Vader en zoon Oosting: Bedrijfsovername via maatschap Yp Westerhof via loondienst op weg naar zelfstandig ondernemer Beloning en verzekering In het uiterste noorden van de provincie Groningen, bijna onder de rook van de Eemshaven, boert Piet Oosting (67 jaar) met zijn zoon Doeke (26) in maatschapsverband op een akkerbouwbedrijf van rond 50 ha niet al te zware zeeklei. Het bouwplan van dit bedrijf, dat is gelegen aan de Schapeweg in Uithuizermeeden zag er globaal dit jaar als volgt uit: 14 ha pootaardappelen, T/i ha suikerbieten, 19 ha tarwe, 3,5 ha koolzaad en 2 ha erwten. De Oostings werken vanaf mei 1982 in maatschapsverband. Daarvoor was de zoon Doeke ruim 3 jaar bij zijn vader in loondienst. Behalve Doeke is er nog een dochter van 23 jaar, die haar emplooi buiten de landbouw zoekt. Waarom maatschap? Zowel vader en zoon zien de maat schap als een goede manier voor de opvolger om "in het bedrijf te groei en". Daarbij kan de jongere maat niet alleen nog een aantal jaren pro fiteren van de kennis en ervaring van de oudere maat, die bijvoorbeeld vaak de grond door en door kent, maar krijgt de oudere maat ook de gelegenheid zijn werk langzaam af te bouwen. Alhoewel de zoon ook in de loon dienstverhouding verder had kunnen sparen om het bedrijf over te nemen, heeft men bij de familie Oosting daar toch niet voor gekozen. Vader Oosting daarover: "Zo'n loondienstverhouding brengt nogal wat administratieve rompslomp met zich mee, terwijl de premiedruk nog al fors is. Weliswaar staat daartegen over, dat men dan ook volledig verzekerd is, maar een aantal zaken kun je ook zelf wel verzekeren. Nu is de zoon veel meer een echte partner, die er financieel bij betrokken is en die er ook op dat punt geheel in kan groeien". Zoon Doeke: "Het is daarbij echt niet zo, dat ik toen ik nog in loon dienst werkte anders tegenover het bedrijf stond. Als er vroeger wat mis ging met een gewas, raakte mij dat niet direkt financieel, maar had ik er toch zeker ook wel last van. Je wilt ook als aspirant-boer toch graag, dat het zo goed mogelijk gaat met het bedrijf. De maatschap heeft in mijn ogen als groot voordeel, dat je het bedrijf geleidelijk kunt over nemen en flexibel kunt inspelen op gunstige jaren. Overname in een keer van het gehele bedrijf, dat in ons ge val op 2,5 ha na geheel bij vader in eigendom is, is overigens financieel ook niet op te brengen. Op deze ma nier is het mogelijk je afhankelijk van de situatie geleidelijk steeds ver der "in te kopen", alhoewel dat na tuurlijk bij de overname van grond en gebouwen wel een moeilijke zaak blijft. Misschien dat hier te zijner tijd geheel of gedeeltelijk pacht een op lossing kan bieden". "In dat geval zal één en ander ook met onze dochter overlegd moeten worden, omdat zo'n definitieve over dracht veel meer het hele gezin raakt", aldus vader, die vindt dat in zo'n situatie ook ingekalkuleerd mag worden dat er bij kinderen die niet op het bedrijf blijven, ook het nodige is geïnvesteerd in opleiding en toe komst. Uitgangspunt moet echter volgéns hem wel blijven, dat beide kinderen daarbij een zo redelijk mogelijke be handeling krijgen. Landbouwkundige opleiding Zoon Doeke Oosting zegt van kinds af altijd al boer te hebben willen worden. "Bij mijn vakkenpakket op de MAVO heb ik daar al rekening mee gehouden, door een zodanig pakket te kiezen, dat ik daarop op de Middelbare Landbouwschool verder kon bouwen! Na de opleiding aan de Jan Heidemaschool van de Gronin ger Maatschappij van Landbouw, kwam Doeke eerst op het bedrijf in loondienst. Het zelfstandig onderne mer zijn en het zelf tijd kunnen in delen trok hem in het boerenberoep het meest aan. In 1982 werd in over leg met de S.E.V. van de Groninger Mij. vervolgens de maatschap opge richt. Vader bracht daarbij