Het vee loopt op veel plaatsen nog buiten De grond is hier en daar wel erg droog! korte wenken akkerbouw Toch EG-regeling voor aardappels? Is gesorteerd pootgoed voor konsumptieteelt eigenlijk wel nodig?? De landbouw moet ook in de gemeenteraden vertegenwoordigd blijven! Niet alleen de akkerbouw maar ook de melkveehouderij profiteert in WEST-BRABANT ZUID ten volle van dit herfstweer. Het prachtige na jaarsweer is voor de veehouderij bij zonder gunstig. Normaal wordt begin oktober het melkvee 's nachts op stal gehouden omdat het weer het niet toelaat ze buiten te laten en doordat er op het weiland te weinig te grazen valt. Nu loopt het vee op veel plaatsen nog dag en nacht buiten. Er wordt wel bijgevoerd met voordroog of verse snijmaïs. Dit najaar is de grasgroei bijzonder goed geweest. Misschien ligt de oor zaak hiervoor wel in het feit dat de grasgroei begin dit jaar door weer- Vanuit de KRING AXEL valt niks te vermelden wat de pret kan verhogen. Het mooie nazomerweer heeft ieder de kans gegeven de oogst van aard appelen. uien. bruine bonen en bloemzaden kwalitatief goed binnen te halen. De opbrengsten zijn over het algemeen goed te noemen. De kilo gram-opbrengsten, wel te verstaan! Overal wordt druk zaailand voor wintertarwe opgereden en tarwe ge zaaid. Terwijl ook met het op winter- voor ploegen een aanvang is gemaakt. Het areaal wintertarwe dat gezaaid is en nog gaat worden zal vermoedelijk een zelfde omvang hebben als afge lopen jaar, wat inhoudt dat het min der is dan het jaar daarvoor. Bij velen zal gezocht worden naar alternatie ven voor de tarwe, daar het duidelijk is dat voor 46 ct en een opbrengst van 7000 kg kan vinden. BIFENIX N IS EEN nieuw on kruidbestrijdingsmiddel voor de teelt van wintertarwe. Duist, windhalm en straatgras worden - evenals kleefkruid, ereprijs, paarse dovenetel en akkerviooltje - goed bestreden. Het middel werkt on geveer twee maanden. Daarom kan vroeg gezaaide tarwe het beste met het middel worden bespoten vanaf het 2-blad-stadium. Moet u nog zaaien, dan kunt u de bespui ting met Bifenix N ook direkt na het zaaien uitvoeren. SLAKKEN KUNNEN IN win tertarwe véél schade aanrichten. Overdag zitten ze in de grond en 's avonds komen ze boven en eten aan het gewas. Meestal zijn slak ken bij de slootkanten het eerst te vinden. Slakkenkorrels strooien, zodra de schade wordt waargeno men, geeft een goede bescherming van uw wintertarwe. Wacht met het strooien als er regen wordt verwacht. U W BEREGENINGS-A PP A - RATUUR zult u de komende maanden niet meer nodig hebben. Zorg dat al het water uit de pomp, haspel en buizen verwijderd is, want plotselinge vorst heeft al veel mensen verrast. somstandigheden laat op gang is ge komen. De voorjaars- en zomerkui len zijn kleiner dan normaal. Het tweede overzicht van de resultaten van het ruwvoederonderzoek bij het bedrijfslaboratorium te Oosterbeek blijkt dat de kwaliteit van de zomer kuilen bijzonder gunstig is. Eevenals bij de voorjaarskuilen is de ammo- niakfractie bij de zomerkuilen laag zodat op een gering aantal sporen van het ongewenste boterzuur gere kend mag worden. De voederwaar den liggen in het zuiden gemiddeld hoger dan in het midden en noorden van het land. Het is te hopen dat de voederwaarde bij snijmaïs ook hoger ligt dan normaal omdat de opbreng- Hier en daar wordt onder ideale omstandigheden gedraineerd, wat voor dit jaar inhoudt dat nog gebruik gemaakt kan worden van de WIR regeling. Mocht het fiskaal inkomen negatief uitvallen. Ondanks'verzet van onze landbouworganisaties en landbouwschap waren toch de voor standers in onze Tweede Kamer te gering in aantal om de negatieve WIR-regeling voor ons te behouden. Hebben te weinigen onder ons per