Braks acht superheffing praktisch afgehandeld Fiskale regelingen gelden ook voor fruitteelt Maandelijks gesprek minister-landbouwschap Landbouwschap bepaalt korting kleine gasverbruikers voor 1985 op 5 cent Landbouwschap keurt koncept-statuten landelijke mestbank goed Kommissie Fruitteelt KNLC Ontwerp - Beheersplan "Groot en Klein Eiland" Minister Braks heeft woensdag 6 november jl. in zijn maandelijks gesprek met het Landbouwschap geen enkele verwachting willen wek ken over verdere tegemoetkomingen aan melkveehouders die sinds de superheffing in problemen zijn geraakt. Wel zal, zoals hij begin deze maand in de Tweede Kamer meedeelde, het bestaande beleid op enkele onderdelen worden versoepeld. Het gaat om de zg. liquiditeitsover- bruggingsregeling (LOF), om bijzondere opvolgingssituaties door in validiteit en om bedrijven die te maken hebben gehad met grondtrans- akties rond 1 april 1984. Met deze verruiming zullen circa 100 bedrij ven tegemoet worden gekomen. Het Landbouwschap heeft met de minister afgesproken om een deze zomer door de sociaal-economische vooriichtingsdiensten gemaakte lijst van probleemgevallen opnieuw te inventariseren. De bewindsman noemde het niet juist dat de 650 melkveehouders op deze lijst nog al tijd wachten op een bevredigende afhandeling van het eerste jaar su perheffing. Uit een steekproef is vol gens hem gebleken dat het meren deel wel degelijk via. de normale procedure is afgehandeld. Verder brengen veel veehouders hun finan ciële en andere problemen ten on rechte in verband met de superhef fing, zo zei hij. Al met al is het aantal probleemgevallen louter ten gevolge van de superheffing gering. Minister Braks zei, dat uit voorlopige cijfers van het Produktschap voor Zuivel over beschikbare en uitgege ven melkquota nog geen konklusies kunnen worden getrokken over de ruimte voor nieuw beleid in het lo pende melkprijsjaar. Zelf schat hij deze ruimte niet hoog in. Wel staat het vast dat uit het quotum voor di- rekte leveringen 50.000 ton melk mag worden overgeheveld naar het fabrieksquotum. Deze ruimte zal met name worden benut voor eer dergenoemde versoepeling. Het Landbouwschap heeft de be windsman op grond van een af spraak uit maart jl. gevraagd om de bijdrage-regeling voor kleine melk veehouders te herzien. Voorgesteld is de regeling behalve aan het aantal koeien ook te binden aan een be- Tijdens de donderdag 7 november gehouden vergadering van de Kom missie Fruitteelt van het KNLC kwam aan het licht dat veel fruittelers onvoldoende gebruik maken van fis- kale regelingen. De volgende onder werpen werden tijdens deze vergade ring behandeld. Vorstschade fruitteelt en boomkwe kerij Zoals viel te verwachten werd ruim schoots aandacht besteed aan de vorstschade van afgelopen winter in de fruitteelt en boomkwekerij. Opmerkelijk bij dit alles is dat het beeld van de vorstschade op dit mo ment toch weer anders is dan aan vankelijk werd gedacht. En gevreesd moet worden dat de gevolgen van deze vorstschade in zijn volle om vang pas over één a twee jaar zullen zijn vast te stellen. Ook bij de boomkwekerijsektor doen zich thans gevallen van vorstschade voor in jonge bomen. Maar ook bij de peren en oude appels is de situatie veel erger dan de eerste indrukken deden veronderstellen. Er vallen steeds meer slechte bomen waar te nemen, ook in de leeftijd van 7 tot 8 jaar oud. In het licht gezien van de onduide lijkheid die momenteel nog bestaat met betrekking tot de omvang van de schade zou de gedachte aan een kor- rektie per 1 juli 1986 van ingediende plannen