Voor mij telt dat jonge ondernemer na overname z'n boterham kan verdienen Notaris J. in 't Hol Notaris speelt belangrijke rol Jonge ondernemer, trouw op huwelijksvoorwaarden Voor mij telt dat een jonge ondernemer, na de bedrijfsovername, de mogelijkheid moet hebben zo'n boterham te verdienen. Daar dienen niet alleen de fiskus, maar ook ouders en mogelijke broers en zusters van degene die het bedrijf voortzet, rekening mee te houden. Dit is kort samengevat volgens notaris J in 't Hol uit het Zuidhol landse Waddinxveen, een heel belangrijke maatstaf bij het afwegen van soms tegengestelde belangen bij bedrijfsovername in familieverband. Wij hebben de notaris gevraagd hoe hij denkt over de positie van de bedrijfsopvolger ten opzichte van broers en zusters; hoe hoog of hoe laag de overname-prijs dient te zijn en de meerwaardeclausule. Wij hebben hem ook gevraagd welke voorzieningen getroffen moeten wor den om aan de fiskus niet meer te betalen dan hem wettelijk toekomt. "Bij bedrijfsoverdracht aan één van de kinderen worstelen veel ouderpa ren met het probleem om ieder kind te kunnen.geven waar het recht op heeft. Het is zonder meer waar, dat bij verkoop van het bedrijf aan der den er meestal meer geld te verdelen is, dan wanneer één van de kinderen het bedrijf overneemt. Toch kun je stellen dat andere kinderen geen on recht wordt aangedaan, wanneer zoon of dochter die het bedrijf over neemt, minder betaalt dan het be drag dat een vreemde ervoor over heeft. Denk maar eens wat het niet kost wanneer een van de kinderen een universitaire studie volgt. Dat is een flinke aanslag op het ouderlijk vermogen. Maar niemand die daar een probleem van maakt", aldus no taris In 't Hol. De wet ziet dit ook als normaal. In de wet staat dat alle kosten voor de opleiding, die ouders voor een kind hebben moeten maken, niet als een schenking zijn aan te merken. Het .is een investering in de opvoeding. "Datzelfde argument gebruik ik ook wanneer het gaat om bedrijfsover dracht in familieverband tegen een lagere prijs dan de zogenaamde vrije waarde, dus bij verkoop aan der den", zegt In 't Hol. "Waar het mij om gaat is dat de jonge boer of boe rin met de rente en aflossing die hij moet betalen een normaal bestaan kan opbouwen. Het bedrijf is de bron van bestaan". Als andere kinderen hebben meegewerkt Volgens notaris In 't Hol moet wel rekening gehouden worden met een situatie waarbij in het verleden de andere kinderen op het ouder-lijk bedrijf hebben meegeholpen, zonder dat zij daarvoor een redelijke belo ning hebben ontvangen. "In die si- tuatie zou je deze kinderen na het overlijden van de langst levende ou der een bedrag vooruit kunnen ge ven. Je kunt je eveneens een situatie indenken dat naast de bedrijfsop volger, er een kind is dat gestudeerd en dat twee andere kinderen lang op het bedrijf hebben meegeholpen. Dan kun je ook degene die gestu deerd heeft een geringer bedrag doen toekomen. Maar het is heel moeilijk dit nauwkeurig te bereke nen. Het gaat ook meer om het prin cipe", zegt In 't Hol. Als voorbeeld noemt hij dat er tussen vier kinderen honderdduizend gul den is te verdelen. Alle vier hebben zij vroeger meegewerkt op het ou derlijk bedrijf, dat nu door één van hen wordt overgenomen. Drie kin deren kunnen dan ieder tienduizend gulden vooruit ontvangen, waarna zij met z'n vieren de overgebleven zeventigduizend gulden verdelen. "Daarmee hebben die drie kinderen de erkenning dat hun inspanning toch een waardering heeft genoten, waar ook een bedrag tegenover staat", aldus notaris In 't Hol. Lonende eksploitatie Hoe bereik je nu dat bij overname de prijs voor het bedrijf niet op de vrije marktwaarde terecht komt? Notaris