over geld en goed "Wie nimmer rekent, nimmer schrijft Het is geluk dat hij een koopman blijft. Van losse gegevens tot informatie Fruittelers met vorstschade opgelet! (Rektifikatie) Kursus Sociale Vaardigheidstraining voor ondernemers en ondernemersvrouwen vraagt de aandacht! Algemene vergadering KNLC op 18 november Indien er grond wordt verkocht gaat ieders belangstelling uit naar de prijs die er voor wordt betaald. Het is erg opvallend dat in de volksmond de hoogste prijzen tevens als gemiddel den worden gehanteerd. Indien er bijvoorbeeld ergens een prijs van 50.000 per ha is betaald, hoor je weken, soms maanden dat de grondprijs 50.000 per ha is. Wat ons verder opvalt is dat in de meeste gevallen niet gekeken wordt wat een ekonomisch verantwoorde prijs is voor het betreffende perceel, maar de prijs veelal gevoelsmatig wordt bepaald. In ieder geval zijn er verschillende faktoren die meespelen in het bepa len van de prijs, maar of daarbij al tijd in het oog gehouden wordt wat er op die grond te verdienen is betwijfel ik. Nu geef ik onmiddellijk toe dat een ekonomisch verantwoorde prijs voor ieder verschillend zal zijn, na melijk: dient het geld dat voor de grond moet worden betaald, worden ge leend. met welk percentage rente van zijn geld neemt iemand genoegen die de aankoop zelf kan financieren. welke bruto opbrengsten, saldo's worden er op het betreffende bedrijf door de ondernemer gehaald. Bruto opbrengst van het bedrijf toegerekende kosten kunstmest zaaizaad pootgoed bestrijdingsmiddelen loonwerk moeten er vanwege de aankoop van grond investeringen worden ge daan in arbeid, mechanisatie en/of gebouwen of kan dit met de be staande. dient op de aangekochte grond de loonwerker alle arbeid te verrich ten. hoeveel inflatie kalkuleert men in. Ook komen er situaties voor waarbij vervangende grond wordt gekocht in de plaats van grond die verkocht is voor niet agrarische doeleinden. Wellicht kunnen onderstaande bere keningen enig inzicht geven om voor uw bedrijf in uw omstandigheden een ekonomisch verantwoorde prijs te betalen. Voor de buitenstaander gaat het hier om een prijs die kan gelden indien reeds bestaande bedrijven er grond bij kopen en niet om de prijs die be taald kan worden bij overname van het gehele bedrijf. En als u nog wat wilt verdienen aan de aankoop van de grond? Dan zult u het bedrag per ha dat u wilt verdienen per ha moeten verka- pitaliseren en dit af moeten trekken voor de prijs die berekend is, bijv. f 400 per ha bij een rente van 8% ƒ5.000. A ƒ5.000 p/ha B ƒ4.500 p/ha ƒ500 ƒ450 ƒ550 ƒ300 ƒ500 ƒ400 ƒ500 ƒ300 1.800 1.700 saldo ƒ3.200 ƒ2.800 Extra niet toegerekende kosten gebouwen geen arbeid geen werktuigkosten geen onderhoud werktuigen 150 brandstof smeermiddelen 150 polderlasten 140 ruilverkavelingslasten 50 groenbemesting 60 Round Up 20 verzekering gewassen 30 Er resteert een winst zonder grondrente van 600 ƒ2.600 600 p/ha ƒ2.200 p/ha Wat kan betaald worden per ha zonder bijkomende kosten en betaling voor uw eigen arbeid bij een rente van 2.600 8% )x 100 32.500 7% 2.600 7% )x 100 ƒ37.140 4% (ƒ2.600 6%)x 100 ƒ65.000 rendement uit eigen vermogen 2.200 2.200 (ƒ2.200 x 100 ƒ27.500 7%)x 100 ƒ31.430 4%)x 100 ƒ55.000 Wat betaalt u aan bijkomende kosten bij een aankoop van 200.000 notariskosten bij overdracht kadastraal recht 2.100 overdrachtsbelasting 12.000 hypotheekkosten kadastraal recht afsluitkosten hypotheek bij bank xh% 1.900 1.000 in bepaalde gevallen is hiervan vrijstelling te verkrijgen 17.000 2.500 a 3.000 per ha Verleden week heb ik het gehad over het nut bepaalde gegevens van uw bedrijf regelmatig