soonlijk contact gezocht met parle mentariërs om dit direkt toe te lich ten? Hoe dan ook, we zullen nog meer eigen boontjes moeten doppen! Het a.s. winterseizoen zullen weer diverse cursussen georganiseerd worden. Willen we bij blijven, dan zullen we de moeite moeten nemen om van de geboden kansen te profi teren en werkzaam te blijven opdat Evenals elders vlotten ook op THO- LEN EN ST. PHILIPSLAND" de tterkzaamheden in 't veld bijzonder goed. Dit dankzij de toch wel bijzon der lange, periode droog weer. De meeste tarwe is nu wel gezaaid en de eerst gezaaide staat er goed bij. Voor de later gezaaide tarwe op de zwaar dere gronden zou een regenbui wel erg welkom zijn omdat er toch nogal wat droog ligt. Deze grond kwam na het ploegen vooral van aardappel land, erg stuurs te liggen. Met de huidige werktuigen kun je dat onder zulke droge omstandighe den wel klein krijgen. Maar dat be tekent nog niet datje dan een vocht- houdend zaaibed verkrijgt. Zo ver tonen ook verschillende percelen Engels raaigras die half september zijn ingezaaid een dunne, en helaas soms een te dunne stand. Zo zitten er aan het lang durig mooie weer toch ook nog schaduwkanten. Gelukkig is het suikergehalte de SCHUIMAARDE, maar ook an dere kalkmeststoffen, moeten in tensief met de grond vermengd worden om goed te kunnen wer ken. Iedere korrel grond moet als het ware een beetje kalk krijgen. Met kulti vat eren of eventueel stoppelploegen kunt u dit ideaal benaderen. Een slechte verdeling van de kalk over het land is met kultivateren niet te korrigeren, dus goed strooien is een vereiste. sten toch zijn tegengevallen. Gemid deld is èr in het zuidwesten 42 ton per ha. gehakseld. Deze opbrengst steekt gunstig af bij het landelijk ge middelde dat schommelt rond de 35 ton. Sombere berichten komen er uit de fruitteelthoek: de opbrengst van het fruit varieert van zeer slecht tot matig. Een goede prijs zoals op dit moment kan wel een beetje maar niet alles goedmaken. Gevreesd wordt dat nog veel perenbomen zul len afsterven als gevolg van de strenge vorstperiode dit voorjaar. De ergst gedupeerde bedrijven die ge heel of gedeeltelijk hun opstand hebben moeten rooien kunnen een beroep doen op overheidssteun in de vorm van rentesubsidie. Is deze sub sidie niet voldoende dan kan nog een beroep worden gedaan op het borg stellingsfonds en de rijksgroepsrege ling zelfstandigen. Deze hulpmidde len moet men meer zien als een soort zwemvestenregeling. Voor fruittelers die nog voor hoge rente en aflossingsverplichtingen zit ten omdat nog niet zolang geleden het bedrijf is overgenomen of omdat er investeringen zijn gedaan is het een gevoelig en zwaar gelag om nu als het ware opnieuw te moeten beginnen met nog hogere eigenlijk niet meer op te brengen lasten. Deze situatie is ook te zien in de boomkwekerij en sierteeltbedrijven. Het inkomen zal de eerste paar jaar weinig of niets zijn omdat jarenlang kweekwerk verloren is gegaan. we met onze teelttechnieken en teeltmethodes en alternatieve teelten niet achterblijven. Ook de komende gemeenteraads verkiezingen. in voorjaar '86. zullen we moeten volgen, om ter proberen onze mensen in gemeenteraden te krijgen of ze daar te houden. Het is voor de gehele landbouw een goede zaak ook in de gemeenteraad te blij ven meepraten en invloed te hebben bij de besluitvorming. "Al met al moeten we ons realiseren dat we niet stil kunnen blijven staan en allert moeten zijn op alles wat zicty rondom ons afspeelt en dat er velen zijn die zich maar al te graag bemoeien met andermans (onze) zaken. Ook de fu sie van de ZLM-scholen in ons werkgebied vraagt onze aandacht. Stapje voor stapje naderen we het eindpunt, waarbij wij ons wel afvra gen of ten koste van