Aardappelen en het onderzoek op het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond. McCain start aardappel kwaliteits kompetitie Landelijke kleinfruitteeltdag te Zaltbommel Interiorscaping in Europa met sukses geïntroduceerd Vruchtboomkweker in kontrakt met China Biddinghuizen sluit Om aardappeleksportdeur verder open te krijgen Spanje: geen gekookt witlof Voor de boeren is de aardappel in financieel opzicht een belangrijk produkt. Gemiddeld komt ca. 40% van het inkomen van de consumptie- en pootaardappeltelers in de kleige bieden uit dit gewas. Bij de telers van zetmeelaardappelen is dit aandeel nog hoger (60-70%); dit komt omdat de boeren in dit gebied een groter gedeelte van hun bedrijf (bijna 50%) met aardappelen betelen. Behalve de boeren zijn er nog duizenden gezin nen die voor hun inkomen geheel of gedeeltelijk op de aardappel zijn aangewezen. In de eerste plaats be treft dit de mensen die werkzaam zijn in de aardappelhandel en in de op de aardappel geënte industrieën (aardappelmeelfabrieken, fabrieken die aardappelen verwerken tot pom- mes frites en/of andere produkten, etc.). Voorts moeten we de bedrijven niet vergeten, die apparatuur en ma chines leveren aan de boeren en aan de verwerkende industrieën. Via de buitenlandse handel speelt de aard appel tevens een rol van betekenis in onze nationale economie. Van een totale jaarlijkse exportwaarde van akkerbouwprodukten van zo'n 6-6 miljard gulden neemt de aardappel zo'n 1 Vi miljard gulden voor zijn re kening. Onderzoek aan aardappelen Geen wonder dat aan dit belangrijke akkerbouwgewas in Nederland veel onderzoek wordt verricht. Het feit dat andere landen in toenemende mate op de exportmarkten opereren maakt, dat de kwaliteit van de Ne derlandse aardappelen in elk geval op peil moet worden gehouden en zo mogelijk nog moet worden verbeterd om onze voorsprong op andere lan den te handhaven. Uit concurrentie- overwëgingen moet bovendien aan de kostprijs van het produkt de hoogst mogelijke aandacht worden besteed. Dit betekent o.a. een hoge opbrengst per ha. Veel onderzoek vindt plaats op de Wageningse insti tuten. Dit betreft met name de meer fundamentele zaken rond de aard appel als veredeling, vatbaarheid voor en resistentie tegen ziekten en plagen en het opsporen hiervan, verwerking tot veredelde produkten, bewaring e.d. Het onderzoek op het PAGV te Lelystad is vooral gericht op problemen die meer direct met de teelt in de praktijk verband houden. Hierbij worden echter nauwe con tacten onderhouden en vindt op di verse terreinen samenwerking plaats met de Wageningse instellingen. En kele voorbeelden van PAGV-activi- teiten worden hieronder genoemd. 1. De bestrijding van ziekten. O.a. wordt getracht de verspreiding van bacterieziekten bij het oogsten van pootaardappelen te voorkomen door aanpassing van het rooisysteem. Hierbij worden de knollen eerst op zwaden gelegd en pas na drogen verzameld. Daarnaast wordt de in vloed van de wijze van bewaring van het pootgoed op het tot uiting komen van bacterieziekten nagegaan. Be handeling van het pootgoed met be paalde bacteriën, die de schadelijke werking van ziekteverwekkende bacteriën tegengaan wordt eveneens beproefd. Een andere schadelijke ziekte bij pootaardappelen wordt veroorzaakt door de Rhizoctonia- schimmel. Via bepaalde teeltmaat regelen wordt getracht de aantasting van de oogst te beperken. Bij de bestrijding van virusziekten zijn in het verleden goede resultaten behaald door het gewas te bespuiten met minerale olie en/of met blad- luisdodende middelen. Een olie filmpje op het blad beperkt de over dracht van bepaalde virusziekten met 60-80%. Thans wordt getracht de ontwikkelde werkwijze te vervolma ken, waarbij de uiteindelijke kost prijs van het te oogsten produkt cen traal staat. 