VOO It »e VltOIIW p.j. zuid geluid Uitwisselingen en studiereizen Een goed boek samen lezen en erover praten Veel goede beginners Adviserend lid voor Brabantse ZLM-kringen Preisoep voor fijnproevers redaktie Peter Risseeuw Boerenkool met ham Agrarische studiereis naar Royal Smithfield Show Ploegkampioenschap PJZ Tholen St. Philips land: onder redaktie van de Reaktielcommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Chezeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge De belangstelling voor de "Literatuur" is in Zeeland zeer behoorlijk, wat blijkt uit het aantal leeskringen (26). Zo gingen twee leden van de kulturele kommissie Zeeland naar een landelijk uitwisselingsdag in Den Haag. Het bureau in de Jap van Nassaustraat 63 had de deuren wijd open voor de enthousiaste kommissieleden die het funktioneren van de leeskrin gen binnen de Bond van Plattelandsvrouwen gingen bespreken. Vooral het beter begrijpen van de literatuur en het bevorderen dat daarvoor aandacht is, was een hoofddoel van deze dag. Maar ook het bijblijven met de jeugd, het verdiepen in maatschap pelijke problemen, zoals die via de literatuur worden gebracht, en het leren formuleren van een eigen me ning is een doel.- Met veel informatie in een dikke map voor hulp aan de leeskringen ging ieder weer voldaan terug naar eigen provincie. Literatuur-dag in Kapelle En met hetzelfde doel voor ogen zijn op 24 oktober 85 Zeeuwse vrouwen naar Kapelle gegaan. De literatuur bijeenkomst gaf de gelegenheid om nog meer kennis op te doen. Deze keer ging het over de periode in de Nederlandse literatuur van 1930 tot heden. Marian Pen-Soetermeer, voorzitter van de Landelijke Kultu rele Kommissie, had heel wat te ver tellen over die periode met daarbij veel achtergrond-informatie. Hier door komt er veel meer begrip en daardoor genoegen om boeken te le zen. Enkele boeken werden nader besproken en veel suggesties gedaan voor nog te lezen boeken. Enquete Mede aan de hand van de enquete-formulieren die de afgelo pen winter zijn ingestuurd is een landelijke boekenlijst opgesteld, waaruit wel blijkt dat niet elke lees kring dezelfde boeken leest. De doelstelling van de Bond: "Door vorming en ontwikkeling van vrou wen hun besef yan verantwoording voor en deelname aan de samenle ving te bevorderen", blijft in de lees kringen dan ook «ruimschoots aan wezig. Beide bijeenkomsten kunnen ertoe bijdragen dat het venster op de Ne derlandse Literatuur weer ruimer opengaat. H.A. Polder Sinds kort hebben de vier ZLM- kringen in Brabant een advise rend lid uit de agrarische kom missie van de Ned. Ver. van Plat telandsvrouwen toegevoegd aan hun bestuur. Wij van de agrari sche kommissie vinden dat een goed besluit en zijn hier dan ook zeer blij mee. We hopen dat in de toekomst mag blijken dat de kringen óók gelukkig zijn met deze ontwikkeling; de agrarische kommissie in Brabant probeert positief bezig te zijn. Dit recept is nou niet bepaald een vlug-klaar-soepje. Maar de smaak is zo hemels dat je er graag een kwar tiertje langer voor in de keuken zult staan. BENODIGDHEDEN: 500 gram prei, 1 liter vleesbouillon of twee bouillonblokjes, 1 ui, 1 teen knoflook, 60 gram boter, 1 bosje bladselderie, nootmuskaat, 1 eetlepel parmezaanse kaas, Vs liter slagroom, 1 theelepeltje sherry, tabasco, zout, 30 gram bloem. Snijd de prei in ringen. Gebruik wel Hieronder staan weer een aantal uitwisselingen, studiereizen e.d. die door de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het platte land, kortweg Stichting Uitwisse ling genoemd, georganiseerd worden. Wat de achtergronden om-een agrarische stage naar een ander land te doen ook moge zijn, een vakantiereis is het zelden of nooit. Als je een tijdje lekker lui in de zon wilt gaan liggen aan warme stranden in vreemde oor den, dan zijn vele reisburo's daarin gespecialiseerd. Wie een agrarische stage wil doen kan er op rekenen dat er in de meeste gevallen wel degelijk een presta tie verwacht wordt. - Future Farmers of America. Via deze organisatie worden stages georganiseerd van 3, 6 of 12 maanden. Vertrek eind maart of eind juni 1986. Voor vertrek in maart, opgave voor 1 december a.s. Programma's in Canada - Jonge Boeren Programma. Via dit programma zijn er mogelijk heden om voor een periode van 9 tot 12 maanden stage te doen op een agrarisch bedrijf in Canada. Het biedt gelegenheid om kennis te maken met het leven en wer ken op een Canadees bedrijf. Opgave vóór 15 februari 1986. - Het I.A.E.A. biedt ook de moge lijkheid in Canada een stage te doen op een agrarisch bedrijf voor een periode van 7 maanden. Vertrek in april 1986. Opgave voor 15 december a.s. Programma's in Australië en Nieuw Zeeland Via het I.A.E.A. zijn er mogelijkhe den om gedurende 6, 8, 8 Vi, 13 of 14 maanden stage te doen op een agra- Vrijdag 8 november 1985 risch bedrijf in Australië en/of Nieuw Zeeland. Ook zijn er mogelijkheden voor de zgn. 