Aardappeloogst groter en fijner dan voorgaande jaren CIO Belangrijke mededeling voor adverteerders Nieuwe milieuvriendelijke methoden voor bestrijding bladluis blijken zeer effektief magazine Ir. D.J. Glas neemt afscheid van VANDERHAVE Jongste deelnemer wint ploegwedstrijd Schouwen-Duiveland Phoma maatregelen RIVRO-Rassenbericht Suikerbietenkampagne verloopt gunstig: hoog suikergehalte en laag tarrapercentage In vervolg op het succes van de CLO-bijlage ter gelegenheid van de landbouw RA11984 zal ook in 1986 een gezamenlijke uitgave komen van de drie CENTRALE LANDBOUW ORGANISATIES. Minimaal bereik: 131.500 boeren en hun gezinnen! LET0P: SNEL REAGEREN IS KORTING INCASSEREN! Periodieken Service Holland BV De bruto-opbrengst van consumptie- en pootaardappelen bedraagt volgens de voorlopige oogstraming van het C.B.S. 4.887.000 ton. Dit betekent een opbrengststijging van 543.000 ton ten opzichte van 1984. De nettotoe name bedraagt 429.000 ton. De oog straming van alle aardappelen in de EG wordt op basis van voorlopige gegevens bijna 1,2 miljoen ton hoger geschat dan de oogst van 1984. De volgende tabel geeft een over zicht van de bruto- en netto-op brengst in de laatste jaren in Neder land. Zowel de bruto- als de netto-cijfers van de opbrengsten van 1985 zijn hoger dan de record-opbrengsten van oogst 1984. Deze zeer hoge op brengst van oogst 1985 is het resul taat van zowel een areaaluitbreiding van bijna 6.000 ha., als de hoge op brengsten per ha. Het uitschotpercentage van oogst 1985 bedraagt 11,2%, tegenover 7,6% van oogst 1984 en 11,4% van oogst 1983. Het onderwatergewicht ligt op een gemiddelde waarde. Wat de sor tering betreft, kan gesteld worden, dat de oogst aanmerkelijk fijner uit gevallen is dan in het voorgaande jaar. Gemiddeld bevatten de partijen 50 a 55% 50 mm. opwaarts, terwijl dit percentage in het voorgaande jaar ruim boven de 60 lag. Hoewel in de afgelopen zomer, ten gevolge van de vele regenval, op grote schaal sprake leek te zijn van Phytophora, lijkt dit thans mee te vallen. Weliswaar is in juli en augus tus in veel percelen in enige mate Phytophora opgetreden, dóch deze heeft zich dankzij de relatief droge septembermaand weinig kunnen uitbreiden. Het aantal slecht be- waarbare partijen is hierdoor be perkt gebleven. De volgende tabel geeft een over zicht van de opbrengsten per hectare, uitgesplitst naar klei- en zandaard- appelen, gedurende de laatste jaren. Opbrengsten klei- en zandaarappelen (inclusief pootaardappelen) x 1.000 ton oogst klei-aardappelen zandaardappelen samen bruto netto bruto netto bruto netto 1976/80 2.884 2.557 488 408 3.372 2.965 1981 3.384 3.102 529 465 3.913 3.567 1982 3.611 3.319 535 461 4.146 3.780 1983 2.971 2.649 466 395 3.437 3.044 1984 3.760 3.452 584 512 4.344 3.964 1985 4.135 3.734 752 659 4.887 4.393. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd en na een dienstverband van ruim 30 jaar, neemt ir. D.J. Glas op vrijdag 1 no vember 1985 afscheid als direkteur van het kweekbedrijf in Rilland, de research-afdeling van Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. VAN DER HAVE B V. De heer Glas trad in mei 1954 als plantenveredelaar in dienst van VANDERHAVE, nadat hij, na zijn studie aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, enige tijd werkzaam was geweest bij Dr. R.J. Mansholts veredelingsbedrijf. Het VANDER HAVE kweekbedrijf was in die tijd nog in zijn eerste ontwikkeling en er werkten toen in de veredeling in to taal 20 mensen. Nu, in 1985, is de afdeling onderzoek en ontwikkeling uitgebreid tot 115 personen, hetgeen voor een groot deel te danken is aan de stimulerende aktiviteiten van de heer Glas en zijn medewerkers. Op zijn vakgebied, de plantenverede ling, heeft hij zowel nationaal als in ternationaal een grote faam verwor ven. In het begin van zijn loopbaan bij VANDERHAVE hield de heer Glas zich bezig met het kweken van ver schillende gewassen. In de jaren daarna werden specialisaties