Veel waardering voor vertrekkende inspekteur Landinrichting van Meegen POTTEK/^ Braks wijst VUT voor boeren af VANDERHAVE ters doorbreken Druk bezochte receptie bij afscheid van Ir. D.J. Glas van Informatica Stimuleringsplan moet stagnatie toepassing compu- Einde inspraak kerncentrales Algemene vergadering KNLC op 19 november Roodbont COAL-voorzitter Luteijn: Voor de afscheidsbijeenkomst vorige week vrijdag in Motel Goes, van de met de VUT gaande Inspekteur Landinrichtingsdienst ir. W.A. van Meegen bestond bijzonder veel belangstelling. De verschillende verte genwoordigers van direkt en zijdelings bij de Landinrichting betrokken instanties gaven blijk van hun grote waardering voor de wijze waarop de heer van Meegen bijna 20 jaar lang leiding heeft gegeven aan de herinrichting van het Zeeuwse platteland. De komplimenten en lovende woorden kwamen van de zijde van zowel landbouw als natuur en milieu. Veel belangstellenden waren naar Goes gekomen om afscheid te nemen van de scheidende Inspecteur Landinrichtingsdienst Ir. W.A. van Meegen. een landbouwbelang zijn maar dat ook natuur en landschap deelbe langhebbenden zijn geworden. "In die rol hebt u hier in Zeeland de spits afgebeten en bent u erin geslaagd de verschillende belangen recht te doen. U volgde daarbij een koers die ook door natuur en landschap gerespek- teerd werd". Namens de 7 Zeeuwse Waterschap pen en de landinrichtingskommissies bedankte de heer K.J.A. Collot d'Escury voor de zeer positieve sa menwerking met de heer van Mee gen. In zijn dankwoord verklaarde de heer van Meegen zijn werk in Zeeland altijd met bijzonder veel plezier te hebben gedaan. Het deed hem, zo zei hij, erg veel genoegen te worden uitgewuifd door zowel de landbouw als natuur en landschap, tussen welke overlegorganen ik altijd "neutraal als de dienst heb mogen funktioneren". J.W. Gedeputeerde J.D. de Voogd wees erop dat het werk van de landinrich ting de laatste jaren niet eenvoudiger is geworden omdat ook andere dan landbouwbelangen een rol zijn gaan spelen. Van Meegen heeft overigens, zo zei hij, op die ontwikkelingen zeer goed ingespeeld. "Jammer dat u, nu de nieuwe landinrichtingswet van kracht wordt, het veld moet ruimen". Op het meegroeien met de maat schappelijke ontwikkelingen doelde ook de direkteur van de Landinrich tingsdienst ir. N. Molenaar toen hij o.m. zei dat van Meegen met trots terug kan zien op zijn vele werk in Zeeland verricht. "Wij zijn daar bij zonder dankbaar voor". Namens de landbouw verklaarde de heer A.J.G. Doeleman dat de heer van Meegen zich bij de voorberei ding van ruilverkavelingen in de on derhandelingen ontpopt heeft als een bekwaam bemiddelaar. Niet meer dan nodig woorden gebruikend maar wel indringend en vertrou- De bewindsman staat minder afwij zend tegenover een bedrijfsbeëindi gingsregeling in het verlengde van andere regelingen ter oplossing van ernstige knelpunten in bepaalde sektoren. Hij denkt daarbij aan een VUT-regeling in het verlengde van de opkoopregeling van melk. Hij wil daarbij zelfs gemeenschappelijke fi nanciering in EG-verband niet uit- Op vrijdag 1 november jl. heeft ir. D.J. Glas afscheid genomen als di rekteur van de research-afdeling van Koninklijk Kweekbedrijf en Zaad- handel D.J. Van der Have b.v. in ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De heer Glas is ruim dertig jaar aan het kweekbedrijf van VANDERHA VE verbonden geweest' De receptie in hotel Terminus in Goes werd zeer druk bezocht door enkele honderden kollega's, mede werkers en relaties van buiten het VANDERHAVE bedrijf. Tijdens "Het Informatica Stimuleringsplan voor de landbouw, het INSP-Agro, biedt goede mogelijkheden om de stagnatie van toepassing van micro computers op agrarische bedrijven te doorbreken. Een fragmentarisch produktaanbod, een matige kwaliteit van de software en het uitblijven van standaardisatie hebben tot het achterblijven van de verwachte snel le groei geleid. "Dit onder meer zei de heer ir. D. Luteijn, voorzitter van wenwekkend. Bereid tot luisteren, te overwegen, te beoordelen en ook te veroordelen". De heer Doeleman zei veel waardering te hebben voor van Meegen's inzet, bij de voorbereiding van ruilverkavelingen en voor zijn kennis en bekwaamheid. Hij wees ook op de verdiensten van van Meegen bij de opzet van Ruilverka velingen met een administratief ka rakter. Bij de totstandkoming van de regeling gemeenschappelijke drai nage wist hij te