alles elke fusie wel doorgaan moet! laatste weken flink aangetrokken. Ze ligt nu voor onze streek op zo rond de 16%. Wat een aanzienlijke verbete ring is t.n.v. het begin van de cam pagne. Dit zal dan wel leiden tot meer C-suiker maar dat is toch altijd nog beter dan geen suiker. Wat de aardappelen en uien betreft blijkt de bewaring nauwelijks problemen te geven. En hierop waren we, gezien de toch grotere phytophtora druk, niet helemaal gerust. Was het de eerste helft van oktober erg moeilijk om de temperatuur en de cel omlaag te krijgen vanwege de hoge tempe raturen. de tweede helft heeft ons el ke kans gegeven de geschikte be- waartemperatuur te bereiken. Het is nu zelfs zaak te zorgen dat de aard appels in de cel niet beneden 6 a 7 graden komen in verband met het optreden van reducerende suikers. Want al zijn die prijzen dan helaas extreem laag. toch zullen we moeten zorgen voor een zo goed mogelijke kwaliteit willen we onze produkten in een overvoerde markt kwijt kun nen. Met deze lage prijzen gaan je gedachten toch wel eens uit naar de mogelijkheid van uit de markt ne men van een gedeelte van de pro- duktie. We weten wel dat dat voor onze "bewaarprodukten" heel erg moeilijk is en dat een systeem van "doordraai" zoals bij tuinbouwpro- dukten niet werkt. Maar toch? Om dat een dikwijls relatief klein over schot een grote prijsval veroorzaakt, vraag je je af of een regeling opgezet door het georganiseerd bedrijfsleven in EG verband geen mogelijkheden zou kunnen bieden? De werkzaamheden konden de afge lopen periode zonder enige stagnatie worden uitgevoerd, of het moest door pech aan de machines zijn. De weers omstandigheden waren in ieder ge val op WALCHEREN geen spelbre ker. Hoewel; het dorsen van de bruine bonen moest nog wat worden uit gesteld vanwege enkele zonloze da gen. Maar daarna kwam er weer een zonnige periode waarin het goed bo- nendorsen was. Dit gewas is trou wens één van de weinige waaraan de telers nog wat plezier beleeft. Van vele percelen komt een redelijke tot goede kg-opbrengst, terwijl de prijs zich op een goed niveau handhaaft. Op goede "bouwgronden" werden zelfs zeer hoge kg-opbrengsten be reikt. De ontwatering moet dan ook wel optimaal zijn. Dikwijls is een minder goede of slechte stand een gevolg van wateroverlast. Het landschap gaat er weer winters uitzien, de mais is verdwenen onder plastik en het vee gaat straks op stal. De percelen suikerbieten minderen eveneens. We zien nog niet veel groen van de wintertarwe. De meeste percelen zijn na half oktober inge zaaid. Mogelijk ligt er wel zaaitarwe "droog". Hetzelfde vernemen we ook van het graszaad. Engels raai, dat deze herfst gezaaid is. Het zaai bed is toch redelijk goed, maar het blijft gewoon te lang droog. En wat onregelmatige opkomst kan hiervan het gevolg zijn. De indruk bestaat dat er tamelijk veel wintertarwe is inge zaaid. Daar dit onder gunstige om standigheden kan plaats vinden, zal dat zeker van invloed zijn op de uit zaai. Ondanks het vlotte verloop van de werkzaamheden is er toch veel "drukte" op de bedrijven. Werk zaamheden waar men in een nor maal najaar niet aan toekomt kun nen nu wel worden uitgevoerd. Dit omvat de tijd er voor beschikbaar is en de terreinomstandigheden het toelaten. Transportproblemen zijn er niet. Het wintervoorploegen is op veel bedrijven al flink gevorderd. De grond kan onder gunstige omstan digheden worden bewerkt. Op per celen waar een groenbemestingsge- was staat is de grond wel erg droog. De grasgroei is de laatste week sterk verminderd. Ondanks dat, is het vee rustig en de konditie lijkt prima. Voor het vee dus ook een gunstig najaar. Met teveel gras, maar wel van goede kwaliteit. De grasmat heeft tot op heden