'wereldreis' een combinatie van Australië of Nieuw Zeeland met Ca nada of Amerika (totaal 13 maan den). Vertrek 8 Vz maand naar Australië in april 1986. Vertrek 8 maanden naar Australië of Nieuw Zeeland in augustus 1986 Vertrek 6 maanden naar Australië of Nieuw Zeeland in oktober 1986 Vertrek 14 maanden (7 maanden Nieuw Zeeland en 7 maanden Aus tralië) in aug. 1986. Vertrek 13 maanden (6 maanden NZI of AUS en 7 maanden Can of USA) in okt. 1986. Voor bovengenoemde programma's wordt een voorlichtingsbijeenkomst gehouden op WOENSDAG 27 No- yember a.s. om 14.00 uur. Heb je in teresse in een van de programma's kom dan naar: Zalencentrum "Amershof", Snouc- kaertlaan 11 te Amersfoort. E.E.G. PROGRAMMA 1986. De Europese Gemeenschap maakt het ook in 1986 weer mogelijk dat een deel van het groen, maar niet het allerdonkerste deel. Was de prei zeer goed, er mag geen zandkorreltje meer in achter blijven. Smelt nu de 20 gram van de boter en leg hierop de gewassen prei. Maak de ui schoon, snijd ze in ringen en doe ze ook in de pan. Laat het mengsel tien minuten smoren. Doe dan de bouil lon in de pan of de twee blokjes in een liter water. Doe de knoflook door de knijper en voeg dit samen met een eetlepel gehakte selderie bij de bouillon. Laat de bouillon nu op een laag vuurtje een half uurtje gaan. Als de prei gaar is doet u de massa door een zeef, u kunt er ook een elektrische mengbeker voor gebrui ken. Smelt de rest van de boter in een pannetje en doe daar de bloem bij, die u enigszins gaar laat worden. Maak met behulp van een beetje van de preibouillon een dikke gladde saus. Roer hierdoor de parmezaanse kaas en wat nootmuskaat. Voeg er daarna de rest van de bouillon aan toe. Klop nu de slagroom wat op met een theelepeltje sherry, tot die dik vloeibaar is. Voeg aan de soep nog enkele druppels tabasco toe en roer de soep goed om en verwarm ze. Doe de soep in kommen en leg er boven op een flinke lepel van de room. Geef er een "even geroosterd" stukje warm stokbrood bij. VANDAAG eten we de boerenkool eens anders dan we gewend zijn. Het is vooral voor de natnekken onder ons een fijn recept, want die vinden boerenkool met worst wel eens te droog. BENODIGDHEDEN: 1500 gram aardappelen, 1 pot boerenkool, zoet en peper, 4 dikke plakken rauwe boe- renham, xh. theelepel kruidnagelpoe der '/2 theelepel knoflookpoeder, 30 gram boter, 1 bouillonblokje, 1 glaasje sherry, 1 theelepel worcester- saus, maizena en een scheutje room. Schil de aardappelen en kook ze gaar en droog. Stamp er de boerenkool door en maak ze op smaak met peper en zout, aroma en een scheutje azijn. Doe de boerenkool in een schaal en houd deze warm. Wrijf nu de plak ken ham in met knoflook- en kruid nagelpoeder. Maak een halve liter bouillon van de tablet en leg hierin de ham en laat die tien minuten ko ken. Schep de ham uit de pan en leg ze dakpansgewijs op de schaal met boerenkool. Bind nu het kookvocht van de ham en de maizena en maak het af met de sherry, de worcester- saus, eventueel wat zout en scheutje room. Giet een lepel saus over de plakken ham op de boerenkool en serveer de rest er apart bij. jongeren van 18 tot 26 jaar een sta geprogramma kunnen volgen in een ander land van de Europese Ge meenschap. Op zich is dat niets bijzonders. Im mers door diezelfde Europese Ge meenschap is geregeld dat je zonder werkvergunning in een ander E.E'G. land kunt werken. Nee, het bijzondere is dat de Euro pese Commissie het mogelijk maakt dat je een taalkursus kunt volgen voorafgaand aan een stage. Die taal kursus wordt volledig door de Euro pese Commissie vergoed. Verder be taalt de Europese Commissie tot «en maximum van 75% van de totale reiskosten. In 1986 vinden er de vol gende programma's plaats: Lange programma's (beginnen met een taalkursus van 5 weken). 