VOO It ih: to Vit 0 UW 1 Kabouters Z.A.J.K. start kursus 'Veiligheid', voor jonge (a.s.) agrarische vrouwen Van Zijderoute tot Salang-Road onder redaktie van de Reaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Chezeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge Komen ze wel eens bij U thuis? Soms zou je wensen dat ze eens kwamen om wat overbodige zaken op te ruimen, maar als ze dan ongevraagd geweest lijken te zijn zijn we in 't geheel niet blij. Ze kwamen ergens onderweg in de zak met copy gedoken. Het was waarschijnlijk tussen Goes en de drukkerij, niemand weet het maar weg waren enkele stukken tekst. Zomaar verdwenen - foetsie! Daar zit je dan op een afstand lelijk mee te kijken want waar haal je zo snel iets anders. Gelukkig lagen er bij de redaktie nog een paar heerlijke recep ten en kunnen we ermee aan de gang. Maar de stukjes waren weg en ze bleven weg al eten we nog zo lekker. Gelukkig was het origineel er nog en krijgt u deze week wat verlaat toch nog het recept van de Chutney. 0 In het Rijksmuseum voor Volkenkunde "Justinus van Nassau" aan het Kasteelplein 55 te Breda, is vanaf 15 oktober tot 7 april een tentoon stelling te zien over bovengenoemd onderwerp. Te zien zijn onder meer Islamitische kunstuitingen uit voorbije eeuwen en een rekonstruktie van een gedeelte van een Noord-Afghaanse ba zaar. Tevens wordt uitgebreid aandacht gegeven aan de positie van de vrouwen, onder andere aan de hand van imposante sieraden, mooie kleding en schitterend borduurwerk. Verder veel foto's van het heden daagse Afghanistan die een beeld geven van het menselijk drama dat zich daar momenteel voltrekt. Mevrouw N.A. Mol-de Feyter uit Waarde stuurde ons het recept van de Chutney in de hoop dat die van de laatste tomaten-uit-eigen-tuin ge maakt zou kunnen worden. Ook van die tomaten die niet meer helemaal rijp worden nu het kouder wordt. Zelf doet ze het al jaren en iedereen vind het heerlijk. Chutney is een soort pikante jam, heerlijk bij veel vleesgerechten en vooral bij wild. Het is heel goed te bewaren en hoe langer bewaard hoe lekkerder het wordt. Zelfs tot volgend jaar bij het barbecuen. Het recept Chutney van groene tomaten 2Vi kg groene tomaten, 500 gr. uien 300 gr. appels 200 gr. rozijnen 200 gr. krenten 2 afgestr. eetl. zout 1 afgestr. eetl. paprikapoeder 1 afgestr. eetl. mosterdpoeder 1 volle theelepel pimentpoeder 1 afgestr. theel. cayennepeper 1 laurierblad 1 fles (3A liter) inmaakazijn 500 gram donkerbruine suiker De tomaten in plakken snijden, uien en appels fijnsnipperen. Alles in een kom doen, kruiden en zout erover strooien en een nacht laten staan. De volgende dag de azijn met de suiker koken tot de suiker is opgelost. De gewassen rozijnen en krenten toevoegen en het tomaten-kruiden mengsel. Alles zachtjes laten koken tot het mengsel dik is, 2 uur. Pas op voor aanbranden! In goed schoongemaakte jampotjes doen, vullen tot de rand. Deksel erop en etiketteren. We hopen dat hoewel wat laat in de tijd toch nog velen van dit recept zullen kunnen genieten. Het is soms zo jammer als de laatste vruchten uit de tuin niet voldoende rijpen maar op deze manier kunnen we ze nog prima verwerken. Uientaart Voor de taartbodem: 250 gr. bloem, 125 gr. boter, 1 ei, 1 eetl. olie, 1 mes puntje zout. De ingrediënten tot een luchtig be slag kneden en 30 minuten laten rusten. Voorzichtig uitrollen. Springvorm ermee beleggen. Voor de vulling: 6 uien, 3 eetl. olie, xh 1. zure room, 3 eieren, 1 eetl. sherry, 4 plakjes doorregen spek, wat noot muskaat, tijm, peper en zout. De in schijven gesneden uien op een laag