99 DELAR" voor alle melkveehouders Verzorging van grasland in de herfst s Huisvliegen vliegen zich dood "DELAR" is het moderne woord voor "Deeladministratie Rund veehouderij". Naast vele vormen van boekhoudingen en informa tiesystemen is de deeladministra tie voor veel bedrijven reeds een bekend begrip. Niet alleen bij de varkenshouders, maar sinds een aantal jaren ook bij de rundvee houders. Wij zullen ons in dit ar tikel beperken tot de deeladmi nistratie Rundveehouderij "DE LAR". Tabel I Voorbeeld van enkele bedrijfsgegevens en resultaten van 1983/1984 en 1984/1985 van gemiddeld 600 bedrijven in Noord-Brabant. Tabel II Voorbeeld van vergelijking ven enkele resultaten met de norm Aangezien ook de opbrengstprijs per kg melk onder druk blijft staan, zal inkomensverbetering vooral gezocht moeten worden in kostprijsverla ging. Om echter een goed inzicht te hebben in de kosten per eenheid produkt is een goed registratiesys teem noodzakelijk. De deeladminis tratie Rundveehouderij "DELAR" is gebleken een goed en eenvoudig systeem van bedrijfsadministratie te zijn en een modern middel om een goed inzicht te krijgen in de zwakke en sterke punten van het bedrijf. Welke inzichten geeft "DELAR"? De kosten kunnen verdeeld worden in vaste en variabele kosten. De vaste kosten van bijvoorbeeld grond en gebouwen zijn een gegeven en op korte termijn moeilijk te beïnvloe den. Bij een inkrimping van het aantal melkkoeien onder invloed van de superheffing blijven de vaste kos ten gelijk en drukken dan zwaarder op de overblijvende produktie. Voor de rundveehouderij belicht DELAR alleen die bedrijfsaspekten, die op korte termijn enigszins zijn te beïn vloeden. Wil men de kostprijs van de melk verlagen, dan moet vooral ge probeerd worden aan de variabele kosten iets te doen. De voerkosten zijn hierbij wel het belangrijkste. Een efficiëntere krachtvoerverstrekking kan het rendement belangrijk beïn vloeden; echter een betere grasland exploitatie met meer en beter ruw- voer van het eigen bedrijf kan de voerkosten belangrijk drukken. DE LAR biedt nu juist op deze punten meer inzicht. Wat moet u bijhouden? In afwijking van de fiskale boek houdingen moet men bij DELAR niet alleen geldbedragen noteren, maar vooral ook kilogrammen, stuks vee, aantallen enz. De melkveehou der moet zelf de basisgegevens bij houden, zoals veeslag, beweidings systeem. grondsoort, ontwatering, oppervlakte, grondgebruik en voe- dervoorraden. Deze moeten eenmaal per jaar worden genoteerd. Daar naast moeten regelmatig gegevens worden bijgehouden over de veesta pel (aantallen, geboorten, aan- en verkopen, in- en uitscharen), ge maaide oppervlakte, veldperiode, bemesting, opbrengsten aan melk en veeverkoop, de kosten van voeraan- koop. welk en hoeveel voer. In Noord-Brabant hebben alle deelne mers het systeem van individuele veeregistratie wat ook inzicht geeft in leeftijdsopbouw van de veestapel, afkalfleeftijd, kalversterfte e.d. Mo gelijk dat dit systeem in de toekomst kan aansluiten bij het RIS van het NRS. Boekjaar Het boekjaar loopt van mei tot mei, met ingang van november 1985 is het ook mogelijk om per half jaar te la ten uitwerken. Hierbij is de voeder- winningsperiode afgesloten en kan al een inzicht worden verkregen in de graslandproduktie en voederwin ning. Het volgende voorjaar kunt