Milieutoeslag voor investeringen in mestopslag Districtsleider Agrarische Unie-Vulcaan J.P. KENNES& ZN VERKOOP BIJ INSCHRIJVING ko hofman meliskerke Mestopslag en afdekking Droge mest Mestinjekteurs Aanvragen milieutoeslag Met Lekkerlander als vroege aardappel altijd succes In de teelt een milieu-vrien delijk gewas. En bij de consument een feestmaal. H.H. LANDBOUWERS. Wij bieden u te koop aan: alle soorten droge mest o.a. kippemest, slachtkuikenmest of stro of vezel, koemest, konijnenmest, paardenmest enz. Druisdijk 11Alphen Telefoon 04248-1327 Een onbeschermde aftakas komt op de boerderij niet van pas... HET PERCEEL BOUWLAND Bouwkundig ontwerp- en tekenburo voor architektuur en konstruktie. Ook voor uw bedrijfsgebouwen. Vraag inlichtingen! 01186-2141 Sinds enkele jaren is het mogelijk om op bepaalde investeringen een milieutoeslag ter grootte van 15% te verkrijgen. Nu op veel bedrijven gedacht wordt aan uitbreiding van de mestopslagkapaciteit, is het goed te weten waarop deze premie precies van toepassing is. Het gaat daarbij om investeringen die het milieu ontzien of de verontreiniging van bo dem, lucht en water beperken. De drempel voor het indienen van een verzoek om subsidie is verlaagd van 10.000,- naar 5000,-. Investeringen die in aanmerking komen voor een premie zijn ondermeer: de afdekking van silo's en grondput- ten, wanden en vloeren van mestputten (boven- en ondergronds), het bandbatterij-systeem bij legpluimvee, folie en bewapening en vloeren in slachtkuikenstallen. Ook de mestopslag, de verwerking van de mest (komposteren) en mestinjektie worden genoemd in het rijtje van pre miewaardige investeringen. Men kan een milieutoeslag verkrij gen op vloeren en wanden van een mestput of silo, zowel boven- als on dergronds. Hier "spreekt de Beschik king Milieutoeslag over investerin gen in vloeistofdichte lagen beton, betumen of kunststof, voorzien van opstaande randen. Nadrukkelijk moet hier worden vermeld dat mix en steunwanden niet in aanmerking komen voor subsidie, omdat ze geen milieubeschermende funktie heb ben. Vloeren waarop langere tijd mest wordt opgeslagen behoren eveneens tot de premiewaardige investeringen. Het gaat hier om vloeren in slacht kuikenstallen, ouderdierenstallen, kalkoenstallen, etc. In de mestkal- verhouderij kan men de vloeren on der de box hier ook toe rekenen. De premie op vloeistofdicht mate riaal geldt naast opslag van mest ook voor de bewaring van silageproduk- ten, mits de perssappen opgevangen kunnen worden in een opslag, die deze sappen niet doorlaat. Bij deze kategorie kan men dus ook de kuil- voersilo's onderbrengen. De bodem van de silo mag dan geen perssappen doorlaten en de perssappen moeten ook hier in een vloeistofdichte voor ziening opgevangen worden. In gebieden met weinig draagkrach tige gronden en waar eerst geheid moet worden, alvorens een mestop slag of kuilvoeropslag gemaakt kan worden, geldt dat ook het heiwerk in aanmerking komt voor de milieu toeslag. Ook is dit het geval voor grondwerk, bronbemaling, werk vloer, folie en bewapening en even tueel het sloopwerk dat noodzakelij kerwijs moet plaatsvinden. De kos ten voor het maken van de bouwte kening en de bouwvergunning wor den naar rato gesubsidieerd. Ten slotte zijn ook afzuigpijpen in een mestput premiewaardig. Wat de afdekking of overspanning van een buitenopslag betreft komt al datgene in aanmerking wat zich bui ten de stal bevindt. Dit ongeacht het soort materiaal dat hiervoor gebruikt wordt. De milieutoeslag is hier van toepassing op investeringen, die de verontreiniging van de lucht met gasvormige stoffen (ammoniak) tegengaan. In dit verband worden ook biologische filters zoals lucht- wassers en kompostfilters genoemd. In de kategorie "droge mest" komen vooral pluimveestallen waar droge mest door middel van kompostering gemaakt wordt, in aanmerking voor de milieutoeslag. Hieronder vallen de deep-pitstallen, kanalenstallen en stallen waar men de mest droogt op bandbatterijen. Premiewaardig zijn bij de deep-pit en de kanalenstal de wanden en de vloeren, waarbinnen de mest is op geslagen. Tevens wordt de bijbeho rende uitrusting als bijvoorbeeld de ventilatoren met de bekabeling en bedieningsapparatuur hiertoe gere kend. Wanneer de mest gedroogd wordt op mestbanden zijn de lucht- geleidingskanalen eveneens premie waardig. De mest moet dan wel ge- komposteerd worden in een over kapte loods op het bedrijf. Heeft men bij het bandbatterij-systeem geen overkapte nadrogingsmogelijkheid op het bedrijf dan moet men kunnen aantonen dat de mest elders gekom- posteerd