Braks: Mestboekhouding wordt basis heffingen Programma studiekringen ruimtelijke ordening van het Landbouwschap Noord-Brabant Ammoniakemissie heeft ook gunstige kanten Mestprobleem alleen nationaal efficiënt aan te pakken Brabantse statenkommissies positief over mestverordening Professor A. van Diest: Weekblad Boerderij wint tijdschriftprijs Straatsburg denkt over gedifferentieerde landbouwprijzen De producenten, handelaren, gebruikers en beheerders van opslag voorzieningen voor mest zullen een mestboekhouding moeten gaan bijhouden. Deze boekhouding omtrent geproduceerde, afgeleverde of afgenomen hoeveelheden mest zal bij de producenten, dus de boeren, tevens dienst doen als overschotberekening en als basis voor een hef fingaangifte. Dit zei minister Braks donderdagmorgen jl. in antwoord op vragen in het Parlement bij de behandeling van de Landbouwbe groting. Uit de antwoorden van de minister blijkt dat er verschillende heffingen zullen komen. Minister Braks benadrukte nog eens, dat bij de normstelling voor mestge- bruik uitgegaan zal worden van fos faat. De minister erkende, dat er op dit moment geen reeële mogelijkheid is om een landelijk mestoverschot te verwerken, vernietigen of eksporte- ren. Om te voorkomen dat verdere ongewenste ontwikkelingen zullen plaatsvinden, wil de minister dat er een aantal heffingen zal worden in gesteld na het intrekken van de inte- rimwet. "Er mag geen volstrekte be vriezing van de veehouderijstruktuur plaatsvinden", zei Braks. De minister kondigde aan, dat er een "overschotheffing" zal komen, op grond van de meststoffenwet, voor de financiering van voorzieningen om het overschotprobleem op te los sen. Elke producent, die meer dan een bepaalde hoeveelheid mest pro duceert, uitgaande van een bepaald grondoppervlak, moet die heffing betalen. De milieu-hygiënische doelstelling is daarbij bepalend. Naast deze overschotheffing zal er een algemene heffing komen ter fi nanciering van onderzoek om oplos singen van de mestproblematiek te vinden. De minister kondigde aan, dat op grond van de Meststoffenwet er ook een heffing komt op uitbreiding en nieuwvestiging, indien dat tot gevolg heeft dat daardoor meer mest wordt geproduceerd dan in verhouding met het beschikbare grondoppervlak is volgende fase verdergaande taken worden toegekend, zullen wij gaan bekijken naar aanleiding van een evaluatie, drie jaar na invoering van het systeem", aldus Braks. De minister denkt er nog niet aan ekstra financiële ondersteuning te geven voor de nodige investeringen op de bedrijven. Volgens hem bieden Drukte achter de regeringstafel tijdens het landbouwdebat in de Tweede Kamer. Achter de staatssekretaris en de minister staan v.l.n.r. de heer Blauw, Tazelaar en Van der Linde toegestaan. Deze heffing moet voorkomen dat na de interimwet een onbeheersbare groei kan gaan optreden, zei Braks. De minister kent een centrale plaats toe aan een landelijke mestbank. Deze mestbank zal gaan bemiddelen bij de afzet, zal mest afnemen en de algemene organisatie zijn voor de afzet van overschotten. "Of en in hoeverre aan de mestbank in een de normale WIR-premie en een ek stra milieu-toeslag voor investerin gen met betrekking tot de mestpro blematiek voldoende steun. In de varkens- en pluimveehouderij kan gebruik gemaakt worden van de bestaande subsidie-regeling van het O.- en S.-fonds. Rundveehouderij bedrijven kunnen thans bovendien gebruik maken van de EG-rente- subsidieregeling. In Noord-Brabant funktioneren 10 studiekringen verspreid over de provincie die in het winterseizoen circa 4 maal bijeenkomen om on derwerpen met betrekking tot het Overheidsbeleid betreffende be stemming, inrichting en beheer van de landelijke gebieden te bespre ken. De deelnemers zijn veelal afkomstig uit de bestuurlijke sfeer, te weten raadsleden uit de agrarische sektor en bestuursleden van land bouworganisaties, zowel vrouwen als mannen of andere belangheb benden. In de winterperiode 1985/1986 zal op de eerste bijeenkomst van de stu diekringen aandacht besteed worden aan de Jachtwet en Wildbeheereen- heden. Hieraan zal medewerking verleend worden door de buiten dienstambtenaar van het Ministerie van Landbouw en Visserij welke in de betreffende regio belast is met fauna-aangelegenheden. In een tweede bijeenkomst zal tij dens de ter visie legging in januari 