Fruittelers met vorstschade opgelet! over geld en goed Minister Braks overweegt verruiming LOF-regeling Wie schrijft die blijft of die print die wint Landbouwbegroting 1986 Woonruimte gezocht Voor "de Landbouw" is de grond een belangrijk produktiemiddel. De voornaamste recötsvormen zijn eigendom - pacht - erfpacht. Wat zijn de jaarlijkse kosten van de verscöillende rechtsvormen? bijkomende kosten prijzen rente polder- kosten notaris overdrachts afsluit- in ha of per ruil- per ha kosten belasting* provisie centage verk.- per jr. bank canon lasten eigendom vrije waarde ƒ40.000 8% ƒ200 ƒ3.400 x 6% van aan ja koop waarde verpachte waarde 15.000 8% ƒ200 1.800 X 6% van aan ja koop waarde pacht 600 nee erfpacht vrije waarde ƒ40.000 4% ƒ200 1.600 X 6% van con nee tante waarde verpachte waarde 15.000 4% ƒ200 800 X 6% van con- nee stante waarde in bepaalde omstandigheden moet er geen overdrachtsbelasting worden betaald. Welke rechtsvormen zijn er in ons werkgebied? gepacht van cultuur in eigen in pacht in erf overige (schoon anderen grond dom in ha in ha pacht in exploi ouders in in ha totaal in ha tatie ha ha vormen in ha Zeeland 125.546 64.256 62.410 703 615 9.524 52.886 N.Brabant 272.925 186.110 59.972 5084 1234 8.883 07 51.098 h'j Zeeland 70 (51,2) 70 (47,8) 70 (0,6) 70 (0,5) 70 (7,1) lid (40,7) N.Brabant (68.2) (29,5) (1,9) (0,5) (2,1) (27,4) Wellicht kunt u voor rentesubsidie in aanmerking komen. Hoe werkt dat? Stel, uw bedrijf heeft een oppervlak te van 10 ha. De appelaanplant is niet ouder dan 12 jaar en de pere- naanplant is niet ouder dan 20 jaar. Er is 4 ha bevroren. Het plantschema ziet er als volgt uit: Dit betekent gedurende 5 jaar 4% van 87.645,— ƒ3.506,— per jaar x 5 jaar is 17.530,— totaal. U dient voor een aanvraag voor ren tesubsidie te betalen 650,— indien de aanvraag wordt goedgekeurd. U dient een banklening af te sluiten. Notariskosten kadastraal recht van 100.000,— bedragen 1.269,— Afsluitprovisie bedraagt meestal 1% 1.000,— Er resteert dus 17.530,- - 1950,- ƒ3169,- 1.000,- ƒ2.919,— ƒ14.361,— De rente subsidie is inkomen dus belastbaar. De kosten van uitwerking rentesub sidie, de aanvraag-, notariskosten en afsluitkosten hypotheek zijn aftrek baar. J. Markusse '85/'86 '86/'87 '87/'88 inplant 1.00 ha appels 2.00 ha appels 1.00 ha appels aantal bomen 2805 2805 3272 plantafstand 3 (2xl.25)xl.75 3 (2xl.25)xl.75 3 (2xl.25)xl.50 aanlegkosten 28.050,- 56.110,- 32.700,- totale aanplantkosten franchisekorting 10% van 10 ha is 1 ha gemiddelde inplantkosten 116.860,- 29.215,- U kunt rentesubsidie krijgen over 87.645,- Dit gezegde zal u bekend in de oren klinken. De bedoeling ervan is dat door iets te noteren dit niet wordt vergeten. Want vergeten kan geld kosten. En als goed ondernemer moet u juist voorkomen dat door onnauw keurigheid de resultaten kunnen tegenvallen. Het probleem van de landbouw is dat de individuele boer geen of nau welijks invloed heeft in het prijsbe leid van zijn produkten. Hij is daar voor teveel afhankelijk van "Brus sel" of de Europese markt van vraag en aanbod. Dit wil echter nog niet Vrijdag 8 november 1985 zeggen dat de boer zich maar afhan kelijk moet gedragen. Integendeel, hij moet zeer aktief bezig zijn met zijn bedrijf en de door hem voort te brengen produkten. Wat dacht u van hoeveelheid en kwaliteit daarvan. En wat zou de kostprijs zijn van dat produkt en hoe hoog is de kostprijs van hetzelfde produkt bij zijn kolle- ga? Allemaal vragen waarop de boer een antwoord moet vinden. Geluk kig hoeft hij dit niet alleen te doen. De voorlichting van