wordt. De banden waarmee de mest getransporteerd wordt, ko men niet in aanmerking voor de mi lieutoeslag. Bij de mestinjekteurs is een onder verdeling te maken naar een losse unit. een opgebouwde unit en een zelfrijdende injekteur. Voor een mi lieutoeslag komt in het eerste geval alleen de injekteur in aanmerking met de eventuele aansluitkosten. Bij een opgebouwde unit wordt naast de injekteur ook de tank als premie waardig beschouwd. Wanneer de mest geïnjekteerd wordt met een in tegraal geheel (zelfrijdend) wordt over de hele machine premie ver strekt, mits de vermogensbron niet afkoppelbaar is. Voor het aanvragen van de milieu toeslag moet gebruik worden ge maakt van het formulier dat bij de Dienst Investeringsrekening (DIR) in Zwolle verkrijgbaar is. Bij de aanvraag dient een duidelijke met de werkelijkheid (afmetingen en materialen) overeenkomende teke ning ingeleverd te worden alsmede een accountantsverklaring. Het aan vraagformulier moet binnen zes maanden na het in gebruik nemen van de installatie of mestopslag in gediend worden bij de DIR. Postbus 10073, 8000 G B Zwolle (038) 281911. Vroeg rooibaar, lang houdbaar, hoge opbrengsten. Sterk tegen alle ziekten en knot gebreken (zelfs mis vormde knollen zijn onbekend). Een Lekkerlander- veld hoeft u niet te sproeien tegen phytophthora-rot (de z.g.n. aardappelziekte). Groeit op alle grondsoorten, op natte en droge percelen, snel en gezond. Want ze zijn werkelijk overheerlijk van snaak (de Lekkerlander erfde die smaak van het 'Botergeeltje). Schilt gemakkelijk zonder pitten. Bloemiq en toch vast in de kook, bakt prachtig geeL Is ook erg geliefd bij volkstuinders om z'n probleemloze teelt zonder bestrijdingsmiddelen en z'n geringe eisen aan de grond soort, ontwatering etc Ligt op veiling en aan de deur steeds in de hoogste prijsklasse Pootgoed, in iedere maat is nü beschikbaar bij uw pootgoedleverancier. ^Mrdappeler^l^raktatie^^ Vrijdag 15 november 1985 LOON- EN GRONDWERKBEDRIJF MEST- EN FOURAGEHANDEL Notaris Ghijzels te Heinkenszand, gemeente Bor- sele, zal ten verzoeke van zijn opdrachtgever bij inschrijving verkopen: geschikt voor fruitteelt, gelegen in de Noordpolder te Ellewoutsdijk. gemeente Borsele, kad. gemeente Borsele, sectie N, nummer 3, groot 5.75.60 ha. Vrij van huur of pacht te aanvaarden bij betaling koopsom: lasten, te weten waterschapslasten 616,11 en herverkavelingsrente 257.20. komen voor koper van 1 jan. 1986 af. Betaling koopsom en kosten (veilingtarief) uiter lijk 24 december 1985. Voorwaarden: A. prijs, waarbij volle last wordt gegeven, is bij voornoemde notaris gedeponeerd: B. ondertekende inschrijvingsbiljetten dienen ui terlijk donderdag 28 november 1985 des na middags om 2 uur ten kantore van voor noemde notaris te zijn ingeleverd, alwaar deze dan worden geopend: hierbij kunnen inschrij vers aanwezig zijn: C. indien bij inschrijving de prijs van de volle last niet wordt gehaald, hebben van de aanwezige inschrijvers de drie die het hoogst hebben inge schreven, het recht direct deel te nemen aan een tussen dezen te houden opbieding; D. de voorwaarden dezer verkoping liggen ter in zage ten kantore van alle Zuidbevelandse nota rissen. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemde notaris (tel.: 01106-1297). p Wij zijn een particuliere handelsonderneming met over het hele land verspreide verkoop- en afleverings- punten. Wij hebben een belangrijke functie als leverancier van meststoffen, gewasbeschermings middelen, graszaden, pootgoed, veevoeders, en in- en verkoop van granen, zaden en peulvruchten. Wegens pensionering zal binnenkort voor de provincie Zeeland een vacature ontstaan voor een Het district Zeeland is onderverdeeld in 5 rayons. In deze rayons worden de directe verbruikers bezocht door onze vertegenwoordigers, terwijl de districts leider tot taak heeft het bezoeken van handelaren en het begeleiden van deze vertegenwoordigers. Onze gedachten gaan uit naar iemand tot 40 jaar, die, - voldoende kennis heeft van bovengenoemde produktgroepen - bij voorkeur ervaring heeft opgedaan in de handel van deze produkten, hetzij in loondienst, hetzij als zelfstandige. - beschikt over goede contactuele eigenschappen en leiding kan geven aan het verkoopteam. - woonachtig is, resp. bereid is, te gaan wonen in Middelburg of omgeving. Schriftelijke sollicitaties kunt u binnen 14 dagen na verschijning van dit blad richten aan: Agrarische Unie-Vulcaan B.V. Verkoopkantoor Zuid-Nederland t.a.v. directie Postbus 4 5460 AA Veghel y-f. 'fW 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 17