1986 aandacht geschonken worden aan de herziening van de streek plannen. Verder kan de Landinrichtingswet een onderwerp van bespreking zijn. Tenslotte zal op een bijeenkomst aandacht geschonken worden aan de toekomstige Wet op de Bodem bescherming en de wijziging van de Meststoffenwet en de gevolgen die deze wetten met zich meebrengen voor land- en tuinbouw. Aangezien dat het te verwachten is dat de provincie Noord-Brabant vooruitlopend op de landelijke wet geving omstreeks januari 1986 via een provinciale Verordening rege lend met betrekking tot aanwending van dierlijke mest over zal gaan lijkt het wenselijk om deze problematiek te bespreken. Uiteraard kan per studiekring aan vullend een bijeenkomst worden ge houden die inspeelt op aktiviteiten in de regio. Indien u als raadslid en/of bestuur der van een landbouworganisatie/ vrouwenorganisatie belangstelling mocht hebben om een uitnodiging te ontvangen voor bovengenoemde bijeenkomsten dan kunt u zich mel den bij de sekretaris van de plaatse lijke landbouworganisatie of het se- De Brabantse Statenkommissies voor landbouw, milieuhygiëne en fi nanciën hebben vrijdagmorgen na uitvoerige diskussies in meerderheid positief gereageerd op de door het College van Gedeputeerde Staten voorgestelde mestverordening. De verordening, die volgend jaar van kracht moet worden, houdt in dat de boeren moeten opgeven hoeveel dieren ze hebben en welk deel van de mest ze op eigen grond te kunnen aan rijden. Om de rest te kunnen aan bieden aan akkerbouwers of de pro vinciale mestbank moet een vergun ning worden aangevraagd. De boer wordt verplicht een mestboekhou ding te voeren. Om de mest te ver voeren is een pasje nodig. Provinciale initiatieven kunnen bij dragen aan de bewustwording en de oplossing van de mestproblematiek en worden als zodanig ook positief gewaardeerd. Een betere verdeling van de mest over de kultuurgrond en een vermindering van de hoeveel heid mineralen door aanpassingen in de veevoeding leveren op korte ter mijn de belangrijkste bijdrage aan de terugdringing van de problematiek. Dit zijn juist maatregelen die alleen op nationaal niveau op een efficiënte wijze kunnen worden uitgevoerd. Het mestprobleem kan daarom al leen op nationaal niveau efficiënt worden aangepakt. Dit zei dr. ir. H.P.F. Curfs, direkteur veehouderij en zuivel van het ministerie van landbouw en visserij, bij de start van het voorlichtingsprogramma mest Noord-Brabant, op 30 oktober j.l. in 's-Hertogenbosch. Dr. Curfs sprak zijn waardering uit voor het -initiatief van Provinciale Staten van Noord-Brabant om nu al regelgeving tot stand te brengen. Uit voorlichtingsoogpunt plaatste hij echter ook kanttekeningen bij het totstandkomen van de Brabantse ver ordening. Indien vanaf 1 januari a.s. de provinciale verordening van kracht wordt zal dit naar alle waar schijnlijkheid van korte duur zijn omdat de nationale wetgeving in de voïm van de Wet bodembescher ming en de Meststoffenwet snel zal volgen. "De snelle opeenvolging van regel geving zal de duidelijkheid naar de ondernemers toe niet verhogen, zelfs meer verwarring kunnen veroorza ken, terwijl er beleidsinhoudelijk geen grote verschillen zijn", aldus dr. Curfs. De ammoniak die vrijkomt bij de opslag en het uitrijden van drijfmest komt via de lucht uiteindelijk weer op de grond terecht. Dit kan de boer een bemestingswaarde opleveren die overeenkomt met ca. 50 tot 60 kg zuivere stikstof per hektare. Boeren zouden daar bij hun bemestings- beleid wel meer rekening mee kunnen houden. Dat zei professor A. van Diest van de Vakgroep bodenkunde en plantenvoeding in Wageningen afgelopen donderdag op een bijeenkomst van landbouwjournalisten. kretariaat van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant te Tilburg, telefoon 013-426429. Onderstaand volgt een overzicht op welke plaatsen en data de eerste bij eenkomsten voor het seizoen gehou den zal worden. - Almkerk, dinsdag 12 november 1985, aanvang 9.30 uur. - Deurne, woensdag 13 november 1985, aanvang 13.30 uur. - Udenhout, donderdag 14 novem ber 1985, aanvang 13.30 uur. - Uden, vrijdag 15 november 1985, aanvang 9.30 uur. Roosendaal, dinsdag 19 november 1985, aanvang 9.30 uur. Eersel, woensdag 20 november 1985, aanvang 13.30 uur. Leende, donderdag 21 november 1985, aanvang 13.30 uur. - Haps, woensdag 27 november 