het ge bruik en genot van de grond en ge bouwen in de maatschap in en bleef ook volledig meewerken. Doeke nam de helft van de inventaris in- klusief veldgewas over. en bracht eveneens zijn werkkracht in. De winst werd op 60-40 basis verre kend. Inmiddels is dit, nu bij vader de jaren wat zwaarder zijn gaan tel len, gewijzigd in een 50-50 verdeling. Doeke is inmiddels getrouwd en woont voorlopig met zijn vrouw in een huurwoning op het dorp. "Op den duur zal dat zeker niet zo blijven", aldus vader Oosting daaro ver, al was dat alleen al omdat dat ook betekent dat ik daardoor ook zo'n beetje de voortdurende zorg heb voor de koeling en de bewaring van de pootaardappelen. Op den duur wil ik nog verder af bouwen en dan is het denk ik beter hier niet te blijven". Zoon Doeke doet vooral in de meer slappe tijden veel aan het onderhoud van het ma chinepark. "Op die manier kunnen wij die uren toch nog produktief maken en de kosten sterk drukken", zo zegt hij er zelf van. "Als je er op den duur alleen voor staat, kan dat echter anders komen te liggen". Met uitzondering van de bieten kan het bedrijf grotendeels zelf in de mecha nisatie voorzien en is er in de oogst tijd zeker wel werk voor twee man. Het sorteren van het pootgoed ge beurt elders. Het bedrijf zet dit pro- dukt, dat onder de Noord-Groninger kust goed geteeld kan worden (gun stige bedrijfsstruktuur, weinig druk van luizen en aardappelmoeheid) af naar Agrico. Met het oog op de toekomst heeft yader Oosting na het in dit gebied gunstig verlopen jaar 1976 een nieu we schuur met voldoende opslagka- paciteit voor de aardappelen ge bouwd, zodat het bedrijf en dus ook de opvolger voorlopig goed uit de voeten kan. "Verder doen we zo veel mogelijk het werk samen en over leggen we ook alles samen", aldus de beide maten. Het bedrijf doet ook mee in een bedrijfsekonomische stu diegroep. Bij de bespreking van de resultaten in dit verband zijn beide maten aanwezig, zodat beide meteen weten waar eventueel de schoen wringt. "Op andere punten worden de taken wel eens wat verdeeld, want je kunt natuurlijk niet overal met zijn tweeën op af', aldus Oosting sr. Deze wijst er daarbij ook op dat be drijfsovername via de maatschap niet altijd zo vlot op deze manier kan verlopen. "Als gevolg van mijn leef tijd en het feit dat er niet nog meer opvolgers staan te dringen, gaat het bij ons allemaal wat simpeler. Ook het feit dat deze boerderij bijna vol ledig in eigendom is, geeft natuurlijk wat meer manouvreerruimte". De familie Oosting is over het alge meen goed te spreken over de geko zen oplossing. Vader omdat hij op die manier geleidelijk kan afbouwen en de zoon omdat hij op die manier ge leidelijk op kan bouwen. En de hele familie, omdat het op die manier mo gelijk gemaakt kan worden dat een nieuwe generatie er zijn brood kan verdienen. J. Beerman Ook in Zeeland en Noord-Brabant is er vaak sprake van de maatschapvorm vader-zoon als aanloop voor de bedrijfsovername Het bedrijf van de familie Westerhof te Oosterwolde, in de zuid-oost hoek van Friesland is ruim 20 hektare groot. Wij praten met de familie Westerhof over bedrijfsovername, naar aanleiding van een grondbank- aanvraag in ruilverkavelingsverband. Yp, de bedrijfsopvolger is 23 jaar, heeft twee oudere en één jongere zus. Voor dit gesprek heeft hij een snipperdag genomen bij zijn tweede werkgever. Na de MLS in Drachten is Yp thuis in het bedrijf komen werken, maar eigenlijk was het bedrijf te klein voor twee volwaardige arbeidskrachten. Toen hij de mogelijkheid kreeg om een aantal dagen in de week bij een andere boer te gaan werken, was dit een welkome aanvulling. Inmiddels, ruim 3 jaar later is het eigen bedrijf dusdanig aangepast dat Yp binnenkort volledig thuis mee kan werken. Na de MLS kwam je thuis