overheid, land bouworganisatie en bedrijfsleven willen graag meedenken en waar Wat is erfpacht? Wat de kosten per ha per jaar betreft neemt de erfpacht een plaats in tus sen eigendom en pacht. De termijn waarvoor de erfpacht wordt uitgege ven dient tenminste 26 jaar te zijn. De grondeigenaar kan met de erf pachter overeenkomen wat hij wil mits niet in strijd met de wet. De canon (de prijs voor) het gebruik kan men in onderling overleg regelen. Alle op de grond drukkende zake lijke lasten zijn voor rekening van de erfpachter, mits anders bepaald is er geen verlengingsmogelijkheid na afloop van de termijn. Dit betekent dat de grond vrij is en verkocht kan worden voor de vrije waarde. Wenst men een andere waardebepaling dan moet dit worden geregeld in het kontrakt. Het erfpachtsrecht is ver handelbaar en vererft en kan met hypotheek worden verzwaard. Bij het vestigen van een erfpachtsrecht kan overdrachtsbelasting verschul digd zijn. Met de 47,8% pacht is Zeeland de provincie met de meeste pacht. Lan ge tijd heeft Friesland deze plaats ingenomen. Pacht in Zeeland neemt nog steeds een zeer belangrijke plaats in. In Brabant is het van minder grote be tekenis. Wat konstateren we in verband met de grond in ons werkgebied? dat ouders minder snel overgaan tot verpachten van hun eigendom men. dat ouders de bedrijfsoverdracht in veel gevallen regelen via de maat schap. dat partikuliere beleggers met een geringe oppervlakte grond min der grond gaan verpachten. dat pachters nog al eens van hun voorkeursrecht gebruik moeten ma ken. dat er voor het kopen van ver pachte grond van grotere objekten beleggers aan de markt zijn. dat indien grond vrij komt van pacht die meestal op de vrije markt wordt verkocht. dat het kopen van vrije 'grond meer gevoelsmatig dan bedrijfseko- nomisch verantwoord gebeurt. Konklusie In veel omstandigheden kunnen in goed overleg, in een vroegtijdig sta dium, daarbij het gezin in ogen schouw nemend, zo ook het bedrijf en het ondernemerschap van de be treffende ondernemer en zijn vrouw, in veel gevallen bij aan- en verkoop, bij overdracht in eigendom en/of pacht of erfpacht goede oplossingen worden gevonden. De sociaal ekonomische voorlich- ters(sters) spelen hierbij in samen werking met de boekhouder en de bank een positieve rol. J. Markusse "De huidige regeling voor melkveehouders die als gevolg van de in voering van de superheffing in akute liquiditeitsproblemen zijn geko men (de zgn. LOF-regeling) heeft aan zijn doel voldaan. Ik overweeg deze regeling nog iets te verruimen om op die manier nog beter een voorziening te kunnen treffen voor bedrijven waar de aflevering in 1983 door bepaalde omstandigheden belangrijk lager was dan mogelijk zou zijn geweest met de stalkapaciteit die op dat moment aanwezig was of waarvoor op dat moment verplichtingen waren aangegaan. Op dit punt zal ik binnenkort nog met het bedrijfsleven in overleg treden", aldus minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) bij de behandeling van de landbouwbegroting 1986 in de Tweede Kamer op 30 en 31 oktober j.l. nodig meehelpen. Maar daarvoor is dan wel vereist dat er gegevens over het bedrijf aanwezig zijn, op basis waarvan de gedachtevorming kan plaats vinden. Die gegevens komen niet uit de lucht vallen maar zullen zeer serieus door de boer als onder nemer verzameld moeten worden, ergo opgeschreven. Vandaar het op schrift boven deze rubriek. Goede advisering staat of valt met betrouwbare basisgegevens. Van daar ook dit steeds terugkerende thema waarover wij u aanspreken. Het is er beslist niet voor om het u lastig te maken of omdat de advi seurs dit nou zo leuk vinden, maar het is om uw bedrijf zo weerbaar mogelijk te maken. Weerbaar kan o.a. worden bereikt door verhoging van kg.