steeds verder doorgevoerd en kwamen er meer kwekers bij. De heer Glas heeft zich toen grotendeels toegelegd op de veredeling van grassen en daarin heeft hij veel sukses gehad. Veel ras sen van zijn hand zijn opgenomen op de Nederlandse en buitenlandse ras- senlijsten. Bij het honderdjarig bedrijfsjubi- leum van D.J. VAN DER HAVE B.V. in 1979 werd de heer Glas be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De grote waardering voor zijn werk kwam tevens tot uit drukking door de toekenning van de Broekema Plaquette in december Onder ideale omstandigheden vond zaterdag 19 oktober j.l. de regionale ploegwedstrijd om het kampioen schap van Schouwen-Duiveland plaats op een perceel land van de fam. Hoogenboom te Noordwelle. Er werd door een 20-tal ploegers om de beker gestreden. Deze werd uiteindelijk ge wonnen door de jongste deelnemer Jan Goense uit Noordwelle met 280 punten. Hij mocht de wisselbeker in ontvangst nemen uit handen van oud kampioen ploeger Joh. Hoogenboom die de b^ker beschikbaar had gesteld. Na Goense eindigden de overige deelnemers als volgt: L. de Kok met 277,5 pnt. J. van der Velde 274,5 pnt. A. Kleywegt 262,5 pnt. W. Rotte 261,5 pnt. C. van Damme 260,5 pnt. T. Jonker 260 pnt. J. Dorst 258 pnt. P. Kuyper 253,5 pnt. J.W. van der Vel de 251 pnt. J. van der Velde P zn 243,5 pnt. Jac. de Bree 242,5 pnt. W. Kuyper 234 pnt. J. Boot 232 pnt. P. Vijverberg 227 pnt. M. den Boer 219 pnt. W. Remeeus 217,5 pnt. P. Bij de Vaate 199 pnt. Joh. Rentmeester 199 pnt. Rene Rentmeester 176,5 pnt. Na afloop van de wedstrijd dankte Het zal menigeen bekend zijn dat overwogen wordt om de Phoma- maatregelen voor pootaardappe len aan te passen. Inmiddels is komen vast te staan, dat een eventuele aanpassing voorlopig nog niet te verwachten is. Dit be tekent, dat de bestaande Phoma- maatregelen onverkort van kracht blijven. Door de slechte weersomstandighe den werd in het najaar van 1984 veel minder wintergerst uitgezaaid dan de jaren daarvoor. De totale opper vlakte in 1985 bedroeg 6.758 ha. De proefvelden werden over het al gemeen aan de late kant gezaaid. De opkomst en eerste ontwikkeling wa ren goed. Vorstschade kwam weinig voor. Het voorjaar was koud en nat, waardoor de groei laat op gang kwam. Later groeide het gewas goed maar het bleef laat en kwam onge veer een week later in aar dan ge woonlijk. Voor het eerst op de Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen geplaatst: N-Marinka (Cebeco 7926) K: Cebe- co-Handelsraad, Rotterdam. Is vrij goed wintervast. Heeft mid- denkort, stevig stro. Werd weinig door netvlekkenziekte, vrij weinig tot weinig door meeldauw en en vrij sterk door dwergroest aangetast. Rijpt middenlaat. De opbrengsten waren op kleigrond wisselend, ge middeld vrij goed tot goed en op Vrijdag 1 november 1985 zandgrond hoog. Heelt een grote tot zeer grote, goed gevulde korrel. Winterrogge De verbouw van rogge vindt vrijwel geheel op zandgrond plaats. Het areaal bedroeg in 1985 ongeveer 4.600 ha. Voor het eerst werd weer een proefveld met winterroggerassen op löss aangelegd. Halo geeft goede tot zeer goede op brengsten. Ontwikkelt zich in het voorjaar traag. Het middenkorte stro is vrij stevig. Rijpt middenlaat. Animo geeft vrij goede opbrengsten. Het stro is vrij lang en vrij stevig. Dominant geeft matige tot vrij goede opbrengsten en heeft vrij lang tot lang, middelmatig tot vrij stevig stro. Royal heeft een vlotte voorjaarsont wikkeling. Het stro is lang en mid delmatig stevig. Geeft matige op brengsten. Merkator geeft hoge opbrengsten. Het stro is middenlang en vrij stevig. Lijkt nogal vatbaar voor bruine roest. Rijpt middenlaat. Admiraal heeft goede opbrengsten gegeven. Ontwikkelt zich in het vooijaar iets traag. Heeft vrij lang, vrij stevig stro. Voor de eerste maal is bij de Kommissie Toelating Bestrijdingsmidde len een aanvraag ingediend voor toelating op de markt van een produkt waarin feromonen worden toegepast. Het gaat om een