2. De invloed van de fysiologische leeftijd van pootaardappelen op de groei en ontwikkeling van het gewas. De fysiologische leeftijd van poot aardappelen bepaalt mede de groei hiervan. De groeikracht van het pootgoed vormt een belangrijk kwa liteitsaspect m.b.t. de produktieca- paciteit van het gewas. Vooral met het oog op de export van pootaar dappelen naar verschillende teeltge- bieden is het van belang de optimale behandeling van het uitgangsmate riaal van de uiteenlopende rassen te leren kennen. 3. De stikstofvoeding van aardappe len. De hoogte van de opbrengst en daarmee de kostprijs van aardappe len hangt sterk samen met de lengte van de groeiperiode. De bemesting en met name stikstof vormt hierbij een belangrijke factor. De N-gift beïnvloedt daarnaast de kwaliteil van het produkt. In dit kader wordi onderzoek verricht naar de optimale hoeveelheid stikstof en de verdeling ervan over het groeiseizoen. Metho den om de N-situatie in het groeien de gewas te meten zijn de laatste ja ren ontwikkeld. Zij vormen hierbij Uitbreiding van het areaal in de voor Nederland traditionele afzetgebie den, gekombineerd met sterk verbe terde plaatselijke produktiemetho- den maken het er voor de Neder landse export aardappel niet een voudiger op. Gelukkig staat de deur voor de Nederlandse aardappel in het buitenland nog redelijk ver open, dankzij onze reputatie op gebied van kwaliteit, prijs en service. McCain Potatoes (Holland) B.V. is van mening dat een agressief beleid van telers, handel en industrie gebo den is om die deur weer helemaal wagenwijd open te krijgen. Met na me op het gebied, van de kwaliteit heeft Nederland de laatste jaren een minder goede beurt gemaakt. Dat moet weer veranderen en dat kan ook gedaan worden. De kosten vor men helaas maar al te vaak een eko- nomische belemmering voor het volledig in de praktijk brengen van de aanwezige kennis en voor het uit voeren van goede ideeën. In de herfst van 1984 startte McCain Potatoes (Holland) B.V. een kwali- Boomkweker P.J.J. Hillebrand uit Biddinghuizen heeft een langlopend kontrakt met China gesloten voor de levering van virusvrije vruchtbomen en onderstammen. Over de omvang van de order wil de heer Hillebrand niet meer kwijt dan dat het "om gigantische hoeveelhe den" gaat. Het virusvrije uitgangsmateriaal voor de fruitteelt wordt geleverd aan de Tjanjin State Farm Administra ting Bureau en aan de Tjanjin Agri culture Industry and Commerce Corporation. Het fruitteeltareaal van een belangrijk hulpmiddel. 4. Beïnvloeding van het aantal knol len en de sortering. Voor pootaar dappelen zijn veel niet te grote knol len gewenst; voor consumptie- en fritesaardappelen juist een grove sortering. Door voorbehandeling van het pootgoed (bewaartempera- tuur, voorkiemen, etc.), door chemi sche behandeling van dit materiaal en van het gewas, alsmede door teeltmaatregelen zoals beregening en plantdichtheden wordt getracht de gewenste situatie te bereiken. 5. Verbetering van de perspectieven van AM-resistente consumptieras sen. Het overgrote deel van het areaal consumptie-aardappelen wordt thans ingenomen door het ras Bintje, dat vatbaar is voor aardap pelmoeheid (AM). Getracht wordt andere, tegen. AM resistente rassen op te sporen, die Bintje (gedeeltelijk) kunnen vervangen en voor deze ras sen de optimale teeltmaatregelen te ontwikkelen. 