De rijping van vruchten was op tijd Voordelen ruiteren worden onderschat Veertig jaar LEI-Afdeling Tuinbouw C. Geense hoofd voorlichting CVZ Gekonditioneerde verkoop succes! Hardfruitoogst '85 loopt ten einde De fruittelers op SCHOUWEN- DUIVELAND hebben de oogst van '85 geborgen. Het prachtige herfst weer heeft er aan meegewerkt dat de vruchten vlot en keurig geplukt konden worden. Ieder jaar wordt ver geleken met het voorgaande; als we deze plukperiode afzetten tegen die van 1984 dan zijn dit beslist twee uitersten kwa weersomstandigheden. Nu iedere dag droog weer en toen iedere keer in het regenpak en nog nat. De rijping van de vruchten was nu op tijd en de kleuring begon al vrij vroeg, alleen de laatste pluk van de oudere bomen Jonagold heeft toch nog al wat bleke vruchten opgeleverd. De kwaliteit van de peren is goed. Het aantal vruchten van de Conference is in onze regio aan de matige kant maar door de goede vruchtmaat is er toch een redelijke oogst geplukt. Door het uitblijven van najaarsstor men zijn er weinig wind- en takbe- schadigingen aan de vruchten, mis schien zal hierdoor wat vlugger klas se I gesorteerd kunnen worden. Bij de appels begon de oogst van de Cox met tegenvallende kilo's. Dit werd veroorzaakt door te veel kleine vruchten. Ook bij de later geoogste rassen kwam dit euvel iedere keer weer terug, alleen bij de triploïde rassen vormde dit geen bezwaar. Over de oorzaak wordt verschillend gedacht; de een houdt het op de natte koele zomer en de late bloei en de wat langere vruchthoutsnoei van de afgelopen strenge winter krijgt soms ook de schuld. Anderen zoeken het in de vorstschade in het hout van de bodem. Opvallend daarbij is dat de bomen naast de windschermen dit seizoen een gelijkwaardige maat produceren ten opzichte van de an dere rijen, terwijl dit in een "nor maal" jaar veel ongunstiger is. Ruw en klein De kleuring van de appels is vrij goed. Toch zal er dit jaar weinig in klasse I gesorteerd worden. Er is bijzonder veel hagelschade (landelijk heeft 60% van de bedrijven schade) en bij veel rassen ernstige verruwing vooral bij de Golden en Jonagold. De Gol den Delicious is later geplukt dan normaal, veel vruchten haalden de 70 mm grens niet en het gunstige weer nodigde de telers uit om enig risiko te nemen en zo mogelijk de maatsortering te verbeteren. Soms werd het gewas één of twee keer doorgeplukt. Ondanks deze ekstra inspanning is er toch een "mager" produkt geoogst. Goede prijzen De prijzen op de veiling springen er voor het fruit t.o.v. andere gewassen bovenuit. Goede kwaliteit Jonagold- Cox en Elstar noteren boven de 2,-. Lang niet iedereen kan hiervan he laas profiteren. De middenprijzen zullen straks aan het eind van het kwartaal toch ande re taal spreken. Goede kwaliteit zal dit seizoen weer ekstra betaald wor den en daar mogen we toch blij mee zijn. Planten of verplanten Na de oogst breekt ieder jaar het plantseizoen aan. Nu gaat het niet om het vernieuwen van een perceel maar veel meer om het herstellen van doodgevroren bomen. Het nij pend gebrek aan goed plantmate- riaal maakt het moeilijk om dit naar wens uit te voeren. Soms kan intern wat verplant worden of via kollega's. Grotere bomen verplanten is erg ar beidsintensief vooral bij transport. Ook de nazorg komend seizoen moet niet onderschat worden. Iedere af weging hoe het perceel hersteld moet worden of eventueel op termijn ge rooid, zal afhangen van de leeftijd van de beplanting en soms ook van de teler. Dit jaar viert de Afdeling Tuinbouw van het Landbouw-Ekonomisch