Voorzitter roept leden op tot ondersteuning ZLM-beleid CVZ in problemen vanwege GS heropenstellen S10 en~S12 voor trekkerverkeer zuidelijke landbouw maatschappij Bij samenwerking en te nemen initiatieven Afhankelijk en het zuiden van de EEG, weinig verwachten van inko menstoeslagen en nog minder van een kontingentering gekoppeld aan een prijsbeleid op basis van de objektieve methode. Vanuit deze realiteit is gekozen voor een te rughoudend prijsbeleid met eventueel medeverantwoor delijkheid voor de afzet. Hiermee lopen wij grotendeels in de pas met de opvattingen van de minister van landbouw en de regering. Daarbij past dan wel een voorwaarden scheppend overheidsbeleid dat duidelijk een verbetering behoeft voor het midden- en kleinbedrijf en met name voor de agrarische sektor. Na de teleurstellende land bouwbegroting is daarin, bij de debatten hierover in de Kamer, geen verbetering gekomen. Wij zijn dan ook dui delijk teleurgesteld over het beleid dat door deze regering is gevoerd. Wel zijn door het terugdringen van de inflatie en de toepassing van de WIR de investeringen gestimu leerd. Hierop is door verschillende sektoren in land- en tuinbouw ingespeeld. Daartegenover zijn de mogelijkhe den van de doelstelling van ons belastingstelsel om te reserveren veel te beperkt gebleven. De financiële weer stand van veel individuele bedrijven is daardoor veel te gering. De oogst in deze regeringsperiode van dit Kabinet is voor de land- en tuinbouw ver onder de opbrengstver wachtingen gebleven. Dat wordt nu nog versterkt door de afschaffing van de negatieve WIR met onvoldoende kompensatie daarvoor. VERVOLG PAG. 5 De afgelopen weken is het grootste deel van de teunisbloemen geoogst. Het zaad werd in grote hoeveelheden naar de firma A. Snoep Zoon in Colijnsplaat gebracht om daar te worden gedroogd en geschoond. In het algemeen was de heer Snoep tevreden over de kwaliteit van het zaad. Het overleg tussen het bestuur van de Centrale Tuin bouwveiling Zeeland en het Kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland over de openstelling voor langzaam verkeer van de S10 en de S12 is vastgelopen. Het Kollege wil uit verkeertechnische overwegingen niet ingaan op een verzoek van het veilingbestuur om de S10 tussen Kapelle en 's Gravenpolder open te stellen voor trekker verkeer naar de veiling Goes. Eerder al wees het kollege de open stelling voor langzaam verkeer van de S12 tussen het kruispunt Vierwegen en Goes af. Het bestuur van de vei ling is daarover bijzonder teleurgesteld. Direkteur G. Vermaire verontwaardigd. "We gaan mil joenen investeren in een van de modernste en grootste fruitveilingén van ons land en dan deze tegenwerking. Onbegrijpelijk, we kunnen niet berusten in deze unanie- me-opstelling van het kollege van GS. Het bestuur van de veiling heeft wel enig begrip voor de verkeerstechnische problemen die openstelling voor langzaam verkeer van de S12 met zich meebrengt maar vindt dat het bij de S10 aanzienlijk minder problematisch ligt. De vorige week dinsdag, 29 oktober, kreeg het veiling- bestuur via Gedeputeerde de Voogd het bericht dat het College van GS had besloten ook de tijdelijke openstel ling van de S 10 niet toe te staan maar dat de oplossing moest worden gevonden in het leggen van uitwijkstroken van stelcon-platen langs smalle wegen (3 meter breed) tussen Kapelle en Goes, te weten de Spaanweg, Abbe- kindersezandweg en Oostmolenweg. Hierover zouden dan onze wagens met fruit naar Goes moeten. Naar de mening van het bestuur is dat in geen enkel opzicht een oplossing voor de vervoersproblematiek. Hiervoor zou den deze wegen over de gehele lengte op een breedte van 5 meter gebracht moeten worden. In een brief aan Pro vinciale Staten zegt het bestuur door dit alles in enorme problemen te zijn gekomen. "We moeten ons bedrijf in Kapelle gaan sluiten en zullen over de smalle land- bouw-wegen moeten gaan rijden met alle problemen van dien. Wij kunnen niet berusten in een situatie waarin we straks een nieuwe, uiterst moderne fruitveiling hebben, mogelijk de grootste van Nederland, die niet te bereiken is door degenen voor wie ze is bestemd", aldus de brief aan Provinciale Staten. Het veilingbestuur zal blijven aan dringen bij GS op goede