nieuwe, zeer effektieve en milieuvriendelijke methode voor de bestrijding van blad luizen. Het produkt kan tegen een ook voor de plantenliefhebber of -hebster in de huiselijke kring redelijke prijs op de markt worden gebracht. Het nieuwe produkt vormt onderdeel van een onlangs afge sloten overeenkomst tussen TNO en Denka Chemie BV in Voorthui zen. Deze overeenkomst houdt in dat gezamenlijk insektenbestrij- dingsmiddelen op basis van feromonen worden ontwikkeld. Voor de komende twee jaar is hiertoe ca. een miljoen gulden uitgetrokken. TNO is al zo'n 15 jaar bezig met on derzoek naar feromonen. Dit zijn signaalstoffen die een dier produ ceert om een bepaalde boodschap aan zijn soortgenoten over te bren gen. Het bekendst "zijn de sexlok- stoffen, maar er zijn vele andere, die soms zelfs tegengesteld aan lokstof- fen werken. Schrikstof Het alarmferomoon van de bladluis is een voorbeeld uit die laatste groep. Het is een "schrikstof' waarmee een aangevallen bladluis soortgenoten waarschuwt dat zij zich uit de voeten moeten maken. Onder bepaalde omstandigheden, afhankelijk van konsentratie en de manier van toe dienen, kunnen bladluizen zich als het ware "doodschrikken" en dan werkt deze lichaamseigen stof als een uiterst specifiek msekticide. Meestal uit de werking van het feromoon zich echter in het ophouden met zuigen, wegrennen en zich van het blad laten vallen van de gealarmeerde luizen. Deskundigen zijn er al een aantal ja ren geleden in geslaagd dit alarmfe romoon te isoleren. Verder onder zoek heeft aangetoond dat met name de kombinatie van het feromoon met pyrethroïden (derivaten van een na tuurlijk insekticide uit bepaalde bloemen) zeer effektief is. De anders zeer vasthoudende en voor een bestrijdingsmiddel soms moeilijk bereikbare bladluizen worden onder invloed van het alarmferoneem zeer beweeglijk. Daardoor is veel minder insekticide nodig dan bij afwezigheid van het feromoon. De kombinatie is dus ook vrijwel onschadelijk voor het milieu. Ir. D.J. Glas 1983. Op 1 november 1985 wordt de heer Glas een receptie in Hotel Terminus in Goes aangeboden, waarbij kolle ga's, medewerkers en relaties van buiten het VANDERHAVE bedrijf in de gelegenheid worden gesteld af scheid van hem te nemen. De suikerbietenkampagne ver loopt tot op dit moment zeer soe pel. Het is lange tijd mooi weer geweest en ten gevolge hiervan is het suikergehalte omhooggegaan en het tarrapercentage laag ge bleven. Volgens ir. M. Dieleman, hoofd bietenverwerking en kampagne- zaken van de Suiker Unie zal het suikergehalte waarschijnlijk, als het mooie weer aan blijft houden uitstijgen boven het gemiddelde gehalte van de laatste tien jaar. Dit gemiddelde bedroeg 15,8 maar dinsdag j.l. (29 oktober) bedroeg dit al meer dan 16 terwijl de bieten uit Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen een nog ho ger suikergehalte toonden. Het tarrapercentage ligt volgens de woordvoerder van de Suiker Unie op ongeveer 18%. Men ver wacht geen hoge opbrengsten maar het hoge suikergehalte en het lage tarrapercentage vergoe den veel. De kampagne zal rond half december afgelopen zijn. de voorzitter C. van den Hoek de deelnemers voor hun sportieve strijd, de fam. Hoogenboom voor het be schikbaar stellen van een kavel grond, het bedrijfsleven voor de prijzen, St. van der Velde met zijn demonstratie paarden ploegen, de jury voor het cijferwerk en.de heer Murre voor zijn onmisbaar technisch kommentaar. Advertentietarief: 1/1 pagina 5.277,- 1/2 pagina 2.825,- Full-colourtoeslag: 1.875,- Steunkleurtoeslag: 1.350,- 1/4 pagina 1.490,- 1/8 pagina 780,- Als u vóór 25 oktober a.s. uw advertentie reserveert krijgt u een korting van 5 over de genoemde tarieven. Ook over de full colour- en de steunkleurtoeslag! Wilt u snel meer informatie bel ons dan en vraag naar Theo van Rossum, Mike Clephas of Jos Bosman, telefoonnummer: (08340)4 98 93. Postbus 456,7000 AL Doetinchem

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 9