Mevrouw Lepoeter nam afscheid van het onderwijs Omzet 1984/1985 Cebeco-Handelsraad vertoont lichte daling, winst gestegen Fokker K. de Buck: "Ploeg weet niet waar hij over praat!' "Meer geld nodig voor agrarisch onderzoek" Prof.ir. Bol: "Bosbouwers en boeren moeten samen verder" Staatssekretaris wil dikbilfokkerij verbieden Voorzitter commissie Landbouwkundig Onderzoek: "Cebeco-Handelsraad" te Rotterdam heeft in het per 30 juni 1985 afgesloten boekjaar tesamen met zijn meerderheidsdeelnemingen een omzet behaald van 4,4 miljard. In vergelijking met vorig jaar een toeneming met 147 miljoen ofwel met 3,5%. De omzet van Cebeco- Handelsraad zelf bedroeg 3,0 miljard, een daling met 112 miljoen ofwel 3,5%. In tonnen gemeten was deze omzet 142.000 hoger. De omzet van de Cebeco-Handelsraad-groep, waaronder zijn samen gevat de omzet van Cebeco-Handelsraad met de meerderheidsdeelne mingen en de leden, bedroeg 6,3 miljard, vorig jaar 6,2 miljard. Gezien de marktomstandigheden is deze omzetontwikkeling redelijk te noemen. Het batig saldo bedraagt 23,3 miljoen tegenover vorig jaar 14,8 miljoen. De sektor Veevoeders Aan- en Ver koop noteerde in geld gemeten een omzetdaling van 12,5% tot 1,6 mil jard, bij een geringe daling van de kwantumomzet. Het gemiddelde prijspeil van het grondstoffenpakket, dat vorig jaar op 55,77 lag, bedroeg nu 48,68. Het prijsverloop van de grondstoffen had een dalende ten dens. De omzet in de sektor Meststoffen was hoger dan vorig jaar, nu name lijk 1.000.000 -ton ten opzichte van 942.000 ton vorig jaar; in geld nu 340 miljoen, vorig jaar 288 mil joen. Na een aanvankelijke stijging van de prijzen was er in de tweede helft van het boekjaar sprake van een prijsdaling. De sektor Gewasbeschermingsmid delen bereikte een omzet van 185 miljoen, vorig jaar 177 miljoen, een stijging met 4,5%. De omzet in de sektor Zaaizaad en Pootgoed nam toe van ƒ85,5 miljoen naar ƒ91,5 miljoen, dit is met 7%. In de sektor Afzet en Verwerking Akkerbouwprodukten bedroeg de omzet 594 miljoen, vorig jaar 536 miljoen 11%). De omzetstijging werd zowel bij Westeuropese granen 5%) als bij aardappelprodukten 16%) bereikt. Financiële resultaten De gekonsolideerde resultatenbere- kening over 1984/85 sluit voor ven nootschapsbelasting en na aftrek minderheidsbelangen van derden met een batig saldo van ƒ35,1 mil joen. Na belasting bedraagt het batig saldo 23,3 miljoen, vorig jaar 14,8 mil joen. Overeenkomstig de statuten van Ce beco-Handelsraad wordt van dit be drag 10,7 miljoen toegevoegd aan de Reserve deelnemingen en 4,4 miljoen aan het Fonds voor prijsver schillen. Per saldo resteert een over schot van ƒ8,2 miljoen. Van dit be drag is na de statutaire reservering van tenminste 20% een bedrag van netto 6,5 miljoen ter beschikking van de algemene vergadering. Het resultaat ad 23,3 miljoen is aanmerkelijk gunstiger dan vorig jaar, toen een resultaat werd bereikt van 14,8 miljoen. In dit verslagjaar verbeterde het sal do van de sektor Veevoeders Aan- en Verkoop ten opzichte van vorig jaar. Komend boekjaar De in het jaarverslag uitvoerig be schreven effekten van E.G.-maatre- gelen en maatregelen van de Neder landse overheid zullen hun invloed blijven uitoefenen op de aktiviteiten in het nieuwe boekjaar. Verwacht mag worden, dat met name die sek toren, die afhankelijk zijn van inves teringen in de Nederlandse land- en tuinbouw, ook in 1985/ 86 grote in spanningen zullen moeten verrichten om hun omzet en resultaten op het huidige nivo te handhaven Uit welzijnsoogpunt wil staatssekretaris A. Ploeg de dikbilfokkerij gaan verbieden. Hij verklaarde dit de vorige week donderdag bij de behandeling van de begroting voor het Ministerie van Landbouw in de Tweede Kamer. Volgens de heer Ploeg wordt er doorgefokt op een erfelijke