vuur in de. olie glazig stoven. Dan aflaten druipen. Meng de zure room, de rauwe eieren en de sherry. Kruiden erbij. Afghanistan is een land met een rijke geschiedenis en vroege buitenlandse kontakten. Reeds in de tweede eeuw van onze jaartelling was er een uit wisseling van kostbare produkten tussen enerzijds het Keizerrijk China en anderzijds het Romeinse rijk. Deze ruilhandel verliep via een weg welke het gehele Aziatische Conti nent doorsneed en die de geschiede nis in zou gaan als de Zijderoute. Noord Afghanistan vormde een be langrijke schakel in deze handels verbinding, waarbij o.a. de steden Herat en Balkh als belangrijke over slagplaatsen fungeerden. Misschien een mooi uitstapje in de komende kerstvakantie, nu we zo op bereikbare afstand kennis kunnen nemen van een volk waar we veel van horen en die het zo erg moeilijk hebben nu. De vele beelden die onze huiskamers binnen komen geven één kant van het verhaal en hier kunnen we ons misschien een beeld geven van een volk en een kuituur in een ander werelddeel. Een volk wat onze ach ting en onze bescherming nodig heeft. Een land wat veel schitterende produkten voortbrengt maar waar ook veel oude verhalen, mythen en legenden leven die op zich al waar devol zijn om kennis van te nemen. De zijderoute werd gebruikt door de eerste handelsreizen in de oudheid en door deze reizen kwam ook veel oosterse wijsheid naar onze streken. Men zag en hoorde heel bijzondere dingen en probeerde dat weer te ge ven in het thuisland al was het ook erg moeilijk te beschrijven. Probeer een stukje Afghanistan te zien nu daar de kans voor is in Breda maar doe het niet zoals ik vaak doe. Als er een lange tijd voor staat (nu tot 7 april) dan stel ik het vaak uit en dan komt het er niet meer van. Deze keer echter niet, misschien zien we elkaar toevallig in Breda/Afghanistan. De openingstijden van het museum zijn: maandag t/m vrijdag 10.00 tot 17.00 uur zondag 13.00 tot 17.00 uur, zaterdags gesloten. Dinsdagavond 7 januari '86 zal de ZAJK-cursus veiligheid in de land bouw, voor het eerst van start gaan. De kursus is bedoeld voor jonge (a.s.) agrarische vrouwen van 18 tot 35 jaar. Zij kunnen aan de weke lijkse cursus 7 avonden deelnemen. DE ONDERWERPEN De volgende zaken komen aan de orde: 1. Kennismaking; de film 'Ik leer nog' (Arbeids Inspektie). Welke (on)veilige situaties zijn er op het bedrijf? Voor wie zijn die (on)veilig? Welke gevolgen heeft dit voor de agrarische vrouw? 2. Lichamelijke en geestelijke ge zondheid in de landbouw. Is er verschil in de gezondheid van man/vrouw werknemer/werkgever, diverse sektoren? Wat kan je doen, waar kan je op letten als er sprake is van een (on)gezonde situatie, bij voorbeeld 'stress'? Informatie: Stien Verweij, tuindersvrouw uit het Westland; recent onderzoek van het Landbouwschap over bedrijfsge zondheidsdiensten. 3. Machines, boerderijbouw en vei ligheid Wat zijn de voornaamste oorzaken van ongelukken? Verschilt dat in ge val van mannen, vrouwen, kinderen? Wat kan je doen, waarop kan je let ten als ie een situatie wel/niet veilig vindt op het bedrijf? Informatie: dhr. Remijn, consulent werktuigen en boerderijbouw; diaserie. 4. Veiligheid als consument; gezonde voeding. Wat verstaat een ieder hieronder? Wanneer is er volgens de overheid wel/geen sprake van verontreiniging in de voeding? Wat kan je doen in geval van verontreiniging van voe ding. Informatie: ir. Albertin v.d. Veen, voedingsdeskundige Konsu- menten Kontakt. 