Demonstratie uithalen en voeren van kuilvoer Op dinsdag 19 november a.s. zal op zes bedrijven in de omgeving van 's Hertogenbosch - Vlijmen een demonstratie worden gehouden met werktuigen voor het uithalen en voeren van kuilvoer - gras en snijmais - aan rundvee. De werktuigen die gedemonstreerd worden kunnen in de volgende groepen worden ingedeeld: kuilvoersnijders U type; kuilvoerblokverdelers; voermengwagens; voerdoseerwagens; andere werktuigen. Kuilvoersnijder U type Met een kuilvoersnijder gaat het uit de kuil halen veel gemakkerlijker en sneller dan met de hand. Een be langrijk voordeel is ook dat door de gladde snijkant de kans op broei in de kuil en in het blok voer gering is. Daarom kan van een koude kuil zonder bezwaar voor één week tege lijk worden gehaald worden. Een kuilvoersnijder wordt meestal aan de hefinrichting van de trekker gemon teerd. Op de demonstratie zal uit sluitend de U snijder worden ge toond omdat daarvoor de meeste belangstelling bestaat. Bij dit sys teem wordt het blok voer aan drie zijden tegelijk door een heen- en weergaand kartelmes losgesneden. De messen zijn op de hoeken door kettingen met elkaar verbonden. De messen worden aangedreven door twee hydraulische cilinders die zich aan weerszijden voor aan de machi ne bevinden. Een kuilvoersnijder stelt hoge eisen aan de hefinrichting en het gewicht van de trekker. Pér keer wordt van goed voorgedroogd gras 600 tot 700 kg meegenomen en van snijmais maximaal 1200 tot 1400 kg- Bij de nieuwe snijder wordt het grootste type geleverd met een snij- hoogte van 1,65 m; daarbij kunnen de gewichten oplopen tot 850 kg voor voorgedroogd gras en 1700 kg voor een blok snijmais. Daar komt het gewicht van het werktuig en even tueel dat van de hefmast nog bij (re ken op zo'n 500 kg). Verzwaring van de trekker met neusgewichten is vaak nodig om steigeren te voorkomen. Bij het beoordelen van het hefver mogen van de trekker is de bepaling aan het meetraam - 61 cm achter de kogels - meestal maatgevend, tenzij de voorwielen bij maximale toege stane voorasbelasting gaan zweven bij een hefkracht die lager ligt. In dit geval is het laagste getal bepalend. Hoewel het motor vermogen van de trekker voor een kuilvoersnijder niet van veel belang is moet men met be trekking tot het hefvermogen en het 'gewicht denken aan een trekker van 40 tot 60 kW. Voor veel weidebe- drijven waar men voor de andere werkzaamheden niet zo'n zware trekker nodig heeft, is het dan beter - financieel - genoegen te nemen met een kuilvoersnijder die een blok van 1 tot 10 m3 snijdt in plaats van een zware, dure, trekker alleen voor dit werk aan te schaffen. Hydraulische topstang en blokaf- schuiver Het gebruik van hydraulische cilin der als topstang wordt bij een kuil voersnijder steeds meer toegepast en heeft de volgende voordelen: de kuilvoersnijder kan snel en gemakkelijk in de gewenste stand worden gebracht zodat de tander ook bij de hoogste stand van de hef armen zuiver horizontaal in het voer kunnen worden geduwd. door de topstang na het snijden en voor het wegrijden korter te ma ken gaat het "losbreken" van het blok voer gemakkelijker; tijdens het transport helt het blok voer bij een korte topstang over naar de trekker, waarbij de kans op mor sen minder wordt; door de topstang langer te maken gaat het lossen op de voergang beter. Bij enkele merken is het mogelijk de kuilvoersnijder met een hydraulische cilinder naar links of naar rechts te verplaatsen, zodat buiten het trek- kerwiel gesneden kan worden. Dit is belangrijk in sleufsilo's. Het afschui ven van het blok voer door weer stand op de vloer verloopt niet altijd naar wens. Vooral bij snijmais doen zich vaak problemen voor. Hydraulische blokschuivers voldoen het best. Vooral op een wat natte vloer voldoen mechanische blok schuivers minder goed. Vrijdag 8 november 1985 Kuilvoersnijder met verdeler Voor het mechanisch verdelen van blokken kuilvoer heeft Mullos een verdeler op een U-snijder gebouwd. De verdeler bestaat uit twee gekar telde messen die over de volle breedte werken en uit 3 keer 4 meta len meenemers die het voer losma ken en zijwaarts afvoeren. De verde ler wordt aangedreven door een hy- dromotor en kan zowel naar links als naar rechts lossen. Indien gewenst kan ook op voorraad gesneden wor den. In dat geval is het gewenst niet de volle diepte te snijden maar bij voorbeeld 10 cm minder. Bij het later weer opnemen gaat de beugel dan gemakkelijker over het blok voer zowel in voorgedroogd gras - gesne den - als in snijmais wordt heel goed werk