afwijking die zielige kreaties voortbrengt. Ploeg ziet in de komende gezondheids- en welzijnswet mogelijkheden om de dikbilfok kerij te verbieden. Ook de keuringen van deze dieren zouden moeten worden verboden want Ploeg heeft de indruk dat daarvan een niet onbelangrijke stimulans uitgaat naar de dikbilfokkerij. Eèn van de bekendste dikbilfokkers in Zuidwest Nederland,-de heer K. de Buck uit Oostkapelle, noemt de plannen van de heer Ploeg dwaas heid. "De heer Ploeg weet en begrijpt er niets van", zo zegt hij in een eerste reaktie. Hij neemt aan dat Ploeg en anderen vooral problemen hebben met de keizersneeverlossing. "Maar dergelijke operaties worden uitge voerd door zeer deskundige dieren artsen. Het kalf drinkt zelfs meestal al wanneer de artsen nog bezig zijn de opening weer dicht te naaien. Het Er moet meer geld komen voor het landbouwkundig onderzoek. Dit zei de heer ir. H.E. Clevering, voorzitter van de commissie Landbouwkun dig Onderzoek van het Landbouwschap dinsdag 5 november jl. in Wa- geningen. waar hij sprak over het belang van het landbouwkundig onderzoek voor het agrarisch bedrijfsleven. Volgens Clevering vallen de bedragen die gebruikt worden voor landbouwkundig onderzoek in het niet bij het geld dat de industrie vrijmaakt voor vernieuwingen. Deze laatste sector besteed als het gaat om werkelijke innovaties gigantische bedragen. Ir. H. E. Clevering. Clevering vroeg zich af of bij de ont wikkelingen binnen het agrarisch onderzoek de sector zelf wel voL doende wordt betrokken. Hij con stateerde dat een aantal financiële middelen voor o.a. biotechnologie via het ministerie van Economische Zaken lopen. Het ministerie van Landbouw en Visserij blijft hier bui ten beeld, terwijl de behoefte aan landbouwkundig onderzoek toe neemt. De mestoverschotten, de te intensieve bemesting van de bodem, de bodemziekten en de ontwikkeling van nieuwe agrarische produkten vragen om een geconcentreerde aanpak van het onderzoek, zo meende Clevering, die ervoor waar- 10 schuwde dat een duidelijker gericht heid van het overheidsonderzoek nodig is. Met name op de door het bedrijfsleven aangegeven onderwer pen. Gebeurt dit niet dan ontstaat bij het bedrijfsleven steeds meer de nei ging het onderzoek in eigen hand te nemen. In enkele sectoren worden al zeer grote bedragen aan eigen mid delen besteed voor onderzoek. Voor het overgrote deel van de land- en tuinbouw is dit echter een onmoge lijke last. Door de sterke inkomens wisseling op de bedrijven, aldus Cle vering, komt het onderzoek onder druk te staan en wordt gekozen voor korte termijnprioriteiten. Verdere regeringssteun voor "Voedsel uit Brittannië". De Britse minister van Landbouw, Michael Joplin, heeft aanvullende regeringssteun toegezegd aan de or ganisatie "Food from Britain". Deze organisatie heeft tot doel de con sumptie van Engelse voedingspro- dukten te bevorderen. Joplin zegt, dat wanneer de huidige bijdrage na '87/'88 is beëindigd, de regering met maximaal £2,5 min per jaar de steun zal voortzetten. "De verstrengeling van bosbouw en landbouw wordt steeds duidelijker. We kunnen ons niet permitteren apart van elkaar op te trekken. Dat zal zich zeker in onze vereniging weerspiegelen". Dit zegt de Wagepingse bosbouw kundige prof.ir. M.M.G.R. Bol (60 jaar) bij het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Bosbouw Vereniging, waarvan hij sinds drie jaar voorzitter is. Afremmen van de overproduktie in de landbouw - dus ander grondge bruik - en de bebossingsplannen van de regering drijven boeren en bos bouwers onafwendbaar in elkanders armen. Rijp maken Bol staat geheel achter de bosdoel- ontwikkeling van Staatsbosbeheer. "Plant eerst op arme bodem snel groeiende soorten, zoals populieren. Hebben deze de grond verrijkt, ga dan over op