6. Verbetering van de verwerkings kwaliteit van consumptieaardappe len. De chemische samenstelling be paalt voor een belangrijk deel de ge- teitsbonussysteem, waardoor het mogelijk werd de teler direkt extra te waarderen in relatie tot zijn gelever de kwaliteit. Dit systeem werd als attraktief ervaren en heel sterk moti verend gewerkt. McCain betaalde het afgelopen sei zoen meer dan een half miljoen gul den aan premies en heeft besloten haar premiesysteem voor het ko mendejaar onverkort te handhaven. In de aardappel kwaliteits kompeti tie die dit jaar wordt georganiseerd zal in de waardering met de volgende kriteria rekening worden gehouden: de sortering, grofte van de partij; het beschadigingsniveau; het suikerpercentage, bakkleur; het droge stof gehalte (zetmeel). McCain hoopt, mede door dit sys teem, in de komende jaren over een betere kwaliteit grondstof te kunnen gaan beschikken om daardoor onze sterke positie op onze exportmarkten verder te verstevigen en de konkur- rentie met het buitenland in ons voordeel te beslechten. Tjanjin, met zeven miljoen inwoners een van de grootste steden in China, wordt de komende jaren geheel ver nieuwd. Daarbij wordt gebruik ge maakt van kwalitatief hoogwaardig materiaal uit de IJsselmeerpolders. In 1987 worden de eerste bomen en onderstammen geleverd. Eerder is niet mogelijk, omdat de afgelopen winter met zijn strenge vorst roet in het eten heeft gegooid. De heer Hil lebrand heeft als gevolg van de vorstschade op dit moment onvol doende materiaal voorhanden om de Chinezen nu al van dienst te zijn. schiktheid van aardappelen voor verwerking tot veredelde produkten. Teelt- en bemestingsmaatregelen kunnen deze samenstelling beïn vloeden. Onderzoek wordt gedaan om met name de blauwgevoeligheid en het gehalte aan reducerende sui kers te verminderen. 7. De invloed van de wijze van grond bewerking in het voorjaar. Intensieve bewerking met moderne werktuigen kan op lichte gronden ertoe leiden dat de grond erg fijn wordt gemaakt, waardoor bij regenval verslemping optreedt. Het zuurstofgehalte in de grond neemt daardoor af en daar mee de wortelactiviteit van het ge was, hetgeen kan leiden tot een la gere produktie en een verhoogde ge voeligheid voor ziekten. Onderzoek wordt gedaan om door aangepaste grondbewerking deze problemen te verminderen. 8. Onderzoek naar de verschillen in opbrengsten en naar de oorzaken er van. Hierbij wordt een groot aantal gegevens betreffende teeltmaatrege len en gewaskenmerken bij telers in een bepaald gebied verzameld. Aan de hand van een wiskundige verwer- De kommissie Houtig Kleinfruit van de NFO en de Gewassenkommissie Aardbeien van de NTS organiseren een landelijke kleinfruitteeltdag op donderdag 21 november 1985 in de veiling Zaltbommel. Tijdens deze dag zullen een viertal inleidingen worden gehouden, die worden afgewisseld met bezoeken aan 10 informatie- en tentoonstel lingsstands. Aan de orde komen de volgende onderwerpen: Het telen van een kwaliteitspro- dukt Dit onderwerp zal worden ingeleid door de heren J.C. de Bruin van de proeftuin Breda (voor aardbeien) en C. Geense vap het Konsulentschap te Goes (voor de houtige kleinfruit- gewassen). bezoek aan de 10 informatie- en tentoonstellingsstands. In de stands wordt informatie gegeven over: watergeven met alle daaraan verbonden aspekten; spuittechnieken; diverse ziekte- De Europese introduktie van inte- riorscaping - het plaatsen van me tershoge groene planten in grote ge bouwen - heeft door het seminar- "Designing with plants" een flinke stimulans gekregen. Dit is de kon- klusie van seminar-organisator She- mex Internationaal BV. Het Aals- meerse bedrijf baseert die uitspraak op de belangstelling, die na het op 10 en 11 oktober in Scheveningen (Hol land) gehouden seminar sterk is aan gewakkerd. Het belang van dit eerste Europese interiorscape-seminar werd onder- Men verwacht dit jaar in Spanje een witlofproduktie van ca. 3.000 ton. De belangrijkste teeltgebieden zijn: Na- varra, Segovia en Soria (alle drie ten noorden van Madrid). De afzet vindt nu nog hoofdzakelijk in