23 februari 1986 - 25 juli 1986 29 juni 1986 - 4 december 1986 (géén tuinbouwstages mogelijk) Er is ook een mogelijkheid om een stage van korte duur te doen zonder taalkursus. Dit programma begint op 26 juni voor een periode van mini maal 6 tot maximaal 12 weken. Ook hier worden de totale reiskosten tot een maximum van 75% vergoed. Voorwaarden: - Leeftijd tussen 18-28 jaar - Agrarische opleiding en/of agra rische ervaring - Bij voorkeur in bezit van rijbewijs of trekkerrijbewijs. Bemiddelingskosten: Lange pro gramma 200,00 Korte programma 125,00. E.E.G. programma: automatisering in de landbouw Van 19 januari t/m 16 februari 1986 wordt in Ringwood (Engeland) een programma 'Automatisering in de landbouw' georganiseerd. Tijdens deze vier weken wordt er gesproken over het 'hoe en waarom' van auto matisering. Worden verschillende (gecomputeriseerde) agrarische be drijven bezocht, computercentra en agrarische scholen. Voorwaarden: Leeftijd tussen 20 en 28 jaar. Agrarische opleiding en er varing. Goede kennis van de Engelse taal. Opgave: vóór 1 december 1985 Ter afsluiting van het seizoen 1985 wordt de vier-daagse AGRARISCHE STUDIEREIS naar LONDEN geor ganiseerd. Centraal staat het bezoek aan de Royal Smithfield Show en aan het agrarische bedrijf in Cressing. Londen, 30 november - 3 december zaterdag: in de middag vertrek per trein naar Hoek van Holland; over tocht naar Harwich; overnachting in 2-persoonshutten met douche en wc. zondag: ontbijt aan boord; per luxe touringcar naar Cressing; bezoek aan het gastvrije en interessante ge mengde bedrijf; vroege lunch op het bedrijf; naar Londen; uitgebreide stadsrondrit met Nederlandse gids; diner; overnachting in goed hotel, alle kamers met eigen badkamer, maandag: ontbijt; Royal Smithfield Show, de grote agrarische-handels tentoonstelling; 's avonds tocht van Londen n'aar Harwich; diner en overnachting aan boord, dinsdag: ontbijt aan boord; na ont scheping terugkeer naar huis per trein naar het voor u gunstigste sta tion. Een korte, interessante reis; kennis making met het Engelse landschap en met Londen. Compleet programma, voordelige all-in reissom; begeleiding uit en thuis! Belt u voor nadere informatie tel. 085-512087 (eventueel 085-427784). Een weekje d'r tussen uit voor de agrarische vrouw!! Wat is een m.c.b.? Wat zijn nu pre cies de effekten van de superheffing? Hoe zit dat met de toekomst van de melkveehouderij? En wat gaat er de volgende jaren met de graanprijzen gebeuren? En wat betekent het Groenboek voor de toekomst van het gezinsbedrijf? Om mee te kunnen praten thuis en in de organisaties is het nodig om informatie te hebben en die samen met andere agrarische vrouwen te verwerken. Een mogelijkheid om bij al dit soort vragen stil te staan, is de kursus "Vrouw en landbouwbeleid", van 18 - 22 november op Volkshogeschool Bergen. Getracht zal worden om ook dit jaar weer een éxkursie naar "Brussel" te organiseren, om zelf te kunnen spre ken met de "Hoge Heren" De kursus betekent een week onder dak op de Volkshogeschool. 22 november Afd. Walcheren gaat schaatsen in Roosendaal op 22 no vember. Verzamelen om 18.45 uurop de bekende plaats' "Hotel Walche ren" in Koudekerke. Opgeven bij Petra, 01185 - 2613 of bij Jan-Kees 01184-2613. 7 december Afd. Schouwen-Duive- land organiseert uit dagje uit, 's middags eerst gaan schaatsen en 's avonds naar het theater waar het blijspel "Veel sukses, mevrouw" wordt opgevoerd. Hierin doen vele bekende akteurs en aktrices mee. Kosten inkl. bus zijn 40,- p.p. Op geven vóór 10 november bij Carla, tel.01114- 1316. Kosten: ƒ400,00. De reiskosten worden tot max. 75% vergoed door de Europese Commissie. Voor meer informatie en opgave: STICHTING UITWISSELING EN STUDIEREIZEN VOOR HET PLATTELAND Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H., tel. 0220896144. "Een goed geploegd perceel kan in het voorjaar weken eerder worden bewerkt". Dat zei voorzitter M. de Hond tijdens de prijsuitreiking van de ploegwedstrijden die afgelopen zaterdag werden georganiseerd door de afdeling Tholen/St. Philipsland van de PJZ. De wedstrijden werden gehouden op een perceel van de heer Friederichs te Oud Vossemeer. De eerste, tweede en derde prijs waren resp. voor Matthé van Tilburgh, Koos Deurloo en Ko Brooimans ter wijl de eerste drie prijzen voor de kategorie tweeschaar wentel gingen naar Andries Geluk, Piet Ooms en Adrie Geluk. Ook de wedstrijdjury, bestaande uit oud-ploegkampioe- nen, landbouwers en voorlichters in de landbouw toonden hun kunnen op de ploeg en werden beoordeeld door de wedstrijdploegers. Na de wedstrijden werd het perceel winter- klaar geploegd door een demonstra tie met een achtienscharige kombi- natie met in totaal 480 pk. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21