bereiken dat er een regeling met 50% subsidie kwam; in deze tijd een unieke zaak. De heer Doeleman wees ten slotte nog op de aangepaste voorlopige toewijzing in de ruilverkaveling Kapelle hetgeen een succes is geworden. Dat zal er zeker toe hij hebben gedragen dat er weinig bezwaren zijn ingediend; een groot kompliment. Namens het Zeeuws Koördinatieor- gaan stelde de heer J. de Vries vast dat in de periode van van Meegen ruilverkavelingen niet meer alleen sluiten. Minister Braks zegde toe - mede naar aanleiding van een motie van Van der Linden - bereid te zijn een on derzoek in te stellen naar de moge lijkheden voor een beëindigingsre geling in de melkveehouderij. "Hieruit zal moeten blijken of er zinvolle mogelijkheden zijn en zo ja welke werkwijzen daarbij gevolgd het officiële gedeelte werd door ver schillende mensen het wooïd ge voerd. Namens de Nederlandse Kwekers- bond sprak ir. M. Kamps, de voor zitter van deze organisatie. Hij be schreef de heer Glas als een integere, zeer gewaardeerde kollega, waarmee het altijd goed samenwerken was. Namens het Rijksproefstation voor Plantenveredeling in het Belgische Merelbeke sprak de heer A. Andries. Met dit instituut heeft de heer Glas in al die jaren nauwe kontakten on derhouden, omdat VANDERHAVE het Landelijk Coördinatie Orgaan voor de Automatiseringsontwikke ling ten behoeve van de land- en tuinbouwbedrijven. Luteijn sprak woensdag 30 oktober op een bijeen komst in Amsterdam over het zg. Informatica Stimuleringsplan (INSP) van de overheid. Luteijn ging met name in op de wijze waarop de landbouw op het INSP inspeelt. Doel is het bevorderen van het gebruik van computers op de agrarische bedrijven. Om dit zo goed moeten worden". De minister zei het eens te zijn met Tazelaar dat het uit produktie nemen van de grond een beter instrument is dan een algemene VUT-regeling of het verlenen van al dan niet tijdelijke inkomenssteun. Prijsbeleid Tazelaar diende een motie in waarin hij de regering verzoekt bij de prijs- onderhandelingen in de EG voor het komende produktiejaar de objektie- ve methode als uitgangspunt te ne men voor produkten die gekontin- genteerd zijn. Door de kwotaregelingen is voor de vele rassen, afkomstig van dit station, heeft vertegenwoordigd en dat nog steeds doet. De heer Andries karakteriseerde de heer Glas als een harde werker met een goede feeling voor kommercie. Ir. K.B. Geling, voorzitter van de di- rektie van D.J. VAN DER HAVE B.V., sprak de heer Glas toe namens het bedrijf en ging daarbij uitgebreid in op zijn suksesvolle karrière. Hij zei onder meer: "De heer Glas was een zeer suksesvol kweker: er zijn maar liefst 39 rassen van zijn hand: 5 maisrassen, 4 zo- mergerstrassen en 30 rassen van grassen én klavers waarvan vele gro te internationale faam hebben ver worven. We kunnen dus gerust stellen dat hij een groot stempel op het Europese landschap heeft gedrukt". mogelijk uit te voeren zijn voor alk agrarische sectoren inmiddels takor- ganisaties opgericht. De in totaal vijf takorganisaties zijn: SI VA voor de varkenshouderij, SI VAK voor de akkerbouw, SITU voor de tuinbouw, SIPLU voor de pluimveehouderij en TAURUS voor de rundveehouderij. Deze zijn opgericht door de be staande landbouw- en vak-techni sche organisaties. Luteijn onder streepte nog eens dat informatica een nieuwe produktiefactor is. Voor de IJsselmeerpolders wordt via de SIVAK gewerkt aan teeltadvies- programma's die betrekking hebben op onkruidbestrijding en gewasbe scherming bij tarwe, suikerbieten, uien en aardappelen. Ook een waar debepaling van de organische mest is hierin opgenomen. boeren een inkomensvergroting door een produktieuitbreiding niet meer mogelijk", aldus Tazelaar. De mi nister zei het daar principieel niet mee eens te zijn. Een terughoudend prijsbeleid blijft volgens hem nodig om tot betere marktverhoudingen te komen. De minister heeft z'n beleid voor het komende jaar goed overeind kunnen houden bij de Tweede Kamerbe handeling woensdag en donderdag. De meeste frakties stemden in met de Landbouwbegroting, die ook maar weinig moties opleverde. Elders in dit nummer de standpunten van de partijen zoals die door de land bouwkundigen zijn verwoord. Per 1 november 1985 sloot de in spraaktermijn Vestigingsplaatsen Kerncentrales. Er zijn inmiddels ruim 450 reakties bij het Centraal Punt Inspraak bin nengekomen. Een èerste indruk: Slechts enkele reakties spreken zich uit voor de