zeker de moeite van over wegen waard zijn. Op dit moment is nog niet alles met zekerheid vast te stellen. En dat geldt niet alleen voor peren, maar zeer zeker ook voor ap pels. Wat de regeling voor herinplant be treft kan worden vastgesteld dat vele aanvraagformulieren zijn afgehaald en dat de eerste aanvragen om voor de regeling in aanmerking te komen thans binnenkomen. Helaas moet worden verwacht dat het merendeel van de honoreringen van de aanvragen zich zullen beper ken tot het verkrijgen van wat rente subsidie. Want om voor een uitke ring a fonds perdu in aanmerking te komen zal eerst een aanvraag door bank en Borgstellings Fonds moeten zijn afgewezen. Als daarbij wordt bedacht dat er bij eigendom bedrij ven nog wel eigen vermogen aanwe zig is, dan zal het duidelijk zijn dat zo'n situatie zich niet snel zal voor doen. Er zal in ieder geval wel de nodige aandacht moéten worden be steed aan voorlichting over deze aangelegenheid. Nogal wat moeite had de Kommissie Fruitteelt met de hoogte van de uit voeringskosten. Bedragen van 1.000,— voor zowel de nieuwe subsidieregeling als de herinplantre- geling, in kombinatie met een ga- rantieaanvraag van 900,— voor al leen een rentesubsidie of een rente subsidie en hektarebijdrage, worden voor deze situatie wel erg hoog geacht. Dit zijn toch andere gevallen dan wanneer het alleen om een he rinplant in het kader van verjonging van de opstanden gaat. Tenslotte zij nogmaals opgemerkt dat de regeling wordt uitgevoerd met mcb-gelden, dat wil zeggen: gelden die het bedrijfsleven toekomen. Hagelschade Hagelschade viel waar te nemen in de periode van 14 mei tot de tweede helft van augustus. Gevreesd moet worden dat de maximale omslag betaald zal moeten worden aan de verzekering. En indien de overheid zich aan deze zaak ook zou gaan onttrekken dan ontstaat er een wel zeer zorgelijke situatie. Nu is het zo dat voor dit risiko fiskale Het bestuur van het Landbouwschap stelde de kortingsregeling tevens vast voor 1986. De hoogte van die korting zal echter pas aan het eind van 1986 worden vastgesteld. Voor de kor tingsregeling in 1986 heeft de Gas unie een bedrag uitgetrokken van 1 miljoen. Voorde regeling van dit jaar heeft het Landbouwschap een drempel in het verbruik vastgesteld van 8.000 m3; alleen de tuinders die met hun gasverbruik tussen 8.000 en 30.000 m3 zitten, komen dus voor een bijdrage in aanmerking. Het gaat onder meer om boomkwekers, wit loftrekkers, champignontelers, bol- lentrekkers en uiteraard tuinders, die reserveringsmogelijkheden bestaan. Maar merkwaardig genoeg blijken lang niet alle fruittelers hiervan op de hoogte te zijn. Althans, velen maken van deze fiskale faciliteit geen ge bruik. Dat geldt trouwens voor meer fiskale aangelegenheden, zoals bijvoorbeeld het in aanmerking komen voor een WIR-premie. En er kunnen nog meer gevallen worden genoemd. Is dat dan toch een kwestie van een onjuiste informatie door de boek houder of moet aan de deskundig heid van een aantal partikuliere boekhouders worden getwijfeld? Dat laatste behoeft beslist niet indien de fruitteler zijn boekhouding laat ver zorgen door het boekhoudbureau van de standsorganisatie. Wie vragen heeft kan zich het beste wenden tot de sociaal-ekonomische voorlichter van zijn organisatie. Beleidsprogramma fruitteelt Ruim vijf jaar geleden heeft het Landbouwschap naar aanleiding van het rapport van de werkgroep "Ver betering konkurrentiepositie Neder landse Fruitteelt" een beleidspro- in een kleine kas op het bedrijf pro- dukten telen. Vorig jaar hebben ongeveer 