In 't Hol: Wanneer er vol doende tijd is om een bedrijfsover name voor te bereiden, adviseer ik vader en zoon (of dochter) een maatschap aan te gaan als een soort tussenfase. Dan krijgt de maatschap de pachtrechten van de eigenaar (vader) met de bedoeling dat later de verpachte waarde van het bedrijf de grondslag is voor de berekening van de overnameprijs. Wanneer er geen verpachting had plaatsgevonden was een overname door de zoon van het land van de vader in feite, door hoge prijs voor onverpacht land, onmogelijk. De overheid erkende ook dat de voor waarden geschapen moesten worden voor een mogelijke overdracht van ouder op kind en wel dusdanig "dat van een lonende eksploitatie nog sprake kan zijn". Dit blijkt uit een ministeriële resolutie van 1965. De fiskus dient daar rekening mee te houden. In het verleden zijn er grote problemen geweest bij bedrijfsover name, omdat bij afwezigheid van een pachtkontrakt de fiskus geen gënoe- gen nam met een lagere overname prijs dan de vrije waarde. Voor een "lonende eksploitatie" bleek de vrije waarde veel te hoog te zijn. Met de norm van de resolutie van de "agra rische waarde" was iedereen redelijk tevreden. Maar op het ogenblik zie je dat de agrarische inkomens onder grote druk staan. Wil men nu toch het kri- terium van lonende eksploitatie of wel "agrarische waarde" overeind houden, dan zal men moeten toela ten dat in de huidige tijd deze waarde bij bedrijfsovername lager kan zijn dan de verpachte waarde. Zo zie je dat de resolutie uit 1965 na twintig jaar urgent is geworden. Aldus In 't Hol, die eraan toevoegt dat hij bereid is in een voorkomend geval tot aan het hoogste ressort te verdedigen dat de verpachte waarde te hoog kan zijn om voor een bedrijfsopvolger een lonende eksploitatie mogelijk te ma ken. "Als het parlement zich binnenkort buigt over de bedrijfsopvolging in land- en tuinbouw, hoop ik dat men aan dit gegeven blijft vasthouden en dat men het uitgangspunt van de lo nende eksploitatie blijft onderschrij ven", zegt notaris In 't Hol. De reali teit dwingt ons er toe de agrarische waarde lager te stellen dan de ver pachte waarde op het ogenblik. Daar wil ik voor pleiten, want het is wel de strekking van de overdracht van land en tuinbouwbedrijven in familiever band. Een moeilijkheid zou kunnen zijn om vast te stellen wat een lonende eks ploitatie is. De notaris: "Je moet na tuurlijk van objektieve normen uit gaan en dan deskundig advies inwin nen van de voorlichters van stands organisaties, accountants, boek- houdburos, taxateurs e.d. Deze men sen kunnen best becijferen wat de agrarische waarde van een bepaald bedrijf op een gegeven moment is". Meerwaardeclausule Wanneer het bedrijf voor een heel redelijke prijs door de ouders aan één van de kinderen is overgedragen, is het terecht dat de andere kinderen willen voorkomen dat de jonge on dernemer kort daarna besluit het bedrijf te verkopen tegen de vrije marktwaarde, de winst in zijn zak steekt, en dat hij vervolgens gaat vis sen. Een maatregel daartegen is de "meerwaardeclausule". Notaris In 't Hol: "De meerwaarde clausule bij overdracht van een be drijf houdt in dat het batig verschil tussen de overnameprijs en de latere verkoopprijs alsnog met broers en zusters wordt verrekend. Dat klinkt heel redelijk en billijk, maar er zitten wel enkele haken en ogen aan vast, waardoor de meerwaardeclausule onredelijke gevolgen kan hebben". Derhalve zal de meerwaardeclausule in een aantal gevallen afgezwakt moeten worden. Als voorbeelden noemt de notaris: Broers en zusters hoeven, niet te profiteren van het overlijden van een jonge ondernemer die vrouw en kin deren achterlaat. De weduwe en haar kinderen on