oplossingen. Dat is voor dit moment de openstelling van de S10 (Kapelle-'s Gra venpolder). In de zak van Zuid-Beveland ligt name lijk een groot en uiterst modern fruitgebied. Dit kan enkel via de S 10 in Kapelle komen. Vermaire tenslotte: "We zullen nu via de provinciale staten proberen alsnog het kollege van GS tot andere gedachten te brengen. Indien GS bij haar ingenomen standpunt blijft dan zal er voor de nieuwe veiling niets anders opzitten dan de aanleg van paralelwegen. Een oplossing moet er in ieder geval komen, want we gaan in ieder'geval door met de bouw van het nieuwe komplex". VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 iana- en 73e JAARGANG NO.3801 tuinbouwblad Op maandag 4 november jl. kwam de ledenraad van de ZLM in "de Prins van Oranje" te Goes bijeen. In zijn openingswoord tot de ledenraad zei ZLM-voorzit- ter A.J.G. Doeleman het volgende: Het EEG-land- bouwbeleid staat ter diskussie: de doelstelling van het Verdrag van Rome, voldoende voedsel te produceren tegen redelijke prijzen en kwaliteit, is bereikt. De pro- duktie van marktordeningsprodukten heeft de drem pel van de vraag te veel overschreden. Daarbij staan de prijzen op de wereldmarkt onder zware druk. Ge volg: hoge kosten voor de gemeenschap voor be- waarvergoedingen en restitutiebeleid bij afzet op de wereldmarkt. De problemen worden nu door land- bouwkommissaris Andriessen indringend aan de orde gesteld in het Groenboek. De land- en tuinbouw is bereid mee te denken en te werken tot oplossing van deze problematiek. Naast de sociale problemen in de achtergebleven gebie den in de zuidelijke lidstaten, staat de graanpolitiek in sterke mate centraal. Granen hebben nog steeds een spilfunktie op de wereldmarkt en staan daarmee niet al leen centraal in de handelsverhouding tussen Amerika en de EEG, maar steeds meer ook met andere landen die van importerend graanexporterend zijn geworden. De han delsafspraken op wereldniveau in het GATT komen daardoor niet alleen steeds meer onder spanning te staan, ook nieuwe afspraken komen moeilijker tot stand. Nederland als exportland heeft grote belangen bij de af spraken op wereldhandelsniveau, waardoor een open markt in de EEG sterk beïnvloed wordt. Het nu ter dis kussie staande graanbeleid is niet alleen van belang voor de akkerbouw maar ook voor de konkurrentiepositie van andere sektoren, zoals de veredelingssektor en ook de tuinbouw moet rekening houden met verschuivingen in het bouwplan. Zo wijst de voorzitter van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren erop, doelend op de prijsverhoudingen van veevoer in Nederland ten opzichte van andere EEG-landen, dat de tijd van relatief goedkoop veevoer voorbij is. Het heeft geen zin nu terug te komen op de waarschuwingen van verschillende zijde over de afhankelijkheid van graanvervangers bij de samenstelling van het veevoer. De realiteit is nu dat de prijsverlaging van de granen veel minder doorwerkt in de prijs van het veevoer in Nederland dan in andere landen. En nog steeds hebben wij onvoldoende inzicht wat de gevolgen zullen zijn van een gewijzigd graanbeleid voor de totale Nederlandse landbouw, gezien de kwetsbare positie van onze export. Daarvan uitgaande blijven wij het een slechte zaak vinden dat de graannota van de Hoofdafde ling Akkerbouw zonder verdere bestudering van de ver schillende onderdelen van tafel is geveegd. Wij hebben de indruk dat ook de LEI-studie zich te veel beperkt tot de akkerbouw. Maatregelen als VUT voor akkerbouwers of het uit de produktie nemen van grond zijn eenzijdige maatregelen om de graanproblematiek op te lossen en daarmee de kontinuïteit van de bedrijven zeker te stellen. Ik ga nu niet in op de door het Landbouwschap en door de ZLM onderschreven opvatting niet te kiezen voor kontin gentering van de graanproduktie maar voor een markt gericht beleid met gematigd ondersteunend prijsbeleid. Duidelijk is wel, voor welke optie wij ook kiezen, dat wij zeer sterk afhankelijk zijn van de politieke bereidheid in de verschillende lidstaten hoe het landbouwbeleid in de EEG er in de toekomst uit zal zien. Vanuit deze invalshoek mogen wij, gezien de verhoudingen tussen het noorden

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1