geleverd. Voor deze verdeler bestaat veel be langstelling. ting. In één van de zijwanden be vindt zich een opening die met een hydraulisch of mechanisch bediende schuif wordt geopend of gesloten. Een hydraulisch bediend transport bandje, bestaande uit een bodem ketting met meenemers, deponeert het voer voor het voerhek. Uit on derzoek (IMAG en PR) is gebleken dat met een voermengwagen ver schillende soorten ruwvoer en krachtvoer intensief worden ge mengd. Selekteren bij de opname door het vee is uitgesloten. Mengen van gesneden kuilvoer met alleen krachtvoer is niet mogelijk. Gesne den gras (tenminste 20 messen in de opraapwagen) en snijmais laten zich goed mengen in een verhouding van 50% kuilgras en 50% snijmais op droge-stofbasis. Het vullen van de wagen gebeurt met een hydraulische kraan, die ook op de wagen kan zijn gemonteerd, of met een trekkervoorlader met een hydraulisch bediende kuilvoervork. Produkten die zich gemakkelijk laten verwerken moeten éérst worden ge laden, dus bijvoorbeeld eerst snij mais en dan kuilgras. Tijdens het vullen en het transport naar de stal moet worden gemengd. Voor het een opraapwagen met 10 of meer messen. De frees bestaat uit een trommel met maaimachinemesjes en draait boven over. Het afgefreesde materiaal komt eerst in een opvang- bak en wordt vervolgens in een voorraadbak gekipt. Het lossen van de voorraadbak voor het voerhek geschiedt aan de linkderzijde van de wagen door twee boven elkaar lig gende walsen die eveneens van mes sen zijn voorzien. Uit onderzoek door het I.M.A.G. blijkt dat de vul- tijd in snijmais varieert vari twee tot vier minuten voor een hoeveelheid van 700 tot 1300 kg. De tijd voor het doseren voor het voerhek varieerde van één tot drie minuten. In voordroogkuil was de vultijd drie tot vijf minuten voor een hoeveelheid van 330 tot resp. 560 kg en de tijd voor het lossen drie tot vier minuten. Globaal kan men er dus vanuit gaan dat per vracht van goed voorgedroogd gras 500 kg en van snijmais 1000 kg wordt meegeno men. Wanneer je in deze verhouding ook zou voeren öetekent dat dus een hoeveelheid voldoende voor 50 melkkoeien. Op de Waiboerhoeve is deze wagen met succes ingezet voor sporteurs als de dwarsafvoerband worden mechanisch aangedreven. In deze uitvoering blijkt de wagen goed lang gras te kunnen verwerken. De kuilwand is ruwer en minder glad dan bij gebruik van een kuilvoers nijder of een frees. Bij voldoende voersnelheid verwachten we niet dat dit aanleiding geeft tot broei. Tot de andere werktuigen behoren even eens de Holaras freesvoerdoseerbak die het materiaal met een frees, aan gedreven door een hydromotor in de doseerbak freest, en de silogrif die het weer met een vertande schraper in de bak schraapt. Schema demonstratie In onderstaand schema is aangege ven welke werktuigen op welk be drijf en op welk tijdstip zullen de monstreren. Naam en adres veehouders - Te de monstreren werktuigen - Tijdstip van demonstreren J. Mommersteeg, de Omloop 5, Den Bosch - Strautmann kuilvoersnijder - 10.30-11.00 uur; Schuitemaker^lok- verdeler - 13.00-13.30 uur. Schuite maker voerdoseerwagen. Schuitemaker kuilvoerblokverdeler Kuilvoerblokverdeler Kuilvoerblokverdelers worden ge bruikt voor het mechanisch verdelen van gesneden blokken kuilvoer. Vaak worden deze werktuigen ook gebruikt voor het voeren van andere produkten zoals bierbostel, perspulp e.d. Het zijn éénassige machines die meestal bevestigd worden aan de trekhaak van de trekker. Daarom zijn relatief lichte trekkers in staat een blokverdeler aan te drijven. Aan de achterzijde bevindt zicö de laad klep en aan de voorzijde de loswals en de dwarsafvoerband. Hoewel er per merk verschillen voorkomen is de werking in grote lijnen als volgt. De in voorraad gesneden blokken kuilvoer staan op een verharde vlak ke vloer. De laadklep laat men in de laagste stand op de vloer zakken. Vervolgens wordt achteruit rijdend de hydraulische bediende laadklep onder het blok voer geschoven. Daarna wordt de laadklep met het blok voer opgetild en in de wagen gekipt. De blokkenverdeler is mees tal uitgerust met een bodemketting met meenemers en soms met een opvoertransporteur. Door middel van de loswal(s) of de opvoertrans porteur komt het voer op een dwars afvoerband die naar links of naar rechts lost. Om met een kuilvoer blokverdeler te kunnen werken moet het voer op een vlakke verharding liggen, moet de weg verhard zijn en moet de voergang vrij zijn. V oermengwagen De voermengwagen heeft een taps toelopende bak met daarin een hori zontale