dervinden al genoeg nadeel, ook fi nancieel. Daarom moet de meer waardeclausule bij overlijden eindi gen. Een uitzondering zal gemaakt moeten worden als een tweede broer of zuster het bedrijf vervolgens wil overnemen. De geldigheidsduur zal beperkt moeten zijn. Je moet je eens even verjaardagsfeesten indenken waar de familie quasi grappig tegen de be drijfsopvolger zegt: "Ben je nog niet aanhet verkopen? We willen nu weieens een paar centen van je zien!" Dat moet natuurlijk niet. De onder nemer moet op een gegeven moment vrij man zijn. Afhankelijk van o.a. de leeftijd van de ondernemer is tien jaar, hooguit vijftien jaar wel de maksimum geldigheidsduur. Ook is het niet onredelijk te bepalen dat ieder jaar een tiende, of vijftiende deel wordt afgebouwd. In dat geval ziet de ondernemer van jaar tot jaar zijn aandeel in de mogelijke meer waarde toenemen. De meerwaardeclausule mag niet gelden bij gedwongen verkoop, dus onteigening. Meestal heeft de on dernemer de opbrengst hard nodig om elders een nieuwe start te maken. Ook in geval van ziekte, van blij vende invaliditeit, moet de meer waardeclausule worden afgezwakt. Wanneer de ondernemer op dokters advies moet stoppen en het bedrijf daarom verkoopt dan dient er geen verrekening meer met de familie plaats te vinden. Op weg naar bedrijfsovername krijgen de jonge ondernemer en zijn familie zeker te maken met een notaris. De wet stelt namelijk voor bepaalde rechtshandelingen en overeenkomsten een notariële akte verplicht. Dat is onder an dere het geval bij het overdragen van onroerend goed, zoals ge bouwen en grond. De Koninklijke Notariële Broe derschap wijst er in een voorlich tingsbrochure op dat de notaris zijn taak nimmer beperkt tot uit sluitend het opmaken van een akte. "Meestal leidt hij ook de besprekingen, die aan de akte vóóraf gaan. Tijdens die bespre kingen zal hij de belangen van alle betrokkenen afwegen en -zoekend naar een evenwicht- optreden als adviseur van beide of alle partijen. Een notaris is immers een jurist. Juist de funktie van juridisch adviseur oefent hij het meest veelvuldig uit". Aldus een citaat uit deze brochure. A dvies van notaris: In het algemeen is het in de agra rische wereld nog geen gebruik dat de aanstaande echtgenoten vóór hun gang naar het stadhuis huwelijksvoorwaarden maken, zo heeft notaris In 't Hol ervaren. Zijn advies is om dit juist wel te doen. Zo kan voorkomen worden dat zakelijke schulden van de ondernemer verhaald worden op bezittingen van de echtgenote. Maar ook in geval van echtschei ding kunnen huwelijksvoorwaar den voorkomen dat tegelijk met het huwelijk ook het bedrijf ka pot gaat. "De ondernemer moet zijn inkomen halen uit het geïn vesteerde vermogen. Dan moetje ook zorgen dat het vermogen bij de ondernemer blijft. Echtschei- den zonder huwelijksvoorwaar den betekent voor een onderne mer dat de helft van het bedrijf dan mede-eigendom is van zijn ex-echtgenote. Een onjuist situa tie, zeker wanneer de vrouw geen enkele inbreng in het bedrijf heeft gehad", aldus de notaris. Notaris J. in 't Hol "Een van de moeilijkste problemen doet zich voor als de ondernemer het bedrijf wil verbeteren, bijvoorbeeld door een grondtransaktie. Hij ver koopt een paar hektare losliggend land en koopt grond aansluitend aan zijn bedrijf. De meerwaardeclausule moet de mogelijkheid bieden deze kans te benutten. Maar tegelijk moet ook misbruik .worden voorkomen door dit soort transakties", aldus In 't Hol. Hij voegt eraan toe dat investeringen in gebouwen, machines e.d., door de overnemende ondernemer zelf be kostigd, ook buiten de meerwaarde clausule moeten blijven; daarom de ondernemer altijd de rekeningen be waren om te