vestiging van één of meer kernceitfrales in een bepaald gebied. De meeste reakties keren zich in het algemeen tegen kerncentrales in Ne derland of tegen de lokatie(s) die dé regering in zijn beleidsvoornemen noemt. Van de ca. 450 reakties heeft ca. 30% betrekking op alle door de regering geselekteerde vestigingsplaatsen. Ca. 50% expliciet op de lokatie Moerdijk. Ca. 10% op de lokaties in de Noord- Oostpolder en ca. 10% op de lokaties Maasvlakte, Borssele en Eemshaven. Op maandag 18 november a.s. zal de jaarlijkse algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Land- bouw-Comité plaatsvinden. Na een huishoudelijke vergadering 's mor gens, begint 's middags om twee uur het openbare gedeelte met de ope ningsrede van KNLC-voorzitter Va rekamp. Het is de eerste maal dat hij de algemene vergadering leidt. Vervolgens zal weer de traditionele Landbouw-Comité prijs worden uit gereikt aan een persoon of instantie die zich verdienstelijk heeft gemaakt bij het in bredere kring begrip wek ken voor land- en tuinbouw. Als gastspreker voor de KNLC-ver- gadering is uitgenodigd de staatsse cretaris van Financiën, mr. H.E. Koning. Hij zal ingaan op de belas- tingpolitiek voor boer en tuinder. Na zijn toespraak is er gelegenheid tot een korte diskussie over de inleidin gen. Alle boeren en tuinders en hun ge zinsleden, aangesloten bij de KNLC-organisaties, zijn van harte welkom bij deze vergadering op maandag 18 november, 's middags om twee uur in het Kongresgebouw te Den Haag. Doemdenken en groenboeken vervagen aan de kim der ge- dachten als je, rustig toerend Mm door het Brabantse land, de vredig herkauwende levenswij ze van het roodbonte vee gade slaat. Hoe ontnuchterend hard klinkt dan de uitspraak: "Het roodbonte vee moet verdwij nen". Zomaar ineens, van dinsdag op woensdag, zou de hele roodbonte bevolking moe ten worden opgeruimd. Zo'n boute uitspraak zou je zelfs niet van een Europese landbouw- kommissaris durven verwach ten, en het kwam ook niet uit die hoek. Het was Maartje van Weegen in haar half-zes jour naal die ons deze jobstijding bracht. Ontzet kijk ik naar de buis. Heerst er een gevreesde ziekte onder dit mooie ras? Buidelpest? Mond- en klauw zeer? Welnee, er heerst niks. Ze moeten weg. Ze passen niet in deze samenleving. Onze ge meenschap moet ze niet meer. Het is je reinste diskriminatie. Ik ken een boerenvolk dat iets tegen zwartbont heeft, maar dit? Een landbouwkundig figuur dringt zich nu het beeldscherm binnen en wijst verklarend op een roodbont achterwerk. Hij betoogt dat dit ras eertijds werd ontwikkeld in de uiterwaarden van Maas, Rijn en IJssel om zowel melk als vlees te produ ceren. Om zijn bewering te staven wijst hij op de vlezige afwerking van dit roodbonte achterste. Inderdaad, ik zie de biefstuk al tussen mijn gebak ken aardappelen met doperwt jes liggen, mals dampend met roodbonte trots. "Maar de uier zie je niet", zo vervolgt de landbouwgeleerde. Dit ver baast mij ten hoogste van zo'n man, want als je een beetje weet waar je kijken moet, dan zie je die uier goed. Ik tenminste wel. Toegegeven, hij zit iets naar voren en is wat bescheiden van maat en inhoud maar, zo rede neer ik dan, dat komt in deze tijd van overvloed en overschot juist goed uit. Maar dat heb ik helemaal fout, landbouweko- nomisch gezien. "Om de pro duktie op te voeren en de toe komst veilig te stellenzo ver volgt de veestapelkundige, "zal men dit roodbonte vee geheel moeten vervangen door zwart bont van Friese komaf, of van het Jersey type". Als bewijs haalt hij er nu een zwart bont achterwerk bij. En jawel hoor, het bilwerk is iel, schraal en verpieterd. Er valt geen deug delijk plak rookvlees van te snijden. Het is een duidelijk éénkennige koe die wijdbeens een enorme superheffing torst die tot onder de staart door loopt. De deskundige gloorde ervan. Met een gezicht van "zie je wel" onderstreepte hij dit be wijs, vast besloten de Brabantse weiden te ontvolken. Zijn zendtijd was om, Maartje be dankte hem, en mij brak de klomp. POTTEKIJKER Minister Braks voelt niets voor een algemene VUT-regeling voor boe ren en tuinders. "Een dergelijke regeling is niet alleen zeer kostbaar, maar draagt ook weinig bij aan de oplossing van echte ekonomisch- strukturele knelpunten", zei de minister donderdagmorgen in de Tweede Kamer bij de behandeling van de landbouwbegroting. 4 Vrijdag 8 november 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 4