1025 tuinders van de kortingsregeling ge bruik gemaakt. In totaal werd toen een bedrag uitgekeerd van bijna ƒ850.000,— Verwacht wordt dat over het jaar 1985 iets meer kleine gasverbruikers (ongeveer 1050) voor de korting in aanmerking zullen ko men. Vanaf 1 december a.s, zijn aanvraagformulieren verkrijgbaar bij de gewestelijke raden van het Landbouwschap. De aanvragen moeten zijn ingediend voor 31 au gustus 1986. drijfsomvang van 140 sbe's. In tegenstelling tot wat aanvankelijk het geval leek is dat volgens minister Braks juridisch nu vermoedelijk niet mogelijk, omdat de bijdrage-regeling in maart van dit jaar tot en met 1986 definitief is vastgelegd. Suikermarktordening Het Landbouwschap heeft minister Braks om een toelichting gevraagd op zijn uitspraak, dat een verlaging van de Europese suikerquota serieus moet worden overwogen. Volgens de bewindsman moet de uitspraak wor den gezien gegen de achtergrond van het Groenboek, de situatie op de suikermarkt en de (politieke) onmo gelijkheid om met de suikerquota binnen de EG te schuiven. Hij zei het niet eens te zijn met voorzitter Schouten van het Landbouwschap, die een verruiming van de suiker markt verwacht door de uitbreiding van de EG en het toenemenae in dustriële gebruik van suiker. Volgens minister Braks zijn deze lichtpuntjes marginaal. Over de suikermarktordening vallen op korte termijn geen besluiten te verwachten. Minister Braks voor spelde dat de diskussie hierover zal overlopen in de diskussies over het Groenboek en de prijsvoorstellen voor 1986/1987. Hij is bereid met het landbouwbedrijfsleven over de Ne derlandse standpuntbepaling nader te overleggen. gramma voor de sektor vastgesteld. In dat beleidsprogramma is aan dacht besteed aan kwaliteit, afzet, kostenontwikkeling, bedrijfs- en produktiestruktuur en aan het fyto sanitaire beleid. Op dit moment moet helaas worden vastgesteld dat de verjonging van de plantopstanden niet de ontwikkeling te zien heeft gegeven als wenselijk was. Inciden teel is hier en daar wel wat bereikt, maar landelijk is het toch niet op het gewenste niveau gekomen. En door de vorstschade van de afgelopen winter moet worden gevrèesd dat er een vertraging en stagnatie in deze ontwikkeling zal komen. Waar schijnlijk zal achteraf blijken dat be paalde beplantingen ten onrechte in stand zijn gehouden. Ook zullen her- De Provinciale Kommissie Beheer Landbouwgronden in de provincie Zeeland, maakt ingevolge artikel 14, eerste lid, van de Beschikking be heersovereenkomsten 1983 bekend, dat het ontwerp-beheersplan "Groot en Klein Eiland", alsmede de toe lichting op het ontwerp-beheersplan, voor ieder kosteloos ter inzage ligt van 11 november tot en met 10 de cember op de navolgende plaatsen: 1. het gemeentehuis te Hulst. Middellandse Zeebeleid Minister Braks gaf desgevraagd een toelichting op de uitgangspunten die zullen gelden bij het toelaten van produkten uit de landen rond de Middellandse Zee na de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG. Hij zei dat de oorspronkelijke pro dukten (wijn, olijven, tomaten, ci trus) alleen worden aangevuld met bloemen. Wel zullen met Israël af spraken worden gemaakt over het respekteren van een beperkte hoe veelheid tegen een bepaald prijspeil. Het referentieprijsstelsel blijft de eerste 4 jaar praktisch onaangetast. Daarna moet het door de beheersco- mité's opnieuw worden vastgesteld. Braks-herhaalde dat hij het in grote lijnen eens is met de opzet en de sta tuten van de landelijke mestbank, waarvoor het bestuur van het Land bouwschap eerder op de dag