voorkomen dat hij bij mogelijke verkoop vanwege de meerwaardeclausule later nóg eens een keer zou moeten betalen. Als nieuw probleem in de toepassing van de meerwaardeclausule ziet hij de koppeling van het melkkwotum aan de grond. Het gaat om de situatie dat een boer de melkproduktie wil beëin digen: Hij verkoopt een paar hektare land, verhoogd met de waarde van melkleveringsrechten om vervolgens naar een andere produktietak om te schakelen. Is er sprake van een meerwaarde clausule dan zouden broers en zusters derhalve recht kunnen doen gelden op een deel van de opbrengst uit de kwotumverkoop. "Voor mij is dit een argument te meer om met enige re serve de meerwaardeclausule toe te passen", zegt notaris In 't Hol. Samenspel nodig De overdracht van een bedrijf aan de volgende generatie hoeft niet per sé via het aangaan van een maatschap tussen ouder en kind. "Een klassieke overdracht is een regeling via een testament. Bij testament kun je een kind bepaalde rechten geven als je bij leven redenen hebt gehad om dat niet te doen. Een nadeel is dat bij het verdelen van de legitieme porties meteen weer het vaststellen van de waarde van het bedrijf een rol gaat spelen. Dat is zeker het geval als er maar een klein vermogen te verdelen valt, terwijl er wel een flink bezit aan grond is waarop echter een hoge hy potheek rust. In die situatie beïn vloedt een verschil in hektareprijs onmiddellijk de grootte van de nala tenschap. Er van uitgaande dat de bedrijfsopvolger in staat moet zijn het bedrijf lonend te eksploiteren, is een goed samenspel nodig tussen ter zake kundige accountants van agra rische boekhoudsburo's, sociaal- ekonomische voorlichters en het no tariaat", zo vindt notaris In 't Hol. In dat goede samenspel zal ook be keken moeten worden of misschien andere wegen van overdracht be wandeld moeten worden zoals het opstellen van een voorlopige koop akte, waarbij pas bij de dood van de langstlevende ouder het bedrijf overgaat naar de opvolger. "Ik wil nog een ander voorbeeld noemen om aan te geven dat de maatschapsvorm niet altijd geschikt is voor bedrijfsoverdracht. Dat is wanneer onteigening dreigt. Dan moet namelijk de onteigeningsscha- de bepaald worden. In zo'n situatie heb je als ondernemer echt advies nodig van een sociaal-ekonomisch voorlichter die in samenspel met de notaris naar de beste oplossing zoekt", aldus In 't Hol. Een recht streekse overdracht van ouders aan kind, zeker wanneer er meerdere kinderen zijn en vader de middelba re leeftijd heeft, wil hij niet aanra den. "Wel pleit ik er voor dat de toekom stige bedrijfsopvolger al in een vroeg stadium in staat moet zijn om een eigen kapitaal te vormen. Dat kan door het niet-opnemen van een be paald winstaandeel, wat hij dus in het bedrijf laat zitten. Op de balans kan hij zo een kapitaal kweken dat hij later hard nodig zal hebben". Landbouwvrijstelling Pratend over de fiskale gevolgen van bepaalde vormen van overdracht, benadrukt de notaris In 't Hol nog maals het noodzakelijke samenspel ;tussen deskundigen op verschillende terreinen. In dat verband pleit hij ook voor het onverminderd handha ven van de landbouwvrijstelling, zo wel voor. de overdrachtsbelasting als voor de inkomstenbelasting. "Laten onze volksvertegenwoordi gers er alsjeblieft voor zorgen dat dit niet uit onze handen glipt met de al gemene bezuinigingen. Er is sprake van een verworven recht voor de agrarische stand. De mogelijkheid van een geleidelijke bedrijfsopvol ging is de voedingsbodem - letterlijk en figuurlijk - voor de kontinuïteit in land- en tuinbouw". Aldus notaris In 't Hol. Bartele A. Bokma 12 Vrijdag 15 november 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 12