u hiermee dan al rekening houden. Mogelijk dat in de toekomst zelfs een kwartaalafsluiting mogelijk is. Resultaten De resultaten worden weergegeven in kengetallen. De kengetallen heb ben betrekking op de opbrengstkant, zoals: melkproduktie, melkprijs, omzet en aanwas en de kostenkant, zoals: ruwvoer- en krachtvoerkosten voor een aantal deelnemers, veearts, fokkerij, loonwerk en bemestings- 16 Omschrijving 1983/1984 1984/1985 Oppervlakte grasland en voedergew. (ha) 25-01 25.11 Stikstof uit kunstmest per ha (kg) 367 395 Kalversterfte 8 Gemiddeld aantal melkkoeien/bedrijf 76,8 72,3 Krachtvoer per koe inkl. jongvee (kg) 2.008 kg 1.995 kg Melk per koe (kg) 5-525 kg 5.513 kg Melkprijs per 100 kg 75,98 74,75 Melkgeld per koe 4.200 4.128 Omzet per koe 760 970 Aanwas per koe 48 -159 Totaal opbrengst per koe 5.008 4.939 Krachtvoerkosten per koe 1.277 1.138 Ruwvoederkosten per koe 586 648 Totaal aan bijkomende voerkosten/koe 1.863 1.866 Opbrengst minus voerkosten per koe 2-145 3.073 Opbrengst minus voerkosten per ha 9.667 8.912 Resultaat Norm Afwijking Totale opbrengsten per ha 11.374 10.789 585 Totale bijkomende voerk. per ha 4.156 3.840 316 Bijkomende voerk. t.o.v. de norm 108 Opbrengst minus bijkomende voerk. 7.218 6.949 269 Aankoop krachtvoer per ha (kVEM) 4.630 3.060 1.570 Aankoop ruwvoer per ha (kVEM) 3-577 4.517 - 940 Totaal voederverbr. t.o.v. norm 108 Krachtvoer per dag weideperiode kg 4,2 2,6 1,6 Krachtvoer per dag stalperiode kg 7,3 5,0 2,3 Omzet per melkkoe 841 797 44 Aantal geboortes per 100 melkkoeien 126 114 12 kosten. Maar ook kengetallen zoals gemiddelde leeftijd van de melk koeien, afkalfleeftijd van de vaarzen, kalversterfte, graslandgebruik, gras land en ruwvoerproduktie in kVEM e.d. In tabel I ziet u een voorbeeld van enkele bedrijfsgegevens en re sultaten van 1983/1984 en 1984/1985 van gemiddeld 600 be drijven in Noord-Brabant. In bovenstaande tabel kunt u zien dat de gemiddelde melkproduktie per koe iets is gedaald. De ontvangen netto melkprijs is echter met 1,23 per 100 kg gedaald, het ontvangen melkgeld per melkkoe is hierdoor met ƒ72,— gedaald tot ƒ4.128,— Voerkosten: in dit boekjaar is de krachtvoerprijs belangrijk gedaald, tevens is de hoeveelheid krachtvoer iets afgenomen met als resultaat dat de krachtvoerkosten per koe met 139,— zijn gedaald. In tegenstel ling hiermee zijn de ruwvoederkos- ten belangrijk gestegen i.v.m. de slechte voederwinning in 1984. Het uiteindelijk resultaat is dat de totale voerkosten ongeveer gelijk zijn ge bleven. De opbrengst minus voerkos ten per melkkoe is gedaald met ƒ72.— Onder invloed van de su perheffingsmaatregelen is het aantal melkkoeien per bedrijf c.q. per ha echter afgenomen met het uiteinde lijke resultaat van een daling van het kengetal opbrengst minus voerkos ten per ha met 760,— per ha. Bij een gemiddelde bedrijfsgrootte van 25 ha is dit toch weer ruim 19.000,- Vergelijken De resultaten per bedrijf kunnen op 3 manieren worden vergeleken. Allereerst met de kengetallen van het eigen bedrijf over voorgaande jaren. Ten tweede met de cijfers van soort gelijke bedrijven, echter is het moei lijk om bij externe bedrijfsvergelij- king met de invloed van verschillen de bedrijssystemen voldoende reke ning te houden. Sinds kort bestaat er de derde mogelijkheid van vergelij king, namelijk