meer eisende soorten. Langzamerhand maak je dan de bo dem rijp voor loofbomen als eiken, beuken en essen, voor de "climax vegetaties". De regering wil tot het jaar 2000 in ons land 30.000 tot 35.000 hektare blijvend bos aanplanten. Daarnaast moet er 15.000 hektare produktiebos bijkomen, mede door toedoen van partikulieren. Bol: "De grondkostëh vormen de grootste drempel. Misschien kan de overheid grond kopen en die be schikbaar stellen aan partikulieren". Aanplant van "energiebossen" om boeren alternatief werk te bieden, ziet Bol voor Nederland niet zitten. moederdier lijdt er in het geheel niet onder en bij ons zijn al honderden kalveren geboren zonder proble men". De Buck wijst er ook nog op dat het fokken van dikbilkoeien niet alleen zeer interessant is maar ook uitsluitend door liefhebbers van die ren kan worden beoefend omdat de fokkerijomstandigheden optimaal moeten zijn, anders mislukt het ab soluut". De dikbilfokkerij is enige jaren geleden in ons land mogelijk geworden door een ingrijpende wij ziging in de landelijke rundveever ordening. Daarmee werd het moge lijk ook stieren te hebben voor het fokken van vleesvee, iets wat o.m. bij onze zuiderburen al jaren werd ge daan. Voor goede prijzen wisten de Belgen met hun kwaliteitsvlees de weg in Nederland te vinden. Wijzi ging in de rundveeverordening gaf een aantal Nederlandse fokkers de mogelijkheid zich nu ook op de dik bilfokkerij toe te leggen. En met toe nemend sukses, aldus de Buck. Dat kun je onmogelijk zomaar weer wegstrepen". In 1960 werd mevr. M. Lepoeter aan genomen als lerares aan de land- bouwhuishoudschool "Prinses Julia na" te Zierikzee. In haar antwoord op deze benoeming schreef zij te hopen zoveel mogelijk volgens de wensen van het bestuur te zullen gaan werken opdat zij het in haar gestelde ver trouwen niet zou beschamen. In de afgelopen 25 jaar dat zij nu in dienst is is gebleken dat haar taakopvatting nooit is veranderd; mevrouw Lepoe ter heeft zich zeer plichtsgetrouw, met een grote souplesse en vastbera den bij de veranderende omstandig heden aangepast. Hiervan werd door verscheidene aanwezigen getuigd toen zij 25 oktober j.l. in Mondragon te Zierikzee afscheid nam van het onderwijs. Mevrouw Lepoeter werd vanaf 1966 belast met het toezicht op de stagiai res van de opleiding N 19 aan de Vakschool te Goes. Zij bezocht daarbij per openbaar vervoer stage adressen door geheel Zuidwest Ne derland. Zij maakte werkweken die de 40 uur vaak te boven gingen. Nadat de heer Oggel - voorzitter van de onderwijskommissie van de Z.L.M. - alle aanwezigen had ver welkomd richtte hij zich in het bij zonder tot de jubilaresse en haar moeder. Hij gaf daarop het woord aan mevrouw Van der Leeden om "Meta" namens het bestuur van de Z.L.M. toe te spreken. Vervolgens kreeg de heer Tegelaar de direkteur van "de Vakschool" het woord en daarna sprak de heer van Dam, de direkteur van de school voor LHNO "Prinses Juliana". Allen gaven uiting aan hun grote waardering en be wondering voor het funktioneren van mevrouw Lepoeter. Waarschu wingen werden gegeven in de trant van: "Kom eens wat meer op voor jezelf' en "pleeg geen roofbouw". Mevrouw Lepoeter toonde zich in haar dankwoord zeer erkentelijk voor alle lof, die haar was toege zwaaid en voor de cadeaus, die zij had gekregen. "Het ligt niet in mijn lijn om nee te zeggen" verklaarde zij, maar "mis schien lukt het nog wel eens, wat meer aan mijzelf te danken". Tijdens een "hapje en een drankje" maakten velen van de gelegenheid gebruik om persoonlijk met "Meta" te spreken. Mr. J. Oggel voorzitter van de Centrale Onderwijscommissie verwelkomt de scheidende lerares van de LH NO-school "Prinses Juliana", mevrouw M. Le poeter. Vrijdag 8 november 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 10