het licht op groen zette. Wel kunnen in de Meststoffenwet bepalingen komen die te zijner tijd - na behandeling in de Staten Generaal - op de mestbank van invloed zijn, zodat aanpassingen mogelijk moeten blijven. :Het Landbouwschap heeft er tot slot voor gepleit de toeslagen in de WIR in stand te houden, ook als onver hoopt de WIR-premie voor verlies gevende bedrijven zou worden ge schrapt. Voorzitter Schouten noem de dit laatste opnieuw een foute maatregel. inplantingen worden gedaan met geen best materiaal en er zullen noodgedwongen rassen worden in geplant waar men later spijt van krijgt. Presentatie Nederlands fruit Gekonstateerd werd dat de uitstal- tijd van fruit verantwoord moet zijn, dat wil zeggen: niet te lang. Nog te vaak komt het voor dat de uitstaltijd te lang is als gevolg waar van de konsument versleten fruit op zijn bord krijgt. Deze uitstaltijd van fruit zou bekort kunnen worden door het produkt een herkenning, mee te geven, bij voorbeeld dat het na een bepaalde datum niet meer in die klasse ver handeld zou mogen worden. Met superfruit is men daar reeds mee be zig. Met belangstelling worden verdere ontwikkelingen in deze richting af gewacht. B.J. van der Toom 2. het landbouwcentrum te Goes. Een ieder kan vóór 25 december zijn/haar mening over de inhoud van deze stukken kenbaar maken bij: Sekretariaat Provinciale Kommissie Beheer Landbouwgronden Westsingel 58 4461 DM Goes De bovengenoemde stukken, alsme de nadere informatie, kunt u ver krijgen bij: Direktie Beheer Landbouwgronden Westsingel 58 4461 DM Goes De ruim duizend tuinders die dit jaar met hun gasverbruik onder de grens van 30.000 m3 blijven, krijgen achteraf een tegemoetkoming van 5 cent/m3. Het bestuur van het Landbouwschap heeft hiertoe op woensdag 6 november jl. in Den Haag besloten. De kortingsregeling vloeit voort uit het kontrakt dat het Landbouwschap eerder afsloot met de Gasunie en de Vegin over de tuinbouwgasprijs. Voor uitvoering van de regeling voor kleine verbruikers heeft de Gasunie voor 1985 een bedrag van 800.000,— beschikbaar gesteld. Het bestuur van het Landbouwschap heeft de koncept-statuten voor de op te richten landelijke mestbank goed gekeurd. De drie standsorganisaties krijgen ieder twee vertegenwoordi gers in het bestuur, terwijl zowel de Voedingsbond FNV als de Industrie- en Voedingsbond CNV elk één be stuurszetel zullen krijgen. Het Land bouwschap zal aan minister Braks een voordracht doen voor de benoe ming van een voorzitter. Dit heeft het bestuur van het Landbouwschap be sloten tijdens haar openbare be stuursvergadering van woensdag 6 november in Den Haag. In dezelfde vergadering werd het bestuur gemachtigd om over te gaan tot de formele oprichting van een landelijke mestbank, waarna zo spoedig mogelijk met de invulling van het bestuur wordt begonnen. Voorzitter Schouten konstateerde dat de georganiseerde landbouw de mestproblematiek met voortvarend heid aanpakt. "Wij zijn bereid zelf verantwoordelijkheid te nemen om het mestoverschot aan te pakken", aldus Schouten die de hoop uitsprak dat het initiatief van het Landbouw schap een stimulans voor de over heid is om snel duidelijkheid te ver schaffen over de algemene maatregel van bestuur. Uitgezonderd het KNLC, dat zich in het mestbankbestuur liever verte genwoordigd zag door drie personen, waren alle organisaties in het Land bouwschap van mening dat een be- stuursvertegenwoordiging van twee personen namens iedere standsorga nisatie voldoende is. 4 Vrijdag 15 november 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 4