met de eigen normen. Om de cijfers van het eigen bedrijf goed te kunnen beoordelen, is een analyse nodig, waarbij resultaten worden vergeleken met de voor dit bedrijf opgestelde normen die zijn afgestemd op een goede bedrijfsvoe ring. Voor de voedervoorziening zijn de normen gebaseerd op de werke lijke melkproduktie, stikstofgift, veebezetting, beweidingssysteem en bijvoeding in de zomer. Ook de voerkosten worden vergeleken met de norm. Zie voorbeeld in tabel II van een bedrijf. Door deze normvergelijking is het mogelijk om de sterke en zwakke punten in de bedrijfsvoering te on dersteunen. Door deze mogelijkheid is DELAR geworden tot een van de moderne management-informatie- systemen voor de rundveehouderij. Iedereen kan nu deelnemen Was het in het verleden zo dat slechts een beperkt aantal melkveehouders kon deelnemen aan DELAR, thans is er geen beperking meer in het aantal deelnemers. De kosten varië ren van 275,— tot 375,— Wilt u meer weten over dit eenvoudig sys teem van bedrijfsbegeleiding neemt u dan kontakt op met uw bedrijfs- voorlichter of uw boekhouder. Ing. A.A. Jans, bedrijfstakdeskundige bij het konsulentschap Rundveehou derij te Waalre. Ook in de herfst moet er nog het een en ander aan het grasland gebeuren. Doen we dit niet, dan heeft dat zonder meer invloed op de opbrengst en de kwaliteit van het gras in het volgende groeisei zoen. Daarom zullen we in het kort nog eens enkele belangrijke punten na lopen. Op tijd opstallen en eventueel bloten Vooral klei en veen en de lager gele gen zandgronden zijn gevoelig voor vertrappen. Dat dit vertrappen grote schade kan toebrengen aan de gras mat zal iedereen duidelijk zijn. Dat hebben we ook vorig najaar duidelijk kunnen zien. Op dit soort gronden wordt de tijd van vee opstallen meestal niet be paald door de hoeveelheid gras, die er nog in de wei staat, maar door de mate van vertrappen. Als het een nat najaar is zal het vee dus noodge dwongen vroeg moeten worden op- gestald. Op sommige percelen kan er dan nog teveel gras staan. Het is noodzakelijk, dat dit gras nog wordt afgemaaid. Er mag echter niet te diep worden gemaaid, n.l. niet korter dan 7 cm. Zijn er veel maairesten, dan zal dit spul moeten worden afgevoerd. Het is vanzelfsprekend dat bij dit werk het land redelijk berijdbaar moet zijn. Anders is het middel erger dan de kwaal. Ontwatering Vooral in het najaar en de winter valt er veel meer regen dan het gras nodig heeft. Dus zal dit teveel aan water moeten worden afgevoerd. En liefst zo snel mogelijk. Dat kan echter alleen als er vol doende afvoer is. Daarom moeten sloten, greppels en drainage goed open zijn. Op dit moment zijn er nog verschil lende sloten waar veel begroeiing in staat. Het is natuurlijk logisch, dat dan het water niet vlot kan wegstro men. Het openmaken van dergelijke sloten is dan ook nodig. Vanzelf- De kosten van kracht- en ruwvoer zijn door de veehouder te beïnvloeden! sprekend moeten ook de duikers- goed open zijn. Dikwijls zijn deze duikers verstopt door b.v. plastik- zakken of ander afval. Als het vee uit de weide is, kunnen ook de greppels weer worden opengemaakt. Denk daarbij ook aan eventuele afvoer buizen onder dammen e.d.'Dikwijls zijn er bepaalde laagten in een per ceel, waar ieder jaar weer water blijft staan. Maak daar nu al een afvoer voor, zodat