werken: je wilde graag wat verdienen en daar naast moet je ook verzekerd zijn. Hoe is dat geregeld? Om verdiensten en verzekering te regelen hebben .we een gesprek ge had met een sociaal-ekonomisch voorlichter. Dê verschillende belo- ningsvormen zijn uitgelegd. Er is o.a. gepraat over C.A.O. loon, minimum loon eventueel met een aanvulling, of een beloning afhankelijk van de winst. Dit in samenhang met verze keringsmogelijkheden: als werkne mer verplicht verzekerd voor de Ziektewet (ZW) en Wet op de Ar- beidsongeschiktgeid (WAO) met de mogelijkheid na minimaal 3 jaar vrijwillige voortzetting, en bij andere beloningsvormen een partikuliere arbeidsongeschiktheidsverzekering (rubriek A en B). Omdat partikulier verzekeren vaak goedkoper is, is een aantal offertes gevraagd. Na een medische keuring bleek echter dat ik bepaalde uitslui tingen zou krijgen. Deze uitsluiting vond ik zo veelomvattend dat de verzekering dan wel erg beperkt zou worden. Uiteindelijk hebben we ge kozen voor een loondienstverhou ding en verplichte verzekering via A.S.F. Hoe is deze verzekering bevallen? Prima, antwoordt Yp. Ik ben er een keer zes weken uitgeweest en met één telefoontje was alles geregeld. Ook heb je geen wachtdagen en ontvang je direkt een uitkering. Maar, vertelt mevrouw Westerhof, het viel ons eerst mooi tegen! deze verzekering is erg duur en dat waren we niet gewend. Ja, vult Westerhof sr. aan; ook jouw andere werkgever vond het nogal wat. De premie is dan wel aftrekbaar maar het blijft een grote last die het bedrijf moet opbrengen. Vinden jullie deze dure verzekering toch nodig? A Is de nood aan de man komt kan mei dit geld toch ook ver vangende hulp betaald worden? Ja. antwoordt Yp. Ik vind datje als ondernemer best een aantal risiko's kunt en mag dragen. Het risiko van arbeidsongeschiktheid met alle ge volgen van dien vind ik echter veel te groot. Als je langdurig arbeidsonge schikt bent, brengt dit veel kosten met zich mee, daarnaast moeten vaste lasten als rente en aflossing opgebracht worden. Westerhof sr. vult aan, dat dit vroe ger gemakkelijker lag. Dan kwam er gauw eens even iemand uit de buurt helpen. Vandaag de dag is dit toch even anders. "Als je op langere ter mijn niet in de problemen wilt ko men dan is een goede verzekering noodzakelijk, en omdat hij bij een partikuliere maatschappij uitsluitin gen kreeg heb ik weinig keus". Yp, binnenkort kom je volledig thuis en er is vandaag ook over de moge lijkheden van een maatschap gepraat. Voor welke beloning en verzekering zul je kiezen? "Ik vind de stap van werknemer naar zelfstandig boer zijn in één keer erg groot. Als werknemer, met name bij een derde, voel ik me toch minder betrokken bij het bedrijf. Ook thuis draag ik nu weinig verantwoorde lijkheid en verzorgt vader bijvoor beeld de boekhouding nog", aldus Yp. Uit de reaktie van Westerhof sr. blijkt echter dat hij niet om de boek houding zit te springen en dit zo langzamerhand graag over wil doen aan Yp. En, vertelt Westerhof sr.: Yp zit op dit moment in een studie groepje van de bedrijfsekonomische boekhouding met mijn papieren. Het zou een goede zaak zijn als Yp ge leidelijk meer in het bedrijf komt en mede-ondernemer wordt. Dit zou ook in de beloningsvorm, bijv. in de vorm van een winstdeling, naar vo ren kunnen komen. VfCin werknemer word je mede-onder- nemer? Ja, antwoordt Yp, een geleidelijke bedrijfsovername lijkt mij ideaal. "Hij is er ook nog niet aan toe om nu het gehele bedrijf al over te nemen. Ik kan me dat best voorstellen, het is ook nogal wat en heel anders dan toen wij vroeger begonnen", aldus mevr. Westerhof. In de vorm van een maatschap kan Yp geleidelijk in het bedrijf groeien, kapitaal opbouwen en verantwoor delijkheid dragen. Zijn inkomen als loon veranderd dan