-opbrengsten en besparing van kosten als de opbrengstprijs gaat tegenvallen. Denk eens aan het krachtvoer in de rundveehouderij en de noodzaak tot vermindering ervan bij de komst van de superheffing. Het is een duidelijke afweging ge worden van te maken kosten tegen over te behalen (meer) opbrengst. En dat is niet alleen in die sektor van toepassing. Dit principe geldt overal. Opkoopregeling De eerste en tweede Opkoopregeling blijken tamelijk succesvol te zijn ge weest. Bijna 2000 melkveehouders hebben in dit kader de produktie beëindigd. Dat betekent een afname met 3,5% tegenover een tevoren ge middelde jaarlijkse teruggang met 1,5%. In totaal gaat het om 150.000 liter heffingvrije melk, waarvan het grootste gedeelte (128.000 liter) in '85/'86 ter beschikking komt. De derde opkoopregeling valt tegen. Waarschijnlijk door versnelde afna me van een aantal bedrijven tussen mei 1984 en mei 1985. Toch is er nog een, weliswaar geringere, maar ge stage stroom van aanvragen. Minis ter Braks achtte het echter niet waarschijnlijk dat de hoeveelheid heffingvrije melk voor '85/'86 nog sterk zal toenemen. Dit voorjaar is afgesproken dat naar de stand per 1 oktober zou worden bezien of er aanleiding is het kor tingspercentage voor 1985/'86 bij te stellen. De bewindsman merkte daar het volgende over op. In ons land is tot nu toe per saldo teveel geprodu ceerd in verhouding tot de totale Maar dan moet het wel herkend kunnen worden. Vandaar de noodzaak van elke on dernemer om zijn (technische) gege vens te verzamelen en geordend op te schrijven. Deze gegevens behoe ven niet alle van financiële aard te zijn. Ook hoeveelheden zijn belang rijk, b.v. hoeveelheid bemesting per ha. Doch hiermee vertel ik niets nieuws. Het is reeds lang bekend doch minder bekend is of u er kon- sekwent mee werkt. En als u dit dan netjes toepast zijn de weersomstandigheden weer van dien aard dat het toch weer anders moet. Maar ook dit gegeven mag u noteren heffingvrije hoeveelheid melk. Ook voor de aangepaste LOF-regeling zal een zekere heffingvrije hoeveelheid melk nodig zijn. Zoals de zaken er nu voor staan is volgens minister Braks een verlaging van het kortingspercentage dan ook uitgesloten. In het exportbevorderingsinstru mentarium van het departement vindt een accentverlaging plaats. Deze accentverschuivingen leiden onder meer tot een toegenomen aandacht voor de export van agro- industriële produkten en de daarmee samenhangende kennis. West-Europa blijft voor het departe ment veruit onze belangrijkste ande re kostendrager. ZLM-voorlichter zoekt op korte termijn een zelfstandige woonge legenheid op Tholen of Schou- wen-Duiveland. Voor nadere inlichtingen: G.E. Stap, Lewestraat 12, 4481 BD Kloetinge, tel. 01100 - 13400 ('s avonds) of 01100 - 21010 (over dag). in het grote schrift (of is het al de computer?). Op basis van al die gegevens moet u volgend jaar weer beslissen wat u moet doen of juist niet moet doen. Dat maakt dat boeren minder een voudig is dan sommigen denken. Een goede scholing is daarbij zeker ge wenst. Want daar begint de jeugd 'reeds met het leren omgaan met ver zamelde gegevens en de konklusies die hieruit te trekken vallen. Allen zal bij de jeugd het gezegde luiden (met een knipoog naar de computer): "Die print, die wint". Maar daarover graag een andere keer. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 3