U het water vóór bent! Veel percelen zijn gedraineerd. Zorg dan ook, dat deze drainage goed en vlot kan werken. Kontroleer daarom in een regenrijke periode of alle drains nog goed lopen. Als er in zo'n periode geen water uitkomt is er iets fout. Soms is alleen de eindbuis maar verstopt of verzakt. Het regelmatig doorspuiten van de drains is een goede zaak. Wacht hiermee niet tot er bepaalde buizen dichtzitten, maar doe het op tijd. Hoe dikwijls is in het algemeen niet te zeggen. Dat hangt n.l. af van al of geen ijzerafzetting, fijn zand in de ondergrond, verzak kingen op oude sloten enz. Onkruidbestrijding, vooral muur Vooral in nieuw ingezaaide percelen staat dikwijls veel onkruid. Het meest voorkomende en meest lastige onkruid is muur. Ook in de winter als het niet vriest, groeit dit onkruid door. Vooral bij zacht weer zo snel, dat het gras eronder kan gaan stik ken. Wanneer het nodig is, moet dan ook een chemische bestrijding worden uitgevoerd. We moeten in nieuw grasland wel een lagere dosering ge bruiken ten opzichte van ouder grasland. Kontroleer het grasland op emelten De laatste jaren is op veel percelen grote schade ontstaan door emelten. Dikwijls zo erg dat dergelijke perce len in zijn geheel opnieuw moesten worden ingezaaid. Daarom is het zaak om op tijd die voorzorgen en 'maatregelen te nemen, zodat we de schade zoveel mogelijk kunnen be perken. Dat kunnen we doen door in november en december de grasland percelen te onderzoeken op emelten. Het is een eenvoudige en goedkope methode. Hoe onderzoeken we op emelten? Met een schop worden tijdens een rondgang over het perceel op 10 plaatsen stukjes zode van 10 x 10 cm uitgestoken tot een diepte van -4 cm. Deze zoden worden in een em mer of bak gelegd in een zoutwater oplossing. Dit is een pekelbad van 1 kg zout op 5 liter water. Als er emel ten inzitten komen deze bovendrij ven. Het aantal emelten dat we vin den moeten we met 10 vermenigvul digen. Dan hebben we het aantal per m2. Als we op meer dan 150 emelten/m2 komen is een bestrijding nodig. Dit kan gebeuren door het spuiten van 2 liter parathion 25% of door het strooien van 15 kg luxan-emelten- korrels of 15 kg AAmeltix-korrels per ha. Denk wel aan de veiligheidstermijn n.l. 3 weken geen vee in de weide na het spuiten van parathion en 2 weken na de korrels. Tot slot: neem de tijd en de moeite en kontro leer uw graslandpercelen. U kunt er een hoop narigheid en kosten mee uitsparen en het zal de opbrengst ten goede komen! Ing. A.J. Biemans, Bedrijfsvoorlichter C.R.-Tilburg De ontwikkeling van een nieuwe methode voor de bestrijding van huisvliegen verkeert in een ver gevorderd stadium. Deze is ge baseerd op gebruik van een fero moon in kombinatie met een fy sische bestrijdingsmethode. De vliegen worden zowel door ultra violet licht als door hun eigen natuurlijke lokstof naar een ap paraat gelokt waar ze door een hoge elektrische spanning wor den gedood. Vooral bij gebruik in grote kippenstallen, waar deze vliegen een ernstig probleem vormen, werkt deze kombinatie opvallend suksesvol. Het hierbij geheel afzien van het gebruik van een insekticide is vanzelfspre kend zeer gunstig voor het milieu, de boer, de kippen en de natuur lijke vijanden van de huisvliep Vrijdag 8 november 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 16