te noteren. Op deze wijze krijgt u in eerste aanleg een ongesorteerde massa waarmee nog weinig te beginnen valt. Na sorte ring en bewerking krijgt u echter een beter produkt namelijk: informa tie. Vrijdag 15 november 1985 Informatie is het resultaat van be werkte gegevens. En om deze infor matie is het juist begonnen. Daarmee kunt u uw voordeel doen in het vol gende jaar door waar nodig bij te sturen in uw werkwijzen. We leven nu eenmaal in een informatica-tijd- perk waar alles er op gericht is steeds sneller en betere informatie te ver krijgen. De automatiseringsbranche vaart er wel bij. Het lijkt er soms op dat de omschakeling van handver werking naar automatische verwer king niet snel genoeg kan gaan. Op merkingen als: "zorg dat je geen achterstand oploopt" worden dan al snel gemaakt. Zeker als u nog wat aarzelend tegen de nieuwe techniek aankijkt. Zeker is dat het bewerken van gege vens met behulp van een computer beter en sneller kan dan met de En moet ik nog rekening houden met de aflossing van het geleende bedrag? Als d$ aflossing niet betaald kan worden uit de opbrengst van het be drijf vóór de vergroting en het alleen ten koste kan van het verteerbaar inkomen dan moet u er mee rekenen. En als ik nu op mijn bedrijf een ge middelde opbrengst haal van 6.000 per ha? Dan is het het slimste dat u bij uw berekening daar van uit gaat. Sommigen zullen zich de vraag stel len na lezing van dit artikel: Is er bij al dat gereken nog wel grond te koop en dan ben ik van mening dat het ekonomisch gezien meestal niet verantwoord is. Desalniettemin enige adviezen: Kijk niet wat uw buurman betaalt. Bekijk wat u in uw situatie kunt be talen. De winst op de toegevoegde opper vlakte, de rente op de lening die u moet betalen of het rendement dat u van uw eigen geld wenst, geven u toch de beste aanwijzing wat u kunt beta len. Hou dat in ieder geval goed voor ogen! J. Markusse Deze kursus wordt voor het eerst in Zeeland georganiseerd. In andere provincies gebeurt dit reeds meerde re jaren en met sukses. Het gaat in eerste instantie om het verder ont wikkelen van het ondernemerschap. Om een bedrijf nu en in de toekomst te leiden is goed ondernemerschap gewenst. Waar gaat het om bij deze kursus Het beter nemen van beslissingen! Het beter beoordelen van infor matie die u krijgt Het slagvaardiger omgaan met moeilijke situaties Hoe motiveer ik mijzelf en ande ren? Hoe doet een ander het en waar om? Hoe krijg ik meer inzicht in mijn sterke en zwakke kanten? Het moet kunnen.... - dat u voor deze kursus tijd vrij maakt dat u er iets kunt leren waar u voor uzelf iets aan hebt dat u als ondernemer(svrouw) beter kunt funktioneren - dat u na het volgen van de kursus bewuster kunt handelen. Daarom! Geef u op bij de MAS te Goes 01100-27203 Jan Moggré 01100-37244 Jos Akkermans 01676-2621 of bij deZLM 01100-21010 Aantal deelnemers Er kunnen niet meer dan 16 deelne mers meedoen met een minimum leeftijd van 25 jaar. Kursusgeld Het kursusgeld bedraagt 500,— in- klusief overnachtingen, maaltijden e.d. Beslis nu. Geef u nu op! Programma, tijd en plaats worden u toegestuurd. Uit andere provincies hebben we zeer goede reakties gehoord. J. Markusse Wellicht kunt u voor rentesubsidie in aanmerking komen. Hoe werkt dat? Stel, uw bedrijf heeft een oppervlak te van 10 ha. De appelaanplant is niet ouder dan 12 jaar en de peren- aanplant is niet ouder dan 20 jaar. Er is 4 ha bevroren. Het plantschema ziet er als volgt uit: Dit betekent gedurende 5 jaar 4% van 87.665,— c 3.506,— per jaar x 5 jaar is 17.530,— totaal. U dient voor een aanvraag voor ren tesubsidie te betalen 900,— indien de aanvraag wordt goedgekeurd. U dient een banklening af te sluiten. Notariskosten kadastraal recht van 100.000,— bedragen 1.269,— Afsluitprovisie bedraagt meestal 1% 1.000,— Er resteert dus 17.530,- -ƒ3169.