menginrichting meestal be staande uit twee vijzels en een roer vleugel. Een voermengwagen is ge monteerd op een tweewielig onder stel. Sommige wagens kunnen wor den geleverd met een weeginrich- mengen is dan extra weinig tijd no dig. Het voor de aandrijving nodige vermogen is afhankelijk van de lengte van het soort voer en de ba- kinhoud en loopt uiteen van 4 - 6 kW (5,4 - 8,2 pk) per m3 wageninhoud. Voordelen van een voermengwagen zijn de hoge ruwvoeropname, mees tal één keer per dag voeren, niet kunnen selekteren en weinig of geen voerresten. Nieuw is de ontwikke ling, dat de roervleugels zijn voor zien van messen waardoor het mo gelijk is lang gras te verwerken. Dit vraagt extra vermogen. Een voer mengwagen vraagt de minste arbeid bij het voeren, maar de werktuig- kosten zijn vrij hoog. V oerdoseerwagen Voerdoseerwagens kunnen uitslui tend worden gebruikt voor het voe ren en zijn niet voorzien van een op- raapmechanisme. Een voordeel van een voerdoseerwagen is dat de dwarsafvoerband aan de voorkant van de wagen zit, zodat men goed zicht op het werk heeft. Boven de dwarsafvoerband kan eventueel een krachtvoerbunker woröen gemon teerd. De voerdoseerwagen van Schuitemaker is in staat vrij lang kuilgras te verwerken. Maar kort materiaal is beter. Schuitemaker heeft drie typen voerdoseerwagens in zijn programma waarvan de middel ste type getoond wordt. De verdeel- walsen worden mechanisch en de bodemketting hydraulisch aange dreven. Andere werktuigen Tot de andere werktuigen behoort o.a. de Diadem freesvoerwagen. De kombinatie is geschikt voor het ver werken van kuilgras, ingekuild met Diadem freesvoerwagen het voeren van voederbieten en de volgende ingekuilde produkten, snijmais, voorgedroogd gras, lucer ne, perspulp, bietenblad met onge- hakseld stro en gesneden voederbie ten met ongehakseld stro. Omdat de kuil glad wordt afgefreesd is de kans op broei praktisch uitgesloten. De afstand van de kuil tot de stal moet niet te groot zijn. Het is een getrok ken machine. Daarom is een relatief lichte trekker 35 kW) nodig. De voeropslagplaats moet verhard zijn en de afstand naar de stal mag niet te groot zijn. Alle handelingen moeten dagelijks worden uitgevoerd. Hydrodessil De hydrodessil is een getrokken werktuig op een tweewielig onder stel. Het kuilvoer wordt met een hydrau lisch bord van de kuil in de wagen "getrokken". Het bord is scharnie rend in het midden van de wagen bevestigd en aan de onderkant ver- tand. De bodemketting met meene mers wordt aangedreven door een hydromotor en de snelheid is trap loos te regelen. Al deze Franse wa gens zijn verder uitgerust met één of twee loswalsen en een dwarsafvoer band. In deze uitvoering zijn ze ge schikt voor gehakselde produkten, maar ongeschikt voor lang gras. De konstrukteurs van Jeantil - de fabri kant tan de hydrodessil - hebben nu in plaats van loswalsen, twee korte schuin naar boven lopende opvoer- transporteurs gemonteerd. Deze op- voertransporteurs zijn elk voorzien van vijf meenemers met opgelaste tanden. Ze draaien beide in dezelfde richting en schuin naar boven. Daarna valt Jiet voer op de dwarsaf voerband die naar links of naar rechts lost. Zowel de opvoertran- Fr. Zwijgers, de Omloop 1, Den Bosch - Diadem freesvoerwagen - 10.30-11.00 uur; Marmix voermeng wagen - 13.00-13.30 uur; Holaius freesdoseerbak. C. Moonen, de Bellaard 1, Den Bosch - Vicon kuilvoersnijder - 11.00-11.30 uur; Unifeed voermeng wagen- 13.30-14.00 uur. C. Pelders, de Bellaard 3, Den Bosch Mullos kuilvoersnijder 11.00-11.30 uur; Mullos kuilvoer blokverdeler- 13.30-14.00 uur; Mul los bovenlosser. M. de Vaan, de Bellaard 5, Den Bosch - Haweco kuilvoersnijder - 11.30-12.00 uur; Holaras kuilvoer blokverdeler - 14.00-14.30 uur; Hy drodessil. Gebr. van de Sterren, Maashoeveweg 10, Vlijmen - van Lengerich kuil voersnijder - 11.30-12.00 uur; Lucas voermengwagen - 14.00-14.30 uur; Lucas Silogrif 4000. Door steeds op twee bedrijven tege lijk met de demonstratie te beginnen wordt gestreefd de bezoekers te spreiden. Bezoekers die voor een be paald werktuig belangstelling heb ben kunnen gericht een keuze ma ken. Om 10.45 uur en om 12.45 uur zullen de werktuigen tijdens een de- filé worden toegelicht door L. van Loo. Voor geinteresseerde veehou ders is het een goede gelegenheid om in korte tijd geïnformeerd te worden over de mogelijkheden om het voe ren van rundvee te mechaniseren. De richting van de demonstratie wordt met borden aangegeven. Ing. L. van Loo CAD B.V. Wageningen 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19