1985, aanvang 13.30 uur. Rosmalen, donderdag 28 novem ber 1985, aanvang 13.30 uur. - Bavel, vrijdag 29 november 1985, aanvang 9.30 uur. Het weekblad Boerderij van Uitge verij Misset heeft de jaarlijkse prijs voor tijdschriftjournalistiek van het Lucas Ooms Fonds gewonnen. De prijs, een bedrag van 5.000 gulden en een bronzen eremedaille, werd don derdag aan vertegenwoordigers van de redaktie van het blad uitgereikt op de jaarvergadering van de Ne derlandse Organisatie van Tijd- Negentig procent van de ammoniak die in de lucht terecht komt is af komstig uit de veehouderij; 50 pro cent daarvan komt vrij bij mestuit rijden. Voor natuurbebieden is de extra stikstof ongewenst. De grote bezwaren die men in de bosbouw tegen deze vorm van stikstof aange voerd heeft, zijn volgens professor Van Diest onterecht. De slechte toe stand van het Nederlandse bos is in belangrijke mate toe te schrijven aan de slechte vruchtbaarheidstoestand van de bosgronden. Buitenlands be- mestingsonderzoek heeft aange toond dat bemesting met uitsluitend stikstof negatief werkt. In kombina- tie met andere voedingsstoffen wordt de groei van de bomen echter be vorderd. Voor een betere weerstand tegen luchtverontreiniging en een betere houtproduktie zou het Ne derlandse bos dus moeten worden bemest met fosfor, kali, calcium en magnesium, aldus Van Diest. Praktijkgericht onderzoek Voor het mestoverschot, dat lande lijk wordt becijferd op 19 mil joen ton drijfmest per jaar, zal een oplossing moeten komen. De LH in Wageningen werkt in samenwerking met onderzoekinstituten als TNO, mee aan het bedenken van die op lossingen. Invoering op korte termijn van drijfmestnormen maken prak tijkgericht onderzoek noodzakelijk. Behalve transport en verwerking van mestoverschotten wordt ook veel aandacht besteed aan de verminde ring van mineralen in het veevoer. De mengvoederindustrie zou met name op de fosfaatvermindering in veevoer wel wat vlugger kunnen in schieten, aldus de onderzoekers. In plaats van bijvoorbeeld één soort mengvoer voor zeugen, zouden twee soorten voer (bij drachtigheid en tij dens de laktatie) gebruikt kunnen worden. Daarmee kan 26 procent besparing aan mineralen worden bereikt. Ir. J.H.A.M. Steenvoorden van het Instituut voor Cultuur en Water huishouding stelde dat ten aanzien van fosfaat de bedreiging van de waterkwaliteit komt van de kant van het oppervlakteafvoer. Ook zonder overdosering kan via oppervlakteaf voer een aanzienlijke belasting van het oppervlaktewater optreden. Hoewel nu sprake is van incidentele problemen zal de fosforuitspoeling dus op langere termijn als gevolg van langdurige overdosering in de breedte echt problemen geven. Dit kan volgens de heer Steenvoorden worden tegengegaan of verminderd door de afvoer van mestoverschotten naar tekortgebieden, door geen dier lijke mest uit te rijden over bevroren grond en door een verbetering van de afwatering. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft zijn ideeën over de toekomst van het Europese Land bouwbeleid op vrijdag 1 november jl. besproken met de Nederlandse Europarlementariërs Louwes en Woltjer. In het Europese parlement wordt momenteel gewerkt aan de voorbereiding van een plenaire dis- kussie over het zg. Groenboek van de Europese Commissie. Het ziet ernaar uit dat die half december zal plaats- schriftuitgevers (NOTU) in Amster dam. De jury bekroonde het blad omdat het een evenwichtig journa listiek produkt levert. De redaktie zal de prijs ter beschikking stellen aan een boerinnenprojekt in de Derde Wereld, aldus vermeld. vinden, tegelijk met de behandeling van de Commissievoorstellen voor het suiker- en zetmeelregiem. Om de overschottenproduktie te verminderen wordt er in Straatsburg op het ogenblik gedacht over een stelsel van gedifferentieerde prijzen. Vooral de zuidelijke lidstaten, na 1 januari a.s. aangevuld met Spanje en Portugal, zouden daarvan kunnen profiteren. De gesprekspartners wa ren het erover eens dat een dergelijke differentiatie niet in het belang is van Nederland. Volgens Landbouw schapsvoorzitter Schouten is er be hoefte aan een samenhangend pak ket vam maatregelen waarbij de be langen van de noordelijke en zuide lijke landen van de EG zoveel mo gelijk op één noemer worden ge bracht. Vrijdag 8 november 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 6