In stituut haar veertigste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan heeft het LEI een jubiléumbundel samenge steld onder de titel "Tuinbouw-Eko- nomische Notities II", als vervolg op de gelijknamige uitgave die het licht zag bij het 25-jarig bestaan van de afdeling 1). "Tuinbouw-Ekonomische Notities II" bevat een reeks artikelen over aan de tuinbouwpraktijk gerelateer de onderwerpen van de hand van medewerkers van de Afdeling Tuin bouw. Het merendeel van de bijdra gen werd in het afgelopen jaar ge publiceerd in de tuin bouwvakpers. De artikelen behandelen een veel heid aan thema's. Naast de struktu- rele ontwikkeling van de tuinbouw- sektor en bedrijfsekonomische ont wikkelingen per gewas komen onder meer aan de orde: energiebesparen de maatregelen, rentabiliteit en fi nanciering, de overnameproblema- tiek, bedrijfsregistratie en bedrijfs- begeleiding, kwaliteitsvraagstukken, produktvernieuwing en markton derzoek. 1) "Tuinbouw-Ekonomische Noti ties II". Bestellen door overschrijving van ƒ37,75 op nevenvermeld giro nummer onder vermelding van: "Med. 339". Dit verkoopseizoen heeft de veiling Kapelle met succes de peren Confe rence en Beurré. A. Lucas in de ge konditioneerde verkoop gedaan. In twee keer werd ruim 500 ton Confe rence te koop aangeboden. De veiling verkocht in voorgaande jaren in de voorverkoop maar niet direkt uit de koelcel. Omdat er van uit de praktijk signalen kwamen dat de aanvoer voor de (voor)verkoop van Conference groot zou worden en omdat de temperaturen hoog waren werd tot konditionering besloten. De handel heeft hier erg positief op ge reageerd zo vertelt de direkteur P.G. Vermaire. Men was enthousiast over de grote hoeveelheid produkt en over de goede konditie ervan. Deze wijze van opslag en verkoop is zo goed bevallen dat er bij de nieuwe veiling op grotere schaal mee door Vrijdag 8 november 1985 wordt gegaan. Op de foto een beeld van de drukte tijdens de aanvoer van peren in Kapelle afgelopen seizoen. N.T.V. van 4 tot en met 8 februari 1986 De Nederlandse Tuinbouw Vak beurs (NTV), één van de belang rijkste tuinbouwbeurzen ter wereld, zal volgend jaar op een nog grotere oppervlakte worden gehouden. Van 4 tot en met 8 februari 1986 staat in de groenteveiling Bleiswijk een op pervlakte van 32.500 vierkante meter ter beschikking van de ruim 375 standhouders. Verleden jaar be zochten niet minder dan 60.000 geïnteresseerden de NTV. Tot hoofd van de afdeling cortimer- cialisatie en voorlichting van de CVZ is benoemd de heer C. Geense te Krabbendijke, thans nog bedrijfs- voorlichter bij het Consulentschap voor de Tuinbouw in Zuid-West- Nederland. De heer Geense (45 jaar) hoopt op 1 februari 1986 in dienst te treden van de CVZ. Hij gaat inhoud geven aan een nieuw te vormen staf-afdeling waarin het vooral zal gaan om de behartiging van de belangen van de leden bij de afzet van hun produk- ten. In W.-Duitsland 12% meer late groenten van eigen bodem In de Bondsrepubliek werd dit jaar over de hele linie meer uitgezaaid/ uitgeplant aan late opengronds- groeriten dan in 1984, uitgezonderd prei (-10%) en tomaten (-20%). Uit schieters waren boerenkool 45%) en rode bewaarkool 26%). Overal gezien bedroeg de areaaluitbreiding 7%. Het effekt daarvan werd nog ver sterkt door grotere oogsten per ha, dooreengenomen +5% Per saldo zal er ruim 12% meer ge oogst zijn/worden: boerenkool 45%, bewaarrodekool +31%, maar prei -9%. Een en ander bete kent dat onze export er de komende maanden over het algemeen niet ge makkelijker op zal