kunnen oriënteren wat betreft de verschillende programma's.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7