niet geleden van vertrap pen. Hebt u zich al aangemeld voor deel name aan de voorlichtingsaktie voor akkerbouwbedrijven "Rekenen en belissen". Zo ja, oké. zo niet doe het alsnog. Afgelopen week is hier geble ken dat er een wanverhouding is tus sen de prijzen van de produkten en de prijs van het produktiemiddel grond. Kennelijk zijn er altijd nog omstan digheden die er toe bijdragen, dat men een hoge prijs voor de grond wil betalen. Ieder zal voor zichzelf moe ten uitmaken hoever wat dat betreft zijn polstok reikt! Tijdens de aardappeloogst was het opvallend hoe taai het dood gespoten aardappelloof was. De loofklapper had 18-20 cm ver schil in lengte van de klepels die we niet te snel lieten draaien, omdat anders de lange klepels te veel gaan liggen. Belangrijk is te weten hoeveel pk's we op de af- takas hebben en hoe snel we met de loofklapper rijden. Onder moeilijke omstandigheden heb ben we 65 - 70 pk op de aftakas nodig, maar soms gaat het met 45 pk ook. Afgelopen oogstseizoen zijn de omstandigheden voor de loof klapper moeilijker geweest dan we voorspeld hadden. Het gevolg hiervan is, dat we nu in de be- waarcellen te veel aardappelloof tussen de partij aardappelen hebben zitten. Een aardappel rooier van een goed merk heeft natuurlijk een verstelbare loofrol en op de stortbak zijn minstens 6 rollen gemonteerd. Bij gebruik van zulke moderne machines moet de reiniging dus wel opti maal zijn. Door de vele regen tij dens het groeiseizoen is het aard appelloof echter tussen de ruggen gaan liggen en daar is nog geen machine voor uitgevonden om dat loof goed te verwijderen. Meestal staat groen loof Lovenop de ruggen, maar dood loof ligt er praktisch immer tussen. Als teler heb je dus met diverse omstandigheden te maken en daarom zijn we er ons meer in gaan verdiepen. In het verleden hebben we een type aardappel- rooimachfne voorzien van een egelband gekend, welke prima schoon rooide. Thans is ons oog gevallen op de stortbak. Aan het eind hiervan gaan de aardappe len naar rechts en de aardappel- grond naar links. Midden achter aan de stortbak is dus nog ruimte voor het monteren van een egel band. Het is de moeite van het proberen waard, want we gelo ven. dat het resultaat zonder meer goed zal zijn. Gebruikers zijn meestal aspirant-uitvinders en zo worden er in de praktijk nogal eens goede suksessen geboekt. Al jaren lang wordt het pootgoed in diverse maten gesorteerd. In wezen een hele goede gewoonte die gebaseerd is op de weten schap. "Kleine poters geven wei nig maar wel grote knollen en grote poters geven veel maar wel kleine knollen". Zo was het en zo is het nog altijd en zo zullen we het wel blijven doen. Het sorteren kost een hoop werk, tijd en geld. Toch vragen we ons in onze aardappelstudieklub wel eens af of het ook anders kan. Stel dat we 28 - 50/op als niet gesorteerd pootgoed los op de wagen zo in de pootmachine storten en wat ge beurt er dan kwa groei in zo'n gewas? Oogsten we dan grovere of fijnere aardappelen of dringen de grote poters de fijne poters weg? Komen er meer open plaat sen of meer dubbele in voor en welke invloed heeft dit alles op de opbrengst en op de bestemmihg? Dat een pootgoedteler zijn eigen uitgangsmateriaal in diverse ma ten sorteert is logisch maar dat een konsumptieteler dat ook blijft eisen wordt voor ons een vraag of dat allemaal nog wel zo nodig is. In deze ligt er voor de proefboerderij DE RUSTHOE- VE nog een heel terrein braak. Wiskundig en gesteund door de komputer zijn er heel wat cijfers boven tafel te brengen. Met op tijd de bakens te verzetten zijn in onze provincie nogal dikwijls goede resultaten geboekt. 6 Vrijdag 1 november 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 6