worden. Nog even en de rustige tijd breekt weer aan op enkele ruiters met bloemzaad na, die men met een dag goed weer nog hoopt te dorsen, raakt het land op THOLEN zo goed als leeg. Door het goede weer is er vlot en gemakkelijk gewerkt. Verschillende bloemzaden zijn nog uit het zwad gedorst, wat zeker voor de leeuwebek als iets bijzonders beschouwd kan worden, omdat dit gewas goed rijp en droog moet zijn wil men het kun nen dorsen. Het brengt zoals bekend, behoorlijk wat risiko mee als men een zaadgewas lang op het zwad laat liggen. Het in de drogerij brengen gaat met hoge kosten en veel onaan genaam werk gepaard. Toch word de traditionele methode van ruiteren steeds minder toegepast. Deels om dat men meestal niet meer over goe de ruiters beschikt (hoewel ze nog steeds te koop zijn), maar ook omdat het narijpen op de ruiter langzamer gaat dan in de drogerij en men er zodoende langer mee op het land zit wat in het najaar zeker een be zwaar is. Toch is en blijft het nog steeds een goede methode omdat juist door het langzame narij pen veel meer zaad tot zijn recht komt en er minder risiko van zaadverlies en kwaliteit is ten opzichte van het lang op het zwad laten liggen. Men zal in de toekomst steeds meer gaan pro beren om met behulp van doodspui ten zaad direkt van het land te dorsen hetzij met maaidorsen of uit het zwad, omdat dit minder kosten van drogen en minder werk teweeg brengt. Met doodspuiten moet men echter ook voorzichtig zijn want wanneer men met het spuitmiddel zoals b.v. reglone het zaad raakt zal dit met de kunstmatige kiemproeven nog schade kunnen geven. Dit zaad dat overigens in de grond normaal zou kiemen heeft omdat het niet met de volgens internationaal vastgestel de kiemingsreglementen tot het ve reiste kiemingspercentage komt, geen handelswaarde. Daar dus al leen van nature goed beschermde zaden voor deze methode in aan merking komen moet men vooraf goed weten of het verantwoord is dat men spuit. Allemaal zaken die ook de komende winter tijdens vergade ringen van de studieklub weer de aandacht zullen vragen. Er is weer veel gedraineerd zodat in enkele jaren tijds de drainage al op veel plaatsen is vervangen. Een goe de zaak die zeker z'n vruchten af zal werpen voor het behoud van de struktuur van de grond. Goed ploegwerk is minstens even belang rijk. Hopelijk kan dit onder droge omstandigheden gebeuren. Ploegen is de laatste fase waarna meestal een rustige wintertijd aan breekt. Onder glas is men minder seizoengebonden. Toch zal men het ook hier als de sla er eenmaal instaat, wat kalmer aan kunnen doen wat na een jaar hard werken zeker ook wel nodig is. De BEVELANDSE fruittelers heb ben deze week hun laatste appels van de oogst 1985 geplukt. De laatste pluk van de Jonagold is binnenge haald. Slechts een enkeling zal nog enige dagen wachten om een beter gekleurd produkt te kunnen oogsten. Over het algemeen verliep de kleu ring van de Jonagold in onze streek vrij goed. De eerste en tweede pluk hadden een fraai rode blos zodat de Jonagold van uitstekende kwaliteit zal zijn dit seizoen. De kwaliteit van alle rassen is trouwens erg goed te noemen. We hébben het dan uiteraard over de bewaarbaarheid en smaak. Deze is gewoon voortreffelijk. Toch worden veel partijen fruit ingedeeld in klasse twee, maar dit uitsluitend vanwege de hagelschade, een natuurlijke schade, die de kwaliteit als goed eet baar produkt niet heeft aangetast. De pluk is voortreffelijk verlopen. Was de zomer eigenlijk triest, met teveel neerslag, het najaar maakte dit voor de telers ruimschoots goed. Met fraaie zomerse dagen kon vrijwel dagelijks worden geplukt, zodat alles fijn volgens schema verliep. Ook werden we gevrijwaard van stormen ook zeldzaam, want meestal stormt het wel een keertje, voornamelijk in de conference tijd. Alle reden om te vreden te zijn, maar hoe zit het nu met de prijsvorming. Voor het be drijfsresultaat van heel groot belang. De kg.