5. Veiligheid als producent: gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. Welke middelen worden tegenwoor dig zoal gebruikt? Welke keuze maakt je als agrarische vrouw, uit alle aangeboden middelen? Een voor beeld, enkele praktische tips. Infor matie: dhr. Verhage, consulent ge wasbeschermingsmiddelen. Vrijdag 15 november 1985 6-Hulp-mogelijkheden in geval van een ongeval Hoe en waar kan je hulp inschake len? Wie is aansprakelijk voor een hulpkracht? Wat is er geregeld en wat nog niet? Informatie: Anita Meijerink-Straatman, SEV-ster NCB; een agrarische vrouw, des kundig inzake de bedrijfsverzor- gingsdienst, medewerkster van een uitzendburo; medewerkster van de gezinshulp. 7 - Evaluatie van de kursus. Hoe ver der? Wat heb je van de kursus opgesto ken? Welke mogelijkheden zijn er, nog meer, voor agrarische vrouwen? Informatie: Mevr. Veldhorst, advi serend lid van de prov. commissie Veiligheid van het Landbouwschap; diaserie Kind en Boerderij. VERSCHILLEN ln het woordenboek vinden we on der de 'v' van 'veiligheid' 2 belang wekkende opmerkingen: 1 - het veilig zijn, d.w.z. vrij van ge vaar 2 - technische inrichting, voorwerp of toestel waarmee men de veiligheid tracht te verzekeren. Of je jé als persoon veilig voelt, veilig bent, zal altijd afhangen van jouw eigen beleving, en van de positie die je inneemt. Een voorbeeld. Uit on derzoek is gebleken dat werknemers in de landbouw minder last hadden van psychische klachten dan werk gevers. Een ander voorbeeld: Het zal bij velen niet onbekend zijn dat agrarische vrouwen haar echtgeno ten al gauw 'nonchalant' vinden in de veiligheid van hun bedrijfswerk. En dat omgekeerd al gauw van 'overbe- zorgdheid' wordt gesproken. Er is dus sprake van 'verschillen', Het zelfde kan gezegd worden van de (on)veiligheid van technische oplos singen in de landbouw. De één vindt bijvoorbeeld 'biologische plaagbe- strijding' een veilige methode, uit oogpunt van milieu en gezondheid van de mens. De ander zal chemische middelen een veiliger methode vin den, uit oogpunt van doeltreffend heid en daardoor zekerheid op de korte termijn. Ook hier is weer spra ke van 'verschillen'. Aan beide as- pekten, en aan de verschillende er varingen en opvattingen zal in de kursus ruimschoots aandacht wor den besteed. DE WERKWIJZE De kursus omvat een bonte afwisse ling aan informatie en meningsvor ming. Enerzijds wordt informatie aangedragen door mensen-van bui ten, naar de kursistes. Anderzijds dragen de kursisten haar eigen in formatie over aan elkaar, en aan de uitgenodigde personen. Immers, al doende doet iedereen, dagelijks, in formatie op. Daarvoor hoef je alles behalve een 'studiehoofd' te zijn. Het gaat erom dat iedereen zich een mening kan vormen. Hetzij op de avond zelf, hetzij door achteraf nog eens na te denken over de uitwisse ling die op de kursusavond heeft plaatsgevonden. Hiervoor kan iedereen haar eigen uitgangspunten gebruiken, bijvoorbeeld: - .vragen staat vrij, en fouten be staan niet. - het kursusnivo is niet te hoog en niet te laag: het sluit aan. - informatie-van-buiten en van- kursistenonderling staat ten dienste van de eigen menings vorming. - de kursus is niet té zwaar: de meeste jonge agrarische vrouwen hebben immers een drie-dubbel takenpakket (huishouding en kinderen, buitenshuis, bedrijf). - in een prettige sfeer kan je je sa men met andere vrouwen verdie pen in het onderwerp. - luisteren en praten, kijken en le zen, informatie van buiten en binnen de kursusgroep, grote en kleine groepen, worden levendig met elkaar afgewisseld. INFORMATIE? Als je tussen de 16 en 35 jaar bent, en: - getrouwd bent, samenwoont, gaat trouwen, verkering hebt met een boer, of - afkomstig bent uit een