- (ƒ900- 1269,- 1000 - ƒ14.361,— De rentesubsidie is in komen dus belastbaar. De kosten van uitwerking rentesub sidie, de aanvraag-, notariskosten en afsluitkosten hypotheek zijn aftrek baar. j, Markusse inplant '85/'86 1.00 ha appels '86/'87 2.00 ha appels '87/'88 100 ha appels aantal bomen plantafstand 2805 3 (2xl.25)xl.75 2805 3 (2xl.25)xl.75 3272 3 (2xl.25)xI.50 aanlegkosten ƒ28.050,- ƒ56.110,- 32.720,- totale aanplantkosten 116.880,- franchisekosten 10% van ha is 1 ha gemiddelde inplantkosten ƒ29.215,— U kunt rentesubsidie krijgen over 87.665 - Op maandag 18 november a.s. zal weer de jaarlijkse algemene vergade ring van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité plaatsvinden. Na een huishoudelijke vergadering 's morgens, begint 's middags om twee uur het openbare gedeelte met de openingsrede van KNLC-voorzitter Varekamp. Het is de eerste maal dat hij de algemene vergadering leidt. Als gastspreker voor de KNLC-ver- gadering is uitgenodigd de staatsse cretaris van Financiën, mr. H.E. Koning. Hij zal ingaan op de belas- tingpolitiek voor boer en tuinder. Na zijn toespraak is er gelegenheid tot een korte diskussie over de inlei dingen. Alle boeren en tuinders en hun ge zinsleden, aangesloten bij de ZLM en de andere KNLC-organisaties, zijn van harte welkom bij deze ver gadering op maandag 18 november, 's middags om twee uur in het Con gresgebouw te Den Haag. hand. Dit ook al omdat slechts één maal het gegeven behoeft te worden ingevoerd dat dan op meerdere plaatsen kan worden gebruikt, mits een goed 3e geïntegreerd program ma wordt gebruikt. Vandaar dat deze nieuwe techniek ook in de landbouw is toe te juichen. Anderzijds moeten wij ook nog contstateren dat het aantal goede toepassingsprogram ma's nog beperkt is. Er zijn een klein aantal bedrijven die één of meerdere programma's hebben ontwikkeld en daar nu letterlijk mee de boer op gaan. Of deze programma's nu ook datgene geven wat de doorsnee boer aan informatie wil hebben is nog onvoldoende vastgesteld. Dat zal zich eerst in de praktijk van alle dag moeten bewijzen. De voortrekkers zullen ook hier weer een belangrijke rol te vervullen hebben. Er zal daarom in een geautomati seerd systeem meer van u gevraagd- den dan u voorheen misschien zelf noteerde. Het meerdere dat u moet noteren geeft echter wel betere in formatie terug. Er onstaat dan wel gelijk een andere vraag: wat doe u met deze meerdere informatie? De voorlichting zal zijn handen meer dan vol krijgen om u daarbij te hel pen. Waarbij het ook te hopen is dat de voorlichting voldoende objectivi teit betracht en niet te zeer gebaat is bij haar eigen advies. Zoals het in het verleden steeds heeft gegaan zal ook hier middels scholing het nodige verricht moeten worden. De jeugd zal onderwezen moeten worden in het leren omgaan met informatie. Daarbij zal dan de praktijk ook be palen welke informatie wel en niet nodig zal zijn. Dat is op dit moment nog onvoldoende duidelijk. Een ding is echter wel reeds zeker. U moet uw gegevens blijven verzame len. Of u deze dan handmatig vast legt of dit middels een geautomati seerd systeem wilt doen mag u zelf bepalen. De tijd die elk van beide methoden vraagt en de informatie die elk systeem geeft kan daarbij de doorslag geven. Of zou de kosten factor ook een rol spelen? Het lijkt mij van wel. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 3