-opbrengst is op de meeste bedrijven wel iets tegengevallen, maar de prijs heeft dit tot nu toe ruimschoots goed gemaakt. Het zo: merfruit viel in prijsvorming iets tegen,, maar de Cox - direkt van de boom verkocht - bracht prijzen op tussen de 1,50 en ƒ2,50 per kg. en op dit moment zijn de Cox prijzen zelfs hoog. Voor mooie partijen wordt tot 2,75 per kg betaald. Ook Goudreinette doet het goed met prijzen tot 1,25 per kg. De rode .Goudreinetten brengen wederom hoge prijzen op tot 1,75 per kg. voor de fraai rood gekleurde par- Peensmaak door beluchting tijdens bewaring beter Van peen die in koelhuizen dagelijks lucht krijgt toegediend schijnt de smaak zich te verbeteren. Onderzoe kers van de universiteit van Wiscon sin hebben dit ontdekt toen ze 3 maanden lang peen tijdens de bewa ring beluchtten. Na 30 dagen bewaring beoordeelden proevers de smaak van de peen als zoeter. Bij bewaring langer dan 1 maand nam de zoetheid van de smaak ondanks beluchting af. tijen. De Elstar is pas de laaftste we ken door de Cox gepasseerd in prijs. Deze fraai rode gekleurde appel, een aanwinst voor ons sortiment heeft steeds prijzen opgebracht van 2,— per kg en hoger. Elstar zal echter een ras blijven voor de kortere bewaring. Voor half januari moet deze appel geruimd zijn, omdat hij de neiging vertoont om na lang bewaren in smaak iets achteruit te gaan. Voor de langere bewaring zijn de Jonagold en de Gloster een aanwinst. Omdat beide appels na bewaring hun smaak volledig behouden. Er is procentsgewijs veel fruit ge ruimd tot nu toe, vanwege het hoge prijspeil. De vocrraden zijn kleiner dan de afgelopen drie jaren, zodat we ook voor de komende winter goede prijzen kunnen verwachten. De verloren gegane plantopstanden wor den niet in alle gevallen, maar toch gedeeltelijk door deze goede prijzen goed gemaakt. weekstaat energieverbruik Bij het telen onder energie arme omstandigheden alsook bij de ver schillende teeltmethoden speelt de kwaliteit van het produkt de belang rijkste rol, omdat deze uiteindelijk de maat voor de prijs is. Bij een eerste kontrole op de kwaliteit blijkt weder om dat de verschillende kastypen daar geen invloed op hebben. Ook de teeltmethode is hierbij nauwelijks van belang. Hoewel de bloemen van de grondteelt een fraktie beter houdbaar zijn dan die van de steen- wolteelt. Wat werkelijk een groot verschil in houdbaarheid geeft is het verschil in ras. Bij de door Denar ge teelde rassen is een ras als Visa ronduit slecht houdbaar, terwijl Fa- me en Appelbloesem een uitsteken de houdbaarheid hebben. Bij het zien van de totaal produktie is op te merken dat die van de grond- teelt gemiddeld goed is terwijl die van de steenwol daar 42% boven ligt, waarbij een goede start van cruciaal belang is gebleken. De druppel E.C. is nu naar de 3.0 gebracht in de steenwolteelt. Op donkere dagen wordt een keer per dag gedruppeld, bij zonnig weer is dit drie keer (0,5 ltr/m2 per keer). De klimaatsinstellingen zijn deze week niet gewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 9261 m3 gas bij een bedrijfs omvang van 10.000 m2. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15