in een deel van de winst. "Wat betreft de verzekering heb ik weinig keus, aldus Yp, in verband met de uitsluiting. Waarschijnlijk zal dan ook de verplichte verzekering bij het A.S.F. vrijwillig worden voortge zet". Na dit gesprek stapt Yp in de melkput om te gaan melken. Te zijnertijd zal de beloning aangepast worden aan Wanneer de zoon na zijn opleiding of militaire dienst thuis op het bedrijf komt werken en er nog geen konkrete plannen zijn over de bedrijfsopvolging, zal hij in de meeste gevallen in loon dienst komen. Een aantal vragen zul len dan beantwoord moeten worden, zoals: welke beloning, welke verzeke ringen en wat zijn de kosten voor het bedrijf. Hoe hoog de beloning moet zijn hangt sterk af van de bedrijfssituatie. Be langrijk daarbij is of er voldoende lo nende arbeid op het bedrijf voor han den is. Als dit niet het geval is, zal bekeken moeten worden of hier iets aan gedaan kan worden door bijvoor beeld een aanpassing van het bedrijf of, zoals in het geval van Yp dat ge keken wordt of er ook mogelijkheden buiten het eigen bedrijf zijn te vinden. In veel gevallen zal het CA O-loon voor werknemers ook een goede richt lijn zijn voor de beloning van de mee werkende zoon. Schenking als loon! Ouders vragen zich nog wel eens af of het niet mogelijk is om de meewer kende zoon een schenking te geven. Uiteraard kunnen ouders aan hun kinderen schenkingen doen toeko men. Wanneer zij echter aan een meewerkend kind ieder jaar een schenking geven, omdat dit kind op het bedrijf werkt, dan is dit geen schenking meer. De fiskus zal hier bezwaar tegen kunnen maken en zeg gen dat het loon is en dat er dus loon belasting en premies volksverzekerin gen over betaald moeten worden. Ver der is het nog van belang erop te wij zen dat een schenking een vorm van vermogensoverdracht is. Dit houdt dus een nauwere samenwerking tussen vader en zoon. Op papier en naar buiten toe een verandering, maar dankzij een goede sfeer zal er in het dagelijks werk weinig veranderen. Margr'eet Gosselink-van der Kolk in dat, indien men een schenking aan een meewerkend kind geeft, dit niet als kostenpost voor het bedrijf kan gelden. Verzekeringen Voor de verzekering van de meewer kende zoon is het mogelijk om een keuze te maken tussen verplichte ver zekering bij de bedrijfsvereniging of het afsluiten van partikuliere verze keringen. Wanneer gekozen wordt voor de ver plichte verzekering (ASF) dan heeft de zoon met betrekking tot de werk nemersverzekering dezelfde rechten als elke andere werknemer die in dienstbetrekking werkzaam is. Bij Yp heeft men bewust voor deze vorm ge kozen. Yp kon in verband met uitslui ting niet goed bij een partikuliere maatschappij terecht. Wil men bij de A.S.F. verzekerd kunnen zijn dan zal men bij de beloningsvorm hier reke ning mee moeten houden. Een vereiste is dan dat de zoon tenminste het mi nimum loon ontvangt en dat dit ook regelmatig, minstens per maand, wordt uitbetaald. Uit berekeningen bij Yp thuis was gebleken dat partikulier verzekeren goedkoper was dan bij de A.S.F. Dit klopt. Bij de A.S.F. is men verzekerd voor een vrij omvangrijk pakket en daarvoor moet premie be taald worden. Gaat men zich partiku lier verzekeren, dan kan dit op de to tale loonkosten al gauw enkele dui zenden guldens per jaar schelen. Men zal zich dan partikulier moeten verzekeren voor ziektekosten en ar beidsongeschiktheid. Om te voorko men dat er verplichte verzekering ont staat bij de A.S.F. zal men de belo ningsvorm ook hierbij moeten aan passen. Bij de familie Westerhof is de beloning en verzekering van de mee werkende zoon van te voren doorge nomen met de S.E. V. Bovenstaande geeft aan dat dit zeker gewenst is. D.A. Hollenga 10 Vrijdag 15 november 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 10