het binnen land plaats, maar de telers in Navar- ra denken er over ook witlof te gaan exporteren. Het witlof dat de Spanjaarden im porteren,ca. 170 a 200 ton, komt grotendeels uit Nederland en België. Het Franse witlof maakt weinig kans kingstechniek worden vervolgens de belangrijkste factoren aangewezen die van invloed zijn op de verschillen in opbrengst en kwaliteit in het be treffende gebied. Tevens wordt ge tracht aan te geven in welke mate deze factoren voor de verschillen in opbrengst en kwaliteit verantwoor delijk zijn. De gevonden resultaten worden gebruikt bij de teeltvoor lichting aan de boeren, b.v. in stu dieclubverband. Tevens kunnen de resultaten aanleiding geven tot ge richt onderzoek. 9. Het effect van verschillende ge wasrotaties. In dit onderzoek speelt de aardappel een belangrijke rol. De invloed van diverse frequenties van dit gewas en van andere gewassen in het bouwplan wordt nagegaan op de opbrengst, de kwaliteit, de ziekte aantasting en de bodemstructuur. 10. Bedrijfshygiëne. Hygiëne bij de teelt en de verwerking van de oogst is erg belangrijk om de verspreiding va nziekten en plagen tegen te gaan. Het PAGV besteedt ruime aandacht aan bedrijfshygiëne. Aan onderzoek en voorlichtende publikaties op dit terrein wordt medegewerkt. Uit het voorgaande blijkt dat het ge was aardappelen binnen het PAGV zeer veel aandacht krijgt. Kenmer kend hierbij is, dat het Proefstation een schakelfunctie probeert te ver vullen tussen knelpunten in de prak tijk en de mogelijkheden die bij het meer fundamentele onderzoek aan wezig zijn. Ing. A. Schefers PAGV Lelystad symptomen; bedrijfsregistratie; databank Tuinbouw en Handel; kwaliteitseisen voor plantmate- riaal van houtige kleinfruitgewassen voor de beroepsteelt; oogstspreiding bij frambozen en ro de bessen; aanbindsystemen bij frambozen; de teelt van blauwe bessen; nieuwe gewassen. Gewasbescherming, waarbij spe ciaal aandacht wordt besteed aan de spuittechnieken, door ing. W. van Mullem van het Konsulentschap te Tilburg. Watergeven tegen droogte, voor nachtvorstbestrijding, de kwaliteit van het water en het toevoegen van meststoffen, door ing. H.R. ten Cate, van het CAD Bedrijfsuitrusting. Kwaliteitsbehoud na de oogst, n.a.v. proeven in 1985, door de heer S.Th. van Diepen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. De kosten van deelname bedragen met inbegrip van lunchpakket en koffie 15,— per persoon. streept door de aanwezigheid van onder anderen Paul Bremer III, de Amerikaanse ambassadeur in Ne derland (zie foto) en de Nederlandse minister van Landbouw en Visserij, de heer G. Braks. Deze laatste was in zijn openingstoespraak optimistisch over de mogelijkheden voor deze in Europa nog onbekende industrie. "Als we om ons heen kijken zien we steeds meer aandacht voor de na tuur, in de vorm van tuinen en plan ten. Hierdoor groeit de sierteeltsek- tor snel. op de Spaanse markt vanwege het slechte imago. Volgens de Spanjaar den is dit slecht houdbaar en biedt de verpakking onvoldoende bescher ming. In Spanje wordt witlof alleen als sa lade gegeten, gekookt witlof is nog onbekend. Bij meer bekendheid van deze gebruiksmogelijkheid is een groter binnenlands verbruik niet uit gesloten. Vooral voor de Spanjaar den is de prijs erg bepalend; is deze hoog, dan kopen zij liever een andere groente. McCain Potatoes bv te Lewedorp is onlangs gestart met een Aardap- pelkwaliteitskompetitie. Een aktie waarbij de aardappeltelers die de beste kwaliteiten hebben geleverd beloond gaan worden met leuke prijzen. McCain hoopt hiermee te bereiken dat hiervan een stimule rende werking zal uitgaan om een prima kwaliteit aardappel te leveren. 14 Vrijdag 8 november 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 14