agrarisch gezin of -een agrarisch bedrijf voert of gaat voeren, of - geïnteresseerd bent in de land bouw, of -(g)een agrarische opleiding achter de rug hebt, of -je je voorbereidt op een toekomst in de agrarische sektor, of -je andere jonge agrarische vrou wen en mannen wilt ontmoeten of -.... dan kan je deelnemen aan deze kur sus (én vele andere aktiviteiten voor vrouwen binnen het ZAJK). De kos ten bedragen 15,— voor leden van een plattelandsjongerenorganisatie, en 35,— voor niet-leden (tenzij dit onoverkomelijke bezwaren geeft). Voor opgave, folders, en verdere in formatie: Karin van Herwaarden, kantoor: 01100-11130/thuis: 01100-31659 (maan-/dins-/woens- dag). Plaats: Regionaal, afhankelijk van de opgaves. Maximale groeps grootte: 15 personen. Iedere kursiste ontvangt vantevoren een kursusmap met daarin enkele interessante, korte achtergrondsartikelen, aansluitend op de kursusavonden. MENINGEN De kursus is opgestart naar aanlei ding van 30 interviews onder jonge vrouwen in Zuid-Beveland en op Schouwen-Duiveland. Zij zeiden hierover: 'Ik vind cursussen zinvol voor vrou wen op sociaal maatschappelijk ge bied m.b.t. de psychologische kant van het uitoefenen van het beroep in de landbouwsektor. Om de spannin gen waaronder een landbouwer kan staan, te leren begrijpen, en er op in te kunnen spelen'. 'Vanuit ervaring heb ik geleerd wat belangrijk is om te doen in een pa nieksituatie: waar je terecht kan, waarop je moet letten als je iemand in dienst neemt, hoe het bedrijf is georganiseerd. Je hebt er dan niets aan als je vagelijk weet hoe je trekker kan rijden'. 'Over ziekten van planten. Géén spuitkursus want ik zie dat gif niet zo zitten!' 'Ik zou meer willen weten over de inhoud en samenstelling van bestrij dingsmiddelen. Over gevolgen van foutief gebruik en wat je dan moet doen. Bijvoorbeeld een instituut voor veiligheid een fabriek gaan opzet ten'. 'Veilig speelgebied voor opgroeiende kinderen op en om het bedrijf vind ik belangrijk'. P.J.Z.-agenda 15 november afd. Bevelanden organi seren i.s.m. KPJ en CPJ de traditio nele "Slikrit". Dit maal gehouden te Wemeldinge. Inschrijven in bar "Schoudee" om 19.30 uur. Kosten 15,— per auto. 16 november afd. Fijnaart organiseert i.s.m. KPJ en de RAK de regionale ploegwedstrijd. Dit alles op het in dustrieterrein Noordland te Bergen op Zoom. Inlichtingen en opgaves bij Kees Hansen, tel. 01686-2590. 15 november afd. Fijnaart houdt in het sportcentrum Leysdream een bowlingavond. De kosten bedragen 5,— p.p. Vertrek is gezamelijk om 20.30 uur vanaf de Voorstraat. 22 november afd. Walcheren gaat schaatsen in Roosendaal op 22 no vember. Verzamelen om 18.45 uur op de bekende plaats "Hotel Wal cheren" in Koudekerke. Opgeven bij Petra, 01185-2613 of bij Jan-Kees 01184-2613. 7 december afd. Schouwen-Duiveland organiseert een dagje uit, 's middags eerst gaan schaatsen en 's avonds naar het theater waar het blijspel "Veel sukses, mevrouw" wordt op gevoerd. Hierin doen vele bekende akteurs en aktrices mee. Kosten inkl. bus zijn 40,- p.p. Opgeven vóór 10 november bij Carla, tel. 01114-1316. 4 januari afd. Oost en West Zeeuws- Vlaanderen organiseren weer de tra ditionele zeskamp. (Hopelijk wordt het een twaalfkamp!!!!). Plaats van handeling natuurlijk weer de prima verwarmde loods van de praktijk school te Schoondijke. Aanvang 13.15 uur. Bel snel je eigen afdeling om je op te geven. 31 januari afd. Oost Zeeuws Vlaan deren organiseert weer een